Donderdag 15 October. N°. 7864. Feuilleton. A". 1891 Eerste Blad. Vijf en-veer t g-ste Jaargang-. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsehe Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs', per kwartaal 1.85. franco per postdoor het geheele Rijt 2.50. Afzonderlijke noinmers - 0.10. RUUEAtf: BOf EKiTRA AT, TB 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: »au 1f* geWiJM» reg-ls met inbegrip van eene Courantt 10 Iedere gewone regel meerf - n 10 Dkikmam. geplaatst wordt tegen tweemaal bereken i. DOirSCHlASD. Bij de ontmoeting van keizer "Wilhelm met den nieuwen koning van Wurtemherg is bepaald dat de keizer het volgend jaar de vereenigde manoeuvres van het 13e Wur- tembergsche en het 14e Badensche leger korps zal bijwonen. Het gemeentebestuur van Breslau heeft aan den rijkskanselier een verzoekschrift ge richt, waarin spoedige bijeenroeping van den Rijksdag wordt gevraagd ter behandeling van een voorstel tot onverwijlde schorsing der invoerrechten op granen. De regeering van Elzas-Lotharingen heeft bepaald dat, te beginnen met 1 Augustus 1892, alle kerkbesturen en besturen van kerkelijke instellingen zich bij hunne officieele briefwisseling van de Duitsehe taal moeten bedienen. De Wurtembergsche minister van financiën, dr.Von Renner, heeft zijn ontslag ingediend, met het oog op de voortdurende stijging der oorlogsbegrooting. De National Zeiiung meent dat het bezoek van Von Giers te Monza misschien strekken zal tot eene opklaring der verhouding tus- schen de drie verbonden mogendheden en Rusland. Bij den Saksischen Landdag is eenregee- ringsvoorstel ingekomen om 5 millioen mark te bestemmen tot verhooging der trakte menten van ambtenaren en onderwijzers. De 70e verjaardag van professor Virchow is gisteren te Berlijn op schitterende wijze gevierd. De directeur van het ministerie van onderwijs Bartsch bracht den feestvie renden geleerde de gelukwenschen van den minister van onderwijs en de wetenschap pelijke afdeelingen van het ministerie. Professor Hirsch feliciteerde Virchow namens de faculteit, prof. Helmholtz namens de academie van wetenschappenburge meester Von Forckenbeck namens de stad Berlijn. Daarna werd hij begroet door ver tegenwoordigers van buitenlandsche genoot schappen. De heer Von Forckenbeck gaf den jubilaris kennis van diens benoeming tot eereburger van Berlijn. Des namiddags ontving de jubilaris de gelukwenschen van de universiteiten en de wetenschappelijke vereenigingen. De hoog leeraar Bergmann overhandigde hem uit naam van het geneeskundig genootschap eene schil derij van Lenbach. Virchow werdt voorts geluk gewenscht door Herpert uit Warschau door Langley uit Londen, door Axel Key uit Stockholm, alle uit naam van de stad hunner inwoning. Zeer levendig en talrijk nam ook de Russische geleerde wereld aan de hulde- betooging deel. De progressistische groep uit den gemeen teraad der hoofdstad bood den jubilaris een kostbaar zilveren tafelservies aan. Reeds Maandag bood de heer Eugen Richter den jubilaris namens de Duitsch-vrijzinnige partij in den Rijksdag en den Landdag, eene zilveren zuil aan, door den genius der vrij heid gekroond. Onder de talrijke geschenken blonk ook dat van de Nederlandsche artsen uit. Alle bladen huldigen Virchow om strijd, waarbij de Duitsch-vrijzinnige organen ook nog een bijzonder gewicht meenen te moeten leggen op Virchow's werkzaamheid als politi cus. De Post meent dat de geschiedenis eenmaal heel anders oordeelen zal over Vir chow den politicus dan over Virchow den geleerdemaar zelfs 's mans heftigste poli tieke tegenstanders, zegt liet blad, zullen moeten toegeven dat hij zich ook als politicus steeds iemand van overtuiging, consequentie en onkreukbare onbaatzuchtigheid heeft ge toond. E N E L A N I». Omtrent Parnells begrafenis wordt nog gemeld, dut de lijkkist in de Iersche vlag gewikkeld was en dat onder de bloemen voorkwamen eene Iersche harp van viooltjes en geraniums, met het opschrift: «Aan Parnell, den vermoorde" en een celtisch kruis met het opschrift: «Oog om oog, tand om tand". Als een troep bezetenen betwistte de Dublinsche bevolking elkaar stukjes van de kist, waarin de eigenlijke lijkkist van Brigh ton naar Dublin vervoerd werd, om die als reliquie te bewaren. In eene Maandagavond in de National Club te Dublin gehouden vergadering van aan hangers van wijlen Parnell heeft men zich verklaard tegen elke fusie met de anti-Parnel- listen. Verscheidene redenaars verklaarden, dat Dillon voor een groot deel verantwoor delijk was voor den dood van Parnell. In de plaats van den overleden postmeester- generaal Raikes is de conservatieve prof.Tebb, afgevaardigde van de universiteit te Cam bridge, te Londen zonder tegenstand tot lid van het Lagerhuis verkozen. Te Buteshire behaalde de conservatieve candidaat Murray met 375 stemmen de overwinning op ziju Gladstoniaanschen tegenstander Mac-Culloclu Volgens de Standard zal sir Michael Hicks Beach tot leader van het Lagerhuis gekozen worden in plaats van wijlen den minister Smith. De werkstaking in de staalfabriek sProvi- dcnce" nabij