Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. en den graaf van Thun, gouverneur van Bohemen, van Praag naar Reichenberg ver trokken, waar hem eene schitterende ont vangst was bereid. "Verschillende inrichtingen werden door den keizer bezocht, o, a. de weversschool, waar hem een adres werd aan geboden, dat hij beantwoorde met zijne beste wensehen voor dit gedeelte van Bohemen. Na op het kasteel van graaf Clan Gallas gedejeuneerd te hebben keerde de keizer ten 6 ure hoogst voldaan per extra trein naar Praag terug. Geen enkele wanklank werd gehoord. Duitschers en Czechen beschuldigen elkaar wederkeerig van de hand gehad te hebben in den dynamiet-aauslag. Volgens eene zeer ge loofwaardige lezing zou de aanslag gepleegd zijn door anarchisten, waarvan er zeer velen zijn in den omtrek van Reichenberg. Alle dagbladen drukken eenstemmig de meening uit, dat het onmogelijk is dat de bommen, die Woensdagavond nabij het station Rosenthal zijn nedergelegd en ontploft, be stemd waren om den treinwaarmede de keizer zich naar Reichenberg begaf, in de lucht te doen springen. Zij zien in die han deling slechts een boevenstreek, waarvan de bedoeling nog niet bekend isen doen de bijna voorbeeldelooze populariteit uitkomen welke de keizer geniet. Nadere berichten uit Reichenberg laten geenen twijfel omtrent het anarchistische karakter van den aanslag, die blijkbaar be stemd was om de feestelijkheden te versto ren en de bevolking schrik aan te jagen. De keizer maakte geenerlei gewag van het gebeurde. Men zou hem gisteravond te Wee- nen een luisterrijke ontvangst bereiden, met vlaggentooi en illuminatie. Te Praag werd de keizer door de menigte overal met geestdrift toegejuicht. KUSIiSD. "Volgens eene officieele opgaaf is de stand van de geldmiddelen gunstig. In de eerste helft van het loopend jaar bedroegen de staats-inkomsten 423 millioen roebels, waarvan buitengewone 19 eu gewone 404. De uitgaven bedroegen gedurende dien zelfden tijd 406 millioen, waarvan gewone 396 en buitengewone 10. Men kan dus reke nen, dus besluit de mededeeling, dat onge veer 16 millioen roebels meer zijn ontvangen dan uitgegeven. In de eerste helft van 1890 waren de cijfers der algemeene ontvangsten 427 en die der uitgaven 429 millioen roebels. ITALIË. De Italiaansche en buiteniandsche leden van de «Vereeniging der katholieke jongeling schap" zijn Donderdag in de Sint-Pieterskerk door den paus ontvangen. De ontvangst ge schiedde natuurlijk met veel minder praal dan bij de plechtigheid van Dinsdag werd tentoongespreid. Na de aanbieding van een voortreffelijk vermaakte, af te sluiten en men vond dat ten slotte voor alle pai tijen een kostelijke uitweg gevonden was. De graaf vond, wat hem ontbrak de noodiga geldmiddelen om zijn naam en rang op te houden, en mevrouw, die nooit kon vergeten, dat zij eens barones Von Heerenberg geheelen had, verbond zich door een huwelijk van hare dochter met den graaf weder nauwer an de voorname familien des lands. In de handelskringen sprak men zich minder verholen uit. De heeien rekenden uit wat een oo hooge verbintenis den handelsraad wel kosten zou, want ieder wist dat deze schoonzoon met het xeld zeer goed weg wist. Sommigen waagden het wijfel te opperen of het kolosaal vermogen van .