Gemengdo Berichten. 2Ïjn naam nevens die van Martinus van der Ham en Cornells Dito opgeteekend. Te Leeuwarden had een allertreurigst voorval plaats. De landbouwer v. d, K. reed met een zijner arbeiders in een met twee paarden bespannen wagen van huis, toen de paarden, verschrikt door het blaffen van een hondje, op hol gingen. De wagen kwam in een sloot terecht en de genoemde landbouwer kwam met het hoofd met zoo veel geweld tegen een boom, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De arbeider werd van den wagen in de sloot geslingerd, doch kwam er slechts met eenige kwetsuren af. De paarden, van den wagen bevrijd, draaf den inmiddels voort tot een land onder het dorp "Wirdum, van waar hooi zou worden gehaalden kwamen daar tot staan. De overledene was pas 30 jaar oud en laat een weduwe en een kind achter. De vrouw en de dochter van zekeren L., die met de tram naar "Winschoten waren geweest, om eenige boodschappen te doen, sprongen bij haar woning te Finsterwold uit de in vaart zijnde tram. De dochter viel daarbij op de moeder, rolde onder de tram en brak beide beenen kort boven den voet. Op de tramlijn Den BoschHelmond is de 25-jarige v. G., uit Dinter, die bij de halte Beugt van de in volle vaart zijnde tram sprong, onder de wagens geraakt, zoodat deze hem over het lichaam gingen en de beenen ver brijzelden. Korten tijd daarna is hij in liet liefdegesticht te Yechel overleden. Terwijl de lijstervangst in de Gaasterland- sche bosschen, tot veler teleurstelling, tot dusverre beneden het middelmatige bleef, gaat het met de vangst van houtsnippen in de laatste dagen des te beter. Menigmaal kwam het voor, dat een jager 25 stuks of meer bemachtigde en deze a fl.75 per stuk verkocht. Te 's-Hertogenboseh zijn bij het baggeren in de Dieze een aantal Romeinsche munten gevonden. De November-uitgave verscheen van den officieelen reisgids der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en van de Ned. eentraal-spoorweg-maatsehappij, bene vens een aanhangsel, bevattende de voor naamste aansluitingen met het buitenland. Het eerste nummer van den nieuwen jaargang 189192 van het Album der Natuur geeft o. a. een uitmuntend portret van prof. Von Helmholtz, met levensschets van dr. E. van der Yen. Een raad aan huisvrouwen. De winteraard appelen berge men op den zolder in een groote kist gevuld met stroohaksel, zoodanig, dat de aardappelen tusschen en onder het. gehakte stroo liggen. Dit middel schijnt de aardappelen tot den volgenden zomer goed te houden. 's-Grnvenhage. De Haagsche Kunstkring zal in de volgende week zijn winterseizoen openen met een tentoonstelling van studies en schetsen van Th. de Bock en P. de Jos- selin de Jong. Het voornemen bestaat derge lijke tentoonstellingen geregeld te houden ze zullen éen week duren en alléén toegan kelijk zijti voor alle klassen van leden van den kring met hunne dames. Het publiek heeft geen toegangdaarentegen kunnen de leden gebruik maken van liet recht van introductie. De genoemde tentoonstellingen zullen afge wisseld worden door interessante kunstbe schouwingen, waarvoor verschillende toezeg gingen zijn gedaaneen paar leden der afdee- ling fraaie letteren hebben zich eveneens beschikbaar gesteldafgescheiden van de eigenlijke leesavonden (de afdeeüng Toonkunst zal in den loop dezer maand haar eerste concert geven in de foyer van het gebouw, onder G. Mann's leidingMann, Timmner,Van Praag en Messchaert zullen dan optreden). Op deze wijze hoopt het bestuur van den kring zijne zalen spoedig tot een gezellig centrum te maken, waar artisten en niet- artisten elkaar kunnen ontmoeten. Vad Haarlem. Te dezer stede werd vóór eenigen tijd eene vereeniging opgericht van jongelieden, die als onder-afdeeling kan wor den beschouwd van de vereeniging tegen mishandeling van