Woensdag 4 November A°. 1891. N°. 7873. Eerste Blad. P O L I T I E. -en-veert g-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: X ODÉ. Buitenlandsche Berichten. COURANT. ftHONNKMKNTSPRlJSper kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - O.IO. B RE A F: BOTER8TKAAT, E 3 7. ADVERTENTIEPRIJS: atl 1—10 gewone regels 'iiel inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - »10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht: een klosje zwarte zijde enz., gewikkeld in een papier, een paarden-bulksingeleen gesoldeerde gladde gouden ring, een vrouwenzak met 2 zakdoeken enz., een bril in huisje, een portemonnale met f 0.24, een koperen ketting, een gouden ring waarin letters aijn gegraveerd, een K.-k. Catechismus, een paar bruine wollen kousen, een zwart bontje, een K.-k. gebedenboekje, een pet en een sleutel. D I T S C II t A N D. Gistervoormiddag had in professor Helm- jioltz's woning te Berlijn de groote na viering plaats van zijnen zeventigsten verjaardag. De jubilaris ontving de warmste huldeblijken en tailooze deputaties in den kring zijner «ari sche familie. Reeds om tien uur verscheen .als eerste bezoeker de minister van onderwijs, «raaf Zedlitz, vergezeld van andere hooge beambten. De minister richtte tot denjubi- Jaris de volgende woorden Langer dan veertig jaren behoort gij tot bet onderwijzende korps onzer hoogeschool, en in dezen tijd vallen de groote ontdekkin gen, welke wij op verschillend gebied dei- natuurwetenschap, welke wij aan uwe kenuis en uw onderzoek te danken hebben. In de ontwikkelingsgeschiedenis der menschheid is het slechts weinigen vergund geweest, baan brekend werkzaam te zijn. Tot die weinigen behoort gij. Gelukkiger echter dan vele uwer voorgangers, moogt gij de vruchten uwer -wetenschap reeds thans aanschouwen en u •daarover verheugen. Het Pruisische departe ment van onderwijs is er trotscli op, u, hoog vereerde heer, in de eerste plaats tot de zijnen te rekenen. Ik breng u onze hartelijke gelukwenschen, en hoop dat u vergund moge zijn, nog langen tijd als baanbreker en bevor deraar der wetenschap te arbeiden". De jubilaris dankte in eenvoudige bewoor dingen. Professor J. H. Gallée van Utrecht bood den jubilaris het diploma aan van doctor in de geneeskunde honoris causa der Utrechtsche hoogeschool, alsmede adressen van geluk- vvensching van de hoogescholen te Leiden en 4e Amsterdam. Zaterdagvoormiddag is liet Russisch kei zerlijk jacht Poolster met de Russische keizerlijke familie, benevens den koning en de .koningin van Denemarken te Dantzig aange komen, waar zij door den Russischen gezant, graaf Schouwalofï, verscheidene consuls en .liet gemeentebestuur werden verwelkomd. Ten '11 ure vertrok het vorstelijk gezelschap per spoor over Derschau, Koningsbergen en yrballen naar Rusland. Langs de gansehe lijn waren buitengewone veiligheidsmaat regelen genomen. Volgens de Münchener Nmesten Nachrich- ten zijn de onderhandelingen met Italië tot een einde gebracht en is de Legationsrath Frits h, van het ministerie van buitenlandsche zake' voor de onderteekening afgevaardigd. Een bij de Wurtembergsche Kamer inge diend voorstel om de vertegenwoordigers van den adel en van de geestelijkheid uit de Kamer te sluiten is met slechtsSl tegen 34 stemmen verworpen. E N E L A N I). Naar verzekerd wordthebben de prinsen Albert Victor en George, zonen van den prins van Walesdie de vorige week te Dublin vertoefden, een krans gelegd op het graf van Parnell. OOSTENRIJK. Dr. Rieger, de leider der oud-Czeehen in den Boheemschen Landdagheeft aan den berichtgever van een blad te Lemberg ver klaard, dat nu zijne laatste pogingen om het Czechisch als officieele taal te zien aangeno men mislukt zijn, hem en zijnen partijgenoo- ten niets anders overblijft dan ontslag te nemen. De heer Otto Herman interpelleerde de ministers van landbouw en justitie ten aanzien der bedriegerijen bij de wedrennen te Weenert en te Peslh, waar een aantal leden van den adel jockeys hadden omgekocht om hunne paarden in te houden, teneinde met zekerheid van winst belangrijke sommen te kunnen wedden op paarden, die in een gewoon geval zeker verliezen zouden. Hij drong er op aan, de weddenschappen bij de wedrennen te ver bieden, opdat die weer beantwoorden aan hun eenig doelde veredeling van het paardenras, en in de strafwet bepalingen op te nemen tegen de z.g. totalisators. RUSLAND. Eene uJcase, welke het verbod van uitvoer van rogge uitstrekt tot alle graansoorten, met uitzondering van tarwe, tot aardappelen en tot alle producten van landbouwvooitbreng- selen, welker uitvoer is verboden, is gisteren afgekondigd. Het verbod treedt in werking 's daags na de afkondiging der uJcase. De czaar heeft thans eene aanschrijving gericht tot alle hoogere en lagere besturen met verzoek om, met het oog op den nood, die in een groot deel van zijn gebied heerscht, alle uitgaven voor feestelijkheden ter gelegen heid van zijn zilveren huwelijk op 9 dezer tegen te gaan. De eenige openbare feeste lijkheid zal bestaan in de inwijding eener nieuwe kerk, welke de czaar en alle te St.