A". 1891. Woensdag 14 October. N°. 7863 Eersle Blad Vijf-en-veer ties te Jaargang. Versch nt dagelijks, yitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: I ODÉ. Buitenlaiidsche Berichten. 'E K U L A 1>. Het stoffelijk overschot van Parnell is Zaterdag van Brighton, over Kingstown en Holyhead, naar Dublin overgebracht, ten einde de voorgenomen betoogingen te Londen, wanneer het lijk daar aankwam, te voor komen. Zondagochtend ten 7 ure kwam het te Dublin aan, waar het, onder toeloop eener ontzaglijke menigte, naar het stadhuis werd overgebracht, om daar, schier bedol ven onder bloemen en kransen, te worden -ten toon gesteld. Ondanks den hevigen stort regen maakten duizenden van die gelegenheid gebruik. Op alle muren in de stad waren biljetten in rouwrand aangeplakt, met zin sneden uit redevoeringen, door Parnell ge houden. Ten twee ure werd de gelegenheid •tot bezichtiging van het lijk gesloten en 'begon men met het opstellen van den lijk stoet. De lordmayor en tal van andere bestuurders van Dublin, allen in ambtsgewaad •en met kenteekenen hunner waardigheid, •gingen voorop; daarachter volgden de depu- tatiën van een groot aantal Iersche gemeente- ■besturen, homerule-vereenigingen en turn- clubs, Iersche Parlementsleden, onder wie de heeren Redmond, O'Connor, Mahony, Nolan, -enz., de familie-rijtuigen en eindelijk de lijkkoets, behangen met bloemen en getrok ken door zes paarden, terwijl vrienden van -den overledene de slippen van het lijkkleed droegen. Daarachter volgen duizenden be langstellenden, onder wie zes muziekkorpsen. Alle straten, welke de stoet volgde, waren met rouwfloers behangen. Eerst ten 5 ure bereikte de stoet het katholieke kerkhof, waar Parnells lijk werd bijgezet, naast dat •van zijn vriend O'Conneli. Op verzoek van 'Parnells vrienden had zijne weduwe daarin -toegestemd, ondanks de bedreigingen zijner bloedverwanten, dat zij de hulp van den rechter zullen inroepen om liet lijk weer te doen opgraven en overbrengen naar de protestantsche begraafplaats, waar het be hoort. De plechtigheid, welke door niets .gestoord werd, behalve de bij een zoo groot gedrang onvermijdelijke kleine botsingen •duurde langer dan een uur. Ook bij het verlaten der begraafplaats vielen geen onge regeldheden voor, en evenmin 's avonds in -de stad, zoodat de buitengewone voorzorgs maatregelen der politie overbodig bleken. Bij het tepraalliggen in het raadhuis te Dublin alsook bij de begrafenis van Parnell werd de afwezigheid van alle anti-Parnel- -listische partijhoofden en ook van alle katho lieke geestelijken opgemerkt. Doch de Room- -sche aartsbisschop van Dublin verleende eene •.speciale dispensatie ten behoeve van den .protestantschen predikant tot het verrichten van ParnelTs lijkdienst op het Roomsche kerkhof te Glasnevin. De predikant ontving deswege een dreigbrief, ofschoon duizenden katholieken, die den langen lijkstoet daar heen gevolgd waren, den Anglikaanschen grafdienst medemaakten. Het uitvoerend bestuur der Iersche natio nale liga heeft een manifest uitgevaardigd, waarin verklaard wordt dat de scheuring in de partij door Parnells dood niet zal worden hersteld. D U I T S C H L A N I). De Bondsraad zal eene afzonderlijke com missie benoemen tot onderzoek der voorslel- len van Beieren tot weder-toelating der Redemptoristen. De stadhouder van Elzas-Lotharingen, prins Hohenlohe, die Zaterdagavond van zijne ver- lofreis -te Straatsburg terugkeerde, is daar hartelijk verwelkomd door eene deputatie uit den Landdag van het rijksland, die hem namens de bevolking bedankte voor de op heffing van den pasdwang, wees op de on omstootbare grondslagen, waarop de vereeni- ging van Elzas-Lotharingen met het rijk ge vestigd is, en zich bereid verklaarde steeds mede te werken tot ontwikkeling van de staatkundige en economische instellingen des lands, tot welzijn van allen. De stadhouder antwoordde, van die goede gezindheid mede- deeling te zullen doen aan den keizer, aan wien Elzas-Lotharingen alleen dank verschul digd is voor de opheffing der belemmerende maatregelen van de laatste jaren. Prof. Virchow viert heden zijn 70sten ver jaardag. Die dag zal voor den beroemden geleerde een dag van hulde zijn, hem door geheel de beschaafde wereld gebracht. De stad Berlijn zal Virchow tot haren eere burger benoemen, eene onderscheiding, welke hii alleen zal deelen mst Bismarck en prof. Koch. Zijn levensgroot portret zal in de groole eerezaal van het stadhuis worden opgehangen. In het ziekenhuis Kaiser Friedrich" wordt met de bijdragen van een aantal vermogende lieden uit het tweede kiesdistrict, waar Virchow sedert twintig jaar woont, een »Virchow-paviljoen" gebouwd. Er is sprake van nog andere nuttige instel lingen, waaraan Virchow's naam zal worden verbonden. Het medisch genootschap te Berlijn heeft aan den schilder Lenbach opgedragen, het portret van Virchow te schilderen, dat toteeuwig aandenken" eene plaats zal vinden in de vergaderzaal van liet nieuwe vereni gingsgebouw van het genootschap, het zooge naamde sLangenbeckhaus". Ook doet het genootschap eene groote gouden medaille voor Virchow persoonlijk slaan, waarvan zijne familieleden een zilveren afdruk zullen ont vangen. De medaille heeft eene middellijn van 18 