Binnenlandsclie Berichten. OOSTENRIJK. Uit "Weenen wordt gemeld dat men in den nacht van Woensdag op Donderdag twee opgebroken plekken in de rails van den spoorweg naar Rosenthal (Bohemen) nabij Reichenberg bemerkte. De galen wer den onmiddellijk hersteld. Volgens de Neue JPresse waren zij veroorzaakt door eene uit barsting van twee nitroglycerine-bommen welke met eene tusschenpoos van 10 minuten sprongen en geplaatst waren in afvoerbuizen voor water. Volgens het genoemde blad heeft deze aanslag hoegenaamd geen politieke beteekenisvolgens andere inlichtingen echter zou men met eenen aanslag op het leven des keizers te doen hebben. Het bericht omtrent de bovenvermelde gebeurtenis heeft in Weenen een levendige verontwaardiging verwekt. In de olïicieele kringen is men zeer teruggetrokken. Men schijnt overtuigd te zijn dat men niet te doen kan hebben met eenen aanslag op bet leven des keizers, omdat deze pas des mor gens te Reichenberg aangekomen is, lang nadat de ontploffing had plaats gehad: De bommen moeten tussehen 10 uren des avonds en middernacht nedergelegd zijn. De daders zijn klaarblijkelijk met te groote overhaasting te werk gegaan, uit vrees van verrast te zullen worden. Dit verklaartwaarom de ontploffing niet hevig genoeg is geweest om den spoorweg geheel te vernielen. De Hongaarsche minister van oorlog heeft zijne vraag tot vermeerdering van het aantal onder de wapens zijnde soldaten ingetrokken, daar de minister van financiën hem onder het oog gebracht heeft dat die vermeerdering al te veel uitgaven zou vereischen. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt aan de Standard geseind, dat aan de Woiga geheele districten met hongersnood bedreigd zijn. De regeering maakte tot dusver slechts 30 millioen over, terwijl er 55 millioen aangevraagd waren. Minstens 25 millioen mensehen zullen geen belasting kunnen opbrengen, hetgeen een tekort van ruim lüO millioen roebel op de rekening van dit jaar za! veroorzaken. In Daily If etst zijn uit St.-Petersburg privaat- brieven medegedeeld, welke hartverscheurend nieuws omtrent den hongersnood, vooral in Kazan, Samara en Nischni bevatten. Er zijn o. a. zoovele steifgevallen te Samara, dat zeer veleu begraven worden zonder kerkelijke plechtigheid. De rechtbanken hebben druk werk met aanklachten tegen boeren, die de hoeven plunderen, maar de regeering weigert zulke beschuldigingen te steunen. Eene regeeringscirculaire aan de pers verbiedt over den hongersnood te schrijven. ITALIË. De koning van Rumenië is Woensdag te Mouza aangekomen. Aan het station werd hij door den koning, den hertog van Aostn, den graaf van Turijn, den minister-president Di Rudini en tal van autoriteiten verwel komd. Koning Humbert heeft den koning van Rumenië aan een feestmaal ontvangen en een langdurig onderhoud met hem gehad in tegen woordigheid van den minister-president Di Rudini en den Rumeenschen president Floresco. In de St.-Pieterskerk te Rome heeft Dins dag een zeldzame en indrukwekkende plech tigheid" plaats gehad. Men schatte het aantal aanwezigen op 60- a 80,000, waaronder 7000 pelgrims. Een menigte banieren en kruisen waren zichtbaar tussehen de menschen massa vooral de Hongaarsche, Duitsche en Poolsche banieren trokken de aandacht. Ten halfnegen kwamen de pauselijke gardes de kerk binnen, zij omringden het altaar en werden een kwar tier later gevolgd door deu paus, die onder trompetgeschal en een uitbundig gejuich de baseliek wei d ingedragen op de sedia gesta- toria. Het escorte bestond uit alle waardig- heidsbekleeders van het Vaticaan. Het hoofd gedekt door de tiara, bewoog zich Leo XIII langzaam door de dichte menschenmassa, zoodat hij eerst na een kwartier het altaar bereikte. De paus zag zeer bleek en scheen vermoeid door de receptiën van den laatsten tijd. Na de mis gelezen te hebben gaf Z. II. den apostolischen zegen, met zichtbare in spanning staande op de verhevenheid die voor dit doel was opgericht. Het enthusiasme der aanwezigen was onbeschrijfelijk, vooral bij de Fransche pelgrims, aan wie de paus een zeer bijzonder bewijs gaf door den wenscb te kennen te geven na afloop der plechtigheid nog eens langs de rijen der pelgrims te wor den gedragen. Men verzekert dat nimmer zooveel praal werd ten toon gespreid en dat een zoo groote menigte en zulk een geestdrift sedert 1870 niet te Rome werd aanschouwd. In de kerk was een groote massa volks op de been, de orde werd echter door de troepen op uit nemende wijze