Donderdag 22 October. N°. 7869. Feuilleton. A". 1891 "Vij f - n v© ertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Sluiting Hoofdbrug. gesloten is. Buitenlaiidsclie Berichtejn. UITGEVER; 7. ODÉ. AbonnkmentsprIJS, per kwartaal Ironco per post, door het geheele Rijlc Afzonderlijke nominers 4.85. - 2.50. - 0.10. «VHEjlU: BOTER8TRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewon r^els"..».» inbegrip van eene Courant./DO. Iedere gewone regel meer- n 1 tl. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis, dat de HOOFDBRUG wegens dringende herstelling daaraan tot Donderdagavond den 22n deicr voor het verkeer met rij- of voertuigen Schiedam, den 21n October 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. PKASKBIJK. In de Kamerzitting van Maandag zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooting aangevangen. De heer Porteu, van de rech terzijde, viel de begrootings-commissie aan, en verkondigde de meening dat de lasten nu tot het hoogste punt zijn opgevoerd, en de regeering moet gaan bezuinigen op de uitgaven voor de openbare school. De repu blikein Deschanel verdedigde de uitgaven ten behoeve van het onderwijs, maar zou meer eenheid willen zien iu de begrooting, zijns inziens is het bedrag der buitengewone kredieten te hoog. Namens de begrotings commissie werd het woord gevoerd door den lieer Pontcarré, die, onder levendige toejuiching, zijn rede besloot met de voor spelling dat binnen enkele jaren Frankrijks financieel beleid evenzeer de bewondering der natiën zal opwekken als Frankrijks leger dit nu reeds doet. De afgevaardigde Castelin heeft het voor nemen te kennen gegeven, bij de behandeling der begrooting van openbare werken de regeering te i nterpelleeren over maatregelen ter voorkoming van spoorwegongelukken. Naar men verzekert, zal de Russische rijks kanselier Von Gieis den 29n dezer te Parijs komen. Uit Parijs wordt gemeld: Men verzekert dat het openbaar ministerie eene vervolging wil instellen tegen den aarts bisschop van Aix wegens zijnen brief aan Faüïères. Hij zal voor de correctioneele recht bank te Aix gedaagd worden. De commissie uit den Senaat heeft het cijfer van 25 fr. inkomend recht op Ameri- kaansch gezouten vleesch goedgekeurd. BBlfilG. De Précurseur bevat weder eenige onthul lingen over den loop der DuitschBelgische onderhandelingen ten opzichte van een han delsverdrag. In de laatste weken schijnt het daarmede niet naar wensch te gaan. De Duit- sche regeering is alleen tot concessies be reid, op voorwaarde dat België aan de Duitsche granen geheelen vrijdom verleent, en de rechten op Duitsch vee aanmerkelijk verlaagt. De heer Beernaert zou zich echter hiertoe niet willen binden, uit vrees, een groot deel zijner vrienden van de rechterzijde van zich te vervreemden. Het bezoek van den Italiaanschen troon opvolger aan het slagveld van Waterloo is tot voorwendsel gebezigd voor het praatje dat de prins bij die gelegenheid zou gezegd hebben sllier werd Europa bevrijd!" Dit onwaar schijnlijke bericht is echter dadelijk van ver schillende zijden beslist tegengesproken. De Fianschen behoeven zich dus daarvan niets aan te trekken als zij al dwaas genoeg zouden zijn, dit te doen. DUITSCH LAN». Zondag, den sterfdag van keizer Frederik, hebben de keizer, de keizerin en alle bier aanwezige prinsen en prinsessen een bezoek gebracht aan diens graftombe te Potsdam en daar bloemen en kransen neergelegd. Ook uit den vreemde, zelfs uit Amerika, waren prachtige kransen gezonden. Terwijl de keizerlijke familie eene godsdienstoefening in de Vredeskerk bijwoonde, werd het graf voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Bij den Beierschen Landdag is ingekomen .'een voorstel der centrumpartij om tot den prins-regent het verzoek te lichten: aan de Beiersche gevolmachtigden in den Bondsraad te gelasten, bij de beraadslagingen over eene rijkswet tot regeling van processen in mili taire strafzaken alleen te stemmen voor een ontwerp, waarin het beginsel van openbars en mondelinge behandeling op afdoende wijze wordt gewaarborgd. Daar ook de meeste libe ralen met dit denkbeeld instemmen, verwacht men dat het voorstel met groote meerderheid van stemmen zal worden aangenomen. De laatste berichten van Emin-pacha mel den, dat hij zich den ln Mei bevond in een onherbergzaam oord zonder verkeerswegen, zoodat in de eerste zes inaandengeen tijding van hem te wachten is. ENWELANl). De bekende Iersche nationalist Devoy heeft in Noord-Amerika een merkwaardigen, vinni- gen uitval openbaargemaakt tegen Davitt, waarin hij Parnell verdedigt, zeggende dat deze poogde de geheime overeenkomst tus- schen Parnell, Davitt en Devoy in 1879 te Dublin aangegaan, uit te voeren om het Iersch-nationalistisch program te verwezen lijken. Devoy beweert dat Davitt verraad pleegde met zelfzuchtige bedoelingen, en hij tart Davitt dit te ontkennen. Tevens dreigt hij de Mac-Carthyisten en de Iersche bis schoppen met openbaarmaking van geheime bescheiden, indien zij den veldtocht tegen de Parnellieten voortzettende bescheiden zou den voldoende zjjn om de Mac-Carthyisten weg