centimeter. Verder wacht ook van de zijde zijner kiezers den veelgehuldigde een eerbetoon, evenals van den kant der studenten. De keizer heeft bevolen, dat een van de fraaie nieuwe straten der hoofdstad naar Virchow zal worden genoemd. Al de assistenten van Virchow, vroegere en tegenwoordige, hebben een wetenschap pelijk werk van verscheidene deelen samen gesteld, dat zij hem op zijn feest zullen toe wijden. Het anthropologische genootschap zal eene niewe stichting aan Virchow wijden. Uit het buitenland worden te Berlijn tal van deputation van wetenschappelijke ver- eenigingen verwacht. B E L G I E. Aan de te Antwerpen verschijnende Précurseur wordt uit de hoofdstad geschreven, dat het ministerie de eerstvolgende zitting wenscht te doen openen met een troonrede, maar dat koning Leopold weigert dit te doen, daar hij verstoord is over de houding van het Kabinet ten opzichte van het militaire vraagstuk. Zaterdag werd in het koninklijk paleis, ter eere van den Italiaanschen troonopvolger, een diner gegeven, waaraan de koning en de koningin, de ministers, de gouverneur van Antwerpen, de Italiaansche gezant en eenige andere hooggeplaatste personen deelnamen. OOSTENRIJK. De aan de Kamers overgelegde staatsbe- grooting bedraagt in uitgaven 584,620,378 en in ontvangsten 585,238,262 florijnen. De vermeerdering der ontvangsten bedraagt 16,862,741, die der uitgaven 10,767,351 fl. De gemeenschappelijke uitgaven zijn 3,035,734 fl. hooger. Bij de indiening der staatsbegrooting voor 1892 in de zitting van de Kamer van afgevaar digden verklaarde de minister van financiën Zaterdag, dat de begrooting met voorzichtig heid en nauwgezetheid is opgemaakt. Hij betoogde de noodzakelijkheid van een budget zonder tekort. Tot eene leerling moet slechts worden overgegaan voor dotation ensubven- tiën. Verhooging der indirecte belastingen moet vermeden worden. De regeering zal hervormingen voorstellen in de directe belas tingen. teneinde de kleine belastingschuldigen te ontheffen. De minister verklaarde verder, dat alle bevoegde overlieden zich bezighouden met de regeling van den omloop van papieren geld. Om zich goud te verschaffen, zou men een gunstiger stand der markt moeten af wachten. De regeering heeft in deze zitting een wetsontwerp aangeboden, tot aankoop van den Karel-Lodewijk-spoorvveg in Galicië door den staat. Te Cuczawa in Hongarije is een majoor van het Fransche leger wegens spiouneering gear resteerd, Tal van verdachte papieren "werden bij hem gevonden. RUSLAND. De directie der staatsbank maakt bekend, dat, met het oog op het groot aantal plaatsen in Frankrijk, waar de inschrijving op de 3- pCt.-leening van 1891 is opengesteld, de termijn van toewijzing op 7 November, in plaats van op 31 October, is vastgesteld. De borgstelling, bij de inschrijving te stoiten, is 6 pCt., en niet 5 pCt. De laatste storting zal daardoor 13!A in plaats van 14Vt pCt. bedragen. De prijs van uitgifte blijft 79%. De burgemeester van Odessa heeft onlangs, bij het openen eener leer-landbcuwhoeve van het ïsraëlietisch weeshuis, een toespraak ge houden, waarin hij de ontwikkelde Israëlieten opwekte hun invloed aan te wenden om hunne geloofsgenooten te bewegen, in Rusland te blijven en zich op den landbouw toe te leggen, in plaats van op goed geluk naar elders te trekken. De gezant te Peking heeft aan zijne regee- riug mededeeling gedaan, dat de Chineesche regeering alle maatregelen heeft genomen, noodig om het leven en de bezittingen van Russische onderdanen daar te lande te be schermen. Te Moskou is weder eene geheime drukkerij ontdekt en zijn een aantal daarbij betrokken personen gevangengenomen. De Daily News verneemt uit Odessa dat de berichten omtrent den hongersnood in Rusland overdreven zijn. De hongersnood is minder nijpend en wijdvertakt, dan voorge steld wordt. Daarentegen is de kwijning van den handel onloochenbaar. De graanhandel te Odessa staat stil, ofschoon de enorme graanvoorraad in de pakhuizen toeneemt- Hoogstens zes Engelsclie stoomers zoeken lading, tegen anders in October dertig of veertig. Dezelfde stagnatie heerscht elders in Zuid-Rusland. De hoofdbankiers te Odessa weigeren Joodsche wissels te disconteeren, hoewel vier vijfden van den handel te Odessa in handen var. Joden is. ITALIË. Koning Umberto heeft den beeldhouwer van het gedenkteeken voor Garibaldi te Nizza het brevet van commandeur van een der Italiaansche orden toegekend en dit ter hand gesteld van den Franschen gezant. Bij die gelegenheid heeft de koning den gezant ver zocht, de republikeinsche regeering zijnen dank over te brengen voor hare deelneming aan de feesten1 te Nizza, eene deelneming, welke hij 'beschouwt als een blijk van ge negenheid en 'Sis een nieuw teeken van vredelievende •gezindheid. Het trekt *de'aandacht, dat de"Russische minister "Von <Kters, 'die zich te 'Milaan be vond. naar Pallanza, waar de koning en de koningin vanbRumenië-zich bevinden, ris-af gereisd. Abonnementsprijs, per'kwartaal Sranco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke lioinmers 1.85. - 2.50, - 0.10. BURSAO: BOTBUSTRAAT, E a 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. :e.tr- r.TVCT-3-VtII-V-.wg-iTJf ii WSm

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1