Maandag 26 October. A°. 1891 N°. 7872. Eerste Blad ij f - n -v© r t srste J" aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: "J£ ODÉ. dDlt nummer bestaat uit drie bladen. Jiinnenlandsche Berichten. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit van 22 Oct. is, met ingang van 1 Nov., aan mr. W. R. Boer, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Utrecht en als curator der rijks universiteit aldaar, met dankbetuiging voor de •diensten, door hem in beide betrekkingen bewezen. SCHIEDAM, 2i October 1891. Wij ontvingen het veertigste jaarverslag van den toestand der vereeniging «Neder landse!) Mettray", te Rijsselt bij Zutfen. De algemeene vergadering, op de kolonie gehouden, mocht wel een zeer belangrijke ■heetenimmers 'twas veertig jaar geleden, •dat de waardige Suringar de stichting opende, welke aan de maatschappij zoo menig Hinken iburger bezorgde, die haar anders tot een lastpost, zoo niet erger, zou zijn geweest. Het verslag brengt de woorden in her innering, door den heer W. H. Suringar bij •.gelegenheid van liet leggen van den eersten steen voor een der familiewoningen gespi oken. 2e mogen ook heden nog wel gehoord worden .aldus luiden ze: sliet is heden een belangrijk en verblijdend «oogenblik; in zoodanige oogenblikken ver- sheugt men zich mensch te zijn. Wij leggen seen steen, een eersten steendat gebeurt sveel; maar thans ook beteekent het veel; «niet alle steenen zijn even goede steenen, «doch de steen van heden is de beste, dien smen leggen kan; hij zal strekken tot ver sbetering van het lot uwer medemenscben, «tijdelijk en eeuwig. En aan wie hebben wij sliet te danken, dat heden zulk een uitnemend «werk kan verricht worden? Aan Schüller, saan den Koning, aan de Koniugin-moeder, «aan Prins Frederik, aan de medestichters, «aan de leden, aan de begunstigers, groot en «klein, ieder gaf het zijne; welkom zijn alle «giftenhet meest zijn misschien die te waar- «deeren van éen cent daags; was niet het spenningske van de arme weduwe onschat- «baar boven de giften der rijken? Maar-hoven «alles zij onze dank gebracht aan God, die «daarboven is. Nog eens, het is een goede «steen voor anderen; maar het is ook een '«goede steen voor ons zeiven. Vele zulke ;»goede eerste steenen gelegd voor anderen, «en de laatste steen, die anderen voor ons «leven hier op aarde leggen, zal ook goed «zijn. Vele zulke goede steenen voor onze «medemensehen en medechristenen gelegd, «en de eerste zal ook goed zijn, die voor ons «gelegd wordt in het nieuwe leven, in het «huis niet met handen gemaakt, maar eeuwig «in de hemelen." Het verslag vermeldt verder veel goede zaken, en spreekt de \erwachting uit, dat de oprichters, mochten ze thans de inrichting aanschouwen, niet ontevreden zouden rond zien. Onder anderen zouden ze moeten toe geven, dat de uitbreiding, aan de ambachten gegeven, noodzakelijk was, daar verreweg de meeste jongens uit de steden komeo, en on geschikt zijn of geen liefhebberij hebben om voor boerenknecht te worden opgeleid, zoodat de landbouwkolonie Nedeilandsch Mettray thans een oneigenaardige naam moet geacht worden en alleen behouden blijft omdat deze nu eenmaal bekend is Op 1 Januari 1891 telde de inrichting 159 kweekelingen, het hoogste cijfer, dat tot hier toe nog werd bereikt. Dezen waren aldus inge deeld: 23 in de smederij; 20indentimmer- wiukel'15 in de schoenmakerij7 in de bak kerij: 6 in de kleermakerij; 10 in den tuin; 1 ia de boerderij; 2 beoefenden uitsluitend de muziek. Op de zoogenaamde dagschool waren 82 leerlingen. 36 kweekelingen verlieten in 1890 de in richting; 18 hadden den gevorderden leeftijd bereikt, en weiden bij verschillende bazen geplaatst; 15 werden tusschentijds om ver schillende redenen teruggevorderd; 1 ging volgens besluit van commissarissen naar huis, omdat bij geen ambacht kon leeren; 1 ont vluchtte na een verblijf van eenige weken, als smidsknecht vermomd; 1 vertrok als volontair naar het instructie-bataljon. Het verslag geeft verder nog verschillende rapporten over de kweekelingen, die gedu rende de laatste vier jaar de kolome vei laten hebben, en welke door den directeur bij de verschillende bazen en chefs zijn ingewonnen. Er zijn in deze rapporten bij enkele teleur stellingen veel verblijdende bijzonderheden te vinden. Het verslag vermeldt éen bijzonderheid, die we, hoewel ze zeer natuurlijk is, tieurig moeten noemen: zij is de achteruitgang der jaailijksclie contribution. Oude begunstigers sterven, maar hun plaats wordt, dikwijls uit onbekendheid, niet door nieuwe ingenomen. Commissarissen wijzen er daarom op, dat de stichter Suringar alleen daaiom de stichting op zulke hechte grondslagen heeft kunnen vestigen, omdat hij altijd en overal hulp bleef vragen! Welnu, voor een stichting als «Mettray" heeft men liet recht overal en altijd te vragen. Wij vestigen er bij deze gelegenheid met nadruk de aandacht onzer stadgenooteD op, die bij het bestuur der afdeeling Schiedam: dr. Vaillant en ds. Haverschmidt, zeker alle door hen gevvenschte inlichtiugen kunnen inwinnen. De minister van binnenlandsclie zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die in 1891 belast zijn met bet afnemen van de examens van apothekers bediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 {Staatsblad no. 222), zullen zitting houden te Utrecht op 2, en te Gro ningen op 3 November e.k. en volgende dagen. Prins Albert van Saksen-Altenburgde weduwnaar der vroegere prinses Hendrik der Nederlanden, zal den 6n Dec. op het slot «Nemplin", in Meeklenburg-Strelitz, in den echt treden met hertogin Heiene, dochter der hertogin-weduwe Katharina van Meeklen burg-Strelitz. Naar men verneemt, is uit door de Duitsche regeering gevraagde en door onze regeering haar te verstrekken opgave gebleken, dat zich hier te lande 26,000 Duitschers bevinden. In een artikel over den gouverneur van Atjeh zegt de Dcli-Courant onder het op schrift Gewogen en te licht bevonden", dat de vier maanden van zijn bestuur de treurige zekerheid hebben gegeven, dat wij in Atjeh goed op weg zijn, om'alles te verliezen, wat in de laatste jaren met moeite behouden werd. «Mag het buitengewoon heeten dat zulk een beslist oordeel reeds geveld kan worden, zoo kort nadat kolonel Pompe het bestuur aanvaardde, daar is dit toch geen ven assing voor sommigen, die ingewijd waren met het typich Bataviasche geknoei, dat die verheffing voorbereidde en ten spijt van ernstigen tegen stand wist door te zetten. Generaals, kolonels, en tal van oversten werden handig op zijde geschoven en wat kunde en bekwaamheid betreft naar beneden gehaald, om een bevor dering bij keuze te rechtvaardigen en het ïesultaat is een fiasco, zooals er zelfs op Atjeh -nimmer een aanschouwd werd. Te 's-Hage is telegraphisch bericht ontvan gen uit Suriname, dat de heer J. F. A. Cateau van Rosevelt, agent-generaal voor de immi gratie, lid van den laad van bestuur en onder voorzitter der Koloniale Staten, is overleden. Ia hem verliest de kolonie een barer be kwaamste en rechtschapenste ambtenaren, een man, die haar geduiende meer dan een halve eeuw in verschillende betrekkingen heeft gediend. {7ad.) Het hoofdbestuur van den NederL bond «Maatschappelijk Belang" deelt in het orgaan der vereeniging mede, dat de heeren mr. J. G. Gleichman, mr. G. J. Goekoop en dr. H, J. A. M. Schaepman zich andermaal bereid heb ben verklaard de in te zenden antwoorden op de dezer dagen opnieuw uit te schrijven prijsvraag te beoordeeleu. Naar de JST. H. Ct. verneemt, zal vanwege het dames-comité voor de verbetering van de inkomsten van het Sophia-kinderziekenliuis te Rotterdam en de stichting van een fonds «Loosduinen", met welwillende medewerking van «Rotte's Mannenkoor", onder leiding van den heer A. B. II. Verhey, in Dec. in de groote zaal der «Sociëteit Harmonie" een concert worden gegeven ten voordeele van het fonds «Loosduinen". De solo-partijen zullen worden gezongen door kinderen, ter wijl ook twee tableaux-vivants zullen worden uitgevoerd, eveneens door kinderen. Een der tableaux, De Kerstboom, roet begeleidenden zang van Niels Gade, zal wor den opgesteld door den schilder P. A. Schip- perus en sluiten niet een apotheose naar een ontwerp van den schilder Ch. Rochussen. Voor het grootste gedeelte zal het dus zijn een kunstavond van kindereu ten behoeve van zieke kinderen. In de pauze zal door het comité (de dames E. Browne, C. Dunlop, H. Jacobson, M. de Monchy, A. Remy en E. Remy) een tombola worden gehouden. In de te Vlaardingen verschijnende Neder lander komt een artikel voor over de kweek scholen voor onderwijzers, waarin door een ovei zicht van hetgeen te dien aanzien door de ministers Mackay en Lohman gedaan is, wordt bewezen dat 't het afgetreden ministerie niet tot glorie strekt. Het blad zegt: «Kleingeestig in hooge mate was de wijze, waarop de kweekscholen te Arnhem en te Haarlem werden behandeld. Terwijl de vorige regeering \an plan was later met een voor stel te komen orn alle particuliere kweek scholen van rijkswege te subsidieeren, wei- gei de zij de twee genoemde in het genot van het subsidie, dat voor elk f7000 per jaar be droeg, te laten, zoolang de regeling voor al de overige niet was tot stand gekomen. Met 1 September 1889 liet zij het subsidie ver vallen, om in het laatst van 1890 reeds een voorstel te doen om gelden toe te staan, teneinde nog in '1890 aan alle particuliere kweekscholen subsidie te verstrekken. Na aldus aan de scholen te Arnhem en te Haar lem gedurende eenige maanden het subsidie te hebben onthouden, bi acht diezelfde regee ring, dje zoo zuinig op onderwijsgebied wilde zijn, het subsidie van Haailem op f9250 en voor Arnhem op f 11690, ofschoon deze scho len vroeger met f7000 haddeu kunnen vol staan, alleen omdat bij het aannemen van een anderen grondslag de andere kerkelijk gekleurde kweekscholen te weinig subsidie hebben ontvangen". Daarna gaat het in bijzonderheden den loop na van 's ministers bepalingen omtrent de beurzen voor kweekscholen, die na gedu rige veranderingen door de maatregelen van beide heeren thans piecies is wedei gekeerd SCHIED1HE COURANT. abonnementsprijs', per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzondeilijke nominers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKEA II: BOTKIUTIU AT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels f&et inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen twkkm/al berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1