invMyamm. Donderdag 29 October. N°. 7874. Eerste Blad Feuilleton. A0. 1891. ij f - e n - ve e r t i g* s t Xa argang. Verschijnt dagelijks, yitgezönderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: T ODÉ. CO U MIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Jraueo per post, door het geheele Rijlc Afzonderlijke noimners 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKBAOi BOWUSTBAAT, 8 H7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels'met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal gep -.atst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DUIT8CHLAN». De koning van Rumenië en de vorst van Hohenzollem zijn gisteren ten 10 Vs ure te Potsdam aangekomen. Zij werden door den keizer en de gezamenlijke prinsen aan het station ontvangen. De ontvangst der vorsten •was allerhartelijkst. De Reichsanzciger maakt een keizerlijk schrijven aan het staats-ministerie hekend, -waarin ten gevolge van liet proces Heinze, krachtige bestrijding van het souteneur-wezen verlangd wordt en krachtig ngrijpen der •uitvoerende beambten, wien de keizerlijke be scherming wordt beloofd. Als het noodig is, zou er eene verandering ïn het bestaande strafrecht te overwegen zijn, om te verhinderen dat de verdedigers zelfs door lichtzinnige middelen het onrecht de zege ver schaffen en om maatregelen te nemen dat de waarde van het gerechtshof omhooggehouden wordt en zulke voorvallen niet openbaar wor den. De houding der openbare meeningwas :zeer verblijdend geweest. B E L G I E. De Courrier de Bruxelles maakt de in struction openbaar, door paus Pius IX vast gesteld voor het aanst. Conclave. Pius IX be vestigt daarin het uitsluitend recht der kar dinalen, om den paus te kiezen buiten elke inmenging der mogendheden. De kardinalen die te Bome aanwezig zijn bij het overlijden van den paus zullen bij meerderheid moeten beslissen of de verkiezing van den nieuwen paus te Rome moet ge schieden of buiten Italië. Bi; de minste inbreuk die op de onaf hankelijkheid der leden of op het lokaal plaats heeft, zal het Conclave dadelijk buiten de grenzen van Italië moeten worden overge bracht. F K A N K E IJ K. De aartsbisschop van Aix verklaart, dat hij geen brief van den paus kreeg en dat hij wel voor het hof te Parijs zal verschijnen. Het gedenkteeken der Elzassers-en Lotha- ringers voor Gambetta zal 8 Nov. te Ville- d'Avray worden onthuld. Bartholdi is de maker er van. In antwoord op eene vraag van Mahy omtrent het gerucht, dat zich eene Engel- sche maatschappij gevormd heeft tot het ontginnen van grond op Madagascar, ant woordde Ribot, dat alleen het inlandsche bestuur eene dergelijke concessie kon ver kenen. Frankrijk heeft niet het recht, tegen soortgelijke overeenkomsten op te komen. Al de artikelen der begrooting van buiten- landsche zaken werden aangenomen. Het handhaven der begrooting van eeredienst werd met 841 tegen 138 stemmen goed gekeurd. ENGELAND. Maandagavond is er een bom gesprongen in het bureau van de anti-Parnellistische Natio nal Press. De onderste verdieping is zwaar beschadigdvan het personeel, ofschoon dit arnwezig was, is niemand gekwetst. De be weegredenen tot deze daad zijn niet bekend. De Londensche graafschapsraad heeft gis teren in beginsel besloten de Londensche tramlijnen namens de burgerij aan te koopen, maar niet zelf te exploiteeren. Volgens de World heeft de koningin aan Salisbury weder den hertogstitel aangeboden, welken hij in 1887 weigerde. Verscheiden nieuwe pairs zouden benoemd worden. Dillon en Obrien, gevolgd door eene anti- Pamellistische bendereden gisteren Cork binnen. De Parnellisten namen de voetpaden in beslag onder voortdurend razen en tieren. Slechts de overtalrijke politie verhinderde vechtpartijen. Later beproefden Dillon enObrien det volk toe te spreken, doch vergeefs, daar de kreten «Moordenaars I Verraders 1 Laf aards I" hunne stemmen versmoorden. De «Church Missionary Society" te Londen heeft een adres gericht aan lord Salisbury, hem verzoekende aan de «British East-Africa Company1' zoodanigen steun te willen verke nen dat de ontruiming van Oeganda ver meden kon worden. Inmiddels geeft de Times een bericht uit Zanzibar, volgens hetwelk uit Oeganda ontvangen brieven den toestand schetsen als onrustbarend. De strijdkrachtan der «British East-Africa Company" blijken onvoldoende te zijn om het evenwicht der partijen te handhaven. De protestanten en katholieken zijn het onderling geheel oneens, ten gevolge waarvan de Muzelmannen aggres- sief worden. Men verwacht een burgeroorlog. Door de werklieden der machine-fabrieken aan de Tyne en de Wear is tegen het einde dezer week de arbeid aan hunne patroons opgezegd, dewijl hunne verlangens ten op zichte van het overwerk niet ingewilligd zijn. Dertig duizend arbeiders zullen dientengevolge het werk staken. NOORWEGEN. Bij de gisteren plaats gehad hebbende ver kiezingen voor de Storthing zijn gekozen vier leden van het vorige Kabinet: de minister Bygh, de minister-president Stang, de minis ter Birch en de rijksadvocaat Andals. Voorts werd gekozen de vertegenwoordiger van den handwerkersstand, apotheker Schoeven. ITALIË. Naar de berichtgever van het Berliner Tageblatt te Rome meldt, hebben er onder de opperbestuurders der Jezuieten-orde, op