aanval tegen den minister in een sensatie artikel, waarin gezegd wordt dat Quebec op zelfverdediging moet bedacht zijn wanneer de gouverneur-generaal het niet verdedigt, waaruit afgeleid wordt dat de partij van het tegenwoordige Kabinet casu quo de anne xatie van Quebec door Noord-Amerika zou voorstaan. DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren De uit Erfurt teruggekeerde gedelegeerden Schulze en Baetge gaven te Maagdenburg voor twee duizend bijeengekomen socialisten eene verklaring van hun uittreden uit de partij. Na een zeer opgewonden woorden wisseling, welke niet minder dan vijf uren duurde, verklaarde de vergadering zich tegen de houding der oppositie makende, radicale rjongeren". Voorts werd de dagbladschrijver Koester beschuldigd zich geld van de partij te hebben toegeëigend. De opper-burgemeester van Berlijn, Von Forckenbeck, een der steunpilaren van de liberale partij, vierde Woensdag zijn 70n verjaardag. Van alle zijden werd de ver dienstelijke man gehuldigd. OOSTENRIJK, De Kamer heeft het ontwerp betreffende de voorloopige begrootingen van vijf maanden behandeld en alle artikelen aangenomen. Om hun verzet tegen de begrooting te billijken, beriepen de jong-Czechische afge vaardigden zich op de houding der regeering, die hardnekkig het Czechenvolk op den achtergrond houdt. Vasaty richtte hoofd zakelijk zijne aanvallen tegen de begrooting van oorlog en het Drievoudig Verbond. RUSLAND, De regeering heeft besloten tot het aanleg gen van een strategischen spoorweg van Ostrolenka naar Warschau. Wegens het uitbreken van den typhus zijn de in Bessarabië bijeengebrachte Russische troepen teruggetrokken. Berichten uit Odessa melden, dat de voor uitzichten voor den volgenden oogst in Rus land allerongunstigst zijn, ten gevolge der maandenlange droogte. De boeren laten het beploegen van hun land achterwege en de groote grondbezitters verklaren, dat er geen wintertarwe-oogstzal zijn, wanneer er niet ten spoedigste regen komt. Inmiddels isdegraan- uitvoer gestaaktofschoon in de pakhuizen groote hoeveelheden liggen opgehoopt. In verband met moeilijkheden, die naar aan leiding der Russische expedities aan de gren zen tusschen China en Rusland zouden kunnen -ontstaan, zullen, naar uit Petersburg gemeld wordtalle Jodendie thans binnen een afstand van 100 KM in de grensstreken gevestigd zijn, verwijderd worden om te voor komen, dat zij door de Chineezen als spionnen zouden gebruikt worden. Dat de uitvoer van tarwe, boekweit, gerst, haver en aardappelen zal worden verboden, wordt als een valsch gerucht beschouwd. De vooruitzichten voor den volgenden oogst moeten, naar uit Odessa bericht wordt, ook al zeer ongunstig staan. Eenige bladen melden, dat bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den czaar de jonge grootvorst Michaël, die wegens zijn huwelijk rnet de gravin Merenberg verbannen werd, gratie zal erlangen. ITALIË. In een artikel, door de Nuova Authologia opgenomen, bespreekt de bekende afgevaar digde Bonghi de incidenten van den 2den October, en dringt ten slotte aan op over eenstemming tusschen de regeering en het Vaticaan. De liberalen moeten beletten, zegt de ex-voorzitter van het vredes-congres, dat aan de waaiborgwet wordt getornd of het artikel der grondwet, waarbij katholicisme tot staatsgodsdienst verklaard wordt, ter zijde wordt gesteld. volgens de Zeg a Zomiardia, een clericaal blad, zal het Vaticaan dezer dagen een protest openbaarmaken tegen het incident van den 2n October, en een afschrift van dit protest doen geworden aan ieder lid van het corps diplomatique. Italië's vlottendé schuld is van 30 Juni tot 30 Sept. van 428 raillioen lire tot op 383 millioen lire teruggegaan. Tot verdere ver mindering dier schuld' zou de minister van financiën plan hebben voor 450 millioen binnen 10 jaar losbare schatkistbons uit te geven, met wier amortisatie eerst na 5 jaar een aanvang zou worden gemaakt De Ita- liaansche staatsinkomsten bedroegen in Sept. 6i/2 millioen lire minder dan in Sept. 4890. De vermindering der inkomsten gedurende de eerste 3 maanden van het dienstjaar 1891/92 bedragen, vergeleken met hetzelfde tijdperk van het vorige dienstjaar, 5.200.000 lire. SPANJE. De dagbladen logenstraffen het gerucht, dat de minister van financiën voornemens zou zijn, eene belasting op het inkomen in 't leven te roepen. Het comité van de Kamer van koophandel te Madrid heeft tot alle Spaansche Kamers van koophandel een schrijven gericht, waarin zij de meening dier Kamers vraagt over de wijnquaestie en verandering van tarieven. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde dat de regeering met zeer groote voorzichtigheid zou te werk gaan. Uit Madrid wordt van gisteren gemeld dat de rivier bij Cadiar in Granada aan merkelijk gewassen is. Het water over stroomde ook de vlakten van Albunnuelas en Torbiscon, De oogst is daar geheel verloren, de ellende is groot. PORTUGAL. Volgens berichten uit Lissabon zijn 90 ge vangenen, die veroordeeld waren om naar Afrika te worden gezonden, in opstand ge komen zij steenigden de politie en werden eerst bedwongen, nadat de militairen waren aangerukt. De Times meldt uit Singapore, dat voigens depêches uit China er schijnbaar rast heerscht in het geheele rijk, ofschoon de schriftelijke ophitsingen voortduren. De consuls raden de zendelingen niet aan terug te gaan naar het binnenland. Uit Sierra Leone komt het bericht, dat de grondeigenaar Smith zes maanden geleden de Engelsche vlag plantte op Matakong. Een Fransch postschip dat voorbijkwam, deed de vlag wegnemen en Smith voorloopig gevan gennemen. De Engelsche gouverneur van Sierra Leone erkende de rechten van Frank rijk op Matakong, maar niettemin hebben eenige Engelsche kolonisten een protest in gezonden bij de Engelsche regeering. S E U Y I E. Het bericht van het aftreden van den mi nister van financiën blijkt onjuist te zijn. AMERIKA. Telegrammen uit Assomption melden dat de revolutie, welke in Paraguay uitbrak, ge heel onderdrukt is. De orde is hersteld. Aan de Times wordt uit Valparaiso geseind, dat de Junta eene algemeene politieke am nestie in overweging heefit genomen, waarvan uitgezonderd zullen zijn allen, die misdaden pleegden tegen het gemeene recht. Biiuieitlandsche Berichten. SCHIEDAM, 23 October 1801. Naar wij vernemen, zijn tot directeuren van den opgerichten brandersbond benoemd de heeren J. Tak, RL L. Honnerlage Grete en P. M. J. A. Lagerweij, en tot commis sarissen de heeren M. Kranen, D. F. W. Prins, J. H. Ris Hzn. en J. T. "Wittkampf. Het doel van den bond is de algemeene belangen der branders te bespreken en te bevorderen. Dat het de directie ernst is, bewijst wel een verkoop van 6000 hectoliter moutwijn, welke door hare tusschenkomst is tot stand gekomen. Deze massa is bestemd om vóór 4 Januari te worden uitgevoerd. De Schiedamsche alco hol-fabriek heeft haar steun toegezegd om een deel in prima spiritus om te zetten. De contributie a f 2.50 per branderij en per jaar zal wel geen bezwaar kunnen zijn tot toetreding, terwijl zij een goede kans biedt om door onderlinge samenwerking veel nuttigs tot stand te brengen. Moge de brandersbond, welke voorzeker in een lang gevoelde behoefte voorziet, tot steun en bloei van het brandersbedrijf strekken. In de volgende week wordt aan de huizen der ingezetenen eene lijst aangeboden, die hen in staat zal stellen, eene bijdrage te offe ren ten behoeve der arme Joden, die, uit hun Russisch vaderland verdreven, in grooten getale ook van Rotterdam uit, een heenkomen zoeken in den vreemde. Meer dan een dier van alles beroofden had eenmaal een ruim bestaan. Thans missen zij het noodigste, en onder hen bevinden zich ouden van dagen, zwakke vrouwen en kleine kinderen. Wie hen ziet en van hun lijden hoort, krijgt medelijden. Gaarne gaf daarom de burgemeester gevolg aan eene uitnoodiging van de afdeeling Rot terdam der Montefiore-stichting, "die zich het lot der ongelukkigen aantrekt en die, gelijk elders zoo ook te Schiedam, op steun hoopte te mogen rekenen voor haren menschlieven- den, doch in den laatsten tijd al te zwaar geworden, arbeid. En bij het hoofd der bur gerlijke gemeente sloten zich de voorgangers en vertegenwoordigers aan der verschillende godsdienstige gezindten hier ter stede, zoodat de lijst, waarop onzen stadgenooten verzocht wordt hunne bijdragen aan te teekenen, met de aanbeveling voorzien is van de heeren: P. J. van Dijk van Matenesse, D. M. Boonstra, C. Diependaal, F. Haverschmidt, J. Hijman, D. C. Kok, M. J. A. Lans, W. C. van Meegen, dr. Joh. W. Pont en C. de Wilde Czn. Waar dus van alle zijden een beroep ge schiedt op onze barmhartigheid, zal de uit komst zeker wel niet beschamend zijn. By kon. besl. van 21 Oct. is, met ingang van 4 Nov., benoemd tot secretaris-generaal bij het depart, van binnenlandsche zaken mr. H. J. Dijckmeester, thans referendaris bij dat departement. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal 30 dezer niet plaats hebben. Tevens wordt bekendgemaakt dat de audiënties van genoemden minister voor hen die hem over zaken zijn departement betref fende wenschen te spreken, voortaan eiken Vrijdag tusschen 2 en 3 uren zullen plaats hebben. De minister van marine is gisteren naar Amsterdam vertrokken tot het bezoeken der inrichtingen van de marine. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de commissarissen der Koningin in de provinciën de volgende missive gezonden: Wegens het doel, waarmede de verlof gangers der militie te lande bij art. 438 der militiewet aan een jaarlijksch onderzoek door den militie-commissaris worden onderworpen, bestaat er, naar mijn oordeel, grond om van dat onderzoek vrij te stellen de verlofgangers, die zich in Juni met de vereischte toestem ming buitenslands bevonden en daarom niet in genoemde maand ter inspectie behoefden op te komen, indien zij in latere maanden van het jaar aan eene krachtens art. 425 van voormelde wet te hunnen aanzien ge dane oproeping onder de wapenen hebben voldaan. Mijn ambtgenoot van oorlog, daar over door mij geraadpleegd, deelt mij bij schrijven van 49 Oct., VUe afd. M. en S., no. 90, mede, dat hij zich met dat gevoelen vereenigen kan. Bij het ministerie van oorlog is in bewer king eene nieuwe regeling voor de opkomst met spoed, in geval van mobilisatie, voor de met verlof zijnde miliciens. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is af wijzend gepraeadviseerd op het verzoek van den raad der gemeente Westmaas ter beko ming van een subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten eener gedeeltelijke ver nieuwing der dorpstraat, op grond dat de raad te kort is geschoten in de nakoming der verbintenis tot voortdurend onderhoud. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. noemt het bericht, in het D. v. 2Y, voor komende omtrent de verzekering door H. M. de Koningin gesloten bij de algemeene maatschappij van levensverzekering, een canard, misschien slechts verzonnen door den een of anderen agent om relame voor zijne maatschappij te maken. 't Heeft Hare Majesteit de Koningin- Regentes behaagd de opdracht te aanvaarden van het nieuwe werk van den grijzen hof prediker, dr. C. E. van Koetsveld, dat onder den titel van »De vrouw in den bijbel" (compleet in 6 afleveringen a 50 cents) deze week bij de uitgevers Van Holkema Warendorf te Amsterdam, is verschenen. Omtrent de benoeming van een kolonel als chef van het regiment grenadiers en jagers bevat het Vad. eenige mededeelingen. Het recht tot die benoeming komt de Koningin toe, maar ten aanzien van den persoon is tot hiertoe geen eenstemmigheid tusschen Hare Majesteit en den minister van oorlog ver kregen. De minister moet den kolonel Kool van den generalen staf hebben voorgedragen, terwijl de Koningin de vraag heeft gesteld, of niet billijkheidshalve de benoeming van een ouder kolonel der infanterie tot deze meest begeerde betrekking de voorkeur zou verdienen. In verband met deze quaestie staat blijkbaar een ander bericht aan hetzelfde blad, nl. dat van den generalen staf de kolonels Kool en Eland, de luit.-kol. Rooseboom, zoomede de majoors Van Moock en Froger achtereen volgend zullen overgaan bij het wapen der infanterie. De bedoeling van dezen maatregel is echter minder een spoediger promotie bij den gene ralen staf te bevorderen, maar meer om den officieren van den generalen staf een com mando te geven, en den staf zelf langzamer hand in te krimpen, wellicht eenmaaal op te ruimen, wat een der lievelingsdenkbeelden van den heer Seyflardt is. Het komt de Arnh. Ct. voor, dat men dit denkbeeld ook zou kun nen verwezenlijken zonder nu juist die vijf officieren, die geen van allen tot de infanterie belmoren, allen bij dit wapen in te deelen en de promotie daarbij allicht weer meer te vertragen. Koninklijke machtiging is verleend aan de sVereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte", om door het geheele land eene collecte te houden. Dat ter leniging van groote rampen, die het geheele land of een gansche landstreek teisterden, tot eene algemeene collecte verlof" wordt gegeven, is toe tejuichen, maarwanneer elke vereeniging voor een meer beperkt doel zulk een algemeene collecte houdt, dan zal de opbrengst er van afnemen in verhouding van de veelvuldigheid der inzamelingen. Wanneer dan werkelijk eene ramp plaats heeft, tot leniging waarvan veel, zeer veel geld noodig is om een enkel voorbeeld te noemen, ten behoeve der bewoners van Beets, dan zal de inzameling niet in evenredigheid staan tot hetgeen vereischt wordt om in den toe- f

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2