Te KOOP of te Hl», JOHANNA, (remengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Stedelijk Nieuws. AD VEILT ENTTEN. NEELTJE JANNA SUIKER, eene STOOMBIERBROITVYERIJ, heeft hij zitting in de afdeeling voor ge schillen van bestuur, waar men in de laatste maanden met. werk overladen is. Zoowel de schoolwet als de pensioenwet geven tot tal van geschillen aanleiding, waarover de Baad advies moet geven. Ik geloof niet te overdrijven, indien ik beweer, dat de werk zaamheden aan die afdeeling verdubbeld zijn, terwijl het personeel hetzelfde is gebleven. Op de lijnen der Rotterdamsche tramweg maatschappij te Rotterdam wordt met 1 October a.s. een nieuw tarief ingevoerd. De uniformprijs per rit bedraagt 7 7s cent of een abonnements-coupon 6Vs cent, terwijl er ook overstapkaartjes tegen den prijs van 7Vs cent of een abonnements-coupon (6 Va cent) wor den uitgegeven. De heer S. T. Land is ook door de vrij zinnige kiesvereeniging s Vooruitgang" te Helder opnieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Een eigenaardige tentoonstelling. Een baldadige heeft in de Rotterdamsche dier gaarde 50 bloemen van orchideeën ge knakt en 2 musa-bladeren van 2Vs Meter lengte met een mes beschadigd. Zondag was al bet beschadigde bijeengebracht en voor de leden te zien. In de 34 jaar, dat de diergaarde bestaat, was zoo iets nooit voorgekomen. Te Rooth-Margraten (L.) geraakte Zaterdag de dienstknecht Mans bij het verrichten van veldarbeid onder een voertuig en werd op de plaats gedood. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. Met de nieuwe stoomschepen Didam en Dubbeldam zal, naar de K. B. Ct. verneemt, door de N. A. S. M. een nieuwe lijn geopend worden tusschen Napels en New-York. Te Gent had de bond der drukpers Zondag, ten voordeele van hare pensioenkas, een groot feest in do open lucht ingericht, waartoe de medewerking verleend zou worden van het leger, de burgerwacht en gymnastiek-maatschappijen. liet feest was nauwelijks een half uur aan den gang, toen de groote estrade, met meer dan 1 000 toe schouwets daarop, instortte. Er ontstond eene onbeschrijfelijke paniek. Toen deze eenigszins bedaard was en men de handen uit de mouwen stak, bleek dat de ondernemer, die de estrade deed bouwen, geheel verpletterd was en geen teeken van leven meer gaf. Talrijke burgers en militairen zijn gekwetst, onder welke verscheidene zeer ernstig. Het feest kon niet worden voort gezet. Te Zyffüch en Wijier, Pruisische grensdorpen, bij Ubbergen gelegen, hebben in de laatste dagen herhaalde inbeslagnemingen van brood en vleesch plaats gehad. Te Zyffüch zijn zelfs acht partijen uit Holland gesmokkelde rogge verbeurdverklaard. Indertijd leefde er een Duitsche consul Wago ner, die een schilderijen-kabinet bezat, dat hij bij zijn overlijden aan den staat vermaakte. Zijn zoon, een chemicus, is nu gestorven en heeft aan de stad Berlijn een bibliotheek, en aan de ïNationalgalerie" eene verzameling aquarellen gelegateerd. De laatste moet eene waarde van ongeveer 200,000 mark hebben. Cosimu Wagner, do weduwe van den beroemden toondichter, ontvangt 10 percent van de bruto- ontvangsten der voorstellingen te Bayreuth. Die ontvangsten bedragen dit jaar 800.000 mark en het aandeel van Frau Cosima bedraagt dus 80.000 mark (f48.000). Uit Trier wordt geschreven De bedevaartganger Peter Heil uit Chicago is drie weken in Trier geweest en nog is het hem niet gelukt, den heiligen rok te zien. Eenmaal ■was het hem bijna gelukt, nl. op den 20n Augus tus, den eersten dag van de bedevaart. Reeds stond hij voor den ingang van den dom, toen hij in 't gedrang den arm van een slagersdochter aanraakte. De juffrouw riep om hulp, onmiddellijk schoot