Woensdag 7 October N°. 7858, Eerste Blad. A*. 1891. Vijf n - v© ©rtig-st© «X a a r g- a 11 g. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J." ODÉ. Buiteiilandsclie Berichten. F r a s k it IJ K. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, door de handelingen van eenige Fransche pelgrims te Rome uitgelokt, heeft de regee ring besloten gebiuik te maken van een recht, haar reeds bij een wet uit het begin dezer eeuw toegekend. Geen aartsbisschop of bisschop mag, volgens deze wetsbepalingen, zijn diocees verlaten zonder daartoe van de regeering verlof te hebben ontvangen. De ministers hebben intussehen dezen maatregel niet streng toegepast, maar zich vergenoegd met de bisschoppen uit te noodigen, vooreerst niet meer naar Italië te gaan ter begeleiding van pelgi imstochten. Overigens wordt er in de Fransche bladen op gewezen dat het be lachelijk en onzinnig zou zijn, in een kwajon gensstreek van twee of drie pelgrims een reden te zien, om de bedoelingen van het Fransche volk ten aanzien van Italië in een ongunstig licht te stellen. De onthulling van Garibaldi's standbeeld te Nizza heeft Zondag plaats gehad. Generaal Canzio, schoonzoon van den grooten Italiaan- schen patriot, werd met bijzondere hartelijk heid verwelkomd door het feest-comité. De maire van Nizza maakte bij deze gelegenheid eene toespeling op het incident te Rome uitgelokt »door menschen die geen vaderland hebben". De heer Banc verzocht onder alge- meene toejuiching den naam Gambetta te verbinden aan dien van Garibaldi. In de ver schillende toespraken die bij de onthulling gehouden werden, legden de redenaars vooral nadruk op de goede verstandhouding, die tus- -schen Italië en Frankrijk behoort te blijven bestaan, in weerwil van de verdeeldheid die in Europa heerscht. De minister Rouvier •bracht in herinnering hel aandeel door Gari- ïbaldi genomen in den oorlog van '70en •voegde er bij dat de Fransche republiek met verontwaardiging de beschuldiging van zich afwerpt als zou zij streven naar de herstel ling van de wereldlijke macht des pausen. Na de redevoeringen werd met veel opge wektheid door alle aanwezige vereenigingen voor het standbeeld gedefileerd. Onder de Fransche vereenigingen bevond zich die van ElzasLotharingen, welker banier met krip omfloersd was. In den namiddag had een groot feestmaal plaats, waarbij het natuurlijk niet ontbrak aan toespraken, die de tusschen Italië enFrankiijk bestaande banden in herinnering brachten. Dé opbrengst der indirecte belastingen bedraagt over September jl. fr. 11,361,100 meer dan de raming, en fr. 8,498,61)0 meer dan in 1890. D ITITS CHI AS D. De koning vau "Wurtemberg is heden- ochtend overleden. Karei, I Frederik Alexan der, koning van Wurtemberg, werd den 6n Maart 1823 geboren en volgde zijn vader, Willem I, den 25n Jurti 1864 op. De over ledene was een broeder van wijlen H. M. Sophia koningin der Nederlanden. S O EI i S 1). In Canada heeft zichonder den titel «Continental Unity Club", eene vereeniging gevormd teu gunste der inlijving van Canada bij de Vereenigde Staten. Zij hield Zaterdag eene zeer druk bezochte openbare ver gadering, waarin met veel opgewektheid resoluties voor eene langs vreedzamen weg te bereiken politieke vereeniging van de Britsche kolonie met de Unie werden aan genomen. Onder de sprekers, die dit denk beeld bepleitten, waren twee parlementsleden, de heer S. White, een conservatief, en de heer Brien, een liberaal. Op de Carron- en JHemifoje-scheepswer- ven aan de Theems in Wapping (Londen) staakten sedert gistermorgen de voerlieden, zeelieden ei. stokers het werkde werkstakers zetten sterke wachten uit om de aanstelling van plaatsvervangers te verhinderen. Zij hopen dat de liehterschepen zich aan de werkstaking zullen aansluiten. Er heerschte groote opge wondenheid in den omtrek. De politie is ver sterkt. OOSIEIBIJE. In het Ilongaarschc Volkshuis heeft Zater dag de vooizitter een woord gewijd aan het gebeurde bij Rosenthal en als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat men hier met geen bepaald staatkundigeu aanslag te doen had. Niettemin stelde hij eene motie voor, houdende verklaring, dat de Kamer het gebeurde afkeurt en van dankbaarheid jegens de Voorzienigheid is vervuld. Deze motie werd bij acclamatie aangenomen. De koning van Saksen is gistermorgen te Weenen aangekomen en door den keizer aan het station verwelkomd. De beide souve- rexnen omhelsden elkaar en reden gezamenlijk naar Schonbrunn. De koning van Saksen gaat eerstdaags naar de keizerlijke jacht in Stiermarken, waarheen de keizer hem binnen weinige dagen volgt. In eene conferentie, Zondag door de liberale partij te Fudn-Pest gehouden, heeft de presi dent van den ministerraad zicli beijverd, te midden van toejuichingen, de beschuldigingen te weerleggen die tegen de liberale partij door graaf Apponyi waren ingebracht. De minister van oorlog verbood den mili tairen van alle rangen zich met politieke discussiën in te laten. Szapary deed in zijn antwoord op de aan vallen van Apponyi de noodzakelijkheid uit komen tot behoud van het evenwicht op het budget, tot ontwikkeling van nijverheid en handel en van de gemeenschaps wegen. Hij verklaarde dat de regeering haar programma van hervormingen in liet beheer handhaaft en die