Bhiiienlaiidsclie Berichten» gestaakt en de goederentreinen aangehouden en geplunderd, in de hoop er voedsel in te vinden. Toen dit tegenviel, zijn zij het land ingetrokken, overal stelende, de pachthoeven en landhuizen plunderende. ITALIË. Zooair men verwachtte, is de jaarlijksche bedevmrt van Italiaansche patriotten naar het sljurveld van Mentana, waar de vereenigde pausdijke en Fransche troepen op Garibaldi de overwinning behaalden, tot voorwendsel geh'uikt om redevoeringen te houden tegen de wet der waarborgen, Behalve Menotti Qribnldi en zijn medestanders, was o. a. ook «a afgevaardigde Hubbard tegenwoordig, die net zijn kenteeken als volksvertegenwoordiger op de borst, zijn verontwaardiging uitsprak over het onnatuurlijk verbond van Franschen en pauselijken. Zijn rede werd natuurlijk met grooten bijval begroet. Het hof van appèl te Trani heeft uitspraak gedaan in de zaak der door de rechtbank ver oordeelde leden vari het geheim genootschap »Mala Vita". 124 dier veroordeelden zijn door het hof V! ijgesproken en het vonnis tegen 31 der auderen is bevestigd. SPANJE. De Correspondencia bevat eeue officieuse nota, waaruit blijkt dat, ten gevolge van door den minister van financiën genomen maat regelen, de bank weldra goud ter beschikking van het publiek zal stellen, waardoor het agio zal dalen, terwijl in het buitenland goud zal Worden gekocht voor rekening van de bank en de schatkist. Andere maatregelen zijn ge nomen om den geldomloop te regelen. AMERIKA. Uit Pernambuco wordt gemeld dat ook de provincie Gran Para zich onafhankelijk heeft verklaard, en het gerucht loopt dat Bahia dit voorbeeld volgen zal. Een oorlogsschip heeft last ontvangen om naar Rio Grande do Sul te stevenen. De Braziliaansche regeering beeft besloten tot verpachting van den Centraalspoorweg gedurende 33 jaren, onder voorwaarde dat de helft der pachtsom onmiddellijk in goud be taald worde. .De Times verneemt uit Rio de Janeiro, dat er onlusten hebben plaats gehad in de provin cie Rio-Grande, waarmede de gemeenschap is afgebroken. Maarschalk Fonseca had uit die provincie geen enkelen gelukwensch ont vangen, terwijl alle andere gewesten hem blijken van hulde hadden doen toekomen. De dictator schijnt te vreezen, dat Silverio Martinez, die naar dit gewest werd verban nen en veel invloed heeft, Rio-Grande onaf hankelijk zal proclameeren, om het president schap van den afzonderlijken staat te aan vaarden. Fonseca zou alsdan geen kans zien, hem tot onderwerping te brengen. Rio-Grande toch kan ongeveer vijftig duizend man, meest allen van Duitsche afkomst, onder dn wapenen brengen. ZUID-AFRIK A. Den 14n October is, in tegenwoordigheid van sir Henry Loch, den Britschen hoogen commissaris voor Zuid-Afrika en gouverneur der Kaapkolonie, door sir Carles Mitchell, gouverneur van Natal, de spoorwegtunnei onder Langnek, geopend. Deze tunnel is 2248 voet lang en 15 voet breed, en ver bindt Charlestown in de Transvaal met het Natalsche spoorwegnet. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is op hun verzoek, wegens verandering van woonplaats, eet vol ontslag verleend aan de ie luitenants A. D. Heederik en A. J. C. Walraven en aan den 2n lui tenant J. D. C. Steenberg, allen bij de dd. schutterij te Schiedam. Bq kon. besluit is bepaald dat bet fort aan den Hoek-van-Holland zal behooren tot het 3e district voor den militairen geneesk. dienst, standplaats Dordrecht. SCHIEDAM, 11 November 1891. Hedenmiddag werd door den zuidwester storm een schoorsteen van een onbewoond pand aan de Boterstraat alhier neergeworpen, waardoor een persoon licht gekwetst werd. Ook werd een boom aan de Damlaan omvergerukt. Naar wij vernemen, is van den trein van 's-Hage, die te 4.47 te Delft moest aankomen, de schoorsteen der locomotief in aanraking gekomen met de telegraafdraden, doordien een telegraafpaal door den stormwind in schuinsche richting was geraakt. De paal werd daardoor uit den grond gerukt en tegen een der waggons geslingerd, waardoor de ruiten verbrijzeld werden, ten gevolge waar van een reiziger in het gezicht gekwetst werd. Ook de overkapping der locomotief, waaronder de machinist zich bevindt, werd beschadigd. De trein ondervond daardoor eenig oponthoud. De Koningin-Regentes heeft aan elk der korpsen van het leger een portret van wijlen Koning Willem II in maarschalk-uniform ten geschenke gegeven, namelijk eene door den heer M. L. Verveer, te 's-Gravenhage, kunstig uitgevoerde photogravure, hoog 54 en breed 42 cMvan de bekende schilderij van PienemaD, De voorbereiding der kiesrechtregeling terstond na het optreden door de