Itiiiiicnlaiidsclic Berichten. Gemengde Berichten. Onderw: s. A r m enz o rg. Heclitzalien. V i s s c h e r ij. K e r It n i e u w s. S t e (1 e 1 ij k Nieuws. Marktberichten. A en generaal Isodore Gonzales op de vlucht geslagen moet zijn. Vijf duizend man, allen gewapenden, rukken noordwaarts op. Castelho, gouverneur van Rio Grande, zal zich waar schijnlijk bij de opstandelingen aansluiten. Een telegram aan de Times uit Santiago dd. gisteren meldt, dat de binnenlandsche en noor delijke provinciën van Brazilië zich hebben vereenigd tot opstand tegen den dictator De Fonseca. Berichten uit Para melden dat de gouver neur en de wetgevende Kamer dier provincie op de hand is van het ontbonden congres. De telegraphische gemeenschap met Rio de Janeiro is daar afgesneden. De Times trekt in een hoofdartikel de officieele berichten uit Brazilië sterk in twijfel. In Chili is de ministerieele crisis nog niet opgelost. Er bestaat mogelijkheid dat de tegen woordige ministers aanblijven. SCHIEDAM, 14 ïiOYember 1891. Van zeer geachte zijde wordt ons gemeld, dat eene uitnoodigïng aan de katholieke Kamerleden van de heeren De Bruijn c. s. nog niet ontvangen is, en als zij komt, de vergadering waarschijnlijk voor Kerstmis zal plaats hebben. Maar van wijziging der leidende beginselen zal in geen geval sprake zijn. Door de Centrumsparlij aangenomen en door de kiezers bekrachtigd, zijn en blijven zij onaan tastbaar. Het bericht van het Centrum is dus vol komen onjuist en de bedoeling, waarmede het in de wereld gezonden is, vrij tastbaar. (Maasbode.) Onder de velerlei zaken op het christelijk sociaal congres besproken nam ook eene plaats in de vraag of werkstaking geoorloofd is. De heer Wïersing hadgelijk wij reeds mede deelden, de stelling verdedigd«het betrek kelijk recht van werkstaking kan geenszins worden ontkend". Naar aanleiding daarvan besprak de ''•eer Miedema de werkstaking in het Bilt. Hij achtte eene werkstaking nooit vol te houden wegens den invloed van vreemde arbeiders. De heer Van Gheel Gildemeester wees er op dat de mogelijkheid van werkstakingen de patroons soms dwong goed te zijn voor hun volk. Hij deed echter uitkomen, dat werksta king veelal eeu schrikbewind wordt. De heer P. van Vliet Jr. meent, dat werk staking een lastig recht, is, waarmede men voorzichtig moet zijn, ook omdat het een duur middel is. Spr. gaat zijnerzijds de oorzaken van de werkstaking van s Broedertrouw" na. Op het Bilt was het loon eenige centen minder dan in een nabijgelegen plaats, waar de arbeid veel gemakkelijker was. Opheffing van vrouwen- en kinderarbeid en loonsverhooging zou een hoofdoorzaak van werkstaking doen verdwijnen. Spr. zal niet alles verdedigen wat «Broedertrouw" deed wel wijst hij op de verkeerde houding der boeren, die niet begrijpen dat hun stand met dien der arbeiders te gronde gaat. Ds. L. J. van Rjjn stelde voor de volgende getoijzigde stellingen'. 3. Het recht van werkstaking mag, van christelijk standpunt, niet worden ontkend. 