weldra in de Kamer aan de orde van den dag zullen worden gesteld. RUSLAND. De czaar met zijne gemalin, de grootvorst troonopvolger en de grootvorstin Xenia, benevens de koninkl. familie van Griekenland, zijn Zondagnamiddag aan boord an het jacht Poolster naar Denemarken vertrokken. De Daily News verneemt uit Petersburg dat de anti-Russische gezindheid in Finland toeneemt en reeds leidde tot onlusten en straatgevechten te Helsingfors en elders. Twee Finsche dagbladen, die den toestand bespraken, ontvingen waarschuwingen over eenkomstig het nieuwe pers-edict. ITALIË. Het onhebbelijk gedrag van een drietal Fransche paus-pelgrims in het Pantheon te Rome de hoofdschuldige is een 18-jarig seminarist en de twee anderen waren een advocaat en een journalist uit Autun heeft bij Z. H. den paus strenge afkeuring gevon den, De Voce della Verita en de Osservalore Romano spreken hetzelfde gevoelen duidelijk uit, en de directeur der Fransche pelgrimage, de heer Ilarmel, is met zijne beide zonen aan stonds naar den minister van binnenlandsche zaken gegaan om zijn leedwezen te betuigen over hetgeen een drietal kwajongensgelijk hij hen zelf noemde hadden bedreven. Zij verklaarden de onverschoonbare handelwijze des te meer te betreuren, wijl de ontvangst der pelgrims door het Italiaansehe volk niet welwillender had kunnen zijn. Op uiteist hoffelijke wijze beantwoordde de minister deze royale verldanug. Ilij ver zocht den heer Harmei slechts zijne pelgrims voorloopig thuis te houden en dank deze onomwonden schuldbekentenis heeft de zaak nu geen verdere gevolgen. De rast is thans hersteld. Den dag na het gebeurde is, als tegen-demonstratie, door verschillende stu dentenverenigingen een groote krans op het graf gelegd. De beer Crispi, die zich te Syracuse be vond, waar opnieuw vijandige manifestaties tegen hem voorbereid waren, is haastig uit die stad vertrokken. Een groot aantal politie dienaren en kaïabiniers dekte zijn vertrek. Geen twijfel dat er ongeregeldheden zouden voorgevallen zijn, indien de vorige minister president eenige uren langer te Syracuse ge bleven ware, Met het oog hierop waren de troepen reeds in de kazernes geconsigneerd. Zondagochtend is door de militaiie club «Humbert" en de «club van Savoye" weder een anti-clericale manifestatie georganiseerd. Een twintigtal vereenigingen met hare banie ren, begaven zich in optocht en. met muziek korpsen naar bet Pantheon om op het graf van Victor Emmanuel bloemen en kransen neer te leggen. Ook te Venetië, Bologne, Turijn, Palermo en op andere plaatsen heb ben dergelijke manifestation plaats gehad, maar de orde is nergens meer verstoord. Men verzekert dat de gearresteerde pel grims niet voor het gerecht gedaagd, maar onmiddellijk over de grenzen gezet zullen worden. Het heeft de aandacht getrokken dat de aartsbisschop van Cremona Vrijdag een be zoek gebracht heeft aan generaal Cadorna, die in 1870 als bevelhebber der Italiaansehe troepen, welke zicli van Rome meester maak ten, in den ban gedaan werd. 1 B K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantïnopel, dat de Turksche bevelhebber uit Yemen berichtte, dat de herovering van Sana heeft plaats gehad na verscheidene scherpe gevech ten met de opstandelingen. Men verwacht thans een herstel van den vredestoestand, te meer dewijl verscheidene machtige Arabische hoofden van stammen, vermoedelijk door tijdige omkooperij, tot onderwerpiugkwamen. AMERIKA. De president der Vereenigde Staten heeft aan de Canadeesche regeering verzocht, toe te stemmeu in een uitstel van de onder handelingen betreffende een verdrag. Als reden voor dit uitstel werd Blaine's ziekte genoemd, maar vermoedelijk zijn er andere redenen. De regeering der Vereenigde Staten schijnt namelijk de stabiliteit van het tegenwoordige Kabinet te wantiouwen. De minister van justitie in Canada vroeg den gouvprneur- generaal machtiging tot eene burgerli|ke en crimineele vervolging van allen, wier beilrie- gelijke samenzweringen bij de pas' gedane onthullingen gebleken zijn nadeeien voor de staatskas te hebben opgeleverd. Uit Buenos- Ayres wordt van 4 dezer gemeld: De president der republiek heeft eene binnenlandsche reis ondernomen, teneinde persoonlijk tegenwoordig te zijn bij het lenigen en bestrijden eener sprinkhanenplaag, die grooter verwoestingen aanricht dan ooit te voien gebeurd is. Iutussclien heeft het Huis van afgevaar digden met groote meerderheid finaneieele wetten aangenomen, die groote ontevreden heid verwekken en tot liet afkeuren waarvan eene volksvergadering bijeengeroepen is. De plaatsvervangende president Nougarez is tegen deze wetten. Volgens berichten over New-York uit Mexico, zijn er ernstige ongeregeldheden ge pleegd door Indiaansche stammen op Duitsche nedeizettingen, die door de Indianen zijn aangevallen. In koelen bloede werden twee honderd mannen, vrouwen en kinderen ver- mooi d. De regeering heeft troepen derwaarts gezonden. (t«0NNKMENTSPBiJs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rgk Afzonderlijke noimners 1.S5. - 2.50. - 0.10. B l! IS K A BOTEIISTK A X T, JE 2?. AiivgRTENTlHPItns: van i—10 gewon-? /.-.ras met inbegrip van eene Courant, 1 10. leileie gewone regel ineer0.1 (i Diukmaai. geplaatst nordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1