te vervolgen, doch van den dijk viel en zoo ongelukkig met de tram in aanraking kwam, dat hij verwond naar zijn woning werd gebracht, werd door dr. De Haas te Rotterdam een oog uitgenomen. De kwetsuren, die hij aan de beenen bekwam, genezen langzaam. (B, NU.) Bij het ongeval met den trein bij Delft, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, is een der reizigers, die het hoofd buiten het portier stak, door een telegraaf draad een oog uitgerukt. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs voor de Borneo- overeeukomst de heerenBool, v. Bylartdt, Geertsema, Boreel van Hogelanden en Brant- sen van de Zijp; over de afwijkingsvvetten voor de heffing der plaatselijke belastingen en de begrooting dei- landsdrukkerij de heeren Levy. Iverdijk, Iluber, Ferf en Zaaijet"; en over de wetsontwerpen tot wijziging der militie- en schutterij wetten de heeren Rut gers van Rozenburg, Latid,Schimmelpenninck v. d. Oye, Van der Feltz en Guyot. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 13 dezer niet plaats hebben. Bij bet nemen euner beslissing ten aan zien der door haar aan te nemen houding jegens Frankrijk, Spanje en Portugal, zal de regeering er naar streven om, met hand having van proefhoudend gebleken beginselen, te voorkomendat Nederland bij andere landen ten achteren staat. Wij vernemen dat de omgeving van het koninklijk buitenverblijf O ra rij e-Nassau's Oord" in het volgend voorjaar een verandering zal ondergaan. Den pachter van de boerderij, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het lustslot, is de pacht tegen dien tijd reeds opgezegd. Het plan moet zijn de plantsoenen uit te breiden en boscli aan te leggen op de plaats, waar thans de pachthoeve staat en bouw- akkers zijn gelegen. NijmCt.) Naar de N. JR. Ct. verneemt, heeft de heer Schaepman bij de behandeling van de militaire noodwet in de afdeelingen der Kamer eene nota ingediend. Ook de heer Schimmeipenninck van dér Oye heeft bij de behandeling der militaire noodwet in de afdeelingen der Kamer eene nota ingediend. Als een klein bewijs, welke ontzettende sommen ook bij onze marine door de artillerie worden verslonden, diene het volgende. Dezer dagen zijn bij de directie der marine te Wil lemsoord een aantal kanonnen van 23 cM, die voor eenige jaren, ongerekend de daarbij behoorende kostbare affuiten, ongeveer 25,000 gulden gekost hebben, thans in het publiek verkocht voorf 26. Deze stukken brachten dus slechts onge veer het duizendste deel op van het geen zij gekost hebben. Van het departement van waterstaat zullen naar dat van binnenlandsche zaken worden overgebracht de aangelegenheden betreffende de proefstations, de subsidiën voor het ver beteren van de paardenrassen en voor proef velden. De uitvoering van de boterwet blijft bij waterstaat. De staatscommissie voor den landbouw zal waarschijnlijk 23 November bare laatste ver gadering houden. Bij de fabrikanten ia Nederland is verslag ingekomen van de internationale enquête, ingesteld naar het resultaat van den beetwor- teloogst in geheel Europa. Het resultaat van dit onderzoek isdat de suikerproductie in Europa dit jaar ongeveer 200 a 250,000 tons suiker minder zal opleveren dan in 1890. In verband met de. in den laatsten tijd ge reten klachten over den onregelmatigen loop van goederentreinen, waardoor een nadeelige invloed werd uitgeoefend op den loop der snel- en personentreinen, heeft de directie der exploitatie-maatschappij de inspecteurs der exploitatie en stationschefs aangeschreven en dringend uitgenoodigd, liet noodige aan te wenden, om in dezen toestand zoodra mogelijk tot eene gewenschte verbetering te geraken. Blijkt het daarbij, dat, door de eene of andere omstandigheid, een tijdig vertrek vau dezen of geneu goederentrein niet als regel kan worden verkregen, dan hebben de inspecteurs een voorstel tot wijziging van den loop van dien trein bij den »Dienst der exploitatie" in te dienen. