BIERBROUWERIJ „DE GRIFFIOEN". ïfirma, J. M,. YAN DJER SCHALK Co. - Schiedam mm Opgericht 1803. Was het jaren geleden onmogelijk zich een Nederlander te denken zonder de vaderland - sche lange pijp, in onze dagen ziet men hem, gemoedelijk en al even gretig als zijne Duit- sche buren, achter een Hink glas bier zitten. Treedt café, restaurant of elk ander verver- schingslokaal binnen en ge zult na het gewone saannemen" vrij wat meer keeren eene be stelling op de tallooze biersoorten hooren dan op wijn of cognac. "Verwonderlijk vinden wij dit nietwant meerdere Grieksche schrijvers o. a. Archï- lochus, Aeschylus en Sophocles vermelden eene soort van gerstewijn. Tacitus noemt het gerstenat een bij de Germanen gewonen drank en Plinius verhaalt in zijne Hist or ia naturalis dat in Spanje onder den naam Dcelia" en neer ia" en bij de Germanen als rcerevisia". gerstewijn bekend was. Plautus noemt dezen wijn ncercalis liquor"', ook Columella, die zich onder de regeering van keizer Claudius met zijne landbouwkun- Sedert echter begon men het brouwen als een beroep uit te oefenen, cn vooral nadat kloos terbroeders er zich op hadden toegelegd kregen onderscheidene plaatsen in Duitsch- land voor hare biersoorten een goeden naam. Den meesten invloed op de ontwikkeling der brouwerijen heeft echter de wetenschap, met name de scheikunde, gehad en de immer in volmaaktheid toenemende hulpmiddelen als b.v. de werktuigen en de techniek in het algemeenhebben krachtig medegehol- een aangenameverfrisschende en ook voe dende drank is het zeker en wie zich bepaalt tot de soorten die niet al te zwaar eri te alcoholisch zjjn, zal eene flinke teug zich wel nimmer te beklagen hebben. Bier drinken en het als gezonden drank waardeeren is éen iets anders echter is het te weten hoe het gemaakt wordtwelke eischen aan eene goede qualiteit moeten gesteld worden, of wat eigenlijk de geschie denis van het bier is. Voorkant der Bierbrouwerij „de Griffioen". dige geschriften zoo verdienstelijk maakte gebruikt dezelfde benamingen keizer Julianus bezong het bier in een gedicht. r Het oudste bekende werk over het bier- brouwen dfigteekent van 1585 en werd in het Latijn door Thaddeus Hagecius Hayk een Bohemer, geschreven. Duidelijk en zonder omhaal wordt in dit werkje van 50 bladzijden het geheele brouw proces verklaard. Verder kennen wij nog Lehi buch der Ober- und Un- lergahi ung üps Bieres" van A. E. Muller, 1845. pen. Eene brouwerij uit het begin dezer eemv en eene hedendaagsche verschillen al even veel van eikander als b.v. een papierfabriek van toen en nu. In de laatste twintig jaren verdwenen ta! van kleinere brouwerijen, om plaats te maken voor grootere, waarvan vele vennootschappen op aandeelen zijn; en niet alleen dat het export naar landen waar kort te voren het bier nog onbekend was belang rijk toenam, maar deze, b.v. Spanje, Italië, ZwedenRusland Griekenland en Turkije, Griffioen" Bier] is ouder dan de bekende weg naar Bome of Kralingenen uit gerst bereide dranken waren den oudsten volken reeds niet J vreemd. Egypte's koning, Osy ris (i960 fóor Chr.) voerde die in zijn rijk inen Achterkant der Bierbrouwerij Bet gebruik van hop dateert eerst van de 11e eeuwte voren werden pijnappels en de wilde rosemarijn gebezigd. Bier uit die dagen had meer dën aard van wijneen rinschen smaak, en weid in elk huisgezin gemaakt. waar geen enkele bierbrouwerij bestond, richtten er op en over product en gang van zaken is men tevreden. In Amerika, waar men nog niet lang geleden slechts