4. Het is een eisch der christelijke consciëntie in het gebruikmaken van dit recht uiterst voorzichtig te zijnin sommige ge vallen evenwel kan dit plichtmatig zijn. De afgevaardigde van Enschede bestreed alle werkstaking en wilde daarom de volgende stellingen laten vervallen. Nog door 10 sprekers is het woord gevraagd, waarom eikeen 5 minuten wordt toegestaan. De heer Van Gheel Gildemeester stelde voor stelling 4 te lezenHet is niet geooi loofd van dat recht gebruik te maken, voordat alle andere middelen zijn uitgeput; en als tweede alinea op te nemen de woorden thans in de 5e stelling opgenomen. Verder is door eenige sprekers gevraagd, in stelling 3 het woord betrekkelijk te doen ver vallen. De heer Poesiat wil alleen het werkstaken ter eere Gods, en sluit zich overigens bij het amendement-Gilderneester aan. Dit laatste doet ook de heer Hovy, die verder de bezwaren tegen werkstaking breedvoerig uiteenzet. Hij stelt voor in de 4e stelling de laatste zinsnede te laten vervallen. De heer Wiersinga beantwoordt de sprekers en behandelt in de eerste plaats de amen dementen. Hij verdedigt behoud van het woord «betrekkelijk", vooral met het oog op politieke werkstakingen. Spr. is bereid de amendementen-Van Rijn en Gildemeester over te nemen, maar is sterk tegen het arnendement-Hovy (toe juiching). Het congres moet z. i. de plichtmatigheid eener werkstaking in sommige gevallen uit spreken. Tot toelichting herinnert spr. aan den 80- jarigen oorlog, toen opstand niet alleen recht matig, maar plichtmatig was, alhoewel alleen maar een menschelijk recht geschonden werd. Dr. A. Kuyper (onder de laatste woorden binnengekomen) zegt daarin aanleiding te vinden op te komen voor de eer onzer vaderen. Nooit hebben zij het standpuut ingenomen vau het recht van opstand wegens schending van rechten. Hun standpunt was, dat zij nooit recht van opstand hadden tegen tyrannen en verdrukking, zoolang hun niets werd opgelegd ot bevolen, dat in strijd was met Gods woord en eer. Alleen tijdelijk verzet paste hun; die straffen moesten zij dragen. De schuld van de thans zoo geheel andere begrippen en toestanden wijt spr. aan be ginselen der revolutie, overgenomen door het ellendige liberalismedie demoraliseerend werken op alles. Niemand mag zich inbeelden, dat zijn ver- 'houding van arbeider tot patroon een andere is dan een contractueele. Voor hem die aan den arbeid blijft als anderen staken, ligt daarin dus geen verzaking van den plicht. Toch kan de tyrannie van den patroon een karakter aannemen, waardoor het noodig wordt den weg van werkstaking in te slaan. Spr. zou een wijziging willen voorstellen, omdat de redactie hem te absoluut is. De voorzitter, ds. H. Pierson, doet opmer ken dat deze zoo zacht mogelijk is gesteld. Dr. Kuyper herhaalt dat men vooral op de consciëntie moet letten, en den werkman moet leeren dat hij meer heeft aan God en Zijne vreeze, dan aan wat kaas op zijn brood. (Dr. Kuyper, die in den deurpost staande, deze toespraak heeft gehouden, verwijdert zich hierna.) De vooizitter wil nu de stellingen in stem ming brengen, en stelt voor in no. 3 op te nemen de woorden: mits nooit als politiek instrument. Op verzoek wordt hierover ge stemd. Het amendement wordt met over- groote meerderheid aangenomen. Op verzoek worden verder nog ingevoegd de woorden oj als moedwillige contractbreuk. Nadat deze stelling is goedgekeurd, oppert de heer Wormser bezwaren tegen de opge nomen beperkingen, omdat daardoor de andere werkstakingen zijdelings werden goedgekeurd. De voorzitter verwijst den spreker met zijn bezwaren tegen de aangenomen stelling naar de algemeene vergadering. In de 16e jaarlijksche algemeene verga dering der vereeniging voor lijkverbranding, te houden op Zaterdag 21 November te Utrecht, zal o. a. mededeeling worden ge daan betreffende de plannen tot het bouwen van een crematorium hier te lande, met een voorstel daaromtrent. In September 1889 besloot de vereeniging in beginsel, zoo