Eel Böisgezin van denFabrikaat, Vrijdag 9 October. N°. 7860. A°. 1891 Feu 11 e t o n. 7ij f- en-veer tig-s te Jaargang. Ver§c!i nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnrmhntsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijlc Afzonderlijke noramers 1.85. 2.50. 0.10. B U IS. E A C: B O T_K KSTRAAT, E 3». Advrrtentibprijs: ran t10 gewone regelB^met inbegrip van eene Courant1.I0. Iedere gewone regel «neer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal heipkewl. F B A JJ K B IJ K. De brief, dien de minister van justitie en «eredienst gericht heeft tot de aartsbisschop pen en bisschoppen ter zake van het voorval in het Pantheon te Rome en hetgeen erop gevolgd is, luidt aldusGij kent de betreu renswaardige voorvallen, die te Rome plaats gehad hebben ter gelegenheid van de aanwe zigheid van Fransche bedevaartgangers, zoo genaamde »Fransche werklieden". Gij begrijpt te zeer de belangen der natie om niet, evenals ik, te denken, dat alle overheden des lands alles moeten vermijden, wat strekken kan om hen te doen betrekken in manifestatiën, welke haar allicht haar godsdienstig karakter kunnen doen verliezen. Ik heb derhalve de eer u uit tenoodigen u vooreerst te onthouden van elke deelne ming aan die bedevaarten. Het centrale comité voor de bedevaarten beeft zijnerzijds de volgende circulaire ver spreid De gelijktijdige en heftige demonstratiën, •die zich te Rome geopenbaard hebben tegen de werklieden-bedevaartgangers, tegen Frank rijk en tegen den Heiligen Stoelonder voorwendsel van een op zich zelf staand feit, waarvan een of twee jongelieden, vreemd aan de bedevaart der werklieden, beschuldigd worden, bewijzen overvloedig, dat de Fransche katholieken niet meer vrij zijn in de Eeuwige Stad, en dat hunne tegenwoordigheid aldaar aanleiding zou kunnen geven tot manifesta tiën tegen den paus en tegen Frankrijk. In die smartelijke omstandigheden heeft het •comité besloten de vijf treinen met bede vaartgangers, die het georganiseerd heeft en op het punt waren naar Roh^. te vertrekken, niet te laten gaan. DÜIISC1IIASD. De overleden koning Karei I van Wur- temberg wordt opgevolgd door zijn neef prins Wilhelm van Wurtemberg, geboren 25 Februari 1848, zoon van prins Fiiedricli uit diens huwelijk met Catharina, zuster van den thans overleden koning Karei. Hij aan vaardt de regeering onder den naam van Wilhelm II. Vroeger is hij gehuwd geweest met prinses Maria van Waldeck. Deze is in 1882 overleden. Van de kinderen uit dit huwelijk is nog alleen prinses Pauline, ge boren 19 December 1877, in leven. Ver volgens is hij gehuwd met prinses Charlotte van SchaumburgLippe, uit welk huwelijk hij nog geene kinderen heeft. E g H E t A N D. Parnell is ten gevolge eener verkoudheid gestorven. De Parnellieten te Londen hielden gister avond eene vertrouwelijke bijeenkomst om te handelen over den toestand, ontstaan door den on verwachten dood van hunnen aan voerder. In Parnellistisch-gezinde kringen schijnt men overtuigd te zijn, dat de partij een nieuwen leider zal kiezen en dat de stand der lersche partijen onveranderd blijven zal, zoodat het niet tot eene verzoening der Parnel lieten met de anti-Parnellieten zal komen. OOSTENRIJK. In het Ilongaarsche Huis van afgevaar digden heeft de voorzitter medegedeeld, dat de delegatiën tegen 9 November bijeengeroepen zijn. Voorts heeft hij aan de Kamer 's keizers dankbetuiging overgebracht voor de mani festatiën van trouw, hem betoond naar aan leiding van den misdadigen toeleg op den spoorweg bij Rosenthal. De minister van financiën, van den staat der financiën sprekende, zeide dat de begroo ting op de meest nauwgezette wijze in even wicht gebracht ismaar men mag zich niet aan overdreven optimisme overgeven, want de voorgestelde horvormingen zullen groote offers noodig maken. De Hongaarsche minister van financiën heeft gisteren bij het Huis van afgevaardigden de ontwerp-begrootïng voor 1892 ingediend. De gewone ontvangsten worden daarbij ge raamd op 389.528,981, de gewone uitgaven op 368.100,562 florijnen, zoodat er een batig saldo overblijft van 21,4-28,419. De buiten gewone uitgaven en die van t'rjdelijken aard bedragen 27,739,879, de buitengewone ont vangsten 5,824,955 florijnen. RUSLAND. Aan de Standard worden uit St.-Peters- burg de hartverscheurendste berichten ge seind omtrent den hongersnood in liet binnen land van Rusland. Daarbij heeft zich nu ook in het gouvernement Orel de roggeworm vertoond in de winterroggeook elders moet dit vernielend insect zich geopenbaard heb ben, terwijl te Berdiansk. in Siberië, de pest is uitgebroken. De Daily News meldt uit Odessa, dat baron Hirseh in een Circulaire aan de Zuid- russisehe joden den raad geeft, om geduldig de ontwikkeling zijner plannen af te wachten, maar dat zijn invloed niet kan beletten dat, terwijl alle nachttreinen joodsche familiën naar het westen vervoeren, elders zonder dat eenig beletsel hun door de Russische overheid in den weg gelegd wordt, joden uit Palestina naar Rusland terugkeeren. Het Noordsche telegraaf-agentschap deelt van authentieke zijde mede, dat Rusland niet voornemens is een besluit te nemen tot ver bod