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezantschap te Londen wordt, te beginnen met 1 Decem ber, de quarantaine van tien dagen, welke Nederlandseh vee thans nog bij invoer* in Engeland moet ondergaan, teruggebracht tot eene observatie-quarantaine van twaalf uur. /olgens uit Deli ontvangen bericht, is in de afd. Pagoerawan een assistent vermoord, de lieer E. Marsmann, die in een sampan geld naar een der ondernemingen vervoerde. Het geld ging verloren, het lijk werd ge vonden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Op het vroeger medegedeelde schrijven van de heeien J. G. de Biuijn, Dobbehnann, Michiels van Verduynen en Walter aan hun katholieke medeleden der Staten-Generaal is namens de Centrumsclub liet volgende ant woord gezonden. Kessel, 3 November 1891. Hooggeachte amblgenootanl Uwe missive van 13 October 11. is door de Centrumsclub in gezette overweging genomen. Als resultaat der gebonden beraadslagingen heelt de ondergeteekende de eer u het volgende mede te deeien De leden van de Centrumsclub zijn eenparig van gevoelen, dat de oproeping tot de door u beraamde en in uitzicht gestelde vergadering van alle katholieke Kamerleden niet gevoegelijk van hen kan uitgaan. Zij moeten dus tot hun leedwezen bezwaar maken, aan uwe vriendelijke uitnoodiging gevolg te geven. Dankbaar voor de hun toegedachie eer, laten zij zoowel de oproe ping als het kiezen van liet tijdstip, waai op de vergadering zal worden gehouden, aan u zeiven over. Hun hartelijke wenscli is, dat uwe poging tot herstel van den vrede moge slagen, Voor zoovee! in hun vermogen is zullen zij daartoe medewer ken. Al dadelijk geven zij u de verzekering, dat zij allen vast besloten zijn, de door u aangekon digde vergadering bij te wonen. Namens de leden van de Centrumsclub L. Haffmans. In de skroniek" van het jongste nommer der Stemmen voor Waarheid en Vrede wijdt dr. Bronsveld een beschouwing aan het chris telijk sociaal-congres te Amsterdam bijeen gekomen, die, gelijk zich liet verwachten, tót weinig gunstige uitkomsten leidt. Dr. B. ziet ïn dit congres weer een middel voor dr. Kuyper 0111 zich staande te houden en zoo mogelijk reclame te maken voor zijn revolutionnaire plannen. Oorspronkelijk is het op touw gezet om Patrimonium", dat uit den band dreigde te spriugen, te paaien. De mannen moesten zich stil houden want dr. Kuyper zou hun een congres geven. Het blijkt dan ook volgens dr. B. dat verre weg de meerderheid der rapporteurs over de verschillende vr aagpunten, tot de doleerendea en Christelijk-gereformeerden behooren, of tot de mannen, wier politiek leven in de handen is van den voorzitter. De Delftsche Courant schrijft: »Deu 24n Oct. stond voor het kantonge recht alhier terecht F. J. G., beklaagd van als reiziger na het verlaten van den trein aan j het contróle-hek te Delft geen spoorkaartje te hebben kunnen vertoonen. De kantonrechter te 's-IJage besliste on langs, dat de wijziging, door het kon. besluit van 9 Juni 1891 gebracht in art. 4 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, vastgesteld bij kon. besluit van 9 Januari 1876, gewijzigd 20 Mei 1887, ver bindende kracht miste, daar de koninklijke bevoegdheid tot regeling door die bepaling wordt overschreden en ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging te dier zake. De kantonrechter van Delft wees den 5n November 11. een vonnis in tegenovergestel- den zin en overwoog, dat de genoemde wijzi- ging geheel valt binnen de bevoegdheid tot regeling, den Koning bij art. 27 van de spoor wegwet opgedragen; en dat art. 64 van de spoorwegwet, zoo het al geen straf bedreigt tegen de personen die geen perronkaarlje hebben, toch straf bedreigt tegen de reizigers, die art. 4 overtreden. Voorts dat, zoo de wijziging van 9 Juni 1891 al geen verbin dende kracht had, dan toch genoemd art. 4, zooals het na de wijziging van 20 Mei 1887 luidde, van kracht blijft en de reiziger vol gens dat ongewijzigde artikel strafbaar zou zijn. De beklaagde, die bekend had de reis van 's-Hage naar Dellt met den Hollandschen spoortrein te hebben medegemaakt, werd mitsdien tot een boete veroordeeld". Het Vad. teekent hierbij aan: »Ons schijnt liet niet juist gezien dat er strijd zou zijn tusschen deze twee uitspraken. De Delftsche delinquent erkende gereisd te hebben en nooit is getwijfeld aan 's Konings bevoegdheid om het reizen zonder plaatsbiljet strafbaar te stellen. Maar de Haagsche kan tonrechter oordeelde, dat de Koning niet bevoegd was straf te bepalen tegen een ieder, die zonder eenig plaatsbewijs of toe gangskaartje het station verlaat, zonder dat bewezen is, dat hij reiziger is geweest. Dit is de verandering bjj besluit van 9 Juni 1891 aangebracht". Gelijk wij reeds bij de mededeeling van het programma van het sociaal congres mededeelden, werden de verschillende onder werpen in drie sectiën behandeld. In de eerste »de sociale quaestie van de religieuse zijde beschouwd" sprak gisteren de heer Bavinck over de vraag: welke algemeene beginselen beheerschen volgens de Heilige Schrift de oplossing der sociale quaestie en welke vingerwijzing ligt in de concrete toepassing, welke deze beginselen voor Israël in het mozaïsch recht gevonden hebben? Hjj kwam tot de