een politie-agent toe en onder groot misbaar vertelde het meisje, dat de bedevaartganger haar gouden armband had willen stelen. Binnen vijf minuten bevond Peter Heit zich iu het politiebureau. Hier werd hij gevisiteerd. In zijn borstzak vond men verscheiden ringen, armbanden en sieraden, ii Hoe komt u daaraan i Gekocht. Ik wilde ze als aandenken mede naar Chicago nemen t Ge kocht Gestolen zijn die voorwerpen Breng den man in arrest." Terwijl de ongelukkige verdachte in gevangenis zat, ging de politie naar diens hotel en onderzocht zijn koffers. Hierin vond men een aantal werktuigen, die men dadelijk voor inbre kersgereedschap herkende. Toen men den gevan gene omtrent deze werktuigen inlichtingen vroeg, verklaarde hij de vertegenwoordiger van een Ame- rikaansche orgelfabriek te zijn en dit gereedschap voor het stemmen van orgels noodig te hebben. Dit werd als een uitvlucht beschouwd. Na eenige weken kwam de zaak voor de rechtbank en nu bleek het, dat de kleinoodiën werkelijk gekocht waren. De gereedschappen werden door deskun digen als orgelstemmers werktuigen erkend en ook uit Chicago waren berichten gekomen, dat Heil een uiterst fatsoenlijk man was. Hij werd onmid dellijk op vrije voeten gesteld en als schadever goeding ontving hij 92 pfennige, de opbrengst van bet zakjesplakken in de gevangenis. Zoodra Heil vrij was, ging hij onmiddellijk naar het station en vertrok. De lust om den heiligen rok te zion was hem vergaan. Miss Marsden, de Engelsche jongedame, die een groote reis doet door Siberië om een kruid te ver werven, dat melaatschheid geneest, heeft op die reis veel te verduren. Miss Field, die haar tot Omsk vergezelde en nu teruggekeerd is om verderen geldelijken steun te zoeken voor de onderneming, heeft dezer dagen in een voordracht te Birmingham het een en ander daaromtrent medegedeeld. Een zendeling-bisschop van de Russische kerk verhaalde miss Marsden van de verre melaatschen- kolonie in het noordoosten van Siberië, boven Yakutsk. Hij beschreef haar het treurig leven en de ellende van die der ballingen maatschappij, maar verhaalde ook, dat die ongelukkigen een kruid ontdekt hebben, hetwelk, bij het begin van de ziekte gebruikt en onder gunstiger omstandigheden dan de hunne, een geneesmiddel voor melaatsch heid beloofde te zijn. De kloeke jongedame besloot toen haar reis van 9000 mijlen te ondernemen, om die plant te zoeken en de ongelukkige melaatschen te helpen. Zij ging op weg met miss Field. Dikwijls werden de beide dames vervoerd in sleden, op haar rug liggende boven op de bagage natuurlijk voort durend geschokt op de hobbelige besneeuwde wegen. De hutten, waar zij rustten of overnacht ten, waren ellendige hokken, zonder bedden. Het voedsel was zoo schraal en slecht mogelijk, en de eenige voldoening, welke de reizigsters smaakten op haar tocht, waren de bezoeken aan de onge lukkigen in de hospitalen en gevangenissen, welke altijd goed bezet zijn. Toen miss Field terugkeerde, moest hare vrien din nog 7000 mijlen afleggen. Te Montevideo is eene Italiaansche gestorven van 107 jaar. Zij iaat verscheidene kinderen na, o. a. een zoon van 84 jaar. Batavia, 28 Augnstns. Volgens den Bataviascben correspondent van het Soer. Hbl. zullen eenige Chineesche rijkaards hier ter stede een kolossale winkelmaatschappij oprichten met een kapitaal van éen millioen en een gewezen Europeasch koopman uit Soer ïbaja aan het hoofd. Aan de Locomotief schrijft men, naar 't heet afkomstig van iemand die het kan weten, dat de gouverneur van Atjeh in allen ernst moet hebben voorgesteld aan den gouverneur-generaal, om den invoer van vuurwapenen op Atjeh niet te belem meren op grond dat de ondervinding op Atjeh