dieren, en die ten doel had jongelui terug te houden van het mishandelen van dieren. Reeds 2700 jonge menschen van beiderlei kunne en van verschillende inrich tingen van onderwijs traden toe en ontvingen allen, na het afleggen der verklaring dat zij het voornemen hadden zicli van dierenmis handeling te onthouden en dieren niet moed willig leed te doen, het diploma op naam en later nog een werkje van de hand van dr. W. A. Buckers over de vogels. Thans is besloten, eenvoudige voordrachten te laten houden over dierenmishandeling en wat daarmede in verband kan worden ge bracht. Geschikte personen zijn daartoe uit- genoodigd. Haarlem. Het museum van kunstnijver heid alhier werd gedurende October door 1512 personen bezocht. De Oostersche tentoonstelling, die thans daar geopend is, kan als bijzonder geslaagd beschouwd worden de op keurige wijze ge rangschikte verzameling geeft op het gebied der textiele kunst, der ceramiek, der lak werken en der metaalindustrie zeer veel merk waardigs en schoons te zien. Bij de directie zijn verder plannen in over weging tot de uitbreiding der verzameling gipsafgietsels, met een monument tot de vroegere Fransche Renaissance behoorende tevens zal naar alle waarschijnlijkheid een bijzondere afdeeling voor de Arabische kunst worden ingericht. Amsterdam. Er bestaat hier een vereeni ging »Handwerkers-Yriendenkring", diespreek- avonden houdt, debat-samenkomsten op Zon dag heeft ingericht en een eigen orgaan heeft gesticht. Een nieuw denkbeeld gaat zij thans verwezenlijken; zij wil nl. de leden in de gelegenheid stellen de voortbrengselen van oude kunstnijverheid in ons rijksmuseum te leeren kennen en is zoo gelukkig geweest jhr, B.W. van Riemsdijk, een der directeuren van die afdeeling, bereid te vinden de leden bij clubjes door de benedenzalen te leiden. Gedu rende de maand November heeft de heer Van Riemsdijk zich iederen Zaterdagmiddag van 14 uur (de leden zijn meest Israëlie ten) daartoe beschikbaar gesteld. Amsterdam, Gisterochtend konden aan het station van den staatsspoorweg (voorheen R'y'nspoorweg), Weesperpoort, de reizigers, die met den trein van 8.22 naar Utrecht, Arnhem en verder moesten vertrekken, wegens gebrek aan wagens de plaat sen, waarvoor hun biljetten waren uitgereikt, niet bekomen. Reeds 10 minuten vóór aan komst van den trein, die te 8.7 van het Centraalstation vertrekt, kon ieder, en zeer zeker ook de stationschef, opmerken, dat er veel reizigers waren, waaronder ook de artis ten van de kon. vereeniging »Het Neder- landsch Tooneel". Personen met plaatskaar- ten van de 2e klasse werden in de le klasse, en voor zoover daar geen plaats te vinden was, in de 3e klasse en zelfs in den goederenwagen geplaatst. Bevreemdend is het eerstens, dat aaneen hoofd- en tevens eindstation geen materiaal aanwezig is; de stationschef verklaarde geen enkele coupé beschikbaar te hebben. Twee- dens was het wel bekend, dat alleen bij abonnement de reizigers bij eventueel gebrek aan plaats genoegen moeten nemen met eene lagere klasse dan waarvoor hun abonnement geldig is, doch niet dat aaneen hoofdstation de reizigers, die even te voren hun geld gestort hebben voor eene hoogere klasse, zich daarmede moeten tevre denstellen. (Z7. N.) Helder. Bij de Dinsdag gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland verkreeg geen der candi- daten de volstrekte meerderheid, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. J. O. D. Dikkers (lib.), die 251, en I. Korver (anti-rev,), die 234 stemmen ter- kreeg. De hoogleeraar Klebs te Zurich maakt in de jongste aflevering der Meiizinische Wochemchrift de be langrijke mededeeling openbaar, dat de %vei Lelijk ge zuiverde tuberculine van Koch Klebs maakt er tnberculocidine van geheel onschadelijk en nooit koortsverwekLend is en in korten