II A". 1891 Vrijdag 13 ovember. N°. 7885. KENNISGEVING. '«1 "Vij f- ©n -ve ©r tig's t© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BVUEAC: BOTE II STRAAT, XS 2 7. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan A. DIRKZWAGER en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner brander!) aan de Yél- levest alhier, wijk A, no. 76, kadaster sectie A, no. 741, met een stoommachine van 3 paardenkracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 4Vj M2. Schiedam, den 12den November 1891. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. JDe Secretaris, YERNÈDE. Buitenlandsche Berichten. B E L 6 I E. De door de Brusselsche studenten aange kondigde socialistendag zal, meldt men, geen voortgang hebben, wegens gebrek aan deel neming. OOSTEN It UK. Graaf Zichy, voorzitter der Hongaarsche delegatie, gewaagde in zijne toespraak tot den keizer van de trouw en de toewijding der Hongaren aan den souverein, en hij gaf zijne voldoening er over te kennen, dat het inter nationaal antagonisme geen scherper karakter had aangenomen sedert het vorige jaar. Hij zeide verder dat de storende werking der socialisten met behoedzaamheid, doch tevens met kracht moet tegengegaan worden. Is het behoud van de vriendschap, die Oostenrijk verbindt aan zijne geallieerden en die de beste waarborg is voor den vrede, eene reden om zich te verheugen, te hopen is het dat de -quaestie rakende de militaire macht der monarchie opgelost zal worden zonder het evenwicht op de begrooting in gevaar te brengen. De keizer heeft bjj de ontvangst der beide delegatiën het volgende gesproken: Ik kan met voldoening verklaren, dat ik zeer vriend schappelijke betrekkingen onderhoud met alle mogendheden. Wij zijn het geheel en al eens met onze bondgenooten om het behoud van den vrede te bewaren als den besten waar borg voor de welvaart en het geluk der vol ken. Mijne regeering verliest dit doel niet uit het oog, en wij ontvangen van alle Europee- sche Kabinetten insgelijks vredelievende verzekeringen. Het is waar, het is nog niet gelukt de gevaren te verwijderen, die de staatkundige toestand van Europa aanbiedt, ■noch om een einde te maken aan de militaire toerustingen, die overal plaatsgrijpen; maar uit de behoefte aan vrede, die zich algemeen en eenpariglijk openbaartmag men de hoop koesteren dat men ten slotte den vrede zal weten te verzekeren. Het is mij gegeven mijne volken aan te kondigen, dat de zorg voor de tegenwoordige lasten geweken zijn. De keizer sprak vervolgens van de ontwer pen, die aan de goedkeuring der delegatiën zullen onderworpen worden. Mijne regeering heeft slechts de onvermijdelijke kredieten voor het leger en de vloot aangevraagd en zij zag zich verplicht zeer belangrijke uitgaven voor het leger uit te stellen. In Bosnië en de Herzegowina is er voortdu rend vooruitgang. De inkomsten in deze provinciën zullen het volgende jaar de uitga ven dekken. Er is een besluit van den keizer verschenen, waarbij bepaald wordt, dat er door de gendar merie in Gallicië en de Bukowina een streng toezicht zal worden gehouden naar den kant der Russische grenzen. Diensvolgens zal die gendarmerie met 650 man vermeerderd worden. It S L A N D. De regeering besloot, teneinde de Russifi catie van Polen te bevorderen, aan de Russen die zich in dit land vestigen bijzondere voor rechten toe te kennen, als titels en eere- baantjes enz. A M E It I K De Neiv-YorJc IIer aid bevat een bericht uit Guayaquil, waar ten gevolge der gemeente raadsverkiezingen straatgevechten tusschen de twee tegenover elkander staande partijen hebben plaats gehad. De politie vuurde op de menigte, waardoor verscheidene personen gewond werden. Het publiek is verontwaardigd, de zaken staan stil ten gevolge der algemeene ongerustheid. De Times meldt uit Santiago van 10 dezer: De telegrammen uit Biazilië berichten, dat alle dagbladen te Rio de Janeiro zijn geschorst met uitzondering van die, welke ten gunste der dictatuur van Fonseca zijn. Aan de Times wordt uit Santiago geseind, dat bij de andere Amerikaansche kuiperijen tegen Chili titans nog gevoegd moet worden een geheele reeks valsche depêches over denk beeldige gebeurtenissen, waartoe ook behoort de opzienwekkemle tijding, dat een Chileen- sche torpedo de korvet der Unie Baltimore in de lucht deed vliegen. Amerikaansche journt ..sten in Chili twisten nu onderling over het auteurschap der leugenachtige depê ches, welke voor de Amerikaansche dagblad pers een schandvlek zijn. De agenten der Unie gaan steeds voort verbitterd op te treden tegen Chilizij weten niets van vredelievende instructiën, welke hun uit Washington moe ten gezonden zijn, en trachten ntegendeel een vredebreuk uit te lokken. Kapitein Schley vertelt overal rond, dat een Amerikaansch- Chileensche oorlog onvermijdelijk is, zoo ook de consul der Unie te Valparaiso, die er bij voegt, dat een eskader der Unie voor Valpa raiso komt. Tengevolge van deze dreigemen ten kregen de andere vreemde oorlogsschepen bevel vooreerst in Chili te blijven. De nieuwe gebeurtenissen plaatsen de landing van 116 I Amerikaansche matrozen