Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. korten tijd een aantal huizen in brand gestoken en de op niets voorbereide Europeanen tot vluchten genoodzaakt hadden. Den dag te voren was er eene boodschap bij de Francis caner nonnen gekomen om een Chlneesch meisje in haar klooster op te nemen. De zusters hadden zonder kwaad te vermoeden hieraan voldaan, en dit werd als voorwendsel gebruikt om den volgenden dag, met groot rumoer en onder het uitstrooien van allerlei onzinnige praatjes, het kind weder op te eischen. Het klooster werd daarna in brand gestoken en de nonnen zouden niet ODge- deerd ontkomen zijn, indien er niet een pater van herculischen lichaamsbouw, vroeger offi cier in het Duitsche leger, Braun genaamd, bij de hand geweest ware om de vervolgden met gevaar van eigen leven te beschermen. Het in brand steken der gebouwen geschiedde met petroleum, die de oproermakers daartoe medegenomen hadden. Op eene vraag, die een zendeling tot Chineesche militairen richtte, waarom zij niet tegen de plunderaars te keer gingen, ontving hij ten antwoord»Soldaten vechten niet tegen soldaten". Hierdoor wordt de bewering, dat de aanslag gedaan is door als burgers verkleede soldaten, bevestigd. Na het oproer zijn er, voor den vorm, eenige onschadelijke personen gevangengenomen, die bezig waren uit de vernielde gebouwen brand hout op te zamelenmaar de werkelijke daders zijn evenmin vervolgd als gestraft. Er heerscht in Hankow en in Nanking groote ongerustheid onder de Europeanen, ondanks de laadingsdivisiën, die de comman dant van een of ander op stroom liggend Enropeesch oorlogsschip af en toe door de straten laat marcheeren. Dreigende plakkaten worden voortdurend aangeplakt, en ouder de duizenden aspiranten voor het jaarhjksche letterkundig examen, die zich op heloogen- blik te Nanking bevinden, zijn weder strooi biljetten rondgedeeld, waarin de bekende liederlijke beschuldigingen tegen de christenen herhaald worden. Nadere berichten uit Shanghai geven bijzon derheden omtrent den opstand in Foeking, welke z\jn middelpunt had in de stad Thema. Ofschoon de opstaud gericht heette tegen het zoutmonopolie, hadden de opstandelingen, ter sterkte van 201)0 onder aanvoering van zekeren Cheu, een vaandel, waarop stond i "Weg met de keizerlijke dynastieDuizend vrijwilligers verdedigden Thema, totdat de leeftocht uitgeput was, waarna de opstan delingen de stad vermeesterden. Vervolgens werden 4000 man regeeringstroepen gezon den, waarop de opstandelingen de stad ver lieten. Volgens de laatste tijdingen heeft de keizer toegestemd in een voorstel van den onderkoning van Nanking, dat alle personen, gevat onder de beschuldiging van oproer, moord en brandstichting, terstond voor de locale overheid kunnen terechtstaan en niet opgezonden behoeven te -worden naar de hoofdplaats der provincie, en dat zij na de uitspraak van het vonnis terstond kunnen worden onthoofd, zonder voorafgaande mach tiging uit Peking. Op deze wijze meent bedoelde onderkoning het spoedigst een eind te kunnen maken aan de mishandeling van vreemdelingen en Christenen door een deel der bevolking. SCHIEDAM, 24 October 1801. De berichten, als zoude Hare Majesteit de Koningin-Regentes een der officieren van het Militaire Huis wenschen te benoemen tot commandant van het regiment grenadiers en jagers, is geheel onjuist. Van een dergelijke benoeming is nooit een oogenblik sprake geweest en er is zelfs nooit aan gedacht. Het voorstel van Ged. Staten van Zuid- Holland tot het maken van eene andere doorvaart door Leiden dan de tegenwoordige verbinding tusschen Rijn en Schie mede brengt strekt om te verbeteren de thans bestaande verbinding van Haven en Oude Vestgraeht te Leiden, door liet giaven van een nieuwe verbinding beoosten de bestaande, en vervanging der thans bestaande brug aan hel einde der Haarlemmerstraat door eene over die nieuwe verbinding, met demping van het gedeelte der Heerengracht, waarover gezegde brug thans is gelegen. Voorts is be paald dat tot dit werkzoo eenigszins mo gelijk, gelijktijdig zal worden overgegaan met de verandering door de gemeente Leiden in 1892 van de Turfmarktsbrug, in dier voege, dat deze aan den Ouden Singel eene door- vaarlwijdte verkrijgt van 8 Meter, met ver ruiming naar de zijde van de Beestenmarkt tot 9 Meter. Tevens worden Ged. Staten gemachtigd, ten behoeve van dit werk het tot stand komen eener onteigeningswet en het verkre gen der vereischte panden, hetzij in der minne, hetzij bij rechtelijke onteigening, te bevorderen. Het schrijven, door de leden van de cen trumclub vóór eenige dagen aan hunne katho lieke- mede-afgevaardigden toegezonden, om hen tot aansluiting bij