■en heer Brückner op den duur wel bestand zou sijn tegen de herhaalde aderlatingen, welke zij reevden. De dames spotten een weinig met de toekom- uge gravin, die zich voor het geld van haar ,ad6r een adellijken echtgenoot had gekocht, dien .ttj al dadelijk aan de handen zijner schuldeiscbers moest ontrukken, terwijl de oudere dames met adres door den president der vereeniging, liet de paus door een der prelaten een in het Latijn gestelde toespraak voorlezen, waarin hij zijne voorliefde betuigt voor de jongeling schap, welke hij gelukkig is in zoo grooten getale rondom hem vereenigd te zien. Hij wenscht de jeugd geluk, dat zij zich niet overgeeft aan de dwaling, en zich niet. afscheidt van de kerk, ter verkondiging van de ver derfelijke leerstellingen van het leekendom, welke niet in staat zijn den bloei van het huisgezin te verzekeren. Zij, die oeweren dat de paus vrij is, stellen het begrip vrijheid valsch voor. «Mogen de vruchten van uwen pelgrimstocht", aldus eindigde de toespraak, seeue nauwere vereeniging met den paus zijn, en tevens het vaste besluit om zijne zaak te verdedigen met alle wettige middelen". Vervolgens gaf Z. H. den apostolischen zegen en liet hij de aanwezigen voor zich defileeren. De leden der vereeniging hielden 's avonds in de Dantezaal een bijeenkomst, waarin de voorzitter der Zwitsersche afdeeling o. a. zeide »Wij zijn naar Rome gekomen om de be- leediging goed te maken, die den paus is aangedaan door de verheerlijking van Gior dano Bruno, en om Z. H. te verzekeren dat wij op een gegeven oogenblik bereid zijn, de rechten der kerk te heroveren". Gistermiddag beschimpten een vijftigtal pelgrims, die het Pantheon te Rome bezoch ten, het graf van Victor Emmanuel. Een hunner schreef in het nabij het graf neer gelegde vreemdenboek«Weg met Victor Emmanuel!" Een ander: »Leve de Paus- Koning!" Daarbij spogen zij op het boek. Zij werden gevat en zullen onmiddellijk veroor deeld en over de grens gezet worden. De Fran- sche pelgrims werden door het publiek ge slagen, terwijl troepen volks de stad doorloo- pen, die de pelgrims uitfluiten. De berichten uit Pallanza, omtrent de koningin van Rumenië, luiden veel gunstiger. H. M. heeft zich laten overreden, haar letter kundigen arbeid te laten rusten. Dientenge volge is zij veel beter, behoeft het bed niet meer te houden, beweegt zich op het terras en eet met meer smaak. SPANJE. Een te Madrid verschijnend blad bevat een sensatie-artikel over een geheim tractaat, dat onlangs door Spanje tot aansluiting bij het drievoudig verbond zou geteekend zijn. Volgens dit geschrijf zou Duitscliland 100,000 Mauser-geweren aan Spanje leveren en zich verbonden hebben om met 200,000 man het Spaansche leger bijener. inval in Frankrijk te helpen. Uit Melila wordt gemeld, dat er geweer schoten gewisseld zijn tusschen de Spaan sche bezetting van Port Cabanagos en een troep Mooren. De Spaansche regeering heeft voldoening gevraagddie de sultan van Marokko heeft toegestaan. Er zijn Marok- beteekenisvolle blikken en op fluisterenden toon van de dubbele betrekking van den graaf tot de familie Brückner gewaagden. Graaf Melsbeig vertoonde zich overal, te paard, in de promenade, in vroolijk gesprek met zijne bekenden, in den schouwburg om aan alle loges een bezoek te brengen hij verscheen in de club te midden der dandy's en der oude vrijgezellen maar waar hij ook verscheen, zijn onbezorgde vroolijkheid viel zoozeer in het oog, dat men nergens meer twijfelde aan zijn geluk, dat hem van allen verderen strijd om het bestaan zou onthefTen. Sptalt men hem op min of meer bedekte wijze daarover aan, dan trok hij beteekenisvol de schouders op, en zei, dat hij