Biïiiienlandsche Berichten. se.-ct reedstaan om bij de eerste noodzakelijkheid de wapenen te gebruiken. De New- York Herald verneemt uit Buenos- Ayres dat het garnizoen van Itaqui, nabij de grens'"van Uruguay, zich zondei clag of stoot aan de opstandelingen heeft overgegeven. Ook de stad Porto Allegro is in handen der op standelingen. De telegraafdraden in het bin nenland van Itio Grande do Sul zijn vernield. Een telegram uit Valparaiso aan hetzelfde blad meldt, dat eene door de"opstandelingen in Brazilië benoemde commissie te Montevideo is aangekomen om te trachten daar wapenen te verkrijgen. De Tim es-correspondent te Santiago meldt, dat er te Rio in het voorjaar van 1890 een komplot bestond onder Fonseca's tegen standers, om hem benevens het geheele Kabinet naar Europa in te schepen, evenals indeitijd den keizer. De weifeling der lioofd- aanleggers verijdelde dit plan. Er heeft zich een voorloopig bewind gevormd in Rio Grande. De Junta aldaar voelt zich sterk genoeg om gouverneur Castilho's aanbod tot medewerking af te wijzen. Volgens de New-York Herald hadden er reeds gevechten in Rio Grande plaats gevonden, uitloopend op de nederlaag vau Fonseca's troepen en hunnen terugtocht noordwaarts. Fouseca had Uruguay's toe stemming verkregen voor het doortrekken van troepen over het gebied der republiek. CHINA. Aan de Daily Chronicle wordt uit Shaughai van 14 dezer geseind, dat nabij Foochow en wel te Tchwei een oproer is uitgebroken. Die plaats werd geplunderd door 15000 rebellen, die veeleer tegen de overheden dan tegen de vreemdelingen te werk gingen. De schatkist heeft 2000 p. st. uitgekeerd aan de slachtoffers te Woeshoe en 4000 p. st. aan de gezimien der te Wusich vermoorde Europeanen. SCHIEDAM, 17 November 1891. ïledennamiddag ruim halfzes is brand ont staan in de woning van de wed. Van Vliet, aan het Broersveld, tengevolge van het om vallen eener petroleumlamp. Door het spoedig ter hulp snellen van den daartegenover wonenden J. F. van der GraafT werden de vlammen gebluscht, welke reeds een groot «•edeelte van den houten vloer hadden aan- O getast. De minister van marine is gisteren naar het Loo vertrokken. De door de Tweede Kamer verzochte opgaven omtrent de goederen in de doode hand zullen worden verstrekt. Herziening der successie- en overgangs-rechten hoopt de minister van financiën te eeniger tijd ter hand te nemen, waai bij zal worden overwogen of verhooging voor verwijderde graden in de zijlijnen wenschelijk is. De moeilijkheden bij de heffing van invoer rechten erkent de minister. Vermindering van den bijslag door de ambtenareu bij benade ring te betalen tot 5 pCt. zou niet baten, sinds, dooreengenomen, de invoerders 30 pCt. van de waarde der goederen verzwijgen. Dat de aangiften op de eene plaats lager zijn dan op de andere ligt aan de omstandigheden. De minister zal overwegen of op ruime schaal verificateurs onverwachts kunnen wor den gezonden naar kantoren, waar de aan giften voor eenig artikel bijzonder onvol doende zijn. Opheffing der rijkstollen alleen is niet voldoende voor geheele vrijmaking van het verkeer op vaarten en wegen een onderzoek naar den omvang der geldelijke offers bij geheele vrijmaking zal moeten worden inge steld. De minister van buitenl. zaken heeft van den Rutneenschen gezant de officieele mede- deeling ontvangendat zijn regeering bet handels- en scheepvaartverdrag met Neder land van 17 Juni 1881 opzegt. Tengevolge dier opzegging komt gemeld tractaat den 12n November 1892 te vervallen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag den 19n en die van den minister van marine op Vrijdag den 20n dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 November bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 916,868.18 en bij de betaalmeesters - 1,346,408.35 Te zameu f 2,263,276.53 Door den minister van financiën is een wetsontwerp ingediend tot veriiooging van de begrooting van liet pensioenfonds ve<Jx weduwen en weezen van burgerlijke ambtiw naren over 1891 met f127,000. Door den minister van oorlog is aan de korpscommandanten de vraag gedaan, of er, sinds de verkoop van sterken drank in de cantines is toegelaten, minder straffen dan vroeger voor dronkenschap is opgelegd. Dezer dagen maakten wij melding van de hulde, door een groot aantal Nederlanders in Zuid-Afrika op den 23en Nov. a.s. te brengen aan de nagedachtenis van wijlen Z. M. Koning Willem III. Nader vernemen wij, dat het initiatief daartoe genomen is