op 16 October in een geheel ander licht, en evenzoo de onlangs middernachts gemaakte aanstalten der Unie korvet Baltimore om Valparaiso te bombar deeren. Dezelfde correspondent seint het volgende nieuws van BraziliëDe gouverneur der pro vincie Rio Grande do Sul seinde aan Fonseca, dat een revolutie dreigde uit te breken. Maar schalk Fonseca dreigt alle personen, die trachten mochten het dictatorschap omver te werpen, uit Brazilië te verbannenhij verij delde gewelddadig alle vergaderingen door de twee Kamers beproefd. Hij moet besloten hebben het getal der afgevaardigden tot 180 terug te brengen Slechts een deel der marine steunt Fonseca. Admiraal Melho protesteerde tegen elke verandering in den regeeringsvorm. Het schrikbewind duurt te Rio voort; de directeur der London Brazilian Bank moet in het Engelsche consulaat zijn gevlucht om te ontkomen aan vervolgingen, omdat men hem van pogingen beschuldigt om den wissel koers te drukken. Argentijnsche radicalen hebben aan Pelle grini verzekerd dat zij geen revolutie beproe ven zullen. De Braziliaansche gezant te "Washington moet in een interview gezegd hebben Engelsche kuiperijen kunnen het keizerrijk niet herstellen: wij zullen liever alle keizer lijken het land uitzetten. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 12 November 1891. In de Dinsdag gehouden bestuursvergade ring van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw werd besloten in 1892 de ten toonstelling te Schiedam te houden op Dins dag 5 April (gemest vee) en Woensdag 6 April (aanfokvee), terwijl het pluimgedierte beide dagen ten toon gesteld zal zijn. De heer N. H. van den Toorn, onderwijzer aan de openbare school te Charlois, hield gisteravond voor de leden der vereeniging »Paulus" zijn aangekondigde lezing over: De waarde van den Bijbel, uit een taalkun dig, literarisch en paedagogisch oogpunt be schouwd". Aanvangende met den invloed van den Bijbel op de Nederlandsehe taal, toonde spreker aan dat vele onzer spreekwoorden aan dat schoone boek bij uitnemendheid zijn ontleend, en de geringe wijzigingen daarin slechts het gevolg zijn van de veranderde tijdsomstandigheden. Dat ook onze letterkunde de bewijzen levert van den invloed des Bijbels bleek uit de citaten uit onze voornaamste letterkundigen, die alleen een meer dichter lijken vorm hebben gegeven aan de over drachtelijke passages in het boek der boeken. Spreker betreurde het, dat in onze bloem lezingen uit dichters en prozaschrijvers geen enkel fragment uit den Bijbel wordt aan getroffen, terwijl daartegen geen enkele ge gronde beweegreden bestaat. Wel wordt aan gevoerd, dat men dan niet neutraal kan blijven en dat de Bijbel eigenlijk een Oos- tersch letterkundig werk is, doch hiertegen over stelt spreker als zijn gevoelen, dat dan vele gedeelten uit onze keurbundels eveneens zouden moeten worden weggelaten, daar de poëzie van Da Costa verre van neutraal is en in onze bloemlezingen wel degelijk ver talingen van Oostersche poëzie worden aan getroffen. Vervolgens werd gewezen op de schoone dichterlijke gedeelten, welke in het standaardwerk van den godsdienst voorkomen, doch bij zeer velen onbekend zijn, wijl de Bijbel door hen beschouwd wordt als een uit gediend artikel, dat alleen waarde had voor onze voorvaderen. Ten slotte de paedagogische waarde des Bijbels behandelende, beweerde spreker dat deze niet gegeven of zelfs voorgelezen moet worden aan kinderen, aan de schooljeugd, aangezien de hoofdinhoud te verheven en het overige gedeelte te plastisch is. Mocht men, zich beroepende op het bekende woord van Jezus«Laat de kinderkens tot mij komen", deze meening bestrijden, dan doet spreker opmerken dat dit een eenvoudig, hartelijk woord, geen wijsgeerig betoog is geweest. Neen, bekwame banden moeten zich de hei lige moeite getroosten, schoone teksten uit den Bijbel te verwerken tot bevattelijke kinderverhalen en aldus door ouders en onder wijzers, de opvoeders der jeugd, doen behan delen en bespreken. Met groote belangstelling werd deze zaak rijke lezing aangehoord, te merkwaardiger nog, daar zij werd vernomen uit den mond eens onderwijzers, die bovendien liet bewijs leverde, geen vreemdeling in den Bijbel te zijn. De aanwezigheid van tal zijner collega's vestigt de hoop. dat spreker geen ijdel woord zal hebben gesproken. Na de pauze gaf de heer "Van den Toorn als bijdrage een tweetal voordrachten ten beste, nl. »Beelhoven" van A. J. de Buil en »Des kweekers nalatenschapvan P. Louwerse, welke getuigden van goeden smaak en juiste opvatting. De lieer Le Grand, die verleden week de helling van den Rotterdamschen dijk te Schie dam wilde afloopen om de stoomtram te doen stoppen en daarmede zijn reis naar Rotterdam •i'i rbonnkmentsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rij It Afzonderlijke noimners f 1.85. - 3.50. - 0.10. Advertentieprijs: van I10 gewone regei* hm inbegrip van eene Courantf t.lO. Iedere gewone regel meer - o 10 Drikmaai. geplaatst wordt tegen twrehaai. heiekeml Burgemeester en Wethouders van Schiedam 'S-J K

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1