riant, Maandag 5 October. N°. 7857. Tweede Blad. Feuilleton. A°. 1B91. Vij f - n -v© e r tig s t e aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BnitenlanrisclLC Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke Hommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B Uit BA Vt BOT BK STRAAT, B 2 7. Advkbtentikprus: vau 110 g,*«Kinê regels mei inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. fc-acysv ■ywimumnuT F B A K K K IJ K. Het Journal desDébais, sprekende van tien 'zelfmoord van Boulanger, zegt dat zijn dood geen staatkundige beteekenis meer heeft.Ver bannen uit zijn land, verlaten door lien die met zooveel rumoer zich in zijn gevolg ge plaatst en getracht hadden zich zijne popula riteit ten nutte te maken, had de oud-minis ter van oorlog opgehouden eene bedreiging voor de republiek te zijn. Het schijnt niet twee jaar, maar liet vierde eener eeuw geleden dat zijn naamhetzij vóórhetzij tegengebruikt werd bij een der hevigste veldslagen aan de stembus, die ooit in Frank- rijk plaats hadden, een strijd, welks uitslag de geduchtste gevaren over het land kon brengen. De mannen op wie de zwaarste verantwoordelijkheid dier crisis rust, zijn natuurlijk dezulkendie hem het spoedigst vergeten hebben. De tijding van des generaals vlood zal die herinneringen, die reeds begon nen te verflauwen, in het geheugen terugroe pen. Welke hartstochten de ondernemingen van dien man opgewekthoe rechtmatigen toorn zij gaande gemaakt hebben, welke ver nedering men gevoelt als men zich herinnert, doorv welke omstandigheden, door welke mid delen, door welke medewerking hij bijna de meester van Frankrijk geworden was, toch kan men niet nalaten, een gevoel van mede lijden te hebben met dien man, wiens schit terend begonnen militaire loopbaan zoo tragisch eindigten die ten einde toe een trouw dienaar van zijn land zou gebleven zijn, indien hij karakter had gehadstandvastig genoeg em weerstand te bieden aan slechte raadgevingen, aan de verlokkingen en intriges van een handvol politiekersstrafwaardiger dan hij voor hetgeen hij misdaan heeft. Le XlXe Siècle wijdt onder meer deze woorden aan Boulanger De man, die op het punt stond meester te worden van Frankrijk, eindigt zijn leven in eene «affaire galante". Nu de pasdwang aan de Fransch-Duitsche gröns is opgeheven, heeft geenerlei controle meer plaats tegenover de reizigers die zich uit Frankrijk naar het Rijksland begeven. Het verkeer is in de laatste dagen aanzienlijk toegenomen. Volgens den benaderenden staat van den oogst over 1891 bedraagt de met koren be zaaide oppervlakte 102.819.507 hectaren; met gemengd koren (half rogge, half tarwe) 258,335 en met rogge 1.49-4.717 hectaren. De opbrengst wordt geraamd als volgt: koren 81.889.070 hectoliter, gemengd koren 3.830.992 en rogge 21.152.317 hectoliter. Het programma der feestelijkheden bij ge legenheid van de plechtige onthulling van Garibaldi's standbeeld te Nizza, op morgen is nu geheel vastgesteld. Aan de vereenigin- gen die zich afzonderlijk naar het Garibaldi- square willen begeven, zijn de noodige aan wijzingen verstrektde offieieele stoet zal worden ontvangen met kanonschoten en met het spelen van de «Marseillaise" en het Garibaldi-lied. Waarschijnlijk zullen toespra ken worden gehouden door den minister Bouvier, door den maire van Nizza, den ver tegenwoordiger der Italiaansche regeering, den vertegenwoordiger der Italiaansche demo cratie (den heer Cavalolti), den heer Lacroy, namens de