A°. 1891 Vrijdag 30 October N°. 7875. rij f - n - ve r t g-st© Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:. J. ODÉ. BUREAU: BOTERiTRAiT, E 2 7. ][m. Abonnementsprijsper kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Ue gewijzigde dienstregeling der lIolIandscbeUzeren-Spoorweg-iMaat- schappU, op de l{|n SchiedamMaas sluis» hebben wij} by dit nummer ge voegd, opdat onze abonnés ze op de vroeger gezonden lyst der wlnterdlen- sten zouden kunnen plakken. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van lieden no. 2 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de Jacht op patrijzen in deze provincie wordt gesloten op Zaterdag den 31 sten October aanstaande met zonsondergang. En zal deze kennii; sving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is,",alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 26sten October 1891. De Commissaris der Koningin voornoemd FOCK. DUITSCIILAND. De Berlijnsche correspondent der N. B. Cé. schrijft dd, 27 October Zooeven verscheen een keizerlijk rescript, hetwelk, in verband met zekere voorvallen alhier, zich met het gevaarlijke euvel der szuhalter" bezighoudt, gelijk dit zich in samenhang met een uitgebreide straat-prosti- tutio in de groote steden, vooral te Berlijn, ontwikkeld heeft. De keizer verlangt een allergestreDgst optreden der politie tegen •deze szuhaiter" (quasi beschermers, maar in werkelijkheid bijloopers en handlangers van publieke vrouwen) en belooft aan de krachtig daartegen te werk gaande beambten de keizer lijke waardeering en bescherming. Voorts •verlangt de keizer, dat de gerechtshoven zich hij de veroordeelingen niet door valsche huma niteit zullen laten leiden, maar de zwaarst toepasbare straffen zullen opleggen. De keizer spreekt zijne verontwaardiging uit over die plichtvergeten rechtsgeleerde verdedigers die met lichtvaardige middelen het onrecht trachten te doen zegevieren; ook zou hij wenschen dat processen voor zware vergrijpen tegen de zedelijkheid met gesloten deuren behandeld worden. Het besluit des keizers is door geen minister gecontrasigneerd, en schijnt dus eene geheel persoonlijke regee- ringsdaad van den monarch te zijn. De meeste bladen betreuren het, dat het opzienwekkend keizerlijk rescript geen minis terieel contraseign draagt. Het scherpst oor deelt de National Zeitung. Het practisch ge volg der grondwettig voorgeschreven mede- onderteekening is, dat de critiek zich tegen den minister en niet tegen den vorst richt. In de laatste jaren is reeds al te zeer de in druk verkregen, dat de partijen en persorganen met den drager der kroon discussie voeren. Ons schijnt het meer in het belang der kroon, dat met ministers en niet met den vorst geredetwist wordt. De pers is in het algemeen overigens met den inhoud van het rescript ingenomen. Koning Karl van "Wurtemberg benoemde de koningin tot universeele erfgename. Aan de armen en liefdadige instellingen vermaakte Z. M. 600.000 M.aan koning Wilhelm zijn meubilair en hij bepaalde dat het geheele vermogen, na den dood van koningin Olga, aan den regeerenden koning zal komen. Er hebben opnieuw onderhandelingen tus- schen Pruisen en Oldenburg plaats over den afstand aan Pruisen derOldenburgsche dorpen Baut, Heppens en Neuende in de buurt van Wilhelmshaven. Oldenburg zou dan de Han- noversche gemeente Büttel in ruil krijgen. In eene kiesvereeniging van het Centrum, Zondag te Trier gehouden en door meer dan 2000 personen bijgewoond, heeft declericale afgevaardigde Sieber een toost op den paus en den keizer uitgebracht en daarin de edel moedigheid en rechtvaardigheid des laatsten geroemd. Hij bevestigde verder de aanhan kelijkheid der katholieken aan de kroon, het rijk en de triple-alliantie, en uitte ten slotte den wensch, dat de Fransehe katholieken voor den paus in de bres zouden springen. Hij werd zeer toegejuicht. De groep afvallige socialisten is op het punt zich aaneen te sluiten en hare werking te beginnen, en zal als hare candidaten voor de verkiezingen hen nemen, die onder de socialistenwet de meeste activiteit en energie hebben aan den dag gelegd. Met verzekert dat Liebknecht tegen het einde van het jaar de redactie der Vorwarts zal nederleggen. De Norddeutsche AUgenneine Zeitung neemt op de plaats barer hoofdartikelen kennis van een opstel in het zee even verschenen num mer van het tijdschrift Nord und Süd onder den titel»Marquis Rudini und Itaüenische politik". De Norddeutsche meent dat het op stel geschreven is door een bevoegd persoon. Daarin wordt ontwikkeld dat Rudini zonder twijfel een betrouwbaar bondgenoot is van Duitschland en OostenrijkHongarije. Rudini is vredelievend, maar vast besloten het even wicht in de Middellandsche zee te behouden, waaruit als regel voor de Italiaansche politiek volgt, om met alle kracht en middelen elk verder vooruitdringen van Frankrijks macht in de Middellandsche zee tegen te gaan. Rudini heeft te zijner tijd het eerst den wensch te kennen gegeven, dat Italië het drievoudig verbond moge vernieuwen. Het initiatief daartoe werd onder den druk der republi- keinsche