Verkiezingen. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Armenzorg. Bechtzalen. 0 nderw ijs. monnaie, waarin een bedrag van f400 was, even te voren ontvangen. Een man raapte de portemonnaie op en ging daarmede op den loop. De dame heeft aangifte gedaan bij de politie. (jV. B. Ct Door den hevigen wind die gisternamiddag woedde, werd aan het Oostvestplein te Rot terdam een groote spiegelruit verbrijzeld. Een heer werd in den Goudschen Singel geslingerd, doch door omstanders gered. De houten heining op het terrein der remise van de Rotterdamsche tram op den Oostzeedijk waaide omver waardoor mevrouw Van S. te Kralingen, die daar passeerde, werd getroffen eu ernstig gekwetst. (N. li. Ct Ten gevolge van den hevigen wind is gister middag te 's-Hage een gedeelte van de kroon van den St.-Jacobstoren afgerukt en omlaag gestort, gelukkig zonder nadeel aan te richten. Bij de afgraving van een gedeelte van de Oranjeplantage, nabij de Oostpoort te Delft, zijn de fondamenten van een vierkant gebouw blootgekomen. Men vermoedt, dat dit over blijfselen zijn van een toren, welke tot de verdedigingswerken van de stad hebben behoord. Te Gorinchem zijn gisteren twee kermis wagens, die tot woningen dienden door den storm omgeworpen. In het eene voertuig werd een zuigeling, eenige weken oud, onder het beddegoed bedolven en leven loos daaronder uitgehaald. In den anderen wagen stond eene brandende kachel, waar door brand veroorzaakt werd en de wagen geheel uitbrandde. Een zestienjarige jongeling te Haarlem, die voor een paar weken het ongeluk had bij het voetbalspel een been te breken, heeft nu dat deel moeten missen. Het been bleek zoodanig verminkt en onherstelbaar te zijn, dat het gisteren geamputeerd is geworden. Een heer, die in de Ceintuurbaan te Am sterdam uit een rijtuig was gestapt, bemerkte, toen hij weder wilde voortrijdendat zijn order niet werd opgevolgd om door te rijden. Aanvankelijk meenende «lat de koetsier in slaap was gevallen ontwaarde hij eindelijk tot zijn grooten schrik, dat de man levenloos op den bok zat. Te Utrecht werd een werkman aan de beenzwartfabriek buiten de "Weerd door eene omgewaaide ladder op het hoofd getroffen. Hij was onmiddellijk een lijk. Het lijk van den onbekenden man, die Maandagavond van zijn arbeid aan de staats- spoorlijn te Utrecht huiswaarts keerde en door een trein overreden en gedood werd, is gebleken te zijn dat van den wegwerker P. van Zuilen, wonende te Utrecht. De ongeluk kige laat eene weduwe met 9 kinderen achter. Toen Zondagavond eenige politie-agenten op de hun eigene manier een troepje personen in de Ververstraat te 's-Hertogenbosch uit elkander joegen, verzetten zich eenige opge schoten jongens, met het gevolg dat de agen ten Van Run en Van Rossem nogal ernstig werden bezeerd. Men meldt uit Zevenwouden Een bejaard visscher, die als weerprofeet .een goeden naam heeft, voorspelt in 't aan staande winterseizoen geen ijs, opgrond,dat de zoogenaamde ssehiere'' aal nog haar winterkwaï tier niet heeft opgezocht. (D.) Het wild is in Zuid-Limburg nog vrij talrijk, zooals blijkt uit het resultaat der drijfjacht, 11. week door graaf I. Marchant d' Ausembourg, lid der Tweede Kamer, te Gulpen gehouden. Door acht geweren wer den gedood105 hazen, 75 konijnen, 23 fazanten, 6 vossen, 3 reeën, 2 snippen en 2 roofvogels. Door onvoorzichtigheid van een jeugdig jager werd jonkheer Michiels, te Nut (L.), door eenige hagelkorrels in het beengetrof- fen; gelukkig echter niet gevaarlijk. Ylaardingen. Van de werf van den scheepsbouwmeester L. van Dam alhier liep gisteren met het beste gevolg van stapel de logger Martina, gebouwd voor rekening van den heer G. den Duik te Schev ringen en zullende bevaren worden door stuurman M. Vrolijk Jr. Daarna is de kiel gelegd voor een dergelijk schip, de Franciscvs, te bouwen voor rekening van de maatschappij sNederlandsche Zeevisscherij", directeur de heer A. IJzer- mans alhier. Beide schepen zijn bestemd voor de haringvisscherij in 1892. 