zich over die zaak niet kon uitlaten zoolang de handelsraad afwezig was en dus nog niet vaststond, waarop men zinspeelde. Toch wees hij de gelukwenschin- gen, die men hem reeds bij voorbaat meende te kunnen betuigen, niet dadelijk af en bevestigde zelfs door houding en gebaar de gemaakte ver onderstellingen. Inwendig was hij intusschen niet zoo gerust kaansche troepen afgezonden om de schul digen te straffen. SCHIEDAM, 3 October 1891. Bij den minister van oorlog bestaat het voornemen althans het gevoelen van de betrokken artillerie-autoriteiten is gevraagd om bij de regimenten vesting-artillerie de sergeanten, die bestemd zijn om bij mobi lisatie de plaats van een luitenant te ver vullen en die volgens de wettelijke regeling dan den titulairen graad van sergeant-majoor zullen verkrijgen, reeds nu dien titulairen graad te geven en hun, waar de gelegenheid bestaat, afzonderlijk logies te verschaffen. Onder dagteekening van 20 September jl. heeft het hoofdbestuur van de anti-dienst- vervangingbond aan den generaal-majoor Ber- gansius den volgenden brief van dankbetui ging gericht: Op de jongste algemeene vergadering van den anti-dienstvervangingbond werd bij accla matie besloten Uwe Excellentie dank te be tuigen voor de wijze, waarop door baar het beginsel van den persoonlijken dienstplicht in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ver dedigd en gehandhaafd. Wij veroorloven ons mitsdien bij dezen, Uwe Excellentie dieu dank over te brengen, en spreken het vertrouwen uit, dat uwe pogin gen tot invoering van den persoonlijken dienst plicht er toe zullen leiden, aan het beginsel dat onze bond sedert '16 jaren beproeft bij het Nederlandsche volk ingang te doen vinden, de voor het leger en de natie zoo gewenschte zegepraal te verschaffen. Het hoofdbestuur van den anti-dienstver vangingbond: N. Mae-Leod, president; P. A. van Rees, vice-president; mr. J. Telting, le secretaris; jhr. mr. R. A. Klerk, 2e secretaris; mr. H. Vreede, penningmeester; W. J. Knoop, jhr. G. M. "Verspyck, H, G. Boumeestex-, 3. "W. D. Röell, H, W. Twiss, H. Raat, M. A. Perk, H. T. Wilkens, dr. De Graaf en G. E. V. L. van Zuylen. De R.-k. kiesvereeniging «Eensgezindheid" te Hoorn beveelt voor het lidmaatschap der Provinciale Staten aanden heer S. Zuurbier, te Spierdijk. Ook woi'den in het district nog aanbe volen de heeren C. Boldingh Hzn., oud notaris te Hoorn, en J. Groot Jr., wethouder te Hoorn. Het ehristelyk-sociaal congres is op verzoek van «Patrimonium" bepaald op 9, 10,11 en 12 Novembei', om het te doen samenvallen met de jaarvergadering van «Patrimonium". Volgens de bij de provinciale commissie voor den hagelsnood in Noord-Brabant ont vangen officieele opgaven der gemeente en vroolijk. Hij kende den handelsraad te weinig om zich eenige voorstelling te kunnen maken van diens denkwijze, en de ernstige vermaningen van den notaris drukten hem zwaar bp het gemoed. Ook speet het hem, dat hij zich tegen mevrouw Brückner zoo ruw had uitgelaten, want hij kende maar al te goed haar hartstochtelijk karakter. Doch hij was gewoon allen hindernissen, hem ia den weg gelegd, moedig en stout het hoofd te biedenzijn trots kwam in verzet tegen elk onrecht, hem aangedaan, nu vooral, nu hij vooruit z»g, dat het zijne toekomstige vrijheid gold. En h'j bezat immers het middel om mevrouw Brück ner desnoods met geweld het zwijgen op ts leggen. Hij was aizoo besloten zich op zijn eenmaal gekozen standpunt te handhaven en