J Maandag 16 November. N°. 7887. Ticeede Blad. A°. 1891. Vij f - n -v© r t i g* s t Jaargang Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ürï GEVER: J. ODÉ. Buiteiilandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Iraneo per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKEAAUi BOÏïBSTRAAI, E 2 9. ADVERTENTIEPRIJS: ran 1—10 gewone regeia «m inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meern 1u Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend BE1GIÏ. Op voorstel van den minister-president Beernaert, heeft de Kamer besloten, onmid dellijk na afloop der vacantie in Januari aan te vangen met de beraadslaging over de grond wets-herziening. Ingevolge den door de regeering aange bonden strijd tegen de zedekwetsende lectuur en afbeeldingen, heeft het Brusselsche parket in de eerste dagen dezer week bij verschil lende uitgevers huiszoekingen gedaan, en bij den heer Kistemaeckers o. a. den aanwezigen voorraad van boeken in beslag genomen, •welke reeds twee jaar geleden uitgekomen ■zijn. Onder de boeken van Belgische schrij vers, waarop beslag gelegd is, worden ge noemd ï>Rage charnelle" en »Le Cadavre", waarvan de schrijver is een onderwijzer aan «ene school in eene der Brusselsche voor steden, de heer Elslander, en uTroisième Sexe", waarvan de schrijfster is mile. Coppïn, •die in den laatsten letterkundigen wedstrijd bekroond werd. Volgens de Chronique zijn in nagenoeg alle Brusselsche boekwinkels de ambtenaren van het parket binnengevallen, terwijl de politie onafgebroken toezicht houdt bjj de verkoopers van bladen en tijdschriften, rechts en links in beslag nemende wat uit Frankrijk komt, »te beginnen met den Gil Bias, die nu op zijne beurt ook op de l'gst der verboden geschriften gebracht is". Bovendien, zoo verzekert het blad, heeft de postadministratie de onge- -loofelijke order ontvangen, de buitenlandsche brieven, welke aan de voornaamste verkoo pers van dagbladen en tijdschriften te Brussel gericht zijn, in plaats van aan de geadres seerden, aan het parket af te geven. Het is, roept de Antwerpsche Opinion uit, alsoi wij voor eene staatsgreep als van den Ha December staan DUITSCIILAND. Uit Munchen wordt van gisteren gemeld Volgens de Neueste Nachrichten is in de heden gehouden zitting der Duitsche en Italiaansche gemachtigden het handelsverdrag tusschen Duilschland en Italië geparapheerd ■en het parapheerings-protocol onderteekend. Bij den Bondsraad is thans de tweede aan- vullingsbegrooting ingediend, waarbij aanzien lijke bedragen worden gevraagd voor het leger en 1,400.000 mark als eerste termijn voor de versterking van Helgoland, teneinde te voorkomen dat dit in tijd van oorlog een steunpunt worde voor eene vijandelijke vloot. Een gedeelte dier buitengewone kredieten aal worden gevonden uit de bijdragen der verschillende staten in de kosten der rijks huishouding; het overige uit de te sluiten geldleening van 250 a 300 millioen mark. Het Duitsche eskader, dat nog steeds in de wateren van Chili vertoeft, heeft bevel ont vangen onmiddellijk naar China te stevenen en zich daar te voegen bij de andere Euro- peesche eskaders. f BANEBIJE. De beide Russische grootvorsten, die sedert eenïgen tijd in de hoofdstad verblijf houden, zijn Donderdagochtend, op uitnoodiging van den heer Carnot, met dezen op de jacht gegaan te Rambouillet. De ezaar heeft de gelukwenschen, aan hem en zijn gemalin ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft aangeboden door den president der republiek en door het gemeente bestuur van Cherbourg, in de hoffelijkste bewoordingen beantwoord. In de Narbonne werd Donderdag met groote plechtigheid, en in tegenwoordigheid van den minister van openbaar onderwijs, het borstbeeld onthuld van Albert Dumont, den man die, van 18371883 als directeur van het hooger onderwijs, ontschatbare diensten aan het onderwijs bewees, en in het bijzonder den grond legde tot het nieuwe gebouw en de nieuwe inrichting derSarbonne. Naar uit Aix gemeld wordt, zou de aarts bisschop, mgr. Gouthe-Soulard, voornemens zijn, zelf zijn verdediging voor te dragen voor het hof van Parijs. OOSTENK IJ K. De minister van financiën heeft aan de budget-commissie verklaard, dat de wetsont werpen betreflende de hervorming der belas tingen, in hun geheel, niet voor Februari a.s. bij het Parlement kunnen ingediend worden. De verklaringen door den minister Kalnoky heden in de Hongaarsche delegatie af te leggen, zullen volkomen geruststellend zijn en alle bezorgdheid doen verdwijnen, welke zou kunnen ontstaan zijn door zekere kleine reserve in de rede des keizers. Prof. Zrodiowski te Lemberg, die omzijn werken door de clericalen in Gallicië alge meen gehaat was, werd voor een paar jaren plotseling gepensionneerdterwijl op zijne boeken beslag werd gelegd. Naar het N.W. T. mededeelt, was een en ander den clericalen nog niet genoeg. Voor een paar weken werd de hoogleeraar door eenige politie-agenten uit zijn huis gehaald en naar een krankzinnigen gesticht overgebracht. De afgevaardigde Per- nerstofler trok zich echter de zaak aan en ging naar "Weenen, om met den minister te overleggen. De minister liet een onderzoek instellende doctoren verklaarden den pro fessor geheel normaal, waarop hij op last van den minister dadelijk