Leeds, welke 12 wekeu geduurd heeft, is geëindigd. De werklieden hebben de door de patroons gestelde voorwaarden aan genomen. Teneinde den sultan van Zanzibar behulp zaam te zijn bij de hervorming van het binnenlandsch bestuur, heeft de Britsche regeering generaal Mathews te zijner beschik king gesteld. F R A N K It IJ K. Uit het rapport van den heer Georges Cocliery over de begrooting van oorlog blijkt o. a., dat Frankrijk jaarlijks ongeveer 837 millioen frs. ten koste legt aan zijn leger en 263 milioen aan zijn marine aan de geheele verdediging een som van meer dan 1100 mil lioen francs. De voor 1892 aangevraagde kre dieten voor oorlog bedragen 676,821,577 frs. de commissie wenscht echter deze som terug te brengen tot 644,524,615 frs. Tot de ver beteringen, dit jaar voorgesteld, behooren eene vermeerdering van het effectief van het leger met ongeveer 800 man en 950 paarden de vorming van «subdivisionaire regimenten" met toevoeging van een 4e bataljon de ver meerdering van het reserve-proviand, waar voor een bedrag van 500.000 frs. is uitge trokken. OOSTENRIJK. De oppositie in de Hongaarsche Kamer Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 27. De lieer Brückner was van persoon groot en •forsch gebouwd. Schoon dicht bij "de vijftig, was zijne houding nog die van een man in de volle kracht zijner jaren. Zijn bleek gelaat en de enkele grijze haren tusschen de dichte lokken getuigden genoegzaam van een rijpen leeftijd, die niet zonder •inspanning en zorg bereikt was. En wie niet wist, dat de heer Brückner een kind der fortuin en bovendien een meester was in het richtig •gebruik zijner verworven rijkdommen, die had •uit den donkeren, zwaarmoedigen blik, die bij- -wijlen uit zijn heldere, verstandige oogen sprak, kunnen opmaken, dat hij met veil leed en smarte lijke ervaringen had te kampen gehad. •De heer Brückner drukte Koenraads hand hartelijker en krachtiger dan hij vroeger wel ge woon was en keek den jongen man een tijdlang met scherp onderzoekenden blik aan. 't Scheen dat een enkele rimpel op diens vooi hoofd hem niet ontging. «Hoe gaat het vroeg hij kortaf, sis er ook iets van belang voorgevallen Koenraad deed op korte, duidelijke wijze verslag van hetgeen tijdens de afwezigheid van het hoofd aan de fabriek verricht was en gaf een grondig overzicht der gevoerde correspondentie. Terwijl hij sprak, scheen de hoer Brückner niet zoo oplettend als gewoonlijk en nog steeds den spreker zeiven tot een voorwerp van onderzoek te stellen. Toen deze geëindigd had, knikte hij goedkeuiend met het hoofd en vroeg verder: «En te huis, hoe staan de zaken daar?" Koenraad schrikte en kon, trots zijne zelf be- heersching niet beletten, dat hem een oogenblik het bloed naar de wangen steeg. Hij sloeg de oogen neder en antwoordde met eene stem, waaraan hij tevergeefs de gewone vastheid trachtte te geven «Ik ben er slechts een enkelen keer geweest. Aan de visites, die er gehouden zijn, heb ik ni.et deelgenomen, omdat mijne werkzaamheden dit niet toelieten. Zooveel ik weet zijn de dames welvarend «Koenraad," viel de heer Brückner hem in de rede, «gij verzwijgt mij iets, en dat is niet goed. In zaken ons beroep betreffende, heb ik u mijn volle vertrouwen geschonken, gij liadt ook in mijn huis als mijn plaatsvervanger kunnen optreden, en althans voor mij moeten zien en hoeren wat er achter mijnen rug en tegen mijnen wil voorvalt." De laatste woorden werden op zoo heftigon toon uitgesproken, als Koenraad zelden van zijn pleegvader had geboord. Het verwijt, dat er in opgesloten lag, trok hij zich aan, te meer nu hij zeer goed gevoelde, dat het de/elfde omstandigheden betrof, die hem zoo zwaren strijd haddon gekost en waarover hij had gehoopt, niet te worden ondervraagd. Den handelsraad met vrijen, open blik aan ziende, hernam hij «Ik wist niet, mijnheer, dat ik bevoegd was ook in uw huis als uw vertegenwoordiger op te treden, en at ware dit het geval geweest, dan zou roevrouw uwe echtgenoot geene inmenging in familie-aangelegenheden van mijn kant hebben toegelaten". «Mijne vrouw Het toelaten sprak de han delsraad met een spotachtigen trek om den mond. Toen stapte hij «enige «ogenblikken, de armen over de borst gekruist, de kamer op en neer, om vervolgens wedet' voor Koenraad te blijven staan. «Doch dit daargelaten," sprak hij. »'t Was mijne bedoeling niet u iets te verwijten en begrijp volkomen uwe terughoudendheid, doch gij weet, evenals ivdeteen, wat er gebeurd is gij weet, dat men het gewaagd heeft zonder mijne voorkennis over Iiiarica te beschikken, dat dit overal is rondge zegd. omdat men zich, zoo 't schijnt, overtuigd houdt dat het een groote eer voor mij zal zijn e<>"s mijn vermogen in handen te laten van een graaf Melsberg, of" vervolgde bij. toornig met den voet op den grond stampende «misschien wel, omdat men mij dwingen wil tot toestemming van iets dat reeds bij voorbaat wereldkundig gemaakt is. Doch men vergist zich ik iaat mij door dit middel niet dwingen en zij mijne vrouw, had dit kunnen weten.", Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1