door mevrouw Koopmans, te Kaapstad. Het bijgevoegde adres is een meesterstuk van calligraphic en versierd met de wapens van Nederland, den Oranje-Vrijstaat, de Trans vaal en de Kaapkolonie. Op een donker- paarschen grond zijn de letters met zilveren tint aangebracht. De inhoudt luidt Aan Hare Majesteit de Koningin- Weduwe Regentes van het Koninkrijk der Neder landen. Mevrouw Mag het Uwe Majesteit behagen mij toe te laten, Uwe Majesteit ootmoedig te naderen, in naam van tal van Nederlanders en afstamme lingen van Nederlanders in Zuid-Afrika, met het verzoek om een nederig blijk van innige deelneming van ons te ontvangen met het ver lies, dat Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Uwe Majesteit getroffen heeft door het over lijden van onzen geliefden Koning. De afstand, die ons van het Lieve Vaderland scheidt, belette, dat wij onze betuiging van hartelijke deelname aan Uwe Majesteit konden aanbieden te gelijk met die van het geheele treurende volk. Onze harten hebben echter behoefte om uit dit verre land, waar wij als een van onze dieibaarste bezittingen onze altoosdurende en diepe gehechtheid aan het Doorluchtige Huis van Oranje bewaren, dezen krans aan Uwe Majesteit aan te bieden, met het nederig verzoek om hem op het graf van wijlen Zijne Majesteit onzen geliefden Koning te doen plaatsen. Wij doen dit verzoek onder betuiging van innige gehechtheid aan en met de vurigste bede voor het onafgebroken heil van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en van Uwe Majesteit, tot geluk des Vaderlands en tot bevordering van al wat edel is en goed. Uit naam van de ootmoedige dienaren van Uwe Majesteit, Uwe ootmoedige dienaresse Marie KoopmansDe Wet. De uitnoodigirig tot het houden van een algemeene vergadering van katholieke leden der Staten-Generaal is thans door de heeren mr. .T. G. de Bruijn, F. T. J. H. Dobbelman, mr. L. kt P. H. baron Michieis van Verduy- nen en mr. F. T. F. M. Walter aan hun medeleden toegezonden. De vergadering zal gehouden worden op Woensdag den 25n a.s. ten huize van mr. L. M. P. H, baron Michieis van Verduynen, te 's-Hage, en zal «uitslui tend ten doel (hebben) de eensgezindheid tusschen de katholieke leden te herstellen". {Tijd.) De N. Zw. Ct. maakt de opmerking: »4Vel heeft op de synode te Leeuwarden de heer Noordtzij zijn voornemen te kennen ge geven, om voor zijn lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken, doch over het tijdstip, waarop dit geschieden zou, werd niets zekers bepaald. Naar ons van goederhand verzekerd wordt, woont de heer Noordtzij dan ook wèl de Kamerzittingen bij en is een trouw be zoeker van de vergaderingen der anti-revolu- tionnaire Kamerclub, die, wanneer de Kamer bijeen is, geregeld des Dinsdags gehouden worden. Prof. Pake heeft een portret van onze jonge Koningin geëtst. De afdrukken zijn in den handel. Geel, die wegens poging tot moord op den commissaris van politie Stork te Amsterdam in 1886 werd veroordeeld tot 8 jaar gevan genisstraf, heeft van II. M. de Koningin- Regentes vermindering van straftijd van éen jaar gekregen. Ilij zal zijne verdere straf evenals vroeger te Groningen uitzitten. Naar het Vaderland verneemt, heeft jbr. De Savornin Loiiman, oud-gouverneur van Suriname, het plan zich te Nusky in Prui sisch Siiezië, waar hij thans verblijft, te vestigen. Uit een particulier schrijven uit Suriname, per jongste mail ontvangen, blijkt, dat de instructie tegen liet bestuur van de Volksbode gesloten is en niet het resultaat heeft opge leverd, dat men er van verwacht had. Een der preventief gevangen bestuurders is uit het arrest outslagen, omdat verdere gevangen houding zijn gezondheid en leven in gevaar bracht. Door vele bewoners van Voorne, Putten, Flakkee en Rozenburg zal aan de Koningin- Regentes een adres worden gericht, waarin, met het oog op den ongelukkigen toestand van 't verkeet* tusschen genoemde eilanden in den afgeloopen winter, verzocht wordt een brug, gesciiikt voor spoor of tram, te doen leggen van Voorne naar Rozenburg, en een stoompont tusschen Rozenburg en Maassluis in de vaart te doen brengen. Uit Millingen schrijft men aan het N. v. d. D. het volgende De waternood op onze groote rivieren doet zich hoe langer zoo meer gevoelen en brengt geen geringe stoornis teweeg in de geregelde verzending van goederen. Maas, IJsel en Lek hebben nog geen 5 voet water meer. Alleen de Waal de waterweg van den Rijn naar zee maakt eene zeer gunstige uitzondering, daar deze