geleerd heeft, dat van de verwondingen der onzen het ovcrgroote getai veroorzaakt is door blanke wapenenschotwonden veroorzaakten slechts een gering percentage. De i-egeering schijnt het argument ernstig te hebben opgenomen en een onderzoek ingesteld bij het departement van oorlog. Daaruit is bevonden dat er achtmaal zooveel (1620 contra 200) won den der onzen veroorzaakt zijn door schiet- dan door andere wapenen. Over hetgeen onlangs te Bonthain is voorge vallen, schrijft men nader uit Makasser In den nacht van 23 op 24 Juli jl. ontving de gouverneur van Celebes en onderhoorigheden van den assistent-resident der Zuiderdistricten een bericht, dat een 300-tal kwaadwillige Maiwa- reezen zich te Bonthain hadden genesteld, om een drietal Gowareesche gevangenen met geweld uit de gevangenis aldaar te ontslaan. In verband daarmede werd door den militairen commandant van Celebes, Menado en Timor des nachts om 3'/a uur aan de militaire autoriteiien te Makasser kennis gegeven, dat des morgens om 10 uvr met den gouvernementsstoomer Zeeduif naar Bonthain zouden vertrekken 1 kapitein, 1 luitenant, 1 offi cier van gezondheid niet 28 Europeanen en 47 inlandsche militairen niet de benuodigde ambu lance. De gouverneur scheepte zich mede in en keerde den 28n d.a.v. te Makasser terug, het detachement militairen te Bonthain achterlatende. Bij aankomst ter laatstgenoemdo plaats bleek, dat op den 23n Juli een gevecht was geleverd door de kwaadwilligen methet aldaar aanwezige detachement padjoerits, aangevoei d door den con troleur le kl. Bij dat gevecht werden de Maiwa- reezen naar het gebeigte gedieven, achterlatende 20 dooden en 30 gevangenen. Met zekerheid is omtrent de oorzaak van dat verzet aangetoond, dat Karaëng Tinggimai, de achterneef van den tegenwoordigen vorst van Gowa en schoonzoon van den kroonprins van dat rijk, aan Datng Masese den last heeft gegeven om de drie gevan genen gewapenderhand op te eischen. Volgens gerucht is DaingMasese vrij ernstig in den linker schouder gewond, waardoor het hem slechts met groote moeite is gelukt te ontvluchten. Dagelijks hebben nog arrestutién plaats, terwijl de drie gevangen Gowareezen naar Makasser zijn overgebracht. Tot geruststelling der bevolking blijft het detachement militairen tot 20 Aug. of langer, indien de noodzakelijkheid mocht blijken. Deze overval getuigt wel van den overmoed van Tinggimai om gewapenderhand in ons gebied te vallen, te meer, waar door bet gouvernement strenge bevelen zijn gegeven, dat door onze troepen die te Makusser vinden o. a. in de onmiddellijke nabijheid prachtig manoeuvieerter rein nimmer het gebied van onze bondgenoo- ten mag worden betreden. Thans is door den gouverneur bevolen, dat vorsten en prinsen der verschillende staatjes van Zuid-Celebes ons gebied niet meer zonder speciale vergunning mogen be treden op straffe van gevangenneming. Het blijkt thans, dat de van medeplichtigheid "aan den bekenden postdieistal verdachte inlander Oetnar niet, zooals werd bericht, uit de gevange nis te Weltevreden is ontsnapt, maar zich nog steeds in verzekerde bewaring bevindt. Uit Deli wordt gemeld dat de heer C. Blooker Thz., assistent op de onderneming Soengi Radja, in de afdeeling Pagoerawan, door een Cliineeschen koelie, wien hij zijn veld bad afgenomen, omdat deze herhaaldelijk in gebreke bleef de hem ge geven instructs op te volgen, levensgevaarlijk ge wond is gewt icn. De woesteling bracht hem twee houwen over 't hoofd en een dieje wond in den rug toe, zoodat de heer Blooker bewusteloos in elkaar zeeg. Badende in zijn bloed bleef hij zoo ongeveer anderhalf uur liggen, voordat er hulp kwam op dagen wel vonden eenige Maleiers hem in dien