spoedig mogelijk een lijkoven hier te lande op te richten. Ylaardingen. Schipper L/Noordijk, voe rende den logger Blevo III, feeder de heer P. H. van Abshoven, heeft Donderdag jl. op 52° 45' NBr. en 3° 25' OL. in zinkenden staat aangetroffen de vischsloep no. 84 van Ostende; 4 man zijner equipage gingen on middellijk over en heeft hij het geluk gehad schip en equipage hier behouden binnen te brengen met opoffering van zijne reis, daar hij de visscherij natuurlijk heeft moeten ver laten en slechts 40 kantjes haring aangebracht. Rotterdam. De gemeenteraad heeft Don derdag besloten tot het bouwen var: een nieuw noordelijk stoomgemaal en het uitvoeren van eenige daarmede in verband staande werken, te zamen voor f298,500, n.l. f280,000 voor het stoomgemaal en f18,500 voor een ont smettingslokaal. Het gedeelte der Singehvete- ring, tusschen de brug aan den Hofdijk en de Rotte gelegen, zal gedempt worden. Het noor delijk stoomgemaal wordt gebouwd aan het begin van den Zwaanshals en door buizen in verbinding gebracht met het westelijk gemaal, dat in de rivier het water doet uitloozen. De overige voorstellen, o. a. tot verkoop voor f'12,000 van grond aan den Sumatraweg op Fijenoord en tot overneming van deBernar- dinastraat, werden ongewijzigd goedgekeurd. Den 8n dezer heeft mevr. Marie von Schwarz, op het eiland Kreta, haar 7Un verjaardag gevierd en bij die gelegenheid van 58 vereemgingen voor dierenbe scherming tn verschillende landen een prachtig artis tiek bewerkt plateau ten geschenke ontvangen. Onder den naam van Elpis Melena heeft zij zich reeds sinds jeugdigen leeftijd met veel succes in schrift en woord aan de dieienbescherming gewijd. Ilare werkzaam heden op dit gebied strekten zich over Doitschland, Engeland, Italië, Griekenland, Turkije en Zwitser land, waarvoor haar door vereenigingen vooi dieren bescherming in deze en andere landen het eere-lid- maatschap is verleend. Zij heeft in met minder dan vijf talen geschreven. Thans vei schijnt te Hannover een werk over hare ervaringen op Kreta, alwaar zij op haar landgoed sKhalepa" woont. De influenza verspietdt zich in Posen meer en meer, in verscheidene gevallen met doode- lijken afloop. Een groote aantal schoolkinderen moeten te huis blijven doordien zij aan influenza lijdenook verscheidene onderwijzers liggen ziek. In het bosch van Aisbö, nabij Sönderhamm in Zweden, is Zondagnacht de postkar door struikroovers aangevallen en geplunderd. De postiljon werd door een revolverschot gedood. Te Kohlscheid, nabij Aken, is Maandag reeds een jongmensch, die zich op het broze ijs van een vijver waagde, er doorgezakt en verdronken. Zijn makker, die even onvoorzichtig was, kon nog gered worden. Bij het gisteren te 's-Hage gehouden examen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek is ge slaagd de heer J. II. Klein te Schiedam, Het jantal leeraars aan de theol. school te Kampen is weder met een vermeerderd, vooreerst voor de eerstvolgende 2 cursussen. Als leeraar in de classieke letterm is namelijk benoemd de heer 11. Reinink, doctorendus in classieke talen te Amsterdam. Namens de groot-hertogin van Saksen is aan be- stuurdeis van het Willem-Barendsfonds te Terschel ling een geschenk gezonden van f100, na kennis making van den inhoud der statuten en ais blijk van de ingenomenheid van II. IC. H. met dit nuttig en hier zoo onontbeerlijk fonds. De Rotterdamsche rochtbank heeft den redac teur der Medusa, wegens het lossen van een revolverschot