's-Gravenhage. Aan de regeering is f 10,000 subsidie aangevraagd ten behoeve van de internationale sport- en paardenten- toonstelling te Scheveningen. Mr. D. P. D. Fabius, te Amsterdam, heeft de candidatuur, hem door de centrale anti- revolutionnaire kiesvereeniging in het district Gouda aangeboden, niet aangenomen. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Gouda heeft den heer Ph. van derBreggen, te Waddinxveen, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Sedert Dinsdagavond woedde in het kanaal en aan de Noordoostkust van Groot-Brittannië een hevige storm. Verscheidene visschersvaartuigen hebben j schipbreuk geleden. Een groot Eugelsch schip, be stemd naar Australië, is bij Sandgate gestrand. De kapitein, zijne vrouw en vijf personen der bemanning zijn verdronken. Achttien personen hebben zich in het want geborgen. Men vreest dat het onmogelijk zal zijn hen te redden. De dienst van de pakketbooten in het kanaal is geschorstalleen de stoomboot naar Ostende is ver trokken, doch zonder passagiers. De kapitein wei gerde hen aan boord te nemen. Men zegt dat de directie van de speelbank te Ostende in het afgeloopen seizoen 9 millioen frs. verdiende en dat de koning van België daaromtrent onderzoek heeft gelast. Zaterdag heeft men te Eisenach, aan den voet van den Wartburg, eene gedenkplaat bevestigd aan den gevel der villa, waar sFi itz Reuter zijnen levens avond, 18681874" doorbracht. De schrijver had dat Seim zelf doen bouwen. De vrouw, in wier huis de noodlottige brand ont stond, welke Meiringeu verwoestte, is wegens straf bare onvoorzichtigheid in hechtenis genomen. Voorts zijn er vijf pioniers gearresteerd, die bij het wegruimen van puin flesschen fijnen wijn hadden gestolen. Buitengewone koude heerscht in Griekenland en hevige stormen hebben vele schipbreuken veroor zaakt. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten raadhuize ter inzage zijn nedergelegd, teneinde in de eerstvolgende vergadering van den raad tot eene benoeming te kunnen overgaar eene aanbevelingslijst ter benoeming van een leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium alhier, waarop geplaatst zijn: lo. Wobbe de Vries, doctorandus te Maastricht2o. Klaas Heeringa, doctorandus te 's-Graveuhage. Een aanbevelingslijst ter benoeming van een leeraar in natuurkunde aan de burger avondschool alhier, waarop geplaatst is: dr. G. Bakker, leeraar aan de openbare middel bare scholen alhier. Bij de gisteren te 's-Hage gehouden examens in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek is geslaagd de heer J. G. Munster te Overschie. Door het hoofdbestuur van het N. O. G. zijn eena reeks vragen gedaan aan de afd. in zake invoering van leerplicht. Het hoofdbestuur vraagt o. a., of men de invoering noodig acht en, zoo ja, voor welken leeftijd en ook voor het herhalingsonderwijs. Verder wordt gevraagd wie belast dient te worden met de uitvoe ring, of verandering der vacantiën en schooltijden met liet oog op het schoolverzuim noodig is, en hoe de vorderingen moeten nagegaan worden van de kin deren die geen scholen bezoeken. Eindelijk worden nog een drietal vragen gedaan in zake de hoegiootheid van het schoolterzuun en de oorzaken daarvan. Met het oog op de adressen, die thans hier en daar geleekend worden, vraagt het hoofdbestuur