l J Maandag 26 October N°. 7872 Derde Blad A0. 1891 Feu 11 e t o n. "V ij f - e n - v e e r t g-ste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uitgeverTT odé. Buitenlandsclie Berichten. u GDU n Abonnementsprijs', per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimners 1.85, 2.50. - 0.10. HI THE A IT: BOTEBSTItAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. -schrijft van gisteren Aan het departement van buitenlandsclie zaken is van een aanstaand bezoek van den czaar te Berlijn"'tot dusver niets bekend. Daarentegen is er in hofkringen weder sprake van een bezoek der Koningin-Regentes en der Koningin der Nederlanden te Berlijn. Te gelijk met de tegenspraak der Nordd. Allg. Zeit. van het gerucht eener vervolging van Bleichröder, wegens meineed voorjaren gepleegd, is er juist heden eene brochure verschenen van den bekenden antisemiet Ahlwardt, die beweert, dat de bewijzen van JBleichröders schuld reeds jaren geleden aan het Rammergericht zijn zoek geraakt, maar hij in het bezit is der bewijsstukken, voor -de afgifte waarvan hem reeds fabelachtige sommen geboden zouden zijn. Russische vlotters, die in Oost-Pruisen zijn aangekomen, hangen hartverscheurende tafe- reelen op van den in Rusland heerschenden mood. In het boven-stroomgebied van Don, Wolga, Wetluga, Sura enz. sterven duizen den den hongerdood. In groote troepen trach ten de noodlijdenden die streken te verlaten, maar velen sterven onderweg. Kasan en Astrakan worden door vluchtelingen over stroomd, die tot naar den Kaukasus trachten te ontkomen. Uit de noodlijdende distrieten -zijn nagenoeg alle militairen teruggetrokken. In antwoord op de tegenspraak in een Reuter-telegram verklaart de Norddentsche AUgemeine Zeitung te volharden in hare uit eene goede bron afkomstige mede- deeling van de voorgenomen verloving tus- schen prins Ferdinand, troonopvolger in Rume- nië, en de Engelsche prinses Mary van Edinburg. De stad Berlijn gaf Woensdag een groot feest ter eere van den 70sten verjaardag van den opper-burgemeester, den heer Von Forc- kenbeck, en tevens van haren nieuwen eereburger, professor Virchow. De groote zaal van het Raadhuis was daartoe op luisterrijke wijze ingericht. Op de eeretafel in het midden prijkte het kost bare tafelzilver, dat de stad haar eigendom noemt, met de massieve keizer-bokalen als meest in het oog loopend onderdeel. Arm in arm kwamen de beide jubilarissen, geestverwanten ook op staatkundig gebied, de zaal binnen, geleid door eene commissie uit den gemeenteraad, waarna het feest een aanvang nam met een, door Yon Forcken- beck voorgesteld RLoch op den keizer, waarna hij zelf met Viichow het onderwerp was van menige hartelijke toespraak. In den loop van den dag had Yon Forcken- beck van alle zijden gelukwenschen ontvan gen en deputation te woord gestaan. Namens de Duitsch-vrijzinnige partij werd hij ge complimenteerd door Rickert, die hem een burgerkroon van gouden eikenbladeren, rijk met edelgesteenten versierd, overhandigde. Diepbewogen dankte Von Forckenbeck voor deze schoone hulde. iiDe groote ge meente, aan welker hoofd ik sta," sprak hij, neischt bij toeneming al mijne krachten en noodzaakt mij op parlementair gebied meer mede te stemmen en mede te handelen dan persoonlijk werkend op te treden." De minister van binnenlandsche zaken kwam ook feliciteeren. Van stadswege is de dag gevierd met het bestemmen eener som van 200,000 mark voor eene Forckenbeck- stichting voor gemeentelijke ambtenaren en hunne achtergebleven betrekkingen, en in de eerezaal van dat gebouw zal Von Forc- kenbeck's portret worden opgehangen, ge schilderd door Lenbach. De Wurtembergsche Kamers zijn Donder dag door Koning Willem II geopend met eene troonrede, waarin hij er met voldoening op wees, dat onder zijn voorganger Duitschlands eenheid is hersteld, en de indiening wordt aangekondigd van ontwerpen tot herziening der grondwet, tot aanvulling der handelswet geving, en tot practisehe ontwikkeling der binnenlandsche nijverheid. De Beiersche Kamer heeft aan de regeering een krediet verleend van 45 millioen mark voor den aankoop van spoorwegmateriaal. Bij de besluiten der te Berlijn gehouden drukkers-vergaderingen om heden het werk op te zeggen en een 9-urigen arbeidsdag te eisehen, hebben zich aangesloten de drukkers gezellen te Augsburg, Breslau, Frankfort a/M., Hamburg, Koningsbergen, Leipzig, Mainz en Neurenburg. F R A N K R IJ K. De afgevaardigde Dumay zal bij de behan deling der begrooting van buitenlandsche zaken een amendement voorstellenstrek kende tot opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan. Verscheidene leden der rechter zijde waren voornemensden minister te interpelleeren over de vervolging, tegen den aartsbisschop van Aix ingestold. Zij hebben echter besloten de zaak te laten rusten tot na de uitspraak van het gerechtshof. Door den lieer Deloncie zullen den minister van buitenlandsche zaken inlichtingen worden gevraagd betreffende de quaesties vanTouat en Egypte. De Kamer zette Donderdag hare beraad slagingen voort over de begiooting. Door den heer Jamais werd tot de regeering het ver wijt gerichtdat