partijen vroeger genomen, dan onder andere omstandigheden het geval zou geweest zijn. Het verzet der republikeinsche partijen tegen het drievoudig verbond is verklaarbaar uit de werkzaamheid van het verbond tegen de republikeinsche propaganda. Sedert de schikkingen tusschen Duitschlann en Italië in 1882 is de gemeenschap van belangen tus schen beide landen voortdurend inniger ge worden. De vernieuwing van het drievoudig verbond is inderdaad met buitengewonen spoed tot stand gekomen en het werd geslo ten voor eene verlenging van zes jaar, eene gebeurtenis van het grootste belang voor geheel Europadie allen twijfel opheft en klaarheid in eiken toestand brengt, daar de groepeering der mogendheden voor zes jaar verzekerd is. De Beicksanzeiger meldt, dat Emin Pacha met Stuhlmann in begin Juli van het Albert- Eduardmeer naar het Albertmeer trok. Bij l^t verlaten van het voor Duischland belang rijk gebied had Emin tegen den hem opge dragen last gehandeld en zou hij dus alleen de verantwoordelijkheid voor die daad moeten dragen. FRASEBIJE. Op een congres van vrijdenkers te Parijs werd o. a. aangedrongen op afschaffing van den eed, op het ilaïciseeren" van het onder wijzend personeel en van de leerboeken, op het schrappen der staatssubsidiën voor zende lingen verder werden de Italianen opgewekt het Vaticaan sdat brandpunt van bijgeloof en dweepzucht" op te ruimen. BELE1E. Het internationaal congres van studenten socialisten door den Belgischen studentenbond en de oud-studenten-socialislen georganiseerd, zal 15 November plaats hebben. Op de uitnoodigingen naar buitenlandsclie universiteiten gezonden, is o. a. antwoord in gekomen uit Delft en Amsterdam. Het schijnt dat de katholieke studenten der I.uiksehe hoogeschool afgevaardigden zullen zenden. OOSTENRIJK. In het district Parenzo, in Istrië, is het bij de verkiezingen voor den Rijksraad tot ern stige ongeregeldheden gekomen. Te Monpa- derno deden de Croaten een aanval op de huizen der Italianen, ten gevolge waarvan een bloedig gevecht met de gendarmen ontstond. In de club der jong-Czechen te Piaag hield de afgevaardigde van den Landdag Julius Gre- ger een rede, waarin hij verklaarde, dat ce eischen van het Czechische volk eenmaal zou den worden ingewilligd, zoo niet in Oostenrijk, dan buiten Oostenrijk. De politie meent de daders van den aan slag bij Rosenthal ontdekt te hebbenzij heeft 5 socialistische werklieden uit Reichen- berg, waarop zware vermoedens rusten, ge vangengenomen. RUSLAND. Zijn de berichten omtrent den nood, die door duizenden in Rusland op het oogenblik geleden wordt, hartverscheurend, diep be droevend is het zeker dat door velen van die omstandigheid gebruik wordt gemaakt, om zich op onrechtvaardige wijze te bevoordeelen en schandelijk misbruik te maken van de algemeene liefdadigheid. Een treurig bewijs daarvan levert de bekende Russische dichter, tevens groot grondeigenaar in het gouver nement Orel, Fet, in een schrijven aan de Mosk. Wedomosti, waar hij zegt dat, ondanks het mislukken van den oogst, het drankmis bruik der boeren alle beschrijving te boven gaat en hij daarom waarschuwt tegen het uitreiken van giften in geld aan die lieden. In weerwil van de hooge dagloonen weigeren de noodlijdende boeren te werken. De inge nieurs van den spoorweg Kursk-"Woronescb kunnen tegen een loon van 23 tot 35 roebels 's inaands, met vrij gebruik van gereed schappen, geen werklieden krijgen. Dg den Kasan-spoorweg gaat het niet beter. De boe ren zamelen liever aalmoezen in dan dat zij voor hun brood werkenzij troosten zich met de hoop dat de czaar hun het noodige wel zal zenden. Zelfs in het gouvernement Rjasan, waar de oogst goed is uitgevallen, trekken gansche dorpen op bedeltochten uit. Ook zijn gevallen voorgekomen dat boeren ondersteu ning in den vorm van zaaigranen weigerden, omdat hun de verplichting werd opgelegd dat later terug te betalen. De gemeenteraad van Petersburg heeft besloten een nieuwe brug over de Newa te laten bouwen, ter herinnering aan de zilveren bruiloft van den czaar. Een deputatie uit de rijkste kooplieden te Moskou is te Petersburg gekomen om de regeering te verzoeken een vereeniging te mogen vormen, welke zooveel mogelijk aan de rampen van den hongersnood zou willen te gemoet komen. De vereeniging zou gesteund worden door een groot kapitaal, en een aantal vrijwilligers zouden helpen om daar bijstand te verleenen, waar zulksnoodigis. Deminis- ter van binnenlandsche zaken heeft, naar de correspondent van de Daily News meldt, geweigerd die toestemming te verleenen en heeft verklaaid, dat ieder, die de geteisterde streken bezocht met het doel van de voor gestelde vereeniging, gearresteerd zal worden. Ook is aan leden van de Emigratie-ver- eeniging verboden steun te veileenen op verschillende punten van aankomst en ver trek van emigranten. Dinsdagnacht is een trein met verschillende koopwaren tusschen Wladikawkas en Rostov door boeren aangevallen en bijna geheel geplunderd. ITALIË. Te Turijn beeft Zondag de onthulling plaats

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1