zich zelf te redden, waar anderen hem in den steek mochten laten. De hartstochtelijke liefde, waarmede Bianca hem zoo onbevangen te gemoet kwam en die hem gelegenheid had gegeven zijne verloving tot een onderwerp van bet algemeen gesprek te maken, leverde hem een steunpunt, waarop hij eiken besturen, bedraagt de schade ruim f 680,000,. terwijl de som der in de Noordbrabantsche- getneenten gehouden collecten slechts onge veer f 28000 beloopt. Daar deze opbrengst tot het e enigermate- lenigen der ramp op verre na niet toerei kende is, stelt de commissie nog pogingen in 't werk om van regeeringswege machti ging te erlangen tot het houden eener alge meene collecte in het rijk. De heer W. A. Scholten, industrieel te Groningen, heeft, wegens de slechte aardappel opbrengst, zijnen huurders te Hoogkerk de helft van de pachtpenningen kwijtgescholden. "Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te "Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand September 46 mM, tegen 15.5 mlf in dezelfde maand van het overige jaar. Alleen op 3 September viel er 32.5 mM. "Volgens opgave van «Bureau Veritas" zijn in de maand Augustus 1891 verongelukt 72 zeilschepen, alsvan Duitscliland 3, Amerika 11, Engeland 20, Denemarken 2, Spanje 1, Frankrijk 18, Nederland 2, Italië 3, Noor wegen 10 en Zweden 2. In dezelfde maand zijn verongelukt 21 stoom schepen, alsvan Duitschland 3, Engeland 12,. Spanje 1, Frankrijk 1 en Noorwegen 4. Donderdagnamiddag is in den Anna-Pau- lownapolder een vijftienjarige knaap, J. B. ge- heeten, door den bliksem gedood. Nabij Zutfen is een boerenhofstedej waar de bliksem was ingeslagen tot den grond toe afgebrand. De bewoners konden slechts met moeite gered worden. Nabij Franeker is Donderdagavond een groote houtzaagmolen, toebehoorende aan den. heer Van de Wint, door het inslaan van den- bliksem afgebrand. Het jongste nummer van Globuslilustrirte Zcilschrijt für Lander- und Vöikerkunde,. bevat o.a. van de hand des heeren J. D.E. Scbmeltz, te Leiden, een zeer waardeerende- levensbeschrijving van den onlangs gestorven hoogleeraar George Alexander "Wiiken. De waarde dezer biographie wordt nog verhoogd- door de bij voeging van een porti'et. Een Engelscbman, Srayth genaamd, heeft, naar men bericht, van de Britsche regeering het eiland Gulland, op 2 mijlen afstand van de kust van Corn- wallis, gekocht. Op dat eiland, 250 meter lang en 60 meter breed, zal hij een Noorsch landhuis laten bouwen en daarin een kluizenaarsleven gaan leiden, met zijn jongeren broeder tot eenig gezelschap. Hij neemt voorloopig voor een jaar levensmiddelen mede. tegenstand meende te kunnen overwinnen. De tranen zijner dochter en de vrees van zijn huis te compromitteeren moesten, meende hij, den heer Brückner van allen tegenstand doen afzien, ge steld dat hij zich niet ten volle kon vereenigen met het gedurende zijne afwezigheid gebeurde. Uit dit oogpunt zag hij ook in de heftige scène met mevrouw Brückner geen gevaarzij zou hem later, als Lij het geluk had, de toestem ming van den heer Brückner te verwerven, ge legenheid geven zooveel te vrijer tegenover haar op te ti eden. Wei diende hij, na het voorgevallene, het huis van de Biückners te vermijden, wilde hij zich niet aan een nieuwe uitbarsting van hartstochtelijk heid blootstellen, waarover hij zich tegenover Bianca moeilijk zou kunnen verantwoorden doch ook dit bezwaar was niet onoverkomelijk. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6