A0. 1891. onderdag 19 November. N°. 7889. ij f - n -v© ©rtig-st© J a a r g a n g. 1.8a. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Bjerichten. B I O I E. De beer "Woeste heeft een door den koning geïnspireerd vlugschrift uitgegeven ter krach tige weerlegging van de vertelsels in de Fransche pers, dat de koning een tractaat zou gesloten hebben met Duitschland. Hij brengt talrijke documenten en feiten te berde, -om te bewijzen dat België met alle mogend heden' op voet van vriendschap wenscht te verkeeren en dat elke samensmelting van ■België met eene vreemde mogendheid onmo gelijk is. Tusschen den heer Frère-Orban en de •redactie der Béjorme wordt eene zeer uitge breide en vaak vinnige polemiek gevoerd tegen •en voor het algemeen kiesrechtdoormengd met allerlei persoonlijke opmerkingen over de parlementaire tactiek der conservatieve libe ralen en radicalen en over het oordeelin woord en geschrift, door den heerFrère open lijk uitgesproken over de groote massa der Belgenhet volk achter de kiezers. Deze •polemiek, welke in hare heftigheid een weinig verhefTenden indruk maakt, is een even merk waardige illustratie der voor de grondwets herziening door den minister Beernaert en de centrale sectie noodzakelijk geachte overeen stemming der partyen, als de onbarmhartige wijzewaarop de Antwerpsche Bscauthet orgaan van den heer "Victor Jacobs, het rapport Vvan den heer De Smet-de Naeyer en het kiesrecht krachtens den woning- •census uit elkaar rafelt, zoodat er niets van ■overblijft. F R A If K R IJ K. Tegen de geldigheid van de verkiezing van Lafargue tot lid der Kamer van afgevaardig den is bij den voorzitter der Kamer protest aangeteekend. Daarin wordt uiteengezet, dat Lafargue niet verkiesbaar is, omdat hij geen Franschman en in 1871 als vreemdeling uit Bordeaux gezet is. Volgens de dagbladen heet hij eigenlijk Paul Fonseca de Lafargue en moet hij in 1845 te Cuba zijn geboren. Zijn vader was ook een geboren Cubaner. In den Fransch-Duitschen oorlog heeft Lafargue geen militaire dienstplichten vervuld en uit Bor deaux is hjj gezet, omdat hij gevaar voor de openbare orde opleverde. Zijne vrouw is eene dochter van Karl Marx. De invoerhandel bedroeg de eerste tien maanden van het jaar 4038 millioen tegen 3668 millioen in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De uitvoer beliep 2965 millioen, tegen 3062 millioen in het vorige jaar. DUITSCHLAND. De zitting van den Rijksdag werd gisteren door den heer Levetzow heropend met eene rede ter nagedachtenis van den koning van Wurtemberg, tenfcijl hy verder de tijdens de verdaging van den Rijksdag overleden afgevaardigden herdacht. Daarna werd overgegaan tot de eerste lezing van het ontwerp, waarbij straften worden bedreigd tegen den slavenhandel. Op eene vraag van prins Arenberg be treffende het bericht van sommige bladen, als zouden Duitsche beambten in Afrika den slavenhandel toelaten, antwoordde de directeur van het Koloniaal Kabinetde heer Kaiser, dat bedoeld bericht geheel uit de lucht gegrepen is. Het ontwerp is naar eene commissie van 14 leden verzonden. E N M E L A N I>. Prins George, de tweede zoon van den prins van Wales, is door typheuse koortsen aangetast. De ziekte neemt een normaal verloop. Er wordt verzekerd, dat Salisbury eene nota heeft gezonden aan den Turkschen gezant te Londen, waarin hij mededeelt, dat de Engelsche regeering bereid is de onderhan delingen over Egypte te heropenen, zonder evenwel tijd en plaats aan te geven. Volgens bericht uit Toronto zond Canada aan de Engelsche regeering een protest tegen een eventueel