rechtstreeksche aanwijzing van den generaal der orde Anderledy, ingrijpende en onver wachte veranderingen plaats gevonden. Zoo is onder anderen de provinciaal van Rome, P. Freddi, administrateur der orde, afgezet en zijn verscheiden rectoren, alsmede nagenoeg het geheele hoogere personeel van het Jezuïe- tisch Collegio germanico" vervangen, meeren- deels door Duitsche ordebroeders. Soortgelijke verwisselingen zullen ook in de buitenlandsche provinciën der orde plaats hebben. De aan leiding tot deze verrassende gebeurtenis moet liggen hetzij in te groote verzoenlykheid, welke de bedoelde bestuurders aan den dag gelegd hebben, hetzij in redeueu van finan- cieelen aard, waarmede misschien de zaak- Folchi in verband gebracht kan worden. De paus zelf moet tot deze besluiten den stoot gegeven hebben. Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gkegor Samakow. 33. «Hond op!" riep Koenraad, plotselingtusschen beiden tredend «ook ik heb recht hier gehoord te worden. Mijnheer de handelsraad," vervolgde ■hij op steeds luider, beslissender toon, «gij hebt mij van mijne jeugd af aan met weldaden overladen, •en met onuitsprekelijk gevoel van dankbaarheid heb -ik zooeven vernomen, dat gij de maat uwer wel dadigheid t.e mijnen opzichte wilt doen overloopen. Doch, mijnheer, ik zou een lafaard en al uwe goedheden onwaardig zijn, wanneer ik mi- liet bewegen de hand uwer dochter aan te nemen .zonder haar hart; wanneer ik mij tegen den •uitdrukkelijken wil uwer echtgenoot in uw gezin wilde doen opnemen en zou trachten mij te 'bevoordelen met een besluit, door u in over ijling misschien opgevat en dat u later zon kunnen berouwen. Tot zoo iets zou ik mij nimmer leenen. Liever dan zulk eene onwaardige rol te spelen ga ik de wereld in, arm en alleen, hulpe loos, zooals gij mij eens hebt opgenomen. En ook dan nog zal ik u dank wijten, dat gij mij in staat hebt gesteld mij zelf op bescheiden voet een weg door het leven te banen." De beer Biückner zag den jonkman aan met oogen, waaruit niets dan teeder welgevallen sprak. «Ik vind het schoon en goed van u, Koen- raad," zeide hij, «zoo te spreken, en wellicht zou ik in uwe plaats hetzelfde doen; doch juist dat gij zoo spreekt versterkt mij in de over tuiging, dat gij de man zijt, die dit kind ge lukkig kunt maken en tot vasten steun in het leven zijn. Een overijld besluit, zegt gij, dat mij eens berouwen kanen" vervolgde hij, zich met donkere blikken tot zijne vrouw wen dend «gij meent, dat Koenraad alles aan zijne vrouw, zij niets aan hem te danken zou hebben. Ik zeg u, dat gtj u daaromtrent ver gist. De verhouding is geheel anders. Mijn besluit is niet in overijling genomen en Bianca zou nauwelijks eene verbintenis kunnen aangaan, die voordeeliger en schitterender voor haar is." En met plechtigen ernst Vervolgde hij«Hoor slechts, v/at ik u eigenlijk al vroeger had moeten zeggen, om een misverstand als dit te voor komen. Reeds sinds jaren heb ik bij mijn vriend, notaris Selben, mijn testament gedeponeerd. Hij alleen kent den inhoud en heeft in last dadelijk na mijnen dood eene gerechtelijke opening te doen plaats hebben. In dit mijn testament staat beschreven, dat van het bij mijn sterven voor handen bezit Bianca een wettig kindsdeel zal erlangen en dat, na aftrek daarvan, het geheel zal k'omen in handen van Koenraad Walther als eenige wettige erfgenaam. Gij ziet dus" sprak hij, zich tot zijne vrouw wendend, die sprakeloos in baar zeiel was leruggezonken, «dat mijn jonge vriend inderdaad, ook in de oogen der wereld, eene goede partij voor Bianca zal zijn". Mevrouw BiUckner bleef sprakeloos. Alleen een zenuwachtig snikken verried, dat zij al het gewicht van de mededeeling gevoelde. «Ik heb," vervolgde de handelsraad, «om voor Bianca te zorgen en haar eene levenswijze te verzekeren, overeenkomende met hare opvoe ding, het plan gevormd haar aan Koenraad uit te huwelijken. Zooveel het van mij afhing, heb ik getracht baar te vormen zoodanig, dat zij zijner niet onwaardig zou zijn. Toch staat dit plan niet in onafscheidelijk verband met het testament. Ik heb Koenraad aan niets willen binden. Wan neer zijn hart niet reeds gekozen heeft, zou hij mij genoegen doen dat hij kon besluiten zijne hand aan Bianca te reiken verder reikt mijne beslissing niet." En weder op zijne vrouw toetredende, voegde hij haar toe «Denk niet, dat in mijn laatsten wil verande ring te brengen is. Alle wettelijke vormen zijn nageleefd en aan den notaris of zijn opvolger is opgedragen, ingeval iemand na mijn dood op het testament inbreuk mocht willen maken, alsdan een tweede verzegeld document, hetwelk bij hem berust en waarvan bij den inhoud niet kent, te openen en bij de rechtbank over te leggendat echter dit tweede document onge opend vernietigd zal worden op den dag van bet huwelijk tusschen Koenraad en Bianca. Nu weet gij, waaraan gij u te houden hebt, en ik iaat het aan u over mij verder tegen te streven of wel te willen medewerken om het geluk van uw kind op zekeren grondslag te vestigen en al bet gebeurde aan de vergetelheid prijs te geven". Nu eindelijk was het trotsche hart van mevrouw Brückner gebroken. Uit hare houding sprak volkcming onderwerping. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1