regeering ter hand genomen, wordt geregeld voortgezet en vordert eenige tijdruimte. Zoodra de voor dracht gereed is, zal hare indiening volgen. De plaatsdie de kiesrechtregeling in het werkplan der regeering inneemt, kan hieruit blijkenen het tijdstip waarop de Kamer zich daarmede zal kunnen bezighoudenis derhalve reeds bij benadering te bepalen. Geen redelijke grond is aan te voeren waar om inmiddels de Staten-Generaal zich aan wetgevenden arbeid geheel of gedeeltelijk zouden behoeven te onttrekken integendeel, waar zoo menige voorziening noodig is schijnt de beschikbare tijdruimte te moeten aangewend worden om zooveel mogelijk voor te bereiden en zoo veel het kan tot stand te brengen. Ten aanzien van verbetering van het belas tingwezen, meent de regeering, dat in dit zittingsjaai' gestreefd moet worden naar ver betering van het rijksbelastingwezen, waarbij voorzeker eene toekomstige betere regeling der plaatselijke belastingen niet uit het oog verloren zal woiden. Verscheidene voordrach ten zijn daarvoor in bewerking. De voorgenomen maatregelen tot onder steuning van de zwaar belaste gemeenten zijn van ti'delijken aard en moeten in den geregelden gang van den openbaren dienst voorzien, totdat billijker verdeeling van lasten tusscben rijk en gemeenten en betere grond slagen voor gemeentelijke belastingheffing zijn verkregen. Dat de provinciën verplicht zouden zijn een deel van tijdelijke hulp te bekostigen, durft de regeering niet toe te stemmen. Naar wij vernemen, zal den 24n dezer te 's-Gravenhage eene bespreking plaats hebben tusschen de heeren Haffmans c. s. en de hee- ren De Bruyn s. over eene wijziging van de i leidende beginselen" der Centrumsclub. (Centrum.) Volgens de Raag scha Ct. zal de postwet niet met 1 December in werking treden, ten gevolge der bemoeiingen door de Weener conferentie veroorzaakt. In verband met de nreuwjaarsdrukten zal nu hoogstwaarschijn lijk eerst den 15n Januari de nieuwe wet worden ingevoerd. Aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur van Zuid-Holland is gisteren aanbe steed het uitbreiden van het academisch ziekenhuis te Leiden. Minste inschrijving was die van den heer F. Verbrugge, te Waddinx- veen, voor f 88.390. Volgens particulier bericht, te 's-Graven hage uit Indië ontvangen, is naar het Fad. meldt generaal Deibei, chef van bet wapen der artillerie aldaar, op 57-jarigen leeftijd plotseling overleden. Woensdag 18 dezer, des avonds ten halfacht ure, zal de afdeeling 's-Gravenhage der 3>Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" hare eerste uitvoering geven, bestaande uit het oratorium »Mozes" van S. de Lange, waarbij als solisten zullen optreden mej.Pia von Sicherer, van München, sopraan, en de heeren J. J. Rogmans, tenor, en Joh. Mes- schaert, bas, beiden van Amsterdam. Het christelijk-sociaal congres, op uitnoo- diging van nPatrimonium" belegd door het centraal comité van anti-revolutionnaire kies- vereenigingen, werd Maandagavond te Amster dam met gebed geopend door ds. II. Pierson uit Zetten. Men vergaderde in het lokaal van den sWerkenden Stand". De zaal en de galerij waren gevuld met eene dichte menigte mannen en vrouwen, die naar gis 1000 personen sterk was. Na het zingen van een christelijk lied, werd besloten lot het zenden van een telegram van hulde en zegenbede aan H. M. de Koningin-Regentes. Hierna kreeg dr. A. Kuyper het woord, tot het uitspreken van eene, reeds in druk ver schenen, openingsrede. Spreker betoogde dat zoo niet de kerk van haar eenvoud en haar hemelsch ideaal ware afgeweken, de invloed der christelijke religie op de staatsinrichting en op de maatsehap- pel'jke verhoudingen eerlang overheerschend zou zijn geworden. Had de christelijke religie ons het leven op aarde als onderdeel van een eeuwig bestaan leeren begrijpen, de Fran sche revolutie loochende en bestreed al wat buiten deu gezichtskring van dit aardsche leven vielhad de christelijke religie de persoonlijke eere en de sociale samenbinding van een orga nisch samenhangend maatschappelijk leven gezocht, de Fransche revolutie verstoorde dat organisch weefsel, verbrak de sociale banden en hield ten slotte in haar atomis tisch knutselwerk niets over dan het eenzel vig, zelfzuchtig en voor zijn zelfstandigheid opkomend individu. De Fransche .revolutie moest oorzaak wor den van een diepgaanden socialen nood. Dit volgde uit den dubbelen karaktertrek, die haar eigen was, om vooreerst geldbezit als het hoogste goed voor te stellen en ten anderen bij de worsteling om dit geld allen tegen allen op te hitsen. Voeg daarbij de slooping van alle sociale