morgen met den czaar en diens gezin mede van Fredensborg naar de Krirn, teneinde tegenwoordig te zijn bij 's czaren zilveren huwelijksfeest. In gansch Rusland zal eerlang wettelijke Zondagsrust worden ingevoerd. ITALIË. Bij de opening der Kamers, die, volgens de Ferseveranza, den 23n November zal plaats hebben, zal door de regeering een plan worden ingediend tot kolonisatie van Sardinië. Het betreft liet op zekere voorwaarden aan kolo nisten in eigendom afstaan vau stukken gronds, ter grootte van circa 50 hectaren. Menotti Garibaldi stelt pogingen in 't werk run een agitatie door geheel Italië in bet leven te roepen tot opheffing van de pauselijke waarborgen wet. Eerlang zal te Rome met dat doel een groote volksvergadering worden ge houden. De dagbladen hebben het natuurlijk zeer druk over de samenkomst der Italiuansche én Russische diplomaten op het koninklijk kasteel te Monza. De Corriore della Sera, die in betrekking staat tot het ministerie, hecht aan de samen komst liet grootste gewicht voor de buiten- landscbe staatkunde. Dit blad schrijft: «Deze samenkomst der Italiaansche en Russische ministers van buitenlandsehe zaken, in tegen woordigheid van den gezant van Rusland te Rome en van de gezanten van Italië te oenen en Parijs, kan niet beschouwd worden als een toevallige, of enkel door beleefdheids redenen teweeggebrachte ontmoeting; zij draagt geheel het karakter eener politieke gebeurtenis van het grootste belang, niet enkel voor de staatkundige verhouding tus- schen beide landen, maar ook voor de overige stalen van Europa. On. het gewicht dezer gebeurtenis nog nader in het licht te stellen, kunnen wij, zonder onbescheiden te zijn, hier bijvoegen dat de heer Von Giers naar Rus land zal terugkeeren via Berlijn, waar hij een onderhoud zal hebben met den rijkskan selier Von Caprivi. De heer Di Rudini handelt gefieel in overleg met de hoven van Berlijn cn Weenen, die met zijn bemoeiingen ten zeerste zijn ingenomen en onze minister president bewijst, in vereeniging met den heer Von Giers, aan de zaak des vredes een dienst, dien wij in zijne gevolgen welhaast «beslis send" zouden durven noemen. De eigenliefde van het Italiaansche volk wordt door deze belangrijke samenkomst zeer gestreeld, want liet resultaat dat werd verkregen, is te danken aan de voortvarendheid van den lieer Di Rudini. Het belang der bijeenkomst, door de heereti Crispi en Caprivi te Milaan ge houden, was groot, maar liet gewicht der bijeenkomst van Dinsdag is veel aanzienlijker, en alle voorstanders van den Europecschen vrede zullen er zich over verheugen. Intusschen is nog niets uitgelekt betref fende het resultaat der ontmoeting te Monza ook is het gerucht, dat de bepalingen van het drievoudig verbond aan den heer Von Giers zouden zijn medegedeeld, niet bevestigd. De regeering heeft den Franschen minis ter van buitenlandsehe zaken officieel mede gedeeld, dat de prefect van Sassari is ge schorst naar aanleiding van de tegen Frank rijk gerichte manifestation die daar onlangs hebben plaats gehaden dat een onderzoek is bevolen naar het gebeurde te Vintimille, in welke plaats Fransche pelgrims zouden zijn mishandeld. De regeering voegt hierbij, dat strenge maatregelen zullen genomen worden tegeu de ambtenaren die bij de hier en daar voorgevallen ongeregeldheden de orde niet hebben weten te handhaven. Woensdag is het proces aangevangen tegen de luim GO personen, die bij de manifestation van den In Mei in hechtenis genomen zijn. De debatten zullen verscheidene weken duren. De afgevaardigde Cipriani bevindt zich onder de beschuldigden. De Fanfulla zegt dat de bijeenkomst te Milaan tusschen den Russischen rijkskanse lier Von Giers en den Russischen gezant te Rome met den minister-president Rudini een bewijs is dat de regeering hare deelneming aan het drievoudig verbond opvat als een middel om aan Europa een langen tijd van vrede te verzekeren. Volgens de Ferseveranza zal het Vaticaan eerstdaags een nota zenden aan de nuntiussen betreffende het afbreken der pelgrimages en de gewelddadigheden, te Rome door het op gewonden volk op de pelgrims gepleegd. Daarin vindt het Vaticaan aanleiding de katho lieken uit te noodigen tot een groote gemeen schappelijke daad ten gunste van den H. Stoel. Deze daad, welke zou moeten bestaan in de terugvordering van 's pausen vrijheid en een verzoek tot het waarborgen van zijn kerkelijk bestuur, zou een kerkelijk, een politiek ofwel een volkskarakter kunnen dragen en verschil lende vormen kunnen aannemen. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De Senaat heeft de invoering van den ge dwongen koers voor het papieren geld ver worpen. Uit Montevideo wordt van gisteren gemeld dat de orde in liet geheele land volkomen is hersteld. Biiiiienlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 10 October 1891. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat door burgemeester en wet houders zijn opgemaakt en ten raadhuize ter visie gelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad tot eene be noeming te kunnen overgaan De aanbevelingslijst van benoembaren tot leeraar in handteekenen aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool, waarop zijn geplaatst: 1. D. B. A. J. Brugma, te Rotterdam; 2. J. A. Hingman,te's-Graven- hage; 3. A. J. P. Boudewijnse, te 's-Graven- hage4 .1. A. van der Wulp, te's-Gravenhage; en eene nadere voordracht ter benoeming van een helpster in nuttige handwerken aan de openbare herhalingsschool voor meisjes, voor den cursus 1891/2, waarop voorkomen 1. J. M. vau Vlaardingen 2. M. van Rossen 3. M. Ivram, allen te Schiedam. Nu de herfstbladeren vallen en de naakte boomtoppen zich scherp tegen het grauwe uitspansel afteekenen, nu moeder natuur den menscli het reine, verkwikkende genot bij haar heeft ontzegd, tracht deze zich schade loos te stellen door binnerismuurs de gure najaars- en winteravonden in gezellig samen zijn door te brengen en zich door nuttige lezingen en muzikale voordrachten een surro gaat te verschaffen voor haar, die in voorjaar en zomer in zoo heerlijke, volmaakte beelden tot hem predikt. Het eerste dier surrogaten verschafte te dezer stede de vereeniging «Paulus", die gisteravond hare deuren ontsloot om te doeu luisteren naai- de belangrijke lezing van den heer R. Koopmans van Boekeren, van Leiden, over »Urk". Belangrijk was die voordracht in alle opzichten, èn om het vele wetens waardige, dat werd medegedeeld omtrent dit kleine plekje gronds, bij verreweg de meesten nog onbekend, èn om de fijne opmerkingen, wélke in verband met de maatschappelijke toestanden werden ten beste gegeven, èn om de inkleeding en voordracht. Op zeer boeiende wijze wist spreker zijne hoorders hem te doen volghn op zijn tochtje van Enkhuizen naar Urk, waarbij bij lien deed kennis maken met den theologischeu schip persknecht, om hen vervolgens een kijkje te doen nemen in die omgeving, welke een zoo eigenaardig, oorspronkelijk karakter draagt. Zeer onderhoudend was de beschrij ving van het type, het karakter, en vooral van de zeden en gewoonten der kloeke en stoere .eilandbewoners, die, hoewel niet ver van de beschaafde maatschappij verwijderd, toch ge heel buiten den invloed daarvan blijven en, schier natuurmenschen, een afzonderlijk, on verbasterd ras vormen. Welverdiend waren het herhaald luid applaus van het talrijk publiek en het woord van dank, den spreker door den voorzitter gebracht. Naar wïj vernemen, zal voor de eerste leesvergadering bij bet Nutsdepartement alhier, op Woensdag 21 October a.s., als spreker optreden prof. dr. Jan ten Brink van Leiden. In den afgeloopen nacht omstreeks 12'A uur is er een begin van brand met uit slaande vlam geweest cv> den zolder van een der magazijnen, waar o. a. vlas en poets katoen wordt bewaard, van de fabriek van de firma G. J. Vincent en Co. aan de Hoofd straat alhier. De baas W, F. Noordijk, die met anderen van nacht in die fabriek moest werken, heeft den brand ontdekt. Door het werkvolk dier fabriek met behulp van brand weer en politie is de brand gebluscht door middel van de brandkraan der waterleiding op die fabriek, en 2 gemeente-brandkranen, onder toezicht van de brandmeesters A. Rebers en J. Kemp. De oorzaak van den brand is onbekend. H. M. de Koningin-Regentes heeft een blijk gegeven van belangstelling in de Friesche volkshoutsnijkunst door het aankoopen van een aantal voorwerpen daarvan, zooals die onlangs zijn beschreven en afgebeeld in liet weekblad Eigen Haard. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 20 dezer niet plaats hebben. Woensdagavond had de Amsterdamsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond in sConstantia" eene openbare vergadering belegd, waarin de heer Domela Nieuwenhuis verslag uitbracht van het congres te Brussel en de houding der Hollandsche afgevaardigden. In het eerste gedeelte zijner rede gaf hij een overzicht van de verschillende resolutiën, die daar werden genomen en stond hij vooral stil bij de militaire quaestie. Uitvoerig verdedigde hij de Nederlandsche motie tegenover Lieb- kneclit c. s. en opperde daarbij bel vermoeden, dat de regeeringen, als er oorlog komt, de socialisten voorop zal doen gaan, opdat zij elkander dooden. Zoo zou men dan van die gehate socialisten bevrijd worden. Spreker gaf de voorkeur aan den strijd tegen het kapita lisme. Daarin is voor het volk voordeel te behalen. In het tweede deel zijner rede maakte hij algemeene opmerkingen over het congres en kwam daarbij terug op de houding der Duit- schers. Deze laatsten willen een hervormings gezinde partij wordenwij willen revolutionnair blijven. In krasse bewoordingen viel hij de Duitsche socialisten-pers aan, die het voor gevallene te Brussel ten deele verzwijgt en verkeerd voorstelt. Ook betoogde spreker dat de Duitschers opgaan in parlementarisme. Die lucht deugt niet. Zelfs wilde hij bij de wet verboden hebben, langer dan vier jaar Kamerlid te zijn. Bij het zeer levendige debat werd door ver tegenwoordigers van verschillende vakken opgekomen tegen de houding der afgevaar digden in zake het stukwerk. Verschillende sprekers wezen op de onvoldoende vertegen woordiging ouzer arbeiders op het congres. De afgevaardigden kenden den werkelijken toe stand niet. Mej. Drucker viel den heer Nieuwenhuis aan over zijne voorstelling van het bekende incident te Brussel, doch had niet veel succes van haar optreden. Ten slotte werd een motie van het bestuur tot goedkeuring van de houding der afgevaar digden, vooral in zake de militaire quaestie, aangenomen. Slechts een zeer klein deel van de aanwezigen was voor deze motie, de rest onthield zich. Op het te Weenen gehouden internationale congres van scheikundigen en microscopisten tegen de vervalsching van voedingsmiddelen zijn Maandag jl. de door d/.\ P. F. van Hamel Roos op het hygiënisch congres te Londen verdedigde stellingen betreffende de samenstelling van «nationale codes voor levens middelen" aangenomen. Een dergelijke code zal door een afzon derlijke daartoe benoemde commissie voor het eerst in Oostenrijk ontworpen worden. Gedurende het 3e kwartaal 1891 werd het rijks-museum te Amsterdam bezocht door 127,855 personen. De kampstrijd tusschen de wielrijders DelBaere en Koning op den weg Amersfoort Ede heeft gisteren niet plaats gehad tenge volge van het ongunstige weder. Door plas regens waren de wegen daarvoor geheel on geschikt geworden, en zoo bleef tot nog toe onbeslist wie de beste wegrijder in Neder land is. Door achteloosheid had eene moeder in een gezin te Dordrecht een flescbje met loog bin nen het bereik barer kinderen laten staan. Een kind van ly8 jaar dronk het leeg en is nu overleden. Door den baanwachter Haase te Sliedreeht werd een paar dagen geleden een groot onheil voorkomen. Terwijl hij zich op zijn post bevond voor den trein die om 1 uur 37 min. uit Dordrecht passeerde, zag hij nog juist bijtijds dat op een afstand van ongeveer 200 M iets op de rails lag, hetwelk bij nader onderzoek een keisteen bleek te zijn van 6 kilogram zwaarte. Het is de politie gelukt de daders, zijnde- twee knapen van 3 en 6 jaar, te ontdekken. De boerenhofstede «Willemshoeve" in den polder «Het Noorden" op Texel is Woensdag door den bliksem getroffen en zeer gehavend. De meubelen in de woonkamer werden zwaar beschadigd. Een stoel, waarop even te voren een kini! had gezeten, sloeg tot splinters, balken werden doorgesneden, planken ver splinterd, aardewerk tot gruis vermorzeld en alles door elkaar geworpen. Van liet dak waren honderden pannen gerukt. Gelukkig werd geen brand veroorzaakt, doch het geheel gelijkt eene ruïne. Tijdens een hevige donderbui werd Woens dag de toren der herv. gemeente te Oude- schild door den bliksem getroffen en geraakte aan de spits in brand. De dorpsbewoners snelden met de spuit toe, beklommen met de slang het kerkdak en voorts den toren, waarna het gelukte den brand te blusscherv vóor deze groote verwoesting had aangericht. Het kerkgebouw is verzekerd. Te Utrecht is Woensdagavond in de bier brouwerij van den heer Van Dieren Bijvoets in de Croeselaan door het instorten vaneen gebouw, waaraan men werkzaam was, een der werklieden van den aannemer gedood, terwijl 8 zijner werklieden en de aannemer zelf in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch: Zooals bekend is, werd in het begin der maand September aan den commissaris van politie verlof voor den tijd van eene maand verleend. Volgens loopende geruchten was dit verlof door d°n minister van justitie verlengd. Wat hiervan zij, zeker is het dat de commissaris- Vrijdagavond is teruggekeerd en sedert Maan dag geregeld het bureau van politie bezoekt. Gisteravond hebben zich de vroegere on-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2