- Petersburg aanwezige leden zijner familie zullen bjjwonen. Uit Odessa wordt aan de Daily News ge meld dat in de vorige week ruim vijfhonderd joden uit Konstantinopel zijn teruggekeerd, en dat nog zevenhonderd er achterblijven, terwijl er zeshonderd te Alexandrië op ver gunning wachten om naar Palestina te trek ken. Het joden-comité te Konstantinopel ver klaart zich buiten staat om zulk een groot aantal behoeftigen op den duur te onder houden en zendt hen daarom geleidelijk naar Odessa terug, waar de Turksche consul thans alle passen van joden weigert te teekenen. De meeste joden in Rusland verkiezen den raad van baron Hirsch niet op te volgenen gaan ondanks alle vermaningen van de joden- comités voort met uit het land te trekken. De gouverneurs in zuidelijk Rusland hebben bevel ontvangen kosteloos aan joden passen uit te reiken. Te Odessa is door dejoodsche burgerij eene landbouw-kweekschool voor joden in de nabijheid der stad ingewijd. Aan het bij die gelegenheid gehouden feestmaal zat ook de gouverneur der stad aan, die in zijnen heildronk de hoofden der joden-ge meente aanspoorde hunne geloofsgenooten terug te houden van verhuizing naar andere landen, waar hen groote ontberingen wach ten. In Palestina hadden o. a. de aanvoerders der joden hem gesmeekt de immigratie verder te verhinderen. De gouverneur achtte het oneindig beter onder de joden in Rusland kennis van den landbouw aan te kweeken. Uit Starodoeb, gouv. Tsjernijoff, wordt nader gemeld dat bij het oproer tegen de joden 20 dooden gevallen zijn, waaronder 5 meisjes gruwelijk mishandeld. Ook te Balta, gouv. Podolië, werd een oproer tegen de joden beproefd, en met. moeite voorkomen. De Daily News verneemt uit Petersburg, dat de regeering weder 32 iniliioen heeft besteed tot. leniging vau den nood. De bouw der Siberische hoofdlijn is minstens een jaar uitgesteld wegens gebrek aan fondsen. ITALIË. Aan de Univers wordt uit Rome gemeld, dat de paus een uitvoerig relaas van hooge beteekenis heeft gereedgemaakt van de ge beurtenissen te Rome op 2 October. Dit stuk zou reeds voor eenige dagen openbaarge maakt zijn, maar om diplomatieke redenen is de openbaarmaking uitgesteld. Het is eene onwederlegbare uiteenzetting van den oor sprong, het karakter en de beteekenis van de bedoelde gebeurtenissen. Leo XIII somt al de beleedigingen op, waaraan de Heilige Stoel heeft blootgestaan. Alles schijnt aan te duiden, dat de revolutie in Italië besloten is den Heiligen Stoel af te sluiten van de katholieke wereld. In elk geval zijn de gebeurtenissen van 2 October een overtuigend bewijs van de onmogelijk heid van het samenzijn van twee souvereine machten te Rome. Ten gevolge van dien nieuwen toestand zal de paus, tot het uiterste gebracht, zich verplicht zien zoodanige maatregelen te ne men, als hij noodig zal achten om zijn onaf hankelijkheid en de vrijheid der katholieke wereld te verzekeren. De openbaarmaking van dit stuk zal nu weldra plaats hebben. Bij bet groote anarchisten-proces te Rome is liet in de afgeloopen zittingen weder zoo rumoerig toegegaan, dat de behandeling voor onbepaalden tijd is verdaagd. Zoowel de advocaten als de rechtersbeschuldigen elkander van misbruik van gezagzelfs wordt den griffier ten laste gelegd, een valsch proces-verbaal opgemaakt te hebben. Frankrijk zal te Rome op het internationaal vredescongres van parlementsleden vertegen woordigd zijn door 14 senatoren en 45 afge vaardigden. Uit Engeland vertrekken derwaarts 3 iedcn van het Hooger- en 40 van het La gerhuis; uit Duitschland 16 afgevaardigden bij den Rijksdag; uit Oostenrijk 32 afge vaardigden; uit Zwitserland 17; uit Nederland 7 leden der Staten-Generaalom niet van andere landen te spreken. PORTUGAL. Volgens bericht aan de Times uit Lis sabon heeft de Portugeesche regeering liet verzoek van Daupias om wijziging te bren gen in het charter der Kaap-Delgado-com- pagnie toegestaan. De bouwtijd van den spoorweg naar het Nyassa-meer moet verlengd zijn tot twaalf jaar, terwijl ook eenige bezwa rende voorwaarden zijn ingetrokken, o. a. 'het naastingrecht van den staat na vijf en twiwtig jaar. Daupias was bereid op deze voorwaarden eene vennootschap te vormen en cautie te storten zoodra het koninklijk besluit versche nen zal zijn. S E R Y I E. Het ontslag van den minister van financiën is aangenomen. De ministers van openbare werken en onderwijs zullen hun ontslag aan- vragen. AMERIKA. Berichten uit Washington melden dat sommige groote bladen een oorlogzuehtigen toon tegen Chili aanslaan. De gezant van Chili moet de onverwijlde terugroeping van Egan gevraagd hebben, dewijl de regeering niet langer in aanraking met dezen wil komen. Egan is inderdaad de grootste hinderpaal van een mogelijk vergelijk, dewijl hij zoowel in Chili als in de Vereenigde Staten gehaat is. Velen verdenken hem dat hij de depêche der regeering te Washington niet goed aan die te Santiago heeft overgebracht, aange zien het autwoord van Chili er niet juist op slaat. Vele ernstige bladen beschouwen echter de oorlogsgeruchten als belachelijk, dewijl de president geen oorlog verklaren kan zonder goedkeuring door het Congres. Bovendien is de Unie niet op het voeren van oorlog

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1