hunne club uit te noodigen, was, volgens de Tijd, van den vol genden inhoud: »'s-Hage, 5 October 1891. Hooggeachte ambtgenootcn Ondergeteekenden hebben de eer, u mede te deelen dat zij zich tot eene club van katho lieke Kamerleden, door hen centrumsclub genaamd, geconstitueerd hebben. Doel hunner vereeniging isdoor onderlinge bespreking en voorlichting de samenwerking tusschen de leden der katholieke partij te be vorderen en hen in staat te stellen hunne taak den aangemaakt. Het totaal aantal zal 1,790,000 zijn. Reeds in den loop van het volgend jaar zullen sommige legerkorpsen van tót nieuwe wapen voorzien en de reseve- troepen in den herfst van dat jaar in de be handeling er van geoefend worden. In den gemeenteraad van Moskou heeft de burgemeester verklaard dat, teneinde de speculatie tegen te gaan, de prijzen van brood en vleesch van overheidswege moeten worden vastgesteld en dat, wanneer de le veranciers hunne zaken mochten sluiten, het gemeentebestuur zich met de levering van voedingsmiddelen zou belasten. ITALIË. Te Acqui op Sardinië is een apolitieke moord" gepleegd. De beer Paolo Ferrando, voorzitter der vereeniging Victor Emmanuel, is door een staatkundig tegenstander vermoord. De moordenaar werd bijna onmiddellijk daarna gearresteerd. De correctioneele rechtbank van Milaan veroordeelde Donderdag den directeur van het clericale blad Osservatore Cattolico tot drie maanden gevangenisstraf en 1200 frs. boete, wegens het publiceeren van een artikel over het incident van den 2n October, in welk stuk de regeering op heftige wijze werd aangevallen. Gisteren zou door den ministerraad het regeeringsprogramma worden vastgesteld, dat de minister-president Di Rudini zal ontwik kelen in zijn redevoex-ing, den 8n November of den daaropvolgendeu Zondag te Milaan te houden. Tot het feestmaal ter gelegenheid waarvan deze politieke rede zal worden uit gesproken, zullen alleen genoodigd worden de senatoren, de afgevaardigden en vertegen woordigers van de pex-s. Naar de Courrier de Bruxelies uit Rome verneemt, heeft de paus tot den in staat van vervolging gestelden aartsbisschop van Aix een schrijven gericht, waarin hij betuigde zijne goedkeuring aan diens handelingen te hechten. EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld Het gerucht, als zou eene nieuwe belas ting worden ingevoerd op de aandeelen in de Suez-kanaalmaatschappij, is ongegrond. De eenige nieuwe belasting is een jaarlijksch patent van 300 p. st. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat tot ininister van buitenlandsche zaken is benoemd de heer Estanilao Zebailos, en tot minister van justitie en eeredienst de heer Juan Bales,tra. CHINA. Ook over Hongkong zijn thans berichten ontvangen betreffende de ongeregeldheden te Ichang op den 2n September jl. Er vroren niet veel oproermakers, doch zjj gingen naar zulk een geregeld plan te werk, dat zij in man niet gezocht zou hebben, strekte hij de armen naar Koenraad uit. Deze stond als vastgenageld aan zijne plaats. Eene duizeling beving hem. Een oogenblik had hem een gevoel aangegrepen van onuitsprekelijk gelukeen oogenblik slechts, want dat gevoel was reeds geweken voor dat van knagende, bit tere smait. Alleen door den wi! haars vaders zou hij Bianca's hand verwerven, de hand van haar. die hij boven alles liefhad en voor wie hij zijn hartebloed zou willen geven. Hij zou haar nemen, haar in zijne armen sluiten, terwijl baar hart brak van weemoed wegens het gemis van een ander, wien zij het geheel had toegewijd O 1 dat zou hem nog zwaarder vailen dan het offer, dat hij zich zalven geduldig had opgelegd dat was eene vernedering vóórhaar en voor hem dat was onmogelijk «Onmogelijk!" riep mevrouw Brückner In bittere verontwaardiging, zonder te vermoeden, dat zij het woord uitsprak, hetwelk op Koenraads lippen zweefde. En Bianca sloeg den flauwen blik tot den jon gen man op en lispelde enkel het woord «Koen- raad 1" Doch in dit enkele woord lag eene zwaar wichtige vraag, een verwijt, lag twijfeling en te gelijk zooveel hartzeer, dat de jonge man door eene wilde beweging van het hoofd de doffe wezenloosheid, waarin hij verzonken lag, van zich scheen te willen werpen, om toch een gepast antwoord aan den heer Brückner te kunnen geven. «Onmogelijk 7" sprak deze, in antwoord op den uitroep zijner vrouw. «Ik wilde wel eens weten wie in mijn huis de uitvoering mijner wenschen tot eene onmogelijkheid zal willen maken. Ik heb u naar welgevallen laten omsprin gen met de gezelschappen, die gij verkoost in dit huis te brengendenk daarom niet, dat ik hier afstand van de heerschappij heb gedaan. Zoodra ik nuodig acht iets te willen en dien wil te doen kennen, zal