zij de hervorming der belas ting op sterke dranken niet reeds dit jaar lieeft ingevoerd, doch eerst op de begi ooting voor 1892 gebracht heeft. De staat lijdt z. i. dientengevolge een verlies van 90 millioen. De Egyptische regeering heeft ten aanzien van Frankrijk besloten, de toepassing op te schorten der politie-reglementendie het onderwerp zijn geweest van protesten der Fransche regeering. De ministerraad heeft Tigrane-pacha belast met het aanknoopen van onderhandelingen over de geschilpunten. OOSTEOIJK. De Hongaarsche Kamer heeft het supple toir krediet van 5 millioen fl., ten behoeve van het departement der nationale verdedi ging, toegestaan. RUSLAND. Aan de Daily News wordt gemeld, dat er overvloedige regen gevallen is in Zuid-Rus land; daardoor verbeterden aanmerkelijk de vooruitzichten op den oogst. Ook heersclit er eene betere stemming jegens de joden in de beambtenwereld en in de pers; het heet dat er plannen ontworpen zijn om landerijen aan de joden af te staan in den Trans-Ural en in het Amur-gebied. Een raadsman van het Rnssische gezant schap te Konstantinopel, Adhemar Savalan, is op zijn landgoed te San Stetano door ge weerschoten gedood. Deze moord wordt toe geschreven aan de rooverbende van Atha- nasius. De Röln. Zeitg. deelt mede, dathetEuro- pcesch-Russische leger in 1894 geheel met het nieuwe geweer gewapend zal zijn. De in Frankrijk bestelde 500,000 stuks moeten in dat jaar afgeleverd worden, terwijl in Rus sische fabrieken jaarlijks 430,000 stuks wor- Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitseh door Gregor Samarow. 32. Mevrouw deed moeite een voegzame houding aan te nemer?, want nog kampten de trots en de vrees voor den onveibiddelijken wil van haar man om de overhand. Zij haalde diep adem en begon op een toon, waaraan zij zooveel mogelijk klank en vastbeid trachtte te geven vlk begrijp niet, waarom gij u zoo opwindt. Gij weet toch hoe licht een onbeduidend woord tot allerlei gepraat aanleiding kan geven. Graaf Melsberg bezocht, evenals vroeger, ons huis. Toen hebt gij u nooit daartegen verzet. Hij .heeft aan Bianca het hof gemaakt en dat hebben zijne kennissen opgemeikt. Het is ook waar, dat hij mij om hare hand heeft gevraagd. Ik heb daartegen niets kunnen inbrengen, daar die verbintenis mij voor Bianca wenschehjk voor kwam ik heb den graaf echter geantwoord, dat hij uwe terugkomst diende af te wachten, en hem zelfs verzocht zijne bezoeken te staken om u in dezen in volle vrijheid te laten beslissen. Wanneer in weerwil daarvan het geheim publiek geworden is, dan mag dit wel aan dezelfde oorzaak zijn toe te schrijven, waaraan gij het ge rucht te danken hebt". Bij die laatste woorden wierp zij Koenraad een vernietigenden blik toe. vGoed," zeide de handelsraad, nik wil geloo- ven wat gij mij verteltmaar verneem nu ook, wat ik te zeggen heb. Wanneer u deze verbin tenis wenschehjk voorkomt, ik acht haar hoogst ongewenscht. Doch hoe dit zij, en alwaieerop zich zelf geen bezwaar tegen, toch kan ze niet doorgaan, dewijl ik sedert lang vast en onher roepelijk over de toekomst van Bianca beslist heb." vMijn hemel," zeide mevrouw Bruckner en haalde onverschillig de schouders op, sde geheele zaak is eigenlijk zooveel praats niets waard. Wan neer gij andere plannen hebt," voegde zij er op veelbeteekenenden toon bij, ven Bianca tot eene meer geschikte, met haren stand overeenkomende partij weet over te balen, dan is er nog niets verloren. De geruchten zullen even spoedig ver flauwen als zij opgekomen zijn." Bianca zat daar, bleek en stom als een mar meren beeld. Zij was niet in staat een geregelden gedachtengang te volgen. Zij had een gevoel, alsof eene ijzeren hand haar straks nog zoo warm kloppend hart samenkneep. Koenraad had slechts oog voor het arme meisje. Een traan van diep gevoeld medelijden welde in zijn oog. Misschien nog meer dan haar zelf drukte hem al het gewicht van haar leed, doch voor haar in de bres te springen durfde hij niet meer. Hij kende des lieoren Brückner vastbe radenheid, wanneer het een eenmaal opgevat plan gold wist ook, dat tegenspraak zijn toorn nog zou doen stijgen. vlk heb," vervolgde de handelsraad, vsedert langen tijd voor Bianca gekozen de echtgenoot, dien ik voor haar bestemd heb, is haar ten volle waardigik weet dit, en weet ook, dat hij baar duurzaam gelukkig zal maken. En deze man, dien ik bedoel vKen ik hem ook 1" vroeg mevrouw Brückner, bij wie nieuwsgierigheid op dit oogenblik elk ander gevoel verdrong. vüij kent hem," hernam de handelsraad 3want hij is hier tegenwoordig. Het is Koenraad Wahher, mijn vriend, eigenlijk mijn zoon" en zijne stem werd week en zacht en innig de blik, dien hij dit zeggende op den jongeling wierp, vliem heb ik tot gemaal van Bianca bestemd en tot hem richt ik op dit oogenblik de viaag of hij genegen is hare hand aan te nemen en met hare hand mijnen naam, om eens mijne zaken over te nemen, wanneer ik op mijn ouden dag behoefte krijg aan een plaatsvervanger, een zoon." En met teekenen van zoo diepe ontroering, als men bij den pas nog zoo hartstochtelijken

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9