afzonderlijk handelsverdrag tusschen Noord-Amerika en Jamaica en andere Westindische koloniën, omdat dit nadeelig zou zijn voor Canada. In een door de Standard ontvangen depêche uit Parijs wordt uit stellige bron uit Kon- stantinopel gemeld, dat lord Salisbury aan Rustem-pacha heeft doen weten dat hij, hoe wel het onmogelijk is het tijdstip der ont ruiming te bepalen, de onderhandelingen aanneemt ten behoeve eener overeenkomst tot regeling der Egyptische aangelegenheden. De Porte stelt voor, te onderhandelen door middel van Turksche gedelegeerden en den Engelschen gezant te Konstantinopel. Het bericht in de Standard betreffende het hervatten van onderhandelingen over het Egyptische vraagstuk wordt ongegrond ver klaard. Noch door Salisbury, noch door de Porte werd eenigerlei stap genomen om deze quaestie weder op het tapijt te brengen. Over liet vaststellen van een tijdstip voor de ont ruiming weigert Salisbury te onderhandelen. NOORWEGEN. Van de 114 verkiezingen voor den Storthing hebben er tot heden 98 plaats gehad. Gekozen zijn 26 leden der rechterzijde, 58 leden der linkerzijde en 14 gematigden. De linkerzijde, waartoe het ministerie-Steen behoort, heeft dus reeds de absolute meerderheid in den Storthing. OOSTENRIJK. De verklaringen, door minister Kalnoky Zaterdag afgelegd naar aanleiding van de verschillende vragen, in de commissie uit de Hongaarsche delegatie hem gedaankomen in hoofdzaak op het volgende neder: Blijkens met bedachtzaamheid ingewonnen inlichtingen werd de hernieuwing van het drievoudig verbond door alle drie mogend heden levendig gewenscht, en door alle drie partijen, trouwensals volkomen natuurlijk beschouwd. Ook Duitschland heeft dit gevoe len duidelijk uitgesproken en daarop heeft de vernieuwing van het verbond terstond plaats gehad. Dit verbond heeft op het oogenblik geen andere dan eene zuiver defensieve strekking en heeft slechts het behoud des vredes ten doel. Wat de quaestie der erkenning van prins Ferdinand van Bulgarije betreft, daarmede is men op dezelfde hoogte als het vorige jaar. Overigens zou het niet in het belang zijn van Oostenrijk de quaestie te forceeren, aangezien de voorloopige toestand waarin Bulgarije ver beert, de regeering van dien staat blijkbaar niet belet zich te consolideeren. Wat Servië aangaat, verklaarde de minis ter van geen enkel voorval of feit kennis te dragen, hetwelk aanleiding zou moeten geven om te gelooven, dat de heerschende kringen ie Belgrado de bedoeling zouden hebben, Servië- te brengen in een toestand van antago- nisine tegenover Oostenrijk-Hongarije. Wat Rumenië betreft, zeide de minister, dat de betrekkingen steeds van weerskanten zeer vriendschappelijk zijn geweest. Met betrekking tot de quaestie der Darda- nellen heeft Oostenrijk-Hongarije geenerlei reden, eene overeenstemming tusschen Turkije en Rusland af te keu i en, waardoor zij tot een nauwkeuriger omschrijving komen van weder- zijdsche reeds bestaande rechten. De reis van den Duitsehen keizer naar Engeland was, zeide Kalnoky, eene gebeur tenis van groote beteekenis. Toch vormde deze geen uitgangspunt voor het ontstaan van een nieuwen toestand, maar wel de bevestiging van een reeds vroeger bestaanden toestand. Die reis zou niet hebben plaats gehad in den vorm waarin hij ondernomen is, en de ont vangst zou niet zoo Hartelijk en schitterend zijn geweest, indien niet reeds van te voren in Engeland de sympathie voor keizer Wil helm en voor Duitschland zeer warm geweest ware, en indien niet het Engelsche volk liet weldadig streven van het drievoudig verbond had ingezien. Het