WINTMM1T, PORTIER, handlichting verleend oj Haf 23 Novemta 1891, EERSTE Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post- en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. Stedelijk Nieuws. ADVERTENTIES. Niettegenstaande het "balkon behoorlijk •was gesloten, was de heer T. onder de afslui ting doorgekropen om van den trein te springen. Zoodra een der conducteurs het ongeval bemerkte, gaf hij het signaal om te stoppen. Het ongeluk is geheel te wijten aan eigen onvoorzichtigheid. (E JU. Ct.) De gobelins, welke eenige weken geleden in een huis aan de Korte Hoogstraat te "s-Hage achter het behangsel door den tegenwoordi- gen eigenaar van dat perceel zijn ontdekt, zijn door dezen aan een Duitschen kunst- kooper verkocht voor de som van f1850. Uit Veendam wordt het volgende bericht De ouders van een jong aardappelschipper waren bij hun zoon aan boord en werden daar zeer liefderijk verpleegd. Plotseling echter worden de beide oud jes ziek. De man stierf binnen weinig tijds. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde vergiftiging door het gebruik van thee, die óf vergiftigd óf beschimmeld was. Dit laatste moet het geval zijn de oude man heeft in den laatsten nacht veel koude thee gedronken. De vrouw is gisteren overleden. Te Groningen zullen de heeren Julius Oppenheim en J. E. Scholten gedurende den aanstaanden winter in her waaggebouw kos teloos brood en koffie verstrekken aan ieder die zich daartoe aanmeldt. Te Odoornerveen (Drente) is bij eene vecht partij een jongeling dermate met een mes in den buik verwonddat hij in levensgevaar verkeert. De vermoedelijke dader is gevat. De kostbare grondboringen, welke sedert de maand Maart van dit jaar onafgebroken bij dag en bij nacht in de omstreken van Heerlen werden uitgevoerd, zijn afgeloopen en het onderzoek naar de aanwezigheid van steenkolen is daarmede ten einde. Het resul taat der onderzoekingen is zeer gunstig. Het personeel is vertrokken. Maassluis. De alhier thuisbehoorende logger Vooruit, schipper F. Boon Jr., bracht Zaterdagmiddag aan wal: vijf personen, uit makende de bemanning van bet Noorsche schoonerscliip EipTcs, met zout geladen en bestemd naar Frederikstad, 't welk Vrijdag morgen door de logger Vooruit werd aange zeild, waardoor het schip in een toestand kwam, dat het gevaarlijk werd er op te blijven. Een half uur nadat de bemanning de schooner had verlaten, verdween het schip in de diepte. 's-Gravenhage. Van den St.-Jacobstoren en het raadhuis wapperde heden, ter herden king aan Neerland's onafhankelijkheid, de oranjevaan en de nationale driekleur. Op het Plein 1813 werd hedenochtend aan den voet van het standbeeld door de vereeniging «Het Vaderland Getrouw" een kraris gelegd, als blijk van hulde voor de daden van de aan dit gedenkteeken in metaal vereeuwigde drie bevrijders van ons Vader land in de Novemberdagen van 1813. 's-Gravcnliage. Volgens de teekeningen en ik stekken voor het nieuwe gebouw aan het voorplein van het Hollandsche spoorstation alhier zal de voorgevel van dat gebouw (in renaissauce-stijl) geheel in zand- en metselsteen worden opgetrokken. Op verschillende plaat sen zal beeldhouwwerk worden aangebracht. Links van de ruime vestibule komen de plaatsbureaux, en achter deze lokalen zullen wachtsalons worden ingericht voor de vorste lijke personen, voor wie ook aan het stations plein een zijdoorrit zal worden gemaakt, welke naar deze wachtkamers voert. Boven den ingang van dezen doorrit zal een fraai balkon "worden gemaakt. Ter rechterzijde van de vestibule zullen de bagage- en goederenlokalen worden inge richt, Voorts rollen ook aan die zijde geriefe- fïjke woningen voor den stationschef en voor den restaurateur worden gebouwd. Boven de vestibule zullen lokalen worden ingericht voor de bureaux van tractie, weg en werken, enz. Het nieuwe gebouw, waarvoor f211000 is geraamd, moet 1 October 1892 glasdicht en voor gebruik geschikt zijn, en met Mei 1893 moet het gebouw geheel gereed zijn. Tegenover het Café Neuf, bij liet voorma lige goederenbureau, zal tijdens den duur van het uit te voeren werk een tijdelijk station worden gemaakt. In hoogste