op de ondiepste plaatsen nog ruim 7 voet water heeft. Ook de Duitschers erkennen thans, dat bij den onvoldoenden waterstand op de meeste rivieren «die vielgeschmahte Hollan- dische Waal eine rühmliche Ausnahme macht". Op den Duitschen Rijn ziet het er dan ook lang niet rooskleurig uit. Voor den Boven-Rijn is de scheepvaart zoogoed als gesloten. Schepen van Rotterdam naarDuitsch- land kunnen soms niet eens de havens binnenloopen, zonder eerst gelicht te worden, zooals b. v. te Ruhrort. Dat bij al deze omstandigheden de scheep vaart kwijnt en de schippers steen en been klagen, behoeft geen betoog. De vrachten zijn wel hoog, maar juist daarom worden thans veie goederen per spoor verzonden of blijven in de pakhuizen, in afwachting van hoog water en daardoor goedkooper transport. Ook hier, waar de geheele Rijnvloot defileert en dag aan dag en uur aan uur de sleepbooten met hun reuzenstaart van schepen in schilderachtige wendingen elkaar najagen of voorbijsnellen, is 't opvallend stil op het water. Slechts nu en dan komt een enkele sleeper, met een halfgeladen skast" achter zich, haastig voorbijstoomen, of ver toont zich bij gunstigen wind een enkel zeilschipmaar overigens stilte en eentonig heid, die treurig contrasteert met de drukte en afwisseling van eenige maanden geleden, 't Water is nog vallend. Volgens getuigenis van verschillende schip pers en visschersvaarluigen is het politie toezicht op de Noordzee in de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. Ook tijdens den storm werd een der politie- schepen gezien. 4 an den Hoek-van-Holland wordt gemeld: De storm op den lln dezer van liet Z.W. en 44Z. 4V. heeft veel schade aan den kop van den Noordendam toegebrachteen twee honderdtal rotsblokken, waarvan de meeste 2000 en 2500 kilo wegen, zijn van 2 meter onder laagwaterpeil op den dam geworpen, en hebben door hunne kracht een twintigtal zware palen weggeslagenook de lichttoren heeft daardoor veel te lijden gehad; er zijn boven in dien toren twee ruiten door de zee en het opwerpen van kleinere steenen aan stukken geslagen, waardoor veel zeewater naar binnen is gedrongen, en liet daarin geplaatste zelf registreeremle getij-uurwerk zwaar be schadigd is. Ook de ijzeren toren heeft veel aan zijn verband geledengroote stukken trekbanden en verbindingsijzers zijn wegge rukt, en het is bewonderenswaardig om te zien, hoe die groote steenen ziclt tegen den toren en daaromheen hebben opgestapeld 7 gelukkig liep de wind niet naar het N. 4V., anders waren de rampen niet te overzien geweestook de loodskotters, voor den N. R. 4Vater\veg kruisendehadden het zwaar te- verantwoorden; somtijds werden die vaartui gen plat op zijde geworpen doch daar het edele en hoogst zeewaardige scheepjes zijn r hebben zij dien storm glansrijk getrotseerd, ofschoon van den loodskotter no. 5 eenige* nieuwe zeilen zijn weggewaaid. Ook de pas nieuwopgerichte ijzeren sein- stelling, die een gewicht heeft van elf ton,, stond op de fundamenten te dreunen en dreigde telkens daarvan afgerukt te wordenalleen de degelijke samenstelling lieeft dit voorkomen; men heeft hier winddrukken waargenomen van 180 KG per vierk. meter. Zeerampen zijn, zoover als dit bekend kan zijn, op onze kust niet voorgekomen. Zaterdag zijn een 20-tal schuiten te Scheve- ningen aangekomen. De schippers verklaren eenparig dat de jongste storm heviger was- dan de bekende Pinksterstorm, zoodat er zeer veel netten, van 20 tot 60 stuks, zijn ver lorenvan sommige schuiten zijn bijna alle* netten stukgeslagen. Gelukkig zijn, voor zoo ver tot heden bekend, geen menschenlevens- te betreuren. Zaterdag is de honderdste geboortedag van* Meijerbeer in de Fransche opera in Den Haag herdacht met de vertooning van een zijner toonzettingen»P Africaine", de opera, die hij nog in zijne laatste levensdagen heeft vervaardigd. Voor de betrekking van havenmeester te* 's-IIage hebben zich ruim 200 en te Dordrecht 150 sollicitanten aangemeld. Zondagavond omstreeks 11 Vs uur is bewus teloos, met breuk van de bekkenbeenderen en den schedel en op verscheidene plaatsen gebroken linkerarm in het ziekenhuis te Rotterdam gebracht de heer Th. A. T., 27 jaar oud, die aan den Verlengden Binnenweg, van den achtersten wagen van de stoomtram' springende, omdat zijn hoed afviel, in aanra king was gekomen met een aan den weg staanden boorn, waardoor hjj viel en door de- tram eenige meters werd medegesleurd.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2