«Ier -valuta, en dat hij zich -van die taak ge kweten heeft. De minister voegde erbij, dat zaakkundigen benoemd zullen worden voor zekere punten rakende de uitvoering. Zondagmiddag, na de sluiting der tentoon stelling te Praag, hebben daar weer ongere geldheden plaats gehad. Van den Duitsehen schouwburg en het gebouw der werklieden- vereeniging werden alle ruiten ingeworpen. .De politie joeg het gepeupel uiteen en bracht vele personen in arrest. Het te Reichenberg, in Bohemen, gevonden dynamiet blijkt èn door den aard der stof èn door de verpakking van reeds ouden daturn te wezen. Men is niet vreemd aan het denkbeeld, dat de trommel eerst onlangs ter plaatse, waar hij ontdekt werd, is gebracht, hoogstwaarschijnlijk wegens de vele huis zoekingen der laatste dagen, en zoo zou hier geen bepaald boos opzet in 'tspel zijn. ZWITSERLAND. De volledige uitslag der op 18 dezer ge houden volksstemming is: bondsmonopolie op uitgifte van bankbil jetten aangenomen met 228,223 tegen 150,137 stemmen nieuw tarief van invoerrechten, aangeno men met 216,504 tegen 152,662 stemmen. BUSIAO. -««•Uit Petersburg wordt aan de Standard be richt, dat te Berlijn een Rus in hechtenis is genomen en naar Petersburg overgebracht, die op den keizerlijken trein de betrekking van kok vervulde ten tijde van het spoorweg incident bij Borki, en na het voorval spoorloos verdwenen was. Men zegt dat deze persoon met de juiste toedracht der zaak bekend is en reeds belangrijke onthullingen heeft gedaan. ITALIË. - De heer Vou Giers heeft Zaterdag weder een bezoek afgelegd bij de Itaüaansche koninklijke familie te Monza. Het schijnt echter dat de staatkunde met dit bezoek niets uit te staan had, en dat de Russische minis ter, die nog steeds te Pallnnza vertoeft, alleen uit hoffelijkheid genoodïgd is op een déjeuner, dat op het kasteel te Monza aan de grootvorstin Catherina en haar dochter werd aangeboden. ~~ïu een olficieuse nota, Zaterdag door de ministerieele pers opgenomen, wordt ver klaard dat de bepalingen van het drievoudig verbond niet aan den heer You Giers zijn medegedeeld, zooals door sommige bladen werd beweerd. De minister Nicotera heeft aan een afge vaardigde verzekerd, dat hij in het parlement geen debat zal toelaten over het Pantheon incident of over de waarborgwet. Door de monarchale club is het besluit genomen, de vaderlandlievende manifestatie ter gelegenheid van 'skonirigs terugkeer te Rome toch te laten doorgaan, niettegen staande koning Humbert den president der club verzocht heeft een dergelijke manifestatie niet te doen plaats hebben. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld dat de Itaüaansche bisschoppen, die ter gelegen heid van 's pausen jubileum een uitspraak van alle bisschoppen ter wereld wilden uit lokken ten gunste van de vrijheid van den paus, namens Leo XIII het verzoek hebben ontvangen, van hun plan af te zien, teneinde •de reeds zoo lastige positie van den Heiligen Stoel nog niet moeilijker te maken. Indien het noodig blijkt aanspraken te doen gelden, .dan moet het Yaticaan hierin voorgaan. Daarentegen is echter aan de bisschoppen buiten Italië bevel gegeven, zonder ophouden 'ie blijven ijveren voor de herstelling der wereldlijke macht van het pausdom. EGYPTE., Aan de Times wordt uit Alexandrië geseind, dat de regeering eene zevendaagsche quaran taine voor schepen uit Syrië bevolen heeft. IHEBISA. Blijkens te Washington ontvangen ofil- cieele berichten zijn eenige schepelingen van het Amerikaansche oorlogsschip Baltimore in een straatgevecht met Chileensche matro zen te Valparaiso geraakt, ten gevolge waarvan een onderofficier van het oorlogsschip gedood en zes zijner manschappen gewond zijn geraakt. Het gebeurde wordt toegeschreven aan de verbittering die te Valparaiso heerscht wegens de houding van den gezant der V. S. gedurende den burgeroorlog. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De ministerieele crisis duurt voort. De minister van financiën Lopez heeft zijn ont slag ingedieud. President Pellegrini is onge steld. In het congres zijn zeer heftige rede voeringen uitgesproken met betrekking tot de crisis. Er heerscht een zeer opgewonden stem ming. Uit Monteviden wordt gemeld dat de minis ter van financiën zijn aanvrage om ontslag heeft ingetrokken. Uit Valparaiso verneemt de Times dat de verkiezingen voor het Congres in volkomen orde afgeloopen zijntot dusverre zijn 30 conservatieven en 60 liberalen gekozen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de Kamer bij tweede lezing met HO tegen 12 stemmen een wetsontwerp heeft aangenomen, strekkende tot beperking der uitgifte van papieren geld, en voorts tot intrekking van het decreet van 20 Mei, hetwelk de betaling dc inkomende rechten in goud verplichtend maakte. Binnenlfindsche Berichten. SCHIEDAM, 21 October 1891. Aan de Staten-Generaal is een wetsont werp ingezonden tot verhooging der bijdrage en vergoeding door het rijk aan de gemeen ten in de kosten van haar lager onderwijs (bijdrage in de jaarwedden van onderwijzers enz.) met f250,000, zoodat zij, na hetgeen reeds is toegestaan, gebracht wordt op f3.250,000. Bij kon. besluit is A. N. J. IVbaron van Brienen van de Groote Lindt, te Wasse naar, benoemd tot regeeringscommissaris bij de in 1892 te Scheveningen te houden inter nationale sport-, visscherij- en paardenten- toonstelling. Nader verneemt men, dat bij de benoe ming van een kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers in plaats van wijlen kolonel Verschoor, de vraag gerezen is of het bevel over dat korps zal worden opgedragen aan een der kolonels van de infanterie, thans adjudant in gewonen dienst van H. M., dan wel aan een hoofdofficier van het wapen, buiten het Militaire Huis. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aan vangende '10 November te 9'/a uur, zitting houden te Amsterdam, in het raadhuis aldaar. Datum van aanmelding 3 Nov. e.k. De vereeniging »Gemengd Koor" gaf gis teravond haar 16e uitvoering in de groote zaal der sociëteit sHarmonie" te Rotterdam. Drie toonwerken werden ten gehoore ge bracht »das Feuerkreuz" van Max Bruch sPrinzessin Ilse" van A. Schulz en »Mozes op den Nijl" van den Vlaamschen componist Emiel Wambaeh. süas Feuerkreuz" wérd in Januari voor het eerst te Rotterdam uitgevoerd door de zelfde vereeniging. Het is een dramatische cantatetot onderwerp hebbende het oud- Schotsche gebruik, om de bewoners eener clan ten strijde op te roepen door »het Vurige .Kruis", op het altaar in brand gesto ken uitgedoofd inhet bloed van een offer dier. Een edele Hooglander, op het punt in het huwelijk te treden, wordt op deze wijze van het uitbreken des oorlogs verwittigd. Rijke stof voor een heerlik toonwerk: toe bereidselen voor de bruilofthet afscheid van den bruigom, droefheid van de bruid, mis troostigheid van den bruidegom schrik bij de onjuiste tijding van eene nederlaag, over winning en blij wederzien. Meesterlijk wordt dit alles in den zang weergegeven. sPrinzessin Ilse" is een Duitsche riviersage. Beide stukken werden op de bekende ver dienstelijke wijze uitgevoerd. De koren waren zuiver en vol. Door verhindering van mejuf frouw Johauna Stuifzand en den heer Paul Haase werden de solopartijen gezongen door mej. Betsy Schot (sopraan). me.j. M. L. (alt), en de heeren Arnold Spoel (bariton) en R. P. van Beckum (bas). De eerste voldeed over het algemeen goed, de tweede het meest in de ensemble-partijen de heer Spoel met zijne klankrijke baritonstem en gevoelvolle uit drukking behaagde als altijd, tèrwijl de heer Van Beckum, ofschoon over een minder wel luidend orgaan beschikkend dan de heer Spoel, de hem toevertrouwde partijen zeer goed ver tolkte. Het laatste stuk had eene bijzondere aan trekkelijkheid door de medewerking van een kinderkoor. Hoewel de taak, daaraan opge dragen, zeer bescheiden was (ze bepaalde zich tot aandeel in het koor der Hebreeuwen aan het slot) zouden we het toch niet gaarne gemist hebben. sZing Hozanna, Uw redder leeft en groeit Aangrijpend schoon en vol klonk het uit den mond der volwassenen en der kinderen, en daverend was het applaus der overtalrijke aanwezigen. De pianobegeleiding was bij de heeren J. F. A. Rijken Gz. en Anton Rijken in be kwame handen. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. deelt mede Ben ik goed ingelichtdan zal de minister Pierson binnenkort komen met een omvang rijk plan. waardoor o. a. een einde zal worden gemaakt aan het privilegie van het roerend vermogen. Tevens is in bewerking eene nieuwe belasting op het personeel. Men deelt aan het Vad. mede, dat bij de regeering het voornemen bestaat aan de volksvertegenwoordiging weldra het voorstel te doen tot oprichting van een centraal bureau voor statistiek. De Tijd heeft aan den heer Schaepman het voorstel gedaan, om zijn grieven, zooverre zij de Tijd betreffen voor een college van scheidsrechters te brengen, wier competentie door geen van beiden betwijfeld worut. De heer Schaepman heeft een uitvoerig weigerend antwoord gezorden, waaruit o. a. blijkt dat de