nog een antwoord op de vraagAclit men het wenschelijk dat thans reeds de vraag of het openbaar lager onderwijs geheel aan de zorg der gemeenten zai worden ont trokken en op den staat oveigedragen vanwege het hoofdbestuur bij de afdeelingen aan de orde worde gesteld In de dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden algemeene vergadering der «Zuidholhindsche Gymnastiek-ender wijzers vereeniging", onder voor zitterschap van den heer A. B. Meilink uit Bottei dam, werd na afdoening van eenige huishoudelijke werkzaamheden door den heer Joh. Tuinenburg, uit Dordrecht, de vraag inge leid «Hoe kunnen wij bedragen tot de bevordeiing en verbreiding van het bewegingsspel voor de jeugd 7" Het bleek, dat bijvoorbeeld in Duitschland en in Engeland veel meer aan het spel wordt ge daan dan in ons land. In Nederland verdwijnen de vroegere spelen meer en meer, zonder dat er nieuwe spelen voor in de plaats komen. Hoe komt dat 7 Ten eerste omdat het vele huiswerk, dat van de school wosdt meegegeven, aan kin deren de vrije uren ontneemt, ten tweede wijl het op vele plaatsen bijna geheel aan voldoende speelruimte ontbreekt, en ten derde wijl vele politiemaatregelen het spelen hier en daar onmo gelijk maken. Het spel is voor het kind on tegenzeggelijk eene behoefte^ bijna evenzeer heelt het dat noodig als voedsel en kleeding. De voor eenige jaren opgerichte vereeniging «Olympia", welke zich voornamelijk ten doel stelde den lust tot spelen bij het volk op te wekken en dit trachtte te bereiken door de jeugd bekènd te maken met echte, ferme bewegings spelen, heeft betrekkelijk weinig uitgericht. Sommigen verwachten veel heil van de invoe ring van het onderwijs in de bewegingsspelen en de vrije en orde-oefeningen op de iageie school. Volgens hen zullen die spelen, welke straks in de school worden geleerd, vanzelf buiten de school worden beoefend, iets wat door enkelen ten zeerste werd betwijfeld. De meeste spelen, welke tegenwoordig op de gymnastiekles worden onderwezen zeide men zijn geen kamp- of wed-spelen, en dat juist moeten het zijn, opdat de jongens of meisjes gelegenheid krijgen om zich met elkaar in kracht en vlugheid te kunnen meten. Bovendien geloofde men, dat ook van het onderwijs in de bewegingsspelen op de school weinig zal terechtkomen, wijl de tegenwoordige examens bewijzen, dat de onderwijzers zelf niet kunnen spelen. Het voorstel, om in Zuid-Holland eene nieuw centraal romité op te richten, hoofdzakelijk met het doel gezonde spelen onder het volk te bren gen, vond bij de meerderheid der vergadering geen instemming. Vrij algemeen was men het echter hierover eens, dat, als er maar wat meer speelruimte voor de kinderen was, er vanzelf wel meer zou gespeeld worden ook. Het oprich ten van afzonderlijke speelplaatsen, zooals in sommige onzer groote steden reeds is geschied, achtte men hoogst noodig. In verband daarmede besloot de vergadering, dat het bestuur der vereeniging zich tet den minister van binnen- landsche zaken zal wenden met het verzoek, om overal waar dit noodig is het verkrijgen van meer speelruimte te willen bevorderen. Vervolgens werd door eene in de vorige ver gadering benoemde commissie een verslag uit gebracht over turnwedstrijden. De heer Meilink las een ontwerp-reglement voor, hetwelk toege past op de turnwedstrijden, volgens hem aan eene jury voldoende waarborgen opleverde om een zuiver oordeel over die wedstrijden te kun nen uitspreken. De vergadering besloot dat ontwerp aan te houden tot de volgende vergadering. Door den heer Chr. Krijger, uit Schiedam, werden de navolgende punten ingeleid a. vis het billijk, dat de gewone onderwijzers