organisatie, gevolgd door het mercantieele evangelie van het laissez faire, laissez passeren ge verstaat het hoe de struggle for life werd ingeluid door een struggle for money, waarbij de wet der dierenwereld, dat de snoek het vorentje opsloktgrondwet werd van alle sociale verhouding. Met even strikte noodzakelijkheid gaf dat zelfde systema in de tweede plaats de ge boorte aan de sociaal-democratie, met haar openlijk proclameeren van een komende revo lutie. Spr. ziet niet in wat er, zoo men geen tegenstander, maar aanhanger van het systema der Fransche revolutie is, op logisch goede grouden tegen den eisch der sociaal- demoratiesvrijheid, gelijkheid en broeder schap" zou zijn in te brengen. Den sociaal democraat tegenover den liberalist genomen, hém kan of mag spr. geen ongelijk geven, want het is huichelarij of zelfmisleiding, zeiven uit de revolutie, ja uit den konings moord geboren te zijn, en dan aan uw geeste lijke" kinderen als doodzonde aan te rekenen, zoo ook zij van skrasse middelen" spreker* durven. Welke houding hebben de belijders der christel'jke religie tegenover deze socialistische beweging aan te nemen? Er wordt geleden, er bestaat schreiende nood de stoffelijke nood is ontzettend, maar nóg groofer, nóg ontzettender is de geestelijke nood van ons geslacht. Daarom blijve het eerste artikel van elk sociaal program dat redding zal aanbrengensik geloof in God Almachtig, Schepper des hemels en der aarde". Even beslist hebben we, in de tweede plaatsals Christenenpartij te kiezen in het geding tusschen staat en maatschappij. Wij hebben als Christenen staande te houden dat die twee elk heur eigen sfeer hebben, en dat de sociale quaestie niet naar recht kan opgelost, tenzij ge die tweeheid eer biedigt. Wordt in de derde plaats ge vraagd of onze menschelijke maatschappij een aggregaat van individuen dan wel een organisch lichaam is, dan moet de Christen zich aan de zijde der sociale beweging en tegenover het liberalisme plaatsen. Wordt het vraagstuk van den eigendom aan de orde gesteld, dan heeft de man, die bij Gods woord leeft, in zijn naam te getuigen dat er van absoluut eigendom alleen bij God zeiven sprake kan zijn, dat ons eigendom sleehts leengelruik, al ons beheer slechts rentmeesterschap is. Op elk punt schier van de sociaie quaestie geeft Gods woord de stelligste aanwijzing. Denk slechts aan het Huisgezin dat men voetstoots wil vernietigen, aan het Huwelijk dat men in vrije liefde gaat omzetten, aan den Familie band der geslachten dien men door afschaf fing van alle erfrecht wil ontbinden en niet minder aan de Geboorten, die men onder wet en regel zal stellen. Met den Arbeid staat het niet anders. Bepaaldelijk met het oog op dien stoffelijken arbeid, die het sterkst bij de sociale quaestie meespreekt, staat hoog voor ons de goddelijke ordonnantieIn het zweet uiüs aanschijns zult ge uw brood eten. Maar daarnaast staat ook Fe arbeider is zijn loon waardig, en dat loon zult ge niet verkorten, veelmin inhouden. En wat de Staatshulp- aanbelangt, God de Heere stelde ook voor de- roeping van de overheid wel terdege een grondregel. De overheid is er, om zijn recht op aarde te bestellen, en dat recht te hand haven. Alzoo ligt het niet op haar weg, om- de taak van huisgezin en maatschappij over te nemen. Wat ze in geen geval doen mag, is rechtsverzekering aan den éenen kring te gunnen, om aan den anderen kring gelijke- rechtszekerheid te onthouden. Het uitspreken dezer rede duurde ruim twee uren zyn bezielend woord werd met luide toejuichingen beloond. Nadat de heer Pierson den spreker deu dank der vergadering had gebracht, werd de- bijeenkomst gesloten door het zingen van Da Costa's bekende lieduZij zullen het niet hebben Uit Rotterdam wordt aan het N. v. d. Ft geschreven »Het gaat hier met de openbare veiligheid niet vooruit. De kleine diefstallen, welke dag aan dag gepleegd worden, zijn legio, en ook. de nachtelijke aanrandingen nemen meer en meer toe. Men kan dan ook des nachts heele straten doorloopen zonder nachtpolitie te ontmoeten. s Wat die kleine diefstallen betreft, beeft- het de opmerkzaamheid getrokken, dat daarin eenigszins stelselmatig wordt te werk gegaan, Geruimen tijd lang toch hoorde men dag aan dag van het stelen van zinken of looden bedekking van urinoirs als anderszins, eens klaps had men het voorzien op koperen naamborden, te gelijker tijd werd men belust op groote vloermatten, en wie weet welke- voorwerpen achtereenvolgens weder in den smaak zullen vallen. »Wenschelqk is het, dat aan dit alles paal en-.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2