toestand, doch deze staken geen hand uit om hem te helpen en bleven strootjes rookende om hem heen staan. Er moet kans bestaan dat hij in 't leven en voor zijn huisgezin zal kunnen behou den worden. De moordenaar nam de vlucht naar de wildernis en is nog niet gevat. Men deelt mede dat, op voorstel van den heer IJzerman, waarschijnlijk eerstdaags eene vrede lievende expeditie het stroomgebied van dè Batanghari of Djambi-rivier zal gaan onder zoeken, ook weder met het oog op den afvoer der Ombiliën-kolen naar een geschikt punt aan Suma tra's Oostkust. Blijkens een schrijven uit Koetei aan de Soer. Ct. is de sultan voornemens over twee maanden zoet groot gevolg naar Batavia te gaan, om zijn hulde aan den gouverneur-generaal te brengen en te spreken over de aangelegenheden van zijn land. De sultan wenscht niets liever dan dat zijn geheele grondgebied door Europeanen geëxploi teerd worde, daar alsdan de kleme bevolking van zijn rijk hieruit voordeel zal trekken. Ook zal de sultan een geschil omtrent de gresregeling tus schen Passir en Koetei ter sprake te brengen. De handel in vette schapen is in de Over-Betuwe de laatste dagen zeer levendig. Eenige Frarische kooplieden koopen ze bij grooten getale op, ter uit voer tegen den prijs van f0.35 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. Geboren26 September. Lambertus Dominicus Maria, zoon van J. B. Schiphorst en C. J. M. Wenner, Korte Km-Jcstraat. Jannetje, dochter van H. Bezemer en J. Sluijters, Lange Kieuwstraat. Cornells Wilhelmus Petrus, zoon van C. Kemp en M. W. Went, Singel, Catharhm Maria, dochter van A. H. van Rhijn en J. van Asten, Orof- baan. Petronella, dochter van J. Burger en B. Hinten, Konijnenbuurt. Adriana, dochter van J. F. Roetman en G. Soeters, Konijnenbuurt. 27. Maria Plonia, dochter van J. Gerrets en C. Noordijk, Helenastraat. Johanna Adriana, dochter van T. Harte- veltl en A. M. van Biggele, Maasstraat. Jan, zoon van H. Post en G. van Wieringen, Kieuw sticht. Johannes, zoon van J. Koen- dermans eh W. Heijnis, Hoofdstraat. Margaretha Catharina, dochter van P. B. Gerlacli en J. M. van der Laan, Kiemo West-Frankelandschc laan. 29. Johannes Cornells Antonius, zoon van J. C. Goverda en A. E. van Beek, Spoorsingel. Overleden 25 September. Een leven loos aangegeven dochter van J. G. Beekman en J. Boddé, Yillastraat26. Gijsbertus Weerden, oud '31 jaar en 8 maanden, weg naar den Achtersingel. 28. Helena Petro nella van Pelt, oud 8 maanden, Qrofbaan. Adrianus Wilhelmus Kant, oud 30 jaar en 1 maand. Duitenhavemveg. Neeltje Janna Suiker, oud 56 jaar en 8 maanden, Over- schieschc straat. 29, Johanna Wijma, outl 27 jaar en 10 maanden, Broersveld. Heden overleed onze oudste Dochter in den ouderdom van 27 jaar. J. WIJMA. A. M. WIJMA— Lokkerbol. Schiedam, 29 September 1891. Heden overleed zacht en kalm onze Nicht in den ouderdom van 56 jaar en 8 maanden. Uit aller naam, B. VAN DER VELDEN. Schiedam, 28 September 1891. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van haren Oom, den Heer A. STOLK, betuigt de Familie haren hartelijken dank. J. TAK, Executeur. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling bij onze 25-jarlge Echt- verecnlglng ontvangen, betuigen wij, ook namens onzen Zoon, onzen hartelijken dank. J. SIMONS. Schiedam, C. SIMONS, 29 September 1891Guoenewegen. wegens stil gaan leven: zeer geschikt tot BRA.NDERIJ, gunstig gelegen bij Spoor en Vaart, in een drukke fabriekstad in Noord-Brabant, alwaar alsnog geen Branderijen zijn alles tegen *eer ge makkelijke en voordeeüge condition. Franco brieven onder motto Blcrbrou- wcry aan het Bureau der Schiedamsche Courant.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3