bezoek der Fransche vloot aan Kron- stadt moet ongeveer uit hetzelfde oogpunt wor den beschouwd. De minister Kalnoky gelooft niet, dat eene verandering in den staat van zaken in Europa moet worden toegedicht aan dit bezoek der Fransche vloot aan Kronstadt. De minister is van meening, dat Servië verstandig handelen zou, indien het zich minder met groote politiek inliet en het voorbeeld volgde van Bulgarije, hetwelk aan eigen ontwikkeling arbeidt. Voor Oos tenrijk-Hongarije is er geen enkele reden om de gevaarlijke quaestie der erkenning van prins Ferdinand op te werpen. Eene mislukking, welke gevaarljjk zou kunnen worden, is te voorzien, en wel is waar is deze positie voor Bulgarije moeilijk, maar toch ook slechts op den langen duur zou zij eenig gevaar kunnen na zich sleepen. Allen die Bulgarije's welzijn werkelijk beoogen, moeten het aansporen, correct te blijven in zijne betrekkingen tot de Porte, zich van elke avontuurlijke handeling te onthouden en in vrede de toekomstige gebeurtenissen af te wachten. Met betrekking tot de quaestie der Darda- nellen zeide Kalnoky nog, dat eene depêche van de Turksche regeering aan Oostenrijk- Hongarije, gelijk aan de andere mogendhe den, gelegenheid heeft gegeven akte te nemen van de verklaringen der Porte en te gelijker tijd als vaststaande aan te nemendat de Dardanellen overeenkomstig de tractaten voor oorlogsschepen gesloten moeten blijven. De minister voegde aan zijne rede nog toe, dat Italië's belangen meer liggen in deMid- dellaudsehe zee dan in het schiereiland van den Balkanmaar toch is Italië's politiek streven identiek met dat van Oostenrijk- Hongarije. Die politiek is beslist behoudend van nieuwe veroveringen of van aanhech tingen is geen sprake. De minister verklaarde volkomen gerust te zijn zoowel over het doel als over de resul taten van de samenkomst van Giers met markies Di Rudini. Na afloop der beraadslagingen heeft de commissie uit de Hongaarsche delegatie de begrootiog voor buitenlandsche zaken en de suppletoire kredieten zonder wijziging goed gekeurd. Bij de Kamer zijn zeven interpellaties in gediend over de mededeelingen in het Wiener Tagellatt van 14 dezer. De lieer Hauck vroeg aan de regeering of zij een onderzoek heeft ingesteld naar het aanwezig zijn der deposito's bij alle banken. De Kamer zette de behan deling der begrooting zonder eenig incident van beteekenis voort. In zijn onderhoud met de commissie van buitenlandsche zaken uit de Oostenrijksche delegatie, zeide de minister Kalnoky dat zijne verklaringen niet in tegenspraak zijn met de troonrede. Ondanks de wapeningen van het oogenblik is er werkelijk een tijdstip geweest dat de toestand meer gespannen was dan thans. De schijnbare tegenstrijdig heid bestaat dus alleen tusschen den betrek kelijk bevredigenden toestand en de voort durende bewapening. Vervolgens zette de minister uiteen dat de spil, waarom de tegen woordige toestand draait, is het Drievoudig Verbondgoedgekeurd en gesteuud door aile mogendheden die handhaving van het «tatut quo op den grondslag der traclaten wenschen. Ten stelligste ontkende spreker dat Oostenryk-Hongarije een begeerigen blik richt op Salonicahet wil geen nieuwe offers, noch van t'yd, noch van geld, om overwin- abonnementsprijs', per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke «emmers - 2.50. - 0.10. II IJ It E A U j BOTGRITKAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer 'U> Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal ne.ekend jQTV II 1 lM fcimnü m.nl »*-»i IIM—I

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1