instantie is thans door het keizerlijk gerechtshof te Leipzig beslist, dat blijven zitten, wan neer er een toost op den keizer woi dt uitgebracht, voortaan zal worden aangemerkt als majesteits schennis. Nabij Beaumont, in het dicht bij de Fransche grens gelegen plaatsje Sèvres, stuitten arbeiders eener steenfabriek, bij het uitgraven van leem, op oude fundamenten, waarin zij een aarden pot vonden met tal van gouden munten uit den tijd van 144 tot 850. De oudste dezer munten zijn heikomstig uit het tijdperk der Romeinsche over- heersching, de nieuwste van de regeering van Karei den Groote. Bij verdere uitgravingen ont dekte men nog meer munten. De vondst heeft eene groote numismatische waarde. Hoe voorzichtig men moet zijn met ver- draagbare kachels, is weder door een treurig ongeLJt te Aubervilliers, bij Parijs, gebleken. Daar is Maandag een gezin van man, vrouw en twee kinderen door den damp van zulk een kachel gestikt. Gedurende een buffeljacht in den circus te Castellanmre is een galerij met 500 toeschouwers ingestort. Er werden 100 menschen gewond en 20 van deze verkeeren in levensgevaar. Een schip met een lading dynamiet drijft, door de bemanning verlaten, bij Duinkeiken rond, waar het een ernstig gevaar voor de scheepvaart oplevert. Eene Londensche uitgevers-firma ontving dezer dagen van een boekhandelaar in Austialië eene be stelling van boeken ter waarde van 30.000 (f3,00.000). Op den spoorweg Losowo naar Sebastopol is een goederentrein ontspoord. Acht watens verbrandden en verscheidene beambten, die tussouen het puin beklemd waren geraakt, werden vei schrikkelijk gewond. Naar men uit Belgrado bericht, heeft de roover- hoofdman Waso Ziuzarin, die in het district Uschitza gevat werd, bekend, dat verscheidene aanzienlijke personen uit die streek, o. a. ook de abt van een klooster, zijne medeplichtigen waren. Te Pristina en 'e Ipek zijn commission van Arnau- tetihoofden gevormo, die zich het vreedzaam beslech ten van bloedveeten ten doel stellen. De Times verneemt uit Alexandrië dat door een dijkbreuk aan liet Malimoedieh-kanaal 30.000 acies land werden overstroomd, terwijl daardoor een drinkwaternood veroorzaakt werd in Alexan drië, alwaar de vergaarbakken slechts voor éen etmaal water inhouden. Volgens de nieuwste statistieke studiën bedraagt de jaarlijksche sterfte op de geheele wereld 33 millioen en sterven dagelijks 91.554, elk uur 3730 en elke minuut 02 menschen. De gemiddelde duur van het menschelijke leven be draagt ongeveer 38 jaar. Een vierde van het menschdom sterft na 70 jaar de helft voor het 17e jaar. Op 100.000 menschen komt er een voor, die 100 jaar oud wordt. De gehuwden leven in den regel langer dan de ongeliuwden. Onder 1000 personen die 70 jaar oud worden, komen o. a voor 43 geestelijken en ambtenaren, 40 landlieden, 33 handwerkslieden, 32 militairen, 29 rechtsgeleerden cn ingenieurs, 27 onderwijzers en slechts 24 artsen, 's-GttAVEMHAGE, 17 November. Uit het antwoord van den minister van "binnenlandsche zaken blijkt dat aan nood lijdende gemeenten in 1892 geen steun zal kunnen worden verleend. Eene een voudiger regeling van de raadsverkiezin gen wordt overwogen. Weldra is een centraal bureel voor statistiek te wachten. Eene wijziging in de voorbereiding van studenten in geneeskunde wordt voorbereid. De vaccinatie voor schoolgaande kinderen blijft behouden. De lijkverbranding zal onder waarborgen toelaatbaar gesteld worden. Sub- sidiün worden aangevraagd voor vijf ambachts scholen en jaarwedde voor inspecteur middel baar onderwijs, bijzonder belast met het toezicht op het landbouwonderwijs. 's-GtCAVENHAGE. 17 November. Tweede Kamer. De minister van koloniën beantwoordde de sprekers, handhavende zijne bekende beginselen over de financieele quaes- tie. Voor de enquête zal geen commissaris- generaal gezonden worden. Deconv rsie van het '"omrnunaal bezit moet geleidelijk, zonder eenige pressie plaats hebben. De verbetering van het politiewezen zal volgen op de regeling hiervan en der des«adiensten. De blokkade van Atjeli zal streng gehandhaafd worden. De gouverneur van Atjeh geniet het volkomen vertrouwen van den landvoogd en den leger- O O commandant. Verschillende leden voerden nog het woord. Morgen voortzetting. 