Porter en Ale dronkzijn nu onder scheidene brouwerijen die, naar Oostenrijksch of Beierssh systeem, met succes werken. Ook Japan heeft reeds zijne eigene brou weryen en zoo men de mislukte poging om Oost-Indiè met bier van eigen fabrikaat te voorzien nog eens herhalen wilde, het export er heen zou een gevoeiigen knak krijgen. In Europa zijn niet minder dan ruim 40,000 bierbrouwerijen die meer dan 100 millioen HL bier leveren. Hiervan wordt jaarlijks per bewoner gebruikt in Beieren 240 L, België 94 L- Brittannië 43 L, Nederland 37 L, Frankrijk 21 L en Rusland slechts 2 L. Is hiermede in groote trekken de geschie denis van het bier gegeven, wij willen nu een oogenblik stilstaan bij de vragen: "Wat is bier en hoe wordt het vervaardigd? Bier is dan de algemeene benaming voor een drank die uit zetmeel houdende grond stoffen bereid, met hop gekookt, zich in eene zekere periode van gisting bevindt. Daarom is voor de bereiding van bier een hoofdver- eischte, dat uit de te bezigen grondstof suiker wordt ontwikkeld, opdat daaruit de wijngeest of alcohol kan ontstaan. Bierbrouwen bestaat alzoo hoofdzakelijk in het mouten van graan, het uittrekken van het mout met water, het koken met hop en het gisten van het verkre gen aftreksel. Tot het mouten gebruikt men gewoonlijk gerst, soms tai we of spelt, zelden haver. Deze bewerking bei ust hoofdzakelijk op eene na tuurlijke omzetting van een der boofdbe- standdeelen van het graan, nl. de gedeeltelijke verandering van eiwitstoffen tot diastase. Teneinde deze verandering te verkrijgen, wordt het graan door bevochtiging met water en "matige broeiing (waarbij de warmtegraad niet boven 20" C. mag stijgen) tot kieming gebrachtdoor welk natuurlijk proces ook het onopgeloste zetmeel voor het brouw- proces wordt voorbereid. De kieming mag echter slechts kort duren, zoodat zij door kunstmatige droging het eesten wordt tegengegaan. Het aldus behandelde graan wordt mout genoemd en tot het bierbrouwen tusschen gegleufde ijzeren walzen of tusschen hori zontaal beweegbare en van kerven voorziene steenen tot stukjes gebroken of geplet. Het geplette mout wordt op verschillende wijzen met warm water in de roerkuip uitgetrok ken, waardoor het zetmeel door inwerking der diastase in dextrine en maltose wordt omge zet. Bij deze bewerking mag de warmtegraad" niet boven 75° C. stijgen. Daarna wordt het vocht in hooge, koperen, ingemetselde ketels gekookt, waarbij dan hop wordt gevoegd. Het koken van het aftreksel1 geschiedt om het overtollige water te ver dampen en daarbij tevens het bier door het koken met. hop duurzaam en helderder te maken; na het koken heet de vloeistof in de bierbrouwerij wort. Als de warmtegraad van de wort door afkoeling op de koelbak ken en door middel van koelmachines op de vereischte temperatuur is gedaald, is zij ge schikt voor de gistingwaartoe zij dan in zoogenaamde geilkuipen met gist de zetgist wordt vermengdteneinde de gisting d. i. de gedeeltelijke omzetting van de suiker tot wijngeest en koolzuurgas, op te wekken en te bespoedigen. Deze gisting is van ver schillenden duur, naarmate de biersoort min of meer spoedig in eonsumtie gebracht wordt, waarom men hier te lande de bieren on derscheidt in versche en belegen bieren. Uit dit korte overzicht hoe bier gebrouwen' "Wordt en van de daarbij gebezigde stoffen» im« 'mi i'i' Ml iplift saga SWT aelwr" tjhiU.3 tllUJ t 5- ijiim - «ij "Siibt,tut" .rsr -l Trr lÜ'lll •-« ""'*••11- ■li''1» i i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6