redactie van de Tijd, te gelijk met de afzen- drig van het verzoek, het reeds in haar kolommen vermeldde. Van menig ander zou de heer S. vermoeden, dat deze overhaaste mededeeling eenvoudig een polemische hand greep wasom hem tegenover de openbare meeuing in een minder gunstigen toestand te brengen. Het is toch maar te bekend, hoe mededeelingen als die van de Tijd voor zekere lieden, die hij nu maar sGeschichts- baumeister" noemen zalrijke stof leveren, hoe deze lieden heden gissen, morgen onder stellen, overmorgen verzekerenen dat op een wijzetegen welke iedere tegenspraak en ieder protest machteloos is". Tot voorzitter van de vereeniging voorde statistiek is in plaats van mr. N. G. Pierson gekozen prof. mr. Quack. De zomerdienst bij de staatsspoorweg-maat schappij zal voortaan beginnen 1 Mei in plaats van 1 Juni. Men meldde gisteren uit Rotterdam aan het JV. v. d. D. De afloop der heden gehouden koffie-veiling heeft niet alleen de algemeene verwachting overtroffen, doch zal door menigeen be schouwd worden als sein van beterschap. t Immers nog kort geleden werd de taxatie van 48 cl. bij verre na niet bereikbaar ge acht en heden werd zij zoodanig overschreden, dat de afloop 4S:/2 ct. kon genoemd worden en voor de malang zelfs grif 48y+ a 49 ct, werd betaald. Men houdt zich algemeen over tuigd, dat deze afloop goed zal worden opge nomen, voor einde Januari wordt door de N. H. M. niet meer geveild, en wat door particulieren zal worden aangevoerd, zal ook daarom meer noodig zijn, terwijl de verbe terde afzet, zoowel van Santos als van Midden- amerikaansche soorten en ook van Afrika enz. het vooruitzicht op een betereu gang van zaken eindelijk begint te openen. In het 3e kwartaal van dit jaar hebben zich te Leiden 374 jongens aangemeld om bij de kweekschool voor zeevaart aldaar te wor den opgeleid voor de marineslechts 107 werden aangenomen, de overigen afgekeun In een vergadering van het departement Amsterdam der «Maatschappij tot Nut van t Algemeen' werd medegedeeld, dat door den heer Jan Spekman Duyvis een legaat, groot f23,000 vrij geld, aan het departement was vermaakt, onder voorwaarde, dat deze gelden moeten worden dienstbaar gemaakt aan de oprichting of inrichting van een of meer gebouwen of aan de openstelling van een of meer lokalen, waar in het bijzonder voor den werkmansstand couranten ter lezing liggen en boeken ter lezing te bekomen zijn, met bevoegdheid daaraan tevens te verbinden verdere gelegenheid tot ontwikkeling er uit spanning ter beoordeeling van den legataris. Dit legaat was met groote dankbaarheid aanvaard. Het bestuur zou zich haasten de voorstellen betreffende de uitvoering voor te bereiden. In de Zondag gehouden najaarsvergade ring van het hoofdbestuur der »Nederland- sche Maatschappij tot bevordering dei Ge neeskunst" zijn verkozentot voorzitter geduvende het jaar 1892 prof. B. .1. Stokvis, te Amsterdamen tot vice-voorzitter voor hetzelfde tijdperk dr.H.P.Kapteijri, te Abkoude. In de vorige week heeft de remonte-com missie van de 134 in de provinciën Friesland en Groningen aangeboden paarden 5 aan gekocht, waarvan 1 te Leeuwarden en 4 te Groningen. In Februari van het volgende jaar zal onder bescherming van HH. MM. den keizer en de keizerin van Duitschland en de koningin van Saksen een Roode-Kruis-tentoonstelling te Leipzig worden gehouden. Deze tentoonstelling zal niet alleen om vatten voorwerpen die op verpleging te velde van zieken en gekwetsten betrekking hebben, maar worden uitgebreid tot de verpleging der strijdkrachten. Ingezonden kan worden alles wat betrekking heeft op voeding en kleeding van den soldaat, zoowel in oorlogs als in vredestijd, voorts zaken betreffende hygiëne en alles wat daarmede in verband staat. Bovendien strekt de tentoonstelling zich uit tot de kookkunst, het bakkers- en slagers- bedrijf, de koek- en pasteibakkerij, dranken en huisraad, benoodigdheden voor hotels en restaurants, meubelen, keukengerei, eindelijk verwarming en verlichting en ten slotte ge schriften betreffende al deze artikelen. Tot agent voor ons land is aangesteld de heer L. Prins, Warmoesstraat 185 te Am sterdam. Aan het Centrum deelt reen uit Noord- Brabant mede, dat aldaar pogingen worden aangewend om een groot dagblad op te richten, dat de houding der afgescheiden katholieke Kamerleden zal verdedigen. Dr jury, door de naamlooze vennootschap x>Vereenigde Rbtterdamsche Tooneeiisten" directieLe Gras en Haspelsuitgenoodigd

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2