A0. 1891. Maandag 9 November. N°. 7882. Eerste Blad Kenn isgeving. 'ij f-en-veertigst© ,T aargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: jT ODÉ. Bericht aan Zeevarenden, Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rtjlc Afioiiderlijke riommers t.85. - 2.50. - 0.10. BÜKBAÜ: BOTBB8TBA AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 ge-u»ne rebels ■net inbegrip van eene Courant/jt.10. Iedere gewone regel ineer- 10. Drikmaai. geplaatst wordt tegen twkkwaai. berekend. De Burgemeester van Schiedam Vestigt op uitnoodiging van den heer ■Commissaris der Koningin in dete Provincie de aandacht van belanghebbenden op de aankondi ging, voorkomende in de Nederlandsche Staats courant van den 4n dezer, luidende als volgt Onveiligheid van terrein tusschen de llondsbossche Zeewering en Egmond aan Zee opge heven. Noordzee. De Minister van Marine brengt, ten vervolge op zijne aankondiging van 16 September jl., ter kennis van zeevarenden, dat de proeven met granaten, gevuld met schietkatoen in de Schoorl- sche en Berger-duinen zijn geëindigd en dienten gevolge de onveiligheid vanhet gedeelteder Noord zee, grenzende aan de kuststrook van Noord- Holland tusschen het Z.lijk uiteinde van de Hondsbossche Zeewering en Egmond aan Zee, is opgeh en. 's-Gr a v e n h ag e, 3 November 1891. De Minister voornoemd. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) H. M. v. d. WIJCK. Schiedam, 7 November 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Schiedam, 7 November 1891. Het conflict tusschen de machtige republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, •en de republiek Chili, zeker de meest gezonde der Zuidamerikaansche staten, houdt nog steeds de aandacht bezig. De zaak is in 't kort deze. Toen de congrespartij n Chili het zoover had gebracht, dat de heersch- ■zuchtige president Balmaceda de vaan moest strijken voor de openbare volksmeening, was -dit volstrekt niet naar den zin van den ge- •.zant der Vereenigde Staten ia Chili, den Ier Egan, iemand van zeer twijfelachtige reputatie. Vrienden van den gevallen presi dent, die zich zeer gecompromitteerd hadden, schijnen door hem in het gebouw der legatie, -een onschendbaar gebouw derhalve, verborgen te zijn, en werden later in de gelegenheid .gesteld op Amerikaansche schepen te ont vluchten. Dit wisten de Chileenen, en ook deed het gerucht de ronde, dat de Noordamerikaansche admiraal Brown, die in de Chileensehe wateren kruiste, in verstandhouding stond met de -schepen van den president en aan deze door -middel van signalen-de bewegingen van de schepen der congrestroepen verried. Deze zonderlinge opvatting van de neutraliteit zette natuurlijk kwaad bloed in Chili. Nu lag er te Valparaisode schoone haven van Chili, een oorlogsvaartuig der Ameri kanen, zoo het heette ter bescherming van Amerikaanselie burgers. Het was de Balti more, onder bevel van kapitein Schley. Ook deze scheen zich zeer partijdig te hebben gedragen en daarom werd het vaartuig door de lieden van Valparaiso met leede oogen aangezien. Daarom was het zeer onvoor zichtig van genoemden kapitein, dat hij op zekeren dag eenige matrozen aan land liet gaan. Spoedig was er een menigte volks op de beener vielen scheldwoordenvan woorden kwam het tot daden, en het slot van de historie is" geweest, dat een Amerikaansche matroos werd gedood en eenige anderen ernstige verwondingen bekwamen. Kapitein Schley maakt onmiddellijk rap port aan zijne regeering van het geval. Misschien kleurde hij het wat sterk, en liet er in doorschemeren, dat ook Chileensche soldaten aan het gevecht hebben deelgeno men. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, de bekende heer Blaine, in wien de schoone deugd der bescheidenheid zeer weinig ontwikkeld schijnt te zijn, vraagt op hoogen toon om voldoening. Spoedig worden de namen genoemd der Ameri kaansche oorlogsbodems, die naar Chili zullen stevenen, om aan Amerika's eischen kracht bij te zetten: de oorlog scheen onvermijdelijk. De Chileensehe regeering houdt zich zeer bedaard; ze beantwoordt op de bedreigingen van den Amerikaanschen gezant, dat ze na tuurlijk het geval zal laten onderzoekendat de schuldigen zullen gestraft worden, doch dat ze een weinig tijd verzoekt, om een gron dig onderzoek te laten instellen. Zoo ongeveer antwoordde de regeering van Noord-Amerika verleden jaar ook aan de Italiaansehe regeering, toen eenige Italianen, geen matrozen maar sedert eenige jaren te New-Orleans gevestigde burgers aldaar door het gepeupel werden vermoord. Welnu, dat onderzoek der Amerikaansche regeering is nog altijd niet afgeloopen! De regeering van Chili heeft van dit lesje geprofiteerd. Waarschijnlijk zal het niet tot oorlog komen; vooreerst kan de president der Vereenigde Staten geen oorlog verklaren; dit behoort tot de attributen van het con gres, of de wetgevende vergadering, en reeds 'gaan er stemmen op, die protesteeren tegen het dreigend optreden der regeering tegen een veel zwakkeren staatreeds men steekt in het vrije Amerika zijn gevoelens niet onder stoelen en banken verkondigt men, dat de