te vagen. Zondag is in het 'Victoriapark te Londen eene bijeenkomst gehouden van 20,000 dokwerkers, waarin besloten is de werksta king voort te zetten, daar de patroons de vroeger gemaakte schikkingen verbroken hebben. De werkstaking der timmerlieden te Londen, die reeds 25 weken duurt en het werkstakings comité meer dan f 720,000 kostte, zal waar schijnlijk spoedig tot het verledene behooren, nu aan het koninklijk instituut\an Engelsche architecten de beslechting van het geschil is opgedragen. De Engelsche generaal Matthews aanvaardde gisteren zijne functiën als eerste minister des sultans. De civiele lijst des sultans is bepaald op 300,000 ropijen per jaar. De rest der inkomsten zal besteed worden tot bestrijding der kosten van politie, verbetering der haven en andere openbare werken. Alle uitgaven moeten bekrachtigd worden door den sultan en den Engelschen consul. OOSTENRIJK. In de gisteren gehouden zitting der Hon- gaarsche Kamer ging het zeer onstuimig toe. De minister van financiën en Apponyi be schuldigden elkander wederkeerig van poli tieke knoeierij. De Hongaarsche minister van financiën heeft in het Huis van afgevaardigden, in antwoord op eene interpellatie, verklaard, dat de regeering het zich ten plicht tekende een programma te onderwerpen tot regeling Eene Schets naar, het leven. Naar het ïïoogduitsch door Gregor Samarow. 30. Koenraad sloeg de oogen neder voor dien glans hij was er door verblind. Hij gevoelde zich het hart samenkrimpen. »Reeds thuis, lieve vader WelkomWij hadden n nog niet verwacht 1" riep Bianca, ter wijl zij op haren vader toesnelde en, zooals zij gewoon was, zijne hand kuste. Uit haar toon en houding bleek duidelijk oprechte blijdschap over de onverwachte thuis komst van den heer Bruckner. Nu zou zij zeker heid verkrijgen omtrent hare liefste wenschen nu zou zij openlijk voor de geheele wereld mogen optreden als de bruid van den geliefde, want al wat er-gebeurd was scheen haar zoo natuurlijk, zoo goed, zoo rein. dat zij geen oogenblik twij felde aan haars vaders toestemming. Alleen beving haar dat eigenaardig gevoel van angst, dat elk jong en minnend meisje bevangt, wanneer zij gereedstaat aan anderen toe te vertrouwen, wat in het diepst van bare ziel leeft en nog niet dan schuchter te voorschijn treedt De handelsraad werd, in weerwil van zijn bittere gemoedsgesteldheid, door den aanblik van het meisje bewogen. Zijne donkere, strenge blikken namen een zachter uitdrukking aan. Dit kind was immers onschuldig aan al hetgeen tegen hem misdreven was, en hij moest den zoeten slaap, waarin het verzonken lag, verstoren. Dit stemde hem zachter, vervulde hem zolfs met weemoed. Hij bukte en drukte een zachten kus op Bianca's voorhoofd. Doch de overtuiging dat hij zijn plicht deed, wanneer hij, door haar korte smart aan te doen, haar voor lang, bitter leed zou beveiligen, over won het vluchtig gevoel van medelijden en wekte des te heviger toorn tegen zijne vrouw, die een zoo wreed spel met dit arme meisjeshart gespeeld had. Bianca gevoelde zich gestreeld door de vader lijke begroeting. Nu eerst bespeurde zij de aanwezigheid van Koeniaad. Dat was eene nieuwe uitkomst. Hij was bekend met haar geheim, hij zou haar ook nu helpend ter zijde treden, zooals hij dit vroeger zoo dikwijls gedaan had, wanneer haar vader haar wegens eenig vergrijp had willen straffen. Blozend trad zij op hem toe en reikte hem de hand. In den blik, waarmede zij hem aanzag, lag een verzoek opgesloten tot hulp en medewerking. De jonkman gevoelde den giond onder zijne voeten branden. Die blik, en dan de voorstelling van hetgeen hij in het volgend oogenblik ver wachtte dat gebeuren zou, het werkte alles op hem als een heete zonnestraal, die de pas ont loken roos komt verschroeien, Op dit tijdstip had hij zijn leven voor Bianca willen geven en onwillekeurig trad hij op den heer Biuckner toe en greep diens hand en opende de lippen ora werkelijk als voorspraak en beschermer van het geliefde meisje op te treden. Doch deze weerde hem af en sprak op een toon, .die alle tegen- spraak afsneed »Ik ben vóór den bepaalden tijd teruggekomen, omdat ik vernomen heb, dat men gedurende mijne afwezigheid vergeten heeft, dat ik meester ben in mijn huis en alleen te beslissen heb over hetgeen er met de leden van mijn gezin gebeuren moet en mag". Bianca zag haren vader roet groote oogen aan Koenraad staarde naar den grond mevrouw Brückner ging, zonder van houding te veranderen, voort de bladeren van haar boek te verkreu kelen. »En het werd hoog tijd," zoo vervolgde de heer Brückner, »dat ik terugkeerde, want reeds spreekt de geheele stad van eene zaak, waarbij mijn naam ten nauwste betrokken is, als van een vaststaand feit. De geheele stad" klonk het op luiden, dreigenden toon sspreekt van de verloving mijner dochter met graaf Van Melsberg, een gewetenloos, lichtzinnig jong- mensch, een officier, die zich door het spei heeft geruïneerd, zich nu door mijn geld van den ondergang tracht te redden en de dochter van den burgerman wel op den koop toe wil nemen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1