is ontslagen. ZWITSERLAND. Onder voorzitterschap van den bonds-presi dent "Welti heeft Woensdag een vergadering plaats gehad van afgevaardigden der kantons die belang hebben bij de Simplon-tunnel. Besloten werd, dat de bondsraad onmiddellijk onderhandelingen zal aanknoopen met de Italiaansche regeering, en daarbij tot grond slag zal nemen het nieuwe ontwerp tot boring van de tunnel, door den ingenieur Dumur ontworpen. DENEMARKEN. Het Folkething heeft met 60 tegen 30 stemmen een voorstel aangenomen van den afgevaardigde Larsen, om den minister van financiën te verzoeken eene hervorming van de rechtspraak voor te stellen. Reeds 30 jaar geleden werd op zoodanige hervorming aangedrongen. Tien jaar geleden werd door den minister van justitie een ontwerp daartoe aan het Folkething voorgelegd, waarbij de rechtspraak van de administratie gescheiden, de lagere rechtbanken opnieuw geregeld en 7 nieuwe Landgerichten ingesteld werden. Dat ontwerp werd echter, tengevolge van liet obstructionisme der linkerzijde, telkens op den achtergrond gedrongen. Vermoedelijk :al een nieuw voorstel nu weldra worden ingediend. Een der belangrijkste punten der grondwet zal hiermede worden geregeld. RUSLAND. Te St.-Petersburg loopt een gerucht dat tot verbod van uitvoer van tarwe besloten is, en dat besluit vermoedelijk heden door den keizer te Livadia zou worden geteekend. Generaal Kaulbars, chef van den generalen staf van het 6e legerkorps te Warschau, is tot chef van den genei alen staf in Finland benoemd. De Nordische Telegrafenagentur meldt dat de uitvoer van schapen uit Libau is toegestaan. Het Journal de St. Betershourg schrijft, naar aanleiding van den door den keizer van Oos tenrijk uitgesproken wensch en hoop, dat de gevaren van den tegenwoordigen L'uropee- schen toestand verwijderd mogen worden, op dat de zware lasten, welke liet gevolg zijn van den bedreigden vrede, mogen ophouden, het volgende: »Deze wensch en deze hoop zullen overal instemming vinden, waar de instandhouding van den Kuropeeschen vrede, rekening houdende met de beslaande wettige belangen der volken, met volle iecht be schouwd wordt als bet zekerste onderpand voor het geluk eu de welvaart der natiën". Uit oflicieele gegeven» blijkt, dat voor de hulpverleening wordt noodig geacht 300 millioen roebel, de extra kosten voor de voe ding van het leger worden geschat op 150 millioen roebel, terwijl de vermindering van de staats-inkomsten worden begroot op 500 millioen roebel, te zamen een verlies van pl. m. een milliard roebel. De Duitsche adel van Lijfland en Kurland heeft ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van den czaar 75 000 roebel voor het fonds der noodlijdenden geschonken. ITALIË. In de eerste zitting van het internationale vredes-congres (dat veel minder druk be zocht is dan liet interparlementaire) werd op voorstel van den president Bonghi hulde gebracht aan het koningshuis, waarna de beraadslagingen werden geopend over het onderwijsden vrede en de algemeene ontwapening in verband met de economische en sociale quaesties. Volgens de Italia is het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Italië, over de ge beurtenissen te New-Orleans, een nieuwe phase ingetreden, daar de regeering der Ver eenigde Staten hare verantwooidelijkheid heeft erkend, en nog slechts het bedrag der schade vergoeding bepaald moet worden. SPANJE. De Madridsche bladen meldendat de minister van financiën zal aftreden en ver vangen worden door den gouverneur van de bank van Spanje, in wiens plaats Camacho zou komen. AMERIKA. Uit Santiago wordt aan de Times gemeld, dat de garnizoenen in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul, welke tegen den dictator zijn opgestaan, zijn te San Gabriel, Bage en Rio Grande. Daarentegen wordt De Fonseca gesteund door die te Santa Anna en Yuguararo, alsook door vier kanonneer- booten. De maarschalk-president heeft twee gepantserde schepen en drie transportschepen met troepen gezonden om den opstand te dempen. De opstandelingen hebben vijfduizend man van alle wapenen tot hunne beschikking en verwachten eene op hunne hand zijnde kanonneerboot, alsmede de toetreding van Castilhao, gouverneur van den staat. De revolutie ontmoette in die provincie nergens wederstand. Haar aanvoerder, burggraaf Pelotas, is na den val van het keizerrijk gouverneur geweest, maar ontslagen. Toen heeft hij zelf eene machtige partij gevormd, waar de senator Silveira Martin®, naar be weerd wordt, mede samengaat. Het heet dat De Fonseca ernstig ziek is De Neu)-York Herald bevat een telegram uit Valparaiso, meldende dat de opstand in den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul zich uitbreidt. De opstandelingen onder generaal Fernandez hebben de stad Santa Anna ver overd en een aantal personen gevangenge nomen; er vielen echter geen dooden of gewonden. De opstandelingen vormen eene aanzienlijke strijdmacht van vrijwilligers en beschikken over 5 regimenten infanterie en een regiment cavalerie, welke de zijde van den dictator hebben verlaten. Volgens een nadere depêche uit Valparaiso aan genoemd blad melden berichten, aldaar via Buenos-Ayres ontvangen, dat de opstand in Rio Grande do Sul met succes bekroond

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5