tijd eene verbete ring in den toestand van lijders aan tuberculose te weegbrengt. Kooits en nachtelijk zweet houden op, de eetlust en het gewicht van het lichaam nemen toe, enz. Bij omstreeks dertig zieken, die Klebs met zijne tuberculocidine behandelde, heeft zich geen nadeehge nawerking geopenbaard. Klebs vei klaart, dat de na- deelige stoffen in Koch's ruwe tuberculine alkaloïde waren, die vóór het gebruik verwijderd moeten wor den, opdat alleen de bacillendoodende stof albumose overblijve. Te Leipzig is de bedrijver van den moord en diefstal, die eenigen tijd geleden te Spandaw gepleegd werd, gevat. Wetzel, zoo heet hij. hield zich onder een valschen naam te Leipzig op en bood daar ter inwisseling een coupon aan behoorende tot een der gestolen effecten. De politie kwam hem daaidoorop het spoor en arresteerde hem in het hotel waar hij zijn intrek had genomen. Met den roover-moordenaar werd een jonge Hol lander gevat, de vertegenwoordiger van een Kotter- damsche rijwielenfabriek. Dit jongmensch had reeds in Chemnitz vriendschap gesloten met Wetzel, waar deze een gebruikten roover van hein had gekocht voor 250 mark. Wetzel betaalde Jacob Stokvis, zoo heet de Hollander, met een wissel van 1000 mark, dien deze den bankier Bernh. Breslauer ter inwisseling aanbood. Daar hij hier echter te lang moest wachten, ging hij met Wetzel naar een andere firma. De moordenaar bleef echter buiten staan en toen Stokvis met het zilvergeld uit het kantoor kwam, was zijn nieuwbakken vriend verdwenen. Hij vond hem echter terug in het hotel, waar Wetze! zich verontschuldigde en waar de zaken verder werden afgehandeld. Stok vis werd kort na de inhechtenisneming gevisiteerd, maar terstond daarop vrijgelaten, daar hij geheel onschuldig bleek te zijn. Ongetwijfeld heeft Wetzel twee vliegen in éen klap willen slaan. Hij heeft eeri rijwiel ge kocht om zich uit de voeten te maken en Stokvis papieren van waarde laten wisselen oin zoo baar geld te krijgen. Was Stokvis daarbij gearresteerd, dan had de misdadiger tijd genoeg om te vluchten. De meeste gestolen papieren bevonden zich nog in den koffer van Wetzel. In berichten uit Duitscliland wordt zeer geklaagd over de ellende, die heerscht aan de Ruhr en den Rijn. Duizenden zij n daar zondei werk en honderden gezinnen lijden gebrek. De gemeentebesturen beramen maatregelen tot het lenigen van den nood, door de ongelukkigen in ge stichten onderkomen en voedsel te verschaffen of werk plaatsen te openen voor ai beiders, die eldets geen werk konden vinden. Het financieele rapport omtrent de internationale tentoonstelling van kunst te Berlijn zegt dat voor 800.000 markt aan ten toon gestelde kunstwerken ver kocht zijn. Een groot aandeel daarvan komt op Spanje met 119.000 markt en op Italië met 109.000. Te Dublin is de oorspronkelijke partituur van Handels Messias" ontdekt, die bij gelegenheid der eerste uitvoering van het matorium te Dublin, den !3n April 1743, is gegraveerd. Ter zijde van de muziek noten staan tal van aanteekeningen. De bovenste twee verdiepingen van het aan den prins van Wales toebehoorende landhuis sSandring- hasn" zijn Zondag uitgebrand. De brand ontstond in do slaapkamer der prinses, welke vernield werd, evenals de kamers barer dochters. Het parterre bleef gespaard, maar het meubilair en de kunstvoorwerpen werden beschadigd. De totale schade wordt op jS 15.000 geraamd. De prins van Wales kocht het landgoed ia '1861 voor 200.000 pd. st. Het oude huis werd neergehaalden een nieuw gebouw opgetrokken, dat in 1871 gereed kwam. De vloer der tweede, verdieping rustte op ijzeren balken, en daaraan is het ook toe te schrijven, dat het gebouw niet geheel door de vlammen ver woest werd. De prins werd Zaterdag a.s. te Sandringham ver wacht, zoodat het huis voor zijne ontvangst