ik mij ook weten te doen ge hoorzamen." Mevrouw gaf den strijd nog niet op. Haar geheeie tnensch kwam op tegen de zoo onver wachte beslissing. Eene verbintenis van hare dochter met den onbekenden, ondergeschikten jongen man zou hare positie in de groote wereld in gevaar brengen, haar onmogelijk maken, en zij klampte zich nog vast aan de onderstelling, dat eene voorbijgaande gril van den handelsraad dezen tot een zoo ongerijmd besluit geleid had, om op deze wijze het buiten zijn weten voor gevallene op de snelste en zekerste wijze onge daan te maken. »Ja," herhaalde zij, «dat is onmogelijk. Gij wslt niet, dat Bianca den graaf Van Melsberg ral trouwen goed, het was een voorstel, meer niets. Nu gij er niet in treden kunt, geven wij het op. Wij, Bianca en ik, moeten ons naar uwen wil schikken. Doch gij kunt dit kind," ver volgde zij vuriger, «niet dwingen tot eene ver bintenis, harer in alle opzichten onwaardig, ik heb het recht tegen dien dwang op te komen. Ik zat er nimmer mijne toestemming toe ver kenen 1" «Het i-echt?" zeide de handelsraad. «De wet kent mij alleen het recht toe over de toekomst als katholieke afgevaardigden op da best moge lijke wijze te vervullen. Als leidende beginselen worden door de club- aangenomen lo. dat het voor de katholieken wenschelijk: is, a 1 s geheel zelfstandige part ij, los van elk b I ij v e n d verband met andere politieke partijen, in bet Parlement op te treden 2o. dat het steunen of bestrijden van minis ters en Kabinetten alleen van hunne regee- ringsdaden of ingediende wetsontwerpenniet van hunne politieke kleur, afhankelijk mag wor den gesteld. Ingeval gij u met deze beide stellingen kunt vereenigen, nemen ondergeteekenden de vrijheid, u uit te noodigen tot het lidmaatschap van hunne club toe te treden. Eene gelijke uitnoodiging wordt, onder het zelfde voorbehoudtoegezonden aan alle katho- lteke leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Genaraalwelke niet tot de onderteeke naars van dit schrijven behcoren. Ondergeteekenden verzoeken u beleefdelijk, het antwoord op hunne uitnoodiging binnen acht dagen bij den eersten hunner te willen inzenden. Mr. J. H. L. Haffmans, mr. H. F. Lambrechts, dr. P. J. F.Vermeulen, mr. B. M. Bahlraann, mr. J. J. I. Harte. W. P. A. Mutsaers, J.P.Th, van Nunen, M. D. J. L. de Ram, dr. J. H. J. Schreine- macher, mr. J. A. N. Travaglino, B. R. F.van Vlij men, G. Diepen, jhr. J. B. van den Berch van Heemstede, J. Th. M Smits van Oyon." Omtrent de gevolgen van bovenstaand schrijven kan worden medegedeeld, dat door eenige afge vaardigden aan de tot hen gerichte uitnoodiging terstond gevolg werd gegeven, terwijl een grooter getal den wensch te kennen gaf tot het houden van eene algemeene vergadering van katholieke afgevaardigden, om de mogelijkheid en de voor waarden van onderlinge samenwerking nader ter sprake te brengen. Ook waren er zeer enkele leden die vei klaarden dat huns inziens van club-formatiën geen heil te verwachten was. Bij de afvaart van het Duitsche stoomschip Kronprins Friedrich Wilhelm, van Antwerpen naar La Plata, verliet een vlaamscb werkman, die zich met zijn vrouw en drie kleine kinderen ingescheept had, op het laatste oogenblik het schip, voorge vende dat bij nog eeni6 geld van verkocht huisraad in de stad moest ontvangen. Nauwelijks was de man van boord gegaan, of het stoomschip vertrok.. Zijn vrouw bevindt zich thans alleen met hare kinderen op reis naar Zuid-Amerika zonder geld of papieren. Haar man had het geheeie vermogen der familie bij zich en schijnt zijn gezin opzettelijk, verlaten te hebben. Ook de Theems is thans over een lengte van 10 kilometer buiten hare oevers getreden, zoodat ver scheidene straten van Londen overstroomd zijn. Op Sicilië heeft weder eene ontvoering plaats gehad, en wel van eene schatrijken markies. Er zijn terstond pogingen in 't werk gesteld om de roovers op te sporen. van het meisje te beschikken, tenzij" en hij trad, dit zeggende, dicht op baar toe en staarde haar met doordringenden blik in de oogen tenzij gij u beroepen wilt op eene wet, die mijn recht op Bianca twijfelachtig maakt." Mevrouw Brückner werd zoo bleek als een doode. Zij sloeg de banden ineen, liet het hoofd op de borst zinken en een doffe kreet gaf lucht aan haar schrik en verbijstering. Doch nog liet zij niet af. Zacht en op bijna smeekenden toon zeide zij «Het is onmogelijk. Gij kunt het kind niet willen dwingen tot eene verbintenis, die haar iiet hart zou breken, tot den vernederenden stap, die haar in de armen zou voeren van eenen man, aan wien zij niets, maar die alles- aan baar te danken zou hebben". (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 10