Fransche Garibaldianen en den heer Ranc, namens het pers-comité. Na de redevoeringen zullen alle vereenigingen met hare banieren voorbij het monument defi- leeren. Canzio, de schoonzoon van Garibaldi, zal de onthulling van het standbeeld bijwonen. Uit Nizza wordt gemeld, dat na de plech tigheid der onthulling van Garibaldi's stand- bt?W, een groot feestmaal zal worden aan gericht; hét plan daartoe is uitgegaan van de Garibaldistiseiié- «"ie- feze Vereeniging zal ook kransen leggen op de graven van de echtgenoot en de moeder vau Garibaldi. De maritieme prefectuur te Toulon heeft bevel ontvangen, hedenavond twee pantser- schepen en vier kruisers naar Nizza te zenden, ter opluistering van de feestelijkheden. K X d R L A N Bij koninklijke proclamatie is het Parlement, dat tot 20 October was verdaagd, verder verdaagd tot '10 December. Dit is eenvoudig een vereischte formaliteitden 1 On December zal, zonder buitengewone omstandigheden, de bijeenkomst van het Parlement opnieuw uitgesteld worden, en'wel tot in Februari. Donderdag is te Newcastle on Tyne de al- gemeene vergadering geopend van het natio naal liberaal verbond. Heden, Zaterdag, zou de heer Gladstone daar liet program der liberale partij nader uiteenzetten, waarvan de heer Morley dezer dagen reeds eenige bijzon derheden mededeelde. Niet alleen met het oog op de algemesne verkiezingen in 1892 wordt de rede van. den grijzen staatsman met groote belangstelling te gemoet gezien, maar zij zal ook van grooten invloed zijn op de verkiezing van 8 dezer, noodig geworden door de benoe ming van den onder-secretaris van buitenl. zaken, sir James Fergusson, tot postmeester- generaal wiens candidatuur ditmaal wordt bestreden door den liberaal Scott. De admiraliteit heeft thans een officieel rapport ontvangen omtrent het gebeurde te Sigri, waaruit blijkt dat, zooals reeds her haaldelijk beweerd is, eenvoudig, met toe stemming der plaatselijke overheid, manoeuvre zijn gehouden, gelijk herhaaldelijk geschiedt. Voor de Turksche regeering bestond er dan ook niet de minste aanleiding, ophelderingen te vragen. Een bericht uit Dublin zegt, dat de heer Parnell gereed is met de oprichting eener maatschappij die een ochtendblad, de Irish Independenten een avondblad, de Evening Star, zal laten verschijnen. Het kapitaal zaf 00.000 p. st. bedragenmaar tot dusver hadden vrienden des heeren Parnell nog maar voor ld.000 p, st. ingeschreven. Parnell zelf is echter niet onbemiddeld, terwijl zijne echtgenoote, de gescheiden vrouw van kapitein O'Shea, zelfs zeer rijk is. zoodat hij het ont brekende wel zal bijeenbrengen. De noodige contracten voor gebouwen, drukkerij enz. zijn reeds gesloten. De oudste schepen der City, sir David Evans, lid der bankiersfirma Richard Evans Co., is voor liet volgend jaar tot lordmayor verkozen I) U I r S C II I A 5 D. De offieieele Reichmnzeiger spreekt het bericht, als zou de Duitsche regeering het handelsverdrag met Servië hebben opgezegd, heslist tegen. Bedoeld verdrag loopt eerst den 25n Juni 1893 ten einde en de opzegging daarvan moet een jaar vóór den vervaldag geschieden. Majoor Vcm Wissmann, die door de neder laag der expeditie van luitenant Zelewski verhinderd is zijn veldtocht naar het bin nenland van Oost-Afrika te ondernemen, heeft zich ingescheept naar Egypte, om daar nieuwe strijdkrachten aan te werven. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozet is Donderdagochtend te 3 uren, alleen vergezeld van zijne adjudanten Eene Schets naar het leven. rNaar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 24. «Het spijt mij," zeide mevrouw Brückner op honenden toon en met verontwaardigde blikken, «dat .ik, in weerwil van dit alles, u verzoeken moet uw ongeduld te beteugelen. Vergeet niet, dat, wat wij aangevangen hebben, ons beiden aangaat en dat ilc afhankelijk ben van mijnen man,- wien ik de wet niet kan voorschrijven. Als hij eens weigeren mocht, dan «A ha 1" viel de graaf haar op snijdenden toon i in de .rede, »is het zoo gemeend Gevoelt gij- misschien vandaag reeds berouw over het- geen gistecen door.u zelf is voorgesteld? Weet dan, dat ik niet met mij iaat spelen. Gisteren nog was uwe dochter mij onverschillig. Gij hebt ons tot elkander gebracht. Van deze betrekking hangt mijn bestaan af en ik zal bet mij aangeboden reddingsmiddel aangrijpen en vasthouden. Geen macht ter wereld zal het mij uit de handen wrin gen. Ik zeg u, dat Bianca de mijne zal zijn, wie er zich tegen moge verzetten." En op een toon, zooals zij nog nooit van hem gehoord had, be sloot hij «Zoo niet, dan zult gij en uw huis ondervinden, dat ik een grove beleediging als mail van eer weet te wreken". «Dus," riep zij, buiten zich zelve van drift, «bemint gij weikelijk dit halfvolwassen kind en vergeet om haar al wat gij vroeger als man van eer bezworen hebt, wat vroeger uw hoogste geluk uitmaakte, zooals gij be- weerdet »Ja," sprak hij, rood van toorn, «ik bemin haar en iaat mij haar niet ineer ontrokken. Wie bet durft beproeven, hoede zich voor mijne wraak «Goed, mijnheer de graaf. Nu gij de hulp, die mijn goed vertrouwen u heeft aangeboden, nu gij het offer, dat ik bereid was u te brengen, hoog moedig als een recht gaat beschouwen; nu gij durft bevelen, waar gij nederig hadt moeten ver zoeken, ga nu tnv eigen weg en tracht zelf te verwerven wat u de vriendschap als geschenk had toegedacht. Ik echter moet u thans verzoeken, uwe bijeenkomsten te mijnen huize niet voort te zetten voordat mijn man teruggekeerd is. Ilijmoge beslissen, ik zal er mij verder buiten houden." «Gij hebt het recht niet voor mij uw lmis te sluiten," riep de graaf, bleek van toorn. «Ik wil afwachten of gij den moed hebt aan uwe bedrei ging gevoig te geven, vergetende dat ik liet middel in handen heb u te verpletteren. Wat zou uw man, wat zouden de menschen van die brieven zeggen, die «Ellendeling!" riep zij, doodsbleek, «geen woord meer I Ga heen «Ik ga," sprak hij met een honenden lach, «en wil u tijd laten om te overwegen, wie van ons beiden te bevelen, wie te gehoorzamen heeft." En met een ceremonieela buiging verliet hij het vertrek. Mevrouw Brückner trok zich terug in haar bou doir, sloot de deur en viel, het gezicht met beido handen bedekkend en luid snikkend, in haar zetel neer. 5e Hoofdstuk. De vrienden en vriendinnen, welke dien morgen het huis van den handelsraad met een bezoek hadden vereerd, hadden hunnen plicht gedaan. De verloving tusschen graaf Melsberg en de dochter van den handelsraad was het eenige onderwerp van gesprek in de geheele stad. liet ontbrak daarbij niet aan opraerkingpn omtrent de :ntieme betrekking, waarin de graaf tot nu toe tot de nog jonge en schoone moeder van het meisje gestaan had. In de aanzienlijke gezelschappen werd daarover niet luide gespioken. O neen! Men bedacht hoe onvoorzichtig het zijn zou zich den toegang tot het huis, waar men zoo heerlijk dineerde of soupeerde en zich zoo

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5