gansche beweging niet anders is dan een verkiezingsmanoeuvre der regeering, daar er in '92 verkiezingen moeten plaats hebben, en de stemmen die dit luide verkondigen, prediken de regeering der Vereenigde Staten een veelbeteekenend«begrepen 1" In afwachting van het onderzoek, dat de regeering van Chili laat instellen, zijn wel willende vrienden ijverig bezig, de intriges en knoeierijen van den Amerikaanschen gezant in het helderste licht te stellen. Deze gezant dan zou met den president van ChiliBalma ceda, groote contracten hebben gesloten; daar hij hierbij zelf niet als handelend persoon kon optredennam de zoon van den gezant de verantwoordelijkheid op zich. Balmaceda, die zich van groote geldsommen trachtte meester te maken, wilde in Amerika een leening sluiten, waarvoor de salpetergroeven van Tarapaca tot pand zouden worden ge geven. Om dit zaakje voor de bevolking der Vereenigde Staten aannemelijk te maken, zou er deze glimp aan worden gegevenTarapeca is aan de Vereenigde Staten afgestaan. Waar zulke feiten bekend worden, is de woede der beyolking van de kleine republiek tegen den grooten slokop uit het Noorden alleszins te verklaren. Dit is de toestand aan de westzijde van Noord-Amerika. Aan de oostkust broeit er ook iets. Daar nam men in Brazilië de proef met de republiek. Wel werd er bij het uitroepen daarvan gezegd, dat de geheele zaak een intrigantenstreek was van eenige aanzienlijken, dal de keizer, Dom Pedro, vol strekt geen aanleiding had gegeven tot zijn afzetting, maar de toeleg gelukte. En thans het congres is door den dictator Fonseca verjaagd, en de hoofdstad Rio Janeiro voor den tijd van twee maanden in staat van beleg verklaard. Een der eerste handelingen van den dictator is geweest, zich van de telegraaf meester te maken, die thans echter weer vrij schijnt te kunnen werken. Welke de redenen voor dezen staatsgreep zijn? Men spreekt van duidelijk uitgesproken meeningen in verschillende deeien van het land tot her stel van het keizerrijk, en reeds wordt de kleinzoon van Dom Pedro, de zoon zijner dochter genoemd om onder een regentschap als president op te treden. De republiek is toch ook niet alles! In China is het voor vreemdelingen, vooral zendelingeneen slechte tijd. Mishandeling en moord komen herhaaldelijk voor. De gezanten der vreemde mogendheden treden krachtig op, maar liet helpt niet veel. Er schijnt daar te lande weer een vlaag van tegenzin tegen de vreemdelingen te heer- schen, zooals er in den loop des tijds meer waai genomen zijn. Deze vlaag schijnt ook de regeering te hebben aangegrepenwant ze doet letterlijk niets dan de gezanten met een kluitje in het.riet sturen. Dat o. a. in de hoofdstad het gebouw der Italiaansehe legatie wordt .geplunderd, is eeu ongehoord feit. De overtuiging vestigt zich, dat de vreemde mogendheden zullen moeten besluiteneen krachtig protest te doen hooren, en nu niet meer in den vorm van woorden, maar in dien van een flink eskader, dat waar het noodig is den verwaten Chineezen zal aflee- ren, onschuldige geestelijken te vermoorden en rustige vreemdelingen aan te randen. SCHIEDAM, 7 November 1891, In eene buitengewone vergadering van de afdeeling Schiedam van het «Neder!, onder wijzers-genootschap", te houden op Zaterdag 21 November a.s., in »Musis Sacrum", zal als spreker optreden de lieer J. A. Berg- meijer van Dordrecht, ter inleiding van het onderwerp «Welke is de positie, en welke zijn de vooruitzichten van den onderwijzer, die niet aan het hoofd eener school staat Deze vergadering zal ook voor belangstel lenden kosteloos toegankelijk zijn. Daarvoor wende men zich tot het bestuur der af deeling. De dienstbode Adriana van Dijk, die heden- namiddag bij het tappen van warm water in de branderij van den heer S. van der Schouw aan de Schie te dicht bij het vuur stond, had het ongeluk dat haar kleederen vlam vatten, waardoor zij eensklaps door de vlammen om ringd werd. De meesterknecht G. Smit kwam haar dadelijk te hulp en had het geluk de vlammen uit te dooven nog voordat de dienst bode brandwonden van ernstigen aard had bekomenzoodat zij met den schrik en ge deeltelijk verbrande kleederen vrijkwam. De meesterknecht bekwam eenige lichte brand wonden aan de handen. De koningin en de groothertogin van Saksen hebben aan den lieer L. G. Vernée, te Scheveningen, geldelijke bijdragen gezon den voor de weduwe van den Haagschen tramconducteur De Jong. Op 9 December e.k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteedde voortzetting der verruiming van het benedeneinde van het Scheur en van het boveneinde der doorgraving langs den rechteroever, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. (Raming f193,600.) Het voornemen is om, behalve de reeds genoemde wetten, daags na de samenkomst der Tweede Kamer in de afdeelingen te doen onderzoeken de overige bij de Kamer aan hangige wetsontwerpen, waaronder met name die tot wijziging der wet op de schutterijen; betrekkelijk het faillissement en de surséance van betaling, en tot bekrachtiging der over-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1