in het doolhof, tot vijf dagen gevangenisstraf veroordeeld. SCHIEDAM. Heden kwamen 3 schepen van da haringvisscherij binnen, alsds logger Excelsior, schipper W. Seis, van de 4e reis, met 7 last haringde logger Schiedamschipper A. Schouten, van de 3e reis, met 15 lust haring;; de logger Harmonie II, schipper W. Wapenaar, van de 5e reis, met 3 last haring en verlies van vele netten. GAARDINGEN. De aanvoeren van haring blijven zeer gering, er kwamen deze week slechts 3 loggers binnen en een paar bommen aanbren gende van 9 tot 18 last. In publieken afslag werd betaald voor: vollef 17.25 a -17.50, homzieke f 17.75, kuitzïeke f 15.75, hom- en kuitzieke f 16.75, landzieke f 17.25, ijle f 12.50, volle haring Eng. wal f 16 per ton. Ilaringvisscherij-statistiek tot en met 12 Nov. 's avonds: Ao. 1888 jagerij 1013 ton, 703 log gers 2 booten en via Leitb 177,351 ton', bom men 91,821 ton, te zamen 270.185 ton; Ao. 1889 jagerij 2076 ton, 784 loggers en satoe 210.781 ton. bommen 103.077 ton, tezamen 315.934 ton; Ao. 1890 jagerij 1368 ton, 741 loggers 206.767 ton, 547 bommen 110.740 ton, te zamen 318.875 ton; Ao. 1891 jagerij 2026- ton, 637 loggers 161,758 ton, 707 bommen 141.944 ton, te samen 305.778 ton haring. De aanvoer bedraagt nu 13.097 ton haring minder dan het vorig jaar. Donderdag kwamen binnen 2 bommen met 418 kantjes pekel- en 58 kantjes stern-haring. Donderdag was er niets aan den afslag. Gisteren zijn alhier binnengekomen 10 schepen, gezamenlijk aanbrengende 137 last haring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden ter markt alhier aangevoerd 5 winterzaimen, die voor fl.90 tot 2.20 per l/5 kilo werden verkocht. Jieil.-Herv. Kerk. Beroepen: te Druten (Geld.) de heer J. M. Jahnk, cand. te 's-Hagete Zuiderwoude de heer J. Visser, cand. te Amsterdam; te Bruinisse ds, J. W. van ICooy, te Steenderen; te Zwammer- dam de heer W. A. Keers, cand. te Hazerswoude f te Schraard de heer B. teil Cate Bz., cand. te Kantens ds. F. J. Kïjff Boerma, te Hoogkerk c. a. Aangenomen: naar Schipluiden door ds. I. 3. Derraout, emer. pred. van Scheveningen, thans te- Zeist. Bedankt: voor Echteld door ds. D. J. van Dalf- sen, te Scherpenzeel (Geld.). Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is de beer J. B, Vegter te Aduard, theol. cand. aan de universiteit te Groningen, tot het predikambt toe gelaten. OU R G E R L IJ K E STAN jl Overleden13 November. Cornelia Ma ria "Vlasveld, oud 4 jaar en 7 maanden, Ifoord- vestsingel. Arij van Vliet, oud 29 jaar, Buitenhavenweg. Theodoras Waltman, oud 69 jaar en 41 maanden, Kethékiraat, Schiedam, 44 November. Rogge en Gerst zonder handel. noutivljnnoteering der makelaars f UVA. Jenever: Amsterd. proef f45'A per hech Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f2.40 per ketel. Leiden, 13 November. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt20 stieren f 51 a 245 206 vette ossen en koeien f 138 a 270, of 52 a 70 c. per kilo, 306 vare dito f 85 a 182, 218 graskalveren f14 a 50,37 vette dito f40 a 85, of 75 a 85 c. per kilo, 22 nuchtere dito f6.a 15.610 vette schapen f 16 a 30.of 45 a 50 c. per kilo, 218 weide dito f 11.a 22, lammeren f a120 magere varkens fl 7 a 26,180 biggen fl.75 a 12.456 kalf- en melkkoeien f98 a 255,. 11 paarden f28 a 65, veulens fa Amsterdam, 14 November. Rogge op levering iets lagerMaart f 267 266, 267. Langstraat, 12 November. Hooi. Bij weinig handel bleven- de prijzen sta-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6