van uitvoer van tarwe. Rusland is in staat nu nog 200 millioen pud tarwe uit te voeren. De berichten omtrent een maatregel tot verbod van uitvoer zijn alle uit de lucht gegrepen. ITALIË. Wegens het gebeurde in het Pantheon is van liberale zijde eene bij den gemeenteraad te Rome in te dienen motie in gereedheid gebracht ter bevestiging van het plebisciet van 2 October 1870. De clericale leden van den raad, die hiervan de lucht gekregen had den, hebben den syndicus doen weten, dat zi niet ter vergadering verschijnen of zich van stemming onthouden zouden, indien dergelijke motie voorgesteld werd. De syndicus, die eene motie van dien aard niet anders dan met eenparige stemmen wilde zien aannemen, heeft daarop den liberalen leden verzocht aan hun voornemen geen gevolg te geven. Of hieraan voldaan is, kan nog niet stellig gezegd wordenmaar zooveel is zeker, dat in de raadszitting van Maandag achttien clericale leden ter vergadering gekomen waren. AMERIKA. Volgens depêches uit Chili te Washington ontvangen, deelde de gezant der Unie aan de Junta mede, dat de Unie de diplomatieke betrekkingen zal afbreken, zoo de Junta in hare houding geen wijziging brengt. De gezant is voornemens de vluchtelingen, die Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 25. De graaf schreef Bianca een teederen, van litefde -en verlangen overvulden brief, waarin hij haar ver telde, dat men overal den mond vol had van hunne •verbintenis, hoeveel moeite hij ook deed om het gerucht tegen te spreken, en dat hij onder deze ■omstandigheden wel verplicht was zijne bezoeken tot aan den terugkeer haars vaders uit te stellen. •Hij zou, voegde hij er bij, na diens thuiskomst terstond terugkomen, teneinde zijn geluk door zijne toestemming te zien bevestigen en verzocht haar ook van haren kant te doen wat zij kon om haren vader gunstig voor hunne plannen te stemmen. Zonder omwegen werd de bediende van den graaf met den brief naar Je villa gezonden. Bianca betreurde dat lange afzijn, doch moest den graaf wegens zijne verstandige inzichten gelijk geven, en acht of zeven dagen waren spoedig voorbij. Het geluk, dat haar daarna wachtte, woog ruimschoots op tegen deze korte ontbering. Zij plukte een halfgeopende roos en gaf die den dienaar met een groet aan zijn heer. Deze toonde de bloem met een onderdrukten glimlach aan zijne kennissen en weldra wisten ook de lieeren, door hen bediend, dat de graaf minnebrieven naai de villa zond en bloemen in antwoord terug ontving. Reeds den volgenden dag openbaarden zich de gevolgen van deze en vroegere zoogoed als open bare bekendmakingen. De graaf kreeg bezoek van zijne scliuldeischers en dezen waren uiterst beleefd en handelbaar. Natuurlijk had eene tijdelijke ongelegenheid hen gedrongen om tegenover den graaf strenger op te tieden dan hun lief was. Nu hadden zij zich langs anderen weg uit te ver legenheid weten te helpen en kwamen om den graaf een langeren termijn van betaling aan te bieden, opdat bij zich te beter zou kunnen voor bereiden. Een gebaar of veelbeduidende glimlach moest den graaf overtuigen, dat zij/.eer goed met zijne nieuwe betrekkingen bekend waren en de gunstige gevolgen er van inzagen. Wel sprak de graaf dit laatste beslist tegen, docli ook van zijne zijde spraken de gelukkige glim lach op zijn gelaat en de vroolijke toon luider dan woorden en bevestigden indeoogenderheeren al wat hel gerucht te hunner kennis gebracht had. Om zooveel mogelijk tegen alle gebeuilijk- hedon gedekt te zijn, sloeg de graaf zijnen scliuld- eischeis eene prolongatie van drie ma uiden voor. Allen namen dien voorslag gaarne aan en toonden nog zooveel vertrouwen en tegemoetkoming, dat zij zich met de helft der bij zulke gelegenheden gebruikelijke verhonging van rente tevreden stelden. Zoo was dan graaf Meisberg, zelfs zonder de tusschenkomst van den zaakwaarnemer, voor het oogenblik uit den brand geholpen. Hij had drie maanden gewonnen, en dit beleokent veel voor een jong man, die de dingen met zwaar tilt en moed en vastberadenheid bezit om zich zoo goed het gaan wil door de bozwaren, die hij ontmoet, heen te slaan. Het kwam er nu maar op aan dien anderen geldman, den rijken fabri kant, te nopen hem in zijne liefsie plannen niet te wederstreven. Het beste middel, dit stond reeds bij den graaf vast, was hem vrees in te boeze men voor een openlijk schandaal. Het plan moest slagen, daaraan twijfelde de graaf geen oogenblik meer en opgewekter ge stemd dan ooit verscheen hij 's avonds in de club, waar de zoozeer door de fortuin begunstigde officier het voorwerp was van den naijver van menigeen, die zich ook gevleid had eens de hand der jonge, schoone erfdochter te mogen ver werven. Koenraad Waltlier was, na zijn bezoek aan de villa, langs een omweg naar de fabriek terugge keerd. Hij vermeed den weg door liet park, om niet nog eenmaal Bianca en haar minnaar te ont moetenwant "de aanblik op het minnende paar had hem zóo aangegrepen, dat hij op eens tot bewustheid gekomen was van zijn eigen ge moedstoestand, een toestand dien hij langen tijd voor zich zeiven had zoeken te bemantelen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1