gehandhaafd. SPANJE. De sultan van Mindanao, die tegen Spanje in opstand was, heeft zich onderworpen. Het gansche gebied van de kust van Lugano is erkend als te staan onder de souvereiniteit van Spanje. PORTUGAL. De rekening der ontvangst en uitgaven van de schatkist over 12 maanden voor het vasteland en over 7 maanden voor de eilan den en vreemde landen, geeft aan dat de gewo ne uitgaven met 1001 conto's (f2,602,600), en de buitengewone met 2845 conto's ver minderd, de ontvangsten met 198 conto's vermeerderd zjjn. Correct, het progressistisch orgaan, ver meldt eene merkbare verbetering in den financïeelen en economischen toestand van Portugal.,, Het de Commercie zegt, dat de politieke toestand voor den jongen koning gemakkelijker wordt, aangezien deze, tal van moeilijkheden geërfd hebbendedaarvoor geenszins verantwoordelijk is, en het publiek begint hem recht te doen wedervaren. Tegenover de reeds gesloten financieele operatie heeft de regeering reeds nu de betaling van den Januari-coupon verzekerd. AMERIKA. Met het oog op de gespannen verhouding tussehen het voorioopig bewind in Chili en den gezant der Vereenigde Staten heeft de Amerikaansche regeering eene kanonneerboot naar Chili gezonden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Spoorwegbegrooting. De begrooting van uitgaven voor den aan leg van staatsspoorwegen, dienst 1892, is geraamd op f 3,050,000. Het vermoedelijk batig slot, dienst 1891, is f 2,773,050,56^, zoodat uit hoofdstuk IX eene bijdrage noodig is van f 276,949.43i/s. Uit de toelichting blijkt, dat van de werken van atinleg die van het station te Nijmegen, bestaande in het maken van tunnels en per rons en eene overkapping van het midden- perron, nagenoeg voltooid zijn. Het ontwerp van het hoofdgebouw is vastgesteldde bouw zal nog in den loop van dit jaar worden aanbesteed. De overkapping op het station Leeuwarden met eenige bjjbehoorende werken is grooten- deels voltooid. De werken voor bet gedeelte Maassluis Hoek-van-Holland zijn, met inbegrip van het maken van een kaaimuur en vischsteigers aan den Hoek-van-Holland, aanbesteed. De aanbesteding der stationsgebouwen zal eerst daags volgen. De verlenging vaa de kap en de voetbrug over het station Geldermalsen zijn voltooid. Onder de nieuwe werken behooren: lo. het maken van verhoogde perrons op het station te Blarick in het uitsluitend belang van het militair vervoer; 2o. eene verbreeding tussehen de Hoogeveensche vaart met het spoorwegbassin te Hoogeveen en de inrichting van dat bassin tot haven, ter bevordering van het verkeer. 'oor de uitbreiding van het station te Gro ningen is in uitvoering het verrichten van grondwerken en het maken van veeladingen. Een bestek voor de vergrooting van het emplacement zal spoedig kunnen worden goedgekeurd. Over de inrichting van het hoofdgebouw' is nog overleg aanhangig. Een voor de vernieuwing van de westelijke viaduct te Amsterdam door de Holl. ijzeren- spoorwegmaatschappij gevraagd ontwerp is onlangs ontvangen en maakt thans een punt van overweging uit. oor de voltooiing van het goederenstation te Amsterdam en het bouwen van een station te Amersfoort zijn geen gelden uitgetrokken, omdat voor die werken nog geen ontwerpen zijn vastgesteld. Van de toegestane som van 8 ton voorde vernieuwing van de baan en den bovenbouw vau den Rijnspoorweg zijn leveringen tot een bedrag van 4 ton aanbesteed, waarschijnlijk uit de begrooting van 4891 te kwijten. De wederhelft van de 8 ton zal vermoedelijk in 1892 kunnen worden verstrekt. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor de hierna te noemen hoofdstukken der staatsbegrooting, alshoofdst. III (buitenl. zaken) de heeren Bool, Van Bylandt, Van Karnebeek, Boreel van Hogelanden en Brantsen van de Zijp; hoofdst IV (justitie) de heeren Levy, Rink, Huber, Van de Velde en Mutsaers. SCHIEDAM, 2 October 1891. Door de eerste afdeeling der staatscom missie van arbeids-enquête zal te 's-Graven- hage, in den loop dezer maand een aanvang worden gemaakt met het houden van ge- tuigenverhooren aangaande de maatschap pelijke toestanden der arbeiders in verband met zieken-, begrafenis- en andere verzeke- rings- en onderstandsfondsen, niet aan eenige onderneming of inrichting van nijverheid verbonden. De toestand van den heer Oppedijk, lid der Tweede Kamer voor Harlingen, die kort na de opening van liet nieuwe zittingsjaar in 's-Gravenhage door een hevige ongesteldheid werd overvallen en sedert aldaar moest