's»G KA VEN II AGE, -17 November. De Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben alie voorsteilen van Gedeputeerden aan genomen. Ook de subsidie voor 1892 voor de Zuidhollandsche leerhoeve voor zuivelberei ding, de provinciale geldleening van 9 ton, en de tijdelijke voorziening in de bediening van liet veer RozenburgMaassluis. De na jaarsvergadering is daarna gesloten. Waar schijnlijk zal in een buitengewone vergade ring de zaak der ktankzinnigengestiehten worden behandeld, waaromtrent het rapport weldra gereed zal zijn. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 November, des avonds ten 6 ure. Vooral ook tengevolge van het verbod van uitvoer van aardappelen uit Rusland, blijft de aanvraag van dit aitikeï voor Duitschland, in Friesland zeer groot en wordt de voorraad tegen klimmende prijzen bijna geheel opgeiuiuid. Ook zijn verscheidene paitijen tegen hooge prijzen in voorkoop verkocht. Er heerscht ook veel vmag naar pootaardappelen, vooral voor Hollandsche en Zweedsche rekening. De qualitoitis over het geheel zeer goed. In de heden gehouden zitting der arrond.- rechlbank te Rotteidarn werden veroordeeld J. M. R., brandersknecht, en W. J. v. S., zonder beroep, beiden te Schiedum, wegens diefstal van eene hoeveelheid jenever en heling, ieder tot twee maanden gevangenisstraf. J. G. J. J., boekhouder te Schiedam, ter zake van beleediging van een pnlilie-agent tot f25 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. P. v.Z., schippersknecht te Vlaanlingen, wegens dieVtal v n een vat haring, tot zes weken gevan genis. BURGER L IJ K E S T A N D. Geboren: 13 November. Casper, zoon van J. H. van Eijk en M. Boer, Adrianastraat. 14. Kundertje, dochter van A. Bijl en K. Lüring, Singel. Haartje, dochter van J. Scheffers en C. Kreuger, Singel. Johanna, dochter van A. Vellekoop en J. Goudswaard, Nieuwsticht. 15. Cornelis Antonij, zoon van C.Jansson en M.C. Roem, Buitenhavenweg. Johannes Christiaan Marie, zoon van J. van Asten enM. Vaes, Grofiaansieeg.16. Christiaan, zoon van A. van der Vlies enC. Groeneweg, Nieuw- West-FranJcelandschelaan. i Ary Cornelis, zoon van H. C. de Wildt en W. Boer, Kreupelstraat. Overleden14 November. Adrianus Scheuerman, oud 54 jaar en 7 maanden. Proveniershuis. Door den Heer Kantonrechter te S c h i e d a m is bij akte van den l«n November 1891, aan den Heer HENDRIK JAN DROP, oud 20 jaar, wonende te Schiedam, Zoon van de te V 1 a a r- dingen wonende echtelieden ANTHONY DROP en JACOBA PLANT, tot het drijven van nering en handel in Tabak en verwante artikelen, zoomede tot de beschikking over zijne inkomsten en uitgaven. De Griffier bij hst Kantongerecht te Schiedam Mr. J. II. KEISER. Eore-Direcleur de Heer C. C. A. UK VUEGII. Directeur de Heer GEOKG KIJKEN. des avonds te 8 uur, in 1MUSIS SACRUM". SOLISTEN: Mejuffrouw A. C. (Sopraan) te 's-Hage. de Heer AKNOI. U SPOEl (Bat yton) te 's-Hage. Pianobegeleiding: de Heer ANTON RIJKEN. TOEGANG voor HR. LEDEN met DAMES op vertoon van Diploma. Algexneene SI.OTKEPETITIE, toe gankelijk voor till. LEDEN met DAMES, op Zondag 22 November 1891, des avonds te 7 uur, in «Mills Sacrum". Bespreking van Plaatsen a IO Cts. op den dag der uitvoering, van des voormid dags II tot des namiddags 2 uur, iu het Salon van «Musis Sacrum". Een NET PERSOON, met vrijen tijd te zijner beschikking en volkomen bekend met den gtsthandcl, kan eene blijvende kr(Jgen als agent voor den inkoop voor eene Engelsche firma. EngeUche of Duitsehe cor respondentie. Brieven franco YEA8T 3129 RUDOLF MOSSE, 18 Queen Victoria St. London. In het WEESHUIS DER HERVORMDEN alhier wordt gevraagd een op nader vast te stellen jaarwedde entegen vrij genot van bulsvesting, voeding en geneeskundige hulp. Alleen ongehuwde» en weduwnaars zonder kinderen, van den N.-H. godsdienst, zullen in aanmerking komen. Zich in persoon aan 't gesticht te vervoe gen op Woensdag den 18 November a.s., 's avonds tussehen 7 en 8 uur. Namens het College van Regenten, VERNEDE, Secretaris.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3