gereed gemaakt werd. Bij het aanleggen der haarden moet een vonk met het houten beschot van de kamer der prinses in aanraking zijn gekomen en daardoor de brand ontstaan zijn. Te Hatton-!e-llale (Londen) is een weduwe, op weg naar het stadhuis om te hertrouwen, doodge schoten door een werkman, Johnson, die eenige jaren commensaal was in haar woning. De bruidegom ont kwam met moeitede moordenaar gaf zich zelf aan. Nabij Oitre, in Dalmatié, is Dinsdag een roeiboot met waschvrouwen omgeslagen, van wien er 10 zijn verdronken. Reeds zijn 9 lijken gevonden. Van de mannen die zich in het vaartuig bevonden, is er niet éen verdronken. Op den Mississippi lij Vicksburg is een groote stoomboot met een lading katoen gei.eel verbrand. Van 200 peisonen, die er aan boord waren, kwamen 12 om het leven. Aan de Times <r.fit uit Konstantinopel gemeld, dat zwaie stormen op zee er vele schipbreuken ver ooi zaakt hebben. Ook te Athei e zal weldra ecu hygiënisch instituut woi den opgericht, voor de studie der besmettelijke ziek ten, en iu het bijzonder voor genezing van tering lijders naar het stelsel van professor R. Koch. Het zal ter nagedachtenis aan prinses Alexandra het >Aleian- dra-Sanatoiium" worden gememd. De oprichting geschiedt in terband met de verkla ring van prof. Koch, dat het klimaat in Griekenland als zeer gunstig voor teringlijders moet beschouwd worden. De jonge hertog van Orleans, die een paar jaar geleden zooveel van zich deed spreken door zijn gevangenschap in Frankrijk, waarheen hij zicb, hoewel verbannen, begaf om zish aan te geven voor den krijgsdienst, wordt iiu weder het voor werp der algemeene aandacht, maar op een ge heel andere wijze. De heer Charles Nesbitt Fre- derich Armstrong heeft voor het gerechtshof te Londen een eisch tot echtscheiding ingesteld tegen zijne vrouw, als zangeres bekend onder den naam mevr. Melba, die bij beschuldigde van overspel, en de hertog van Orleans is ais haar medeplich tige gedagvaard. Armstrong eisebt, behalve de echtscheiding, nog f250,000 schadevergoeding van den prins. Het Parijsche dagblad Xe Jour heeft een statistiek openbaargemaakt van de spooorweg- ongelukken in de laatste drie maanden, voor zoo ver aan het blad bekend, over de geheele wereld voorgekomen. Uit deze statistiek blijkt, dat in Frankrijk bij deze ongelukken 75 personen ge dood en 320 gewond werden in alle andere landen te zamen werden 109 personen gedood en 319 gewond. In de Straat van Magellaan is de Chiliaansche stoomboot Mitlo vergaan, met 70 menschen die daar aan boord waren. De Henegouwsche steenkolenmijnen leveren bijna drie vierden der geheele koolproductie van het koninkrijk Belgie, die in het jaar 1890 20t/s milhoen ton bedroeg. Hieivan leverde Henegou wen 15 niiüioen ton, ter waarde vanl92mil!i- oen frank, of ongeveer 56 inillioen frank meer tiitn in 1889. De mijnen van Henegouwen verschaffen weik aan 85.000 personen, die aan loonen ongeveer 95 milüoen frank ontvingen, dus gemiddeld per man ruim 1100 frank. Er zijn, volgens opgave, in Henegouwen 71 mijnen, waar van er 66 met winst geëxploiteerd worden; deze laatste wierpen in 1890 eene winst af van 39 milhoen frank, of 60 milhoen frank, of 60 percent meer dan in 1889. De diepste mijn van Henegouwen is de St.-Henriette-schacht van de mijn Fiénu, bij Mons (3796 voet) daarop volgt de St.-Charlesschacht van de mijn Poirier, bij Charleroi (3174 voet) en de St.-Ghisiain-mijn te Mons (2982 voet). De meeste Henegouwsche steenkolen gaan naar Frankrijk, welk land er in 1889 3.823.626 ton van betrok, terwijl in den uitvoer onder anderen 194.121 ton begrepen waren, be stemd voor Luxemburg, 166.561 ton voorDuitsch- land, 144 269 voor Nederland en 209.201 ion voor verschillende niet genoemde staten,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3