conclusie, dat in overeen stemming met de Schrift opeenhooping van kapitaal en grondbezit moet worden tegen gegaan en aan ieder mensch een onbezorgd leven en menschwaardig bestaan moet worden verzekerd. De heer Gildemeester overwoogwelke beginselen de Heilige Schrift stelt voor het bezit van goederen en de beteekenis van den arbeid. In de tweede sectie de sociale quaestie van hare maatschappelijke zijde" behan delde ds. Ulfers de sociale nooden uit sociale zonden voortspruitende, voornamelijk mis bruik van sterken drank en ontucht, tot welker bespreking hij zich bepaalde. Onder sterken drank begreep hij niet wijn en bier. Een der congresleden was echter van mee ning, dat bierdrinkers nog erger zijn dan jeneverdrinkers. De heer Kater meende, dat het afschaffen van Schiedam een slechte paedagogische maatregel was. Als God dat gewild had, dan zou Hij dien boom wel uit het Pai-adijs ge nomen hebben. Een lid uit Meppel was van meening, dat afschaffing van den sterken drank in strijd was met de Schrilt. Ten aan zien van deze zaak kwam de sectie tot de conclusie»Tot oplossing van de sociale quaestie behooren mede patroons zoowel als werklieden de onthouding van alcoholischen drank aan te moedigen en het drankmisbruik tegen te gaan". Over de ontucht had eene breede gedachten- wisseling plaats. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen: In den strijd tegen de ontucht huldigt het congres de beginselen, die ten grondslag liggen aan den arbeid van wijlen ds. O. G. Heldring en daarmede ook die van den uNed. Vrouwenbond" en de Middernachtszending", welke daaruit in his torische volgorde wettig zijn voortgesproten. Een derde vraagstuk luidde: Wat vermag lx ït particulier initiatief in het belang van den kleinhandel, de lagere ambtenaren, klerken en dienstboden De inleider was de lieer P. van Vliet, die een vijftal conclusiën voorstelde. De strekking was contante betaling hoog te houden, maar van coöperatie gebruik te maken zoolang dit noodig was. >iechts de eerste drie conclusiën werden behandeld en de laatste twee tot heden ver daagd. In de derde sectie »de sociale quaestie ran hare staatkundige zijde" kwam de vraag ter sprake: wat kan gedaan worden van staatswege om de sociale misstanden op het gebied van den landbouw weg te nemen? Dit vraagstuk werd ingeleid door den heer A. van Dedem. Des namiddags ten twee ure werd de alge meene vergadering gehouden, waarin de con clusiën der sectiën werden behandeld. Beraadslagingen werden niet toegelaten, maar wel voorstellen tot wijziging. Die, welke gedaan werden, vonden echter niet den steun der meerderheid. Naar aanleiding van eene conclusie van den heer Th. Heemskerk vroeg de voorzitter dr. A. Kuyper, oi met die conclusiën bedoeld werd, dat het congres zich zou uitspreken tegen afschaffing van den zoutaccijns en her ziening van de patentwet. Dit ontkende de heer Heemskerk nadrukkelijk. Alleen be doelde hij in zijne conclusiën niet te zeggen, dat men door afschaffing van dien accijns- en herziening van de patentwet zou komen tot opheffing van de sociale misstanden. De vergadering werd hierna gesloten door het zingen van een lied. De Haagsche correspondent der N. Or. Ct- meldt, dat de bankier Scheurleer te 's-Gra- venhage van de groothertogin van Saksen een belangrijk deel van de gronden van Buitenlust heeft aangekocht, met het doel om, van den Scheveningscheu weg tot aan heteindevanhet nu bebouwde gedeelte van de Laan van Meer- dervoort een villapark te stichten, met straten en plantsoenen, boulevard en rondpoints, een prachtige stadswijk van 800 a 1000 kapitale perceelen. De raad heeft het plan daartoe goedgekeurd en binnenkort zal er mee be gonnen worden zoodat meteen aan de droomen, om op die terreinen een Floia of Palmengarten te stichten, de bodem is inge slagen. Door de vereeniging van weesvaders is een circulaire verspreid, waarin hulp gevraagd wordt voor het weeshuis Lindelaan te Maar- sen, de stichting der vereeniging. Teneinde de gelden te verkrijgen voor een zeer noodige verbouwing en uitbreiding der inrichting, zal in Mei a.s. een bazaar te Maarsen worden gehouden. De vereeniging wendt zich thans- tot bestuurders van weeshuizen, tot de wees vaders en tot ieder weezenvriend in het bijzonder, met het verzoek voor dezen bazaar voorwerpen af te staan. De heer K. Pander zal dit seizoen weder aan de wedstrijden in het schaatsenrijden deelnemen. Gisternarniddag te halfvier verloor aan den Goudscheu Weg te Rotterdam eene dame bij het uithalen van haren zakdoek hare porte-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2