zelf in hunne opleiding voor de aanteekening voor de vrije en orde-oefeningen voorzien b. vis, met het oog op het examen, eene particuliere op leiding goed te noemen 7" c. vKan onze ver eeniging stappen ter verbetering doen 7" Over dit onderwerp ontstond eene levendige discussie, waarbij echter geen nieuwe gezichts punten werden voorgedragen. De vergadering hoopte, dat een gunstig antwoord zou komen op het adres van den B. V. N. O., waarin aan den minister verzocht wordt er voor te zorgen, dat onderwijzers die de akte niet behalen, juist daarom niet aan den dijk gezet kunnen worden (Enkhuizen Al (te aanwezigen achtten echter een rijks- opleiding voor de akte het beste en vonden, dat men het verstandigst deed met voorloopigat te wachten of de regeeiing ook verandering in den bestaanden toestand zal biengen. De heer Doeieman leidde het debat in over de vraag: «Moeten het alieen lichaamsoefeningen zijn, welke medewerken tot de lichamelijke ont wikkeling van het kind, of zijn er nog andere zaken, die daaraan kunnen bijdragen 7" Door het woord en het vom beeld er waren twee leeilingen aanwezig, die met ontkleed bovenlijf elk op eene schoolbank zaten toonde de heer D. aan welke nadeelige gevolgen bet verkeerde zitten der kinderen op de schoolbanken met zicli brengt en van hoe groot belang het is, dat vooral de ondet wijzers steeds er voor zorgen, dat de kinderen een goede houding aannemen. Het zitten met de armen gekruist over de borst (b.v. tijdens het lezen) diukt de borstkas in en benadeelt in hooge mate de ademhaling. Worden de armen gekruist np den rug gehouden, dan wijken de schoudei bladen meer en meer van den romp af, en mogen de leerlingen vrij de armen onder de bank houden, dan kan dat allicht aanleiding geven tot zeer nadeelige gewoonten. Jammer, dat er in zoovele scholen en ook in zoo menig huisgezin weinig of geen acht wordt geslagen op de houding dei- kinderen. Het best vond men, dat de leerlingen een lessenaar op de bank voor zich hebben liggen, waaraan naar willekeur een giootere of kleinere helling kan worden gegeven; deze moet dan niet te ver van het lichaam verwijderd zijn en bovendien vaststaan. Bij het lezen mogen de kinderen öf de geheele onderaimen, öf, beter nog, alleen de handen, evenwijdig aan elkaar op den lessenaar of de schoolbank leggen. De hoogte der tafel moet bepaald worden naar de grootte der leerlingen, de leuning moet betrek kelijk laag zijn en de voetbank zoodanig worden aangebracht, datdeknieen bij vaststaande voeten het bovendeel der bank niet kunnen aanraken. Ten aanzien van het schrijven werd dooreen lid de vraag gedaan, of het niet goed zou zijn op de scholen een proef te nemen met bet «steilschrift", ofzoo men het schuine schrift wil behouden aan de kinderen toe te staan hun schrijfboek scheef te leggen. Een oordeel hierover werd door de vergadering echter niet uitgesproken. Eene geregelde en ordelijke verwisseling der leerlingen om de veertien dagen, of om de maand, werd algemeen aanbevolen, terwijl enkelen ook als zeer nuttig aanprezen de leerlingen tijdens het lezen met zijwaarts gespreide beenen naast de bank te laten staan. In éen of meer schoolbladen zullen binnenkort eenige belangrijke opstellen over «bet zitten dei- kinderen" worden opgenomen. De eerstvolgende jaarvergadering zal te Schie dam gehouden worden. H. M. de Kouigin Regentes is als beschermvrouw opgetreden van de Vereeniging voor het verstrekken van warm voedsel aan arme schoolkinderen te 's-Hage. Voor de rechtbank te Arnhem is Dinsdag versche nen G. W. en J. P. beiden wonende te Ede. Zij stonden

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3