ver bleven is eenigszins vooruitgaande. Zijn geneesheer heeft hem evenwel, wegens den aard van de ongesteldheid, volstrekte rust aanbevolen, zoodat de heer Oppedijk althans dit jaar niet meer aan de parlemen taire werkzaamheden zal kunnen deelnemen. De uitslag der herstemming voor een ge meenteraadslid te Leiden heeft, gelijk reeds korteiijk is gemeld, ten gevolge gehad, dat de- heer mr. E. de Vries werd verkozen, die echter terstond van zjjn bedanken aan burg. en weth. heeft kennis gegeven, zoodat eene nieuwe verkiezing is uitgeschreven tegen Dinsdag 13 October a.s. De heer De Vries zou niet ongenegen ge weest zijn om zitting in den raad te nemen, doch slechts indien hij candidaat ware gesteld door de vrijzinnige kiesvereeniging. Nu deze een anderen candidaat had gesteld en hij, in weerwil van zijn terugtrekken, toch werd be noemd, bedankte hij natuurlijk. In den laatsten tijd is er, vooral ten ge volge van de verhoogde inkomstenbelasting, met woorden en cijfers beweerd, dat de raad te ruim met het geld der burgers omspringt en dat daaraan een einde moet worden ge maakt. Vandaar ook de oppositie tegen enkele aftredende leden en de moeite om nu den raad voltallig te krijgen. De commissie uit den gemeenteraad van- 's-Hertogenbosch, belast met het onderzoek van de grieven tegen den commissaris van politie, hoopt deze week hare moeilijke taak ten einde te brengen. Naar gemeld wordt, zijn reeds 4 van de 5 cadetten der kon. militaire academie, die verleden jaar gedegradeerd werden en niet tegenstaande zij met gunstig gevolg het eindexamen hadden afgelegd, niet tot den officiersrang werden bevorderd, aanH. M.de Regentes voorgedragen ter benoeming tot tweeden luitenant. Met den goedkoopen trein der Hollandsche ijzeren-spoorwegmaatschappij van Rotterdam en Den Haag naar Haarlem en Amsterdam werden Woensdag 1020 reizigers vervoerd. De Amsterdamsche omnibusmaatschappij vervoerde in het derde kwartaal 5,070,317 passagiers tegen 4,646,892 in hetzelfde tijd vak van 1890. Van Januari af 13,082,056, tegen 12,321,433 in het vorige jaar. De burgemeester van Loosduinen waar schuwt tegen het gevolg geven aan de be stellingen van pluimgedierte enz. uit de ge meente Loosduinen onder den naam van dr. of mr. Bosman, zijnde bedoelde persoon aldaar onbekend. Uit Winterswijk wordt aan de Zutph. Ct. geschreven, dat het bericht uit de N. B. Ct. betreffende eene beslaglegging namens het kantongerecht te Groenlo op de bezittingen van den oud-notaris J. B. Dericks niet juist isalthans te Winterswijk is hiervan bij henr die dit weten moesten, niets bekend, 'Vel is hierover daar ter plaatse gesproken geworden en kan, naar aanleiding van de be handeling der zaak voor het genoemde kan tongerecht, binnenkort eene beslaglegging te gemoet gezien worden, doch tot heden heeft deze niet plaats gehad. Door de politie te 's-Bosch is Woensdag aangehouden en ter beschikking van de justi tie gesteld eene 19-jarige dienstbode, die verschillende gelden tot een vrij aanzienlijk bedrag, haar door hare meesteres gegeven tot het betalen van leveranciers, ten eigen bate had aangewend en alzoo verduisterd. De leveranciers liet zij op krediet leveren, een zelfs gedurende bijna twee jaar, hetgeen ten laatste de aandacht trok en aanleiding gaf, dat het gepleegde feit ontdekt werd. Gisterochtend is op de Parklaan, ter hoogte van het Belgische park te 's-Hage, een op zichter b\j de gemeentereiniging te Scheve- ningen door een electrische tram overreden en gedood. Volgens ooggetuigen liep de man,, die aan zwaarmoedigheid moet lijdende zijn geweest, naast de trambaan en wierp hij zich, toen de tram vlak bij hem was, met het hoofd voorover op de rails. De Dinsdag door de politie als Iandlooper over de grenzen gebrachte kofterman Her mann Zeitung i„ gisteren als gewoon reiziger te Amsterdam teruggekeerd, voorzien van alles wat noodig was om eene nieuwe uit zetting te voorkomen. Hermann Zeitung is gebleken geheel anders te heeten, en dien naam slechts te hebben aangenomen om de journalisten voor zich in te nemen en aldus zijn doei, bekendheid te verwerven, te eerder te verwezenlijken. Uit het IJ, te Amsterdam, is het lijk opge haald van den heer A. Witman, kapitein der Harlinger boot. Op den Oppenhuister weg te Sneek is Dins dagmiddag een achtjarig knaapje door de stoomtram, waarop het wilde springen, over reden. Het kind is kort daarop aan de verwondingen overleden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2