Biniieiilaiidsche Berichten. Dingen te behalen in den Balkan en een stap in de richting van Salonica te doen. In de begrootings-commissie nit de Hon- gaarsche delegatie verklaarde de minister van oorlog Von Bauer dat de woorden van zijn voorganger Von Bvlandt Rheydt»het leger is gereed," volkomen juist waren op het oogenblik dat zij werden uitgesproken, maar thans zou die minister ze niet meer volhouden, aangezien de toestand zoodanig gewijzigd is, dat geheel andere eischen ge steld worden. ITALIË. Te Milaan is eene bijeenkomst gehouden van anarchisten, socialisten en radicalen om op te komen legen de waarborgenwet. De secretaris las een schrijven voor van het bestuur eener vergadering te St. Apiana ge houden, waarin besloten is instemming te betuigen met het doel der bijeenkomst te Milaan. Daar dit schrij\en vervat was in bewoordingen, beleedigend voor het pausdom, 200 gelastte een aanwezig zijnde inspecteur van politie den secretaris het voorlezen te staken en ontbond daarna de vergadering. Karibiniers kwamen nu in de zaal om haar te ontruimen. In berichten uit Rome heet het dat de paus besloten heeft de Roomsche hiërarchie in Japan te vestigen. Te Tokio zal een aarts bisschop gevestigd zijn, en te Nagasaki, Osaka en Phakodata bisschoppen. Het internationaal vredescongres is gesloten. Het heeft het voorstel goedgekeurd om de Europoesche regeeringen uit te noodigen hare internationale geschillen door een scheidsge richt uit den weg te doen ruimen. SPANJE. De Kamer van koophandel heeft een adres gericht aan den minister van financiën, waarin zij concludeert tot aanneming van een douane tarief met eene maximaal- en eene minimaal- belasting; intrekking der handelsverdragen; belasting van de buitenlandsche alcohol met 150 peseta's per hectoliter, en conversie der schuld volgens het plan van den onder- secietaris van financiën. AIEBIEA, De New-York-Times zegt, en de Standard bevestigt het, dat Duitschland voor de levering van al het lichte oorlogsmateriaal, dat de Vereenigde Staten kunnen vervaardigen, sabels, kleederen enz., zich de prioriteit heeft verschaft, nomdat het verwacht, dat in het voorjaar een oorlog zal uitbreken". Er zou reeds een vereeniging zijn gevormd van fabrikanten, die zich verbonden hebben bij de levering aan Duitschland de voorkeur te geven. ♦Uit Rio de Janeiro wordt van 16 dezer gemeld Het feest op den herinneringsdag van de republiek is door niets gestoord. Het belang rijkste der feestviering was eene groote wapenschouwing over het leger. De bevolking toonde groote onverschilligheid. In de provincie Sao Paolo wordt de toe stand minder gunstig. Stellige berichten uit Rio Grande do Sul melden dat de opstandelingen meester zijn van den toestand en dat de troepen zich met het volk verbroederd hebben. Aan de Times wordt uit Santiago gemeld dat-Porto Alegre, hoofdplaats der Braziliaan- sche provincie Rio Grande do Sul, in handen der opstandelingen gevallen is. Het voorloopig bestuur beweert over dertig duizend goed gewapende soldaten en over een rivier-moni tor te kunnen beschikken. Het is voornemens president De Fonseca afgezet te verklaren en nieuwe verkiezingen uit te schrijven om eenen opvolger te benoemen. Sedert maanden zijn er wapenen ingevoerd cm eenen opstand mogelijk te maken, zoodat net vaststaat dat deze met voordacht uitgebroken is. Volgens particuliere berichten uit Rio de Janeiro ontvangen haerscht er groote ontevre denheid in de provincie Sao Paolo. De cen suur op de telegraphische berichten is gestren- ger dan ooit te voren en belet de aankomst van nadere tijdingen. President De Fonseca heeft bij decreet een supplementair krediet geopend van 13,000,000 milreis voor wapening en ammunitie. De algemeene toestand is nog onveranderd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENE RA AL Zitting van '17 November. De lieer Gieichman is door ongesteldheid vei hinderd. De heer Van der Schrieck neemt nu tijdelijk het presidentschap waar. Bij de voortzetting der algemeene beschou wingen over de Indische begrooting, ontwik kelde de minister de nadere beginselen in de stukken uiteengezet, omtrent de regeling van den financieelen toestand in Indië. De voor genomen enquête zal niet door een commis saris-generaal geschieden en slechts strekken tol meerdere voorlichting van den gouverneur- generaal en tot inschei ping van den plicht der ambtenaren om bovenal zuinig te zijn. De conversie van het communaal grond bezit moet geleidelijk buiten eenige pressie plaats hebben. i'ot beperking van den toegang van vreemde Oosterlingen in de Vorstenlanden zijn reeds maatregelen voorgedragen. Versterking van politie zal volgen op een gelijkmatige regeling der heeren- en dessa- diensten. De blokkade in Atjeh zal krachtig gehand haafd blijven totdat deze door eene scheep vaart-regeling zal kunnen worden vervangen. De gouverneur van Atjeh geniet het volkomen vertrouwen van den landvoogd en den leger commandant. De heer Cremer verklaarde met vertrouwen de politiek des ministers te willen steunen en beantwoordde den aanval des heeren Levys- sohn Norman, die echter hoofdzakelijk een strijd tegen windmolens was. Diens advies omtrent de koffiecultuur bestreed hij. De heer Rutgers wil geen afscheiding tus- schen gewone en buitengewone uitgaven van Indië; erkent dat eene leening ten laste van het moederland geschieden moet; meent dat de voorgenomen enquête geeneilei doei zal treffen; wil versterking der kustblokkade van Atjeh als een meer doeltreffend middel van bezuiniging dan indirecte belastingen voor Indië. Morgen voortzetting. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 17 November. In deze zitting, onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, kwamen ver schillende voorstellen in behandeling. lo. Subsidie aan »de Vereeniging de Zuid- holiandsche leerhoeve voor Zuivelbereiding". Het voorstel van Ged. Staten strekte om voor 1892 alsnog eene subsidie van f3000 toe te kennen, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat voor 1893 geen subsidie zal worden verleend, tenzij büjke, dat het onderwijs zoodanig is ingericht, dat het meer algemeen aan de landbouwbevolking in dit gewest zal ten goede komerr. Na eenige discussie werd het voorstel vart Ged. Staten aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Roden burg, Duijnstee en Op de Laak. 2o. Voorstel van Ged. Staten om hen te machtigen tot onderhandsche verpachting van stukjes weiland bij de brug over de Oude Maas te Barendrecht. 3o. Subsidie-aanvrage voor vernieuwing der Dorpstraat te Westmaas. De commissie ad hoe pnedviseert, evenals Ged. Staten, afwijzend op het verzoek te beschikken. Deze beide punten werden goedgekeurd. 4o. Subsidie-aanvrage voor de verbetering van den Lagen Rijndijk onder Leiderdorp. De commissie ad hoe stelt, evenals Ged. Staten, voor, onder bepaalde voorwaarden, eene subsidie van f4750 te verleenen. De heer De Bie bleef een nieuwe regeling van dat onderhoud noodig achten. Een daartoe strekkend amendement werd ver worpen met 71 stemmen tegen '1, die van den heer De Bie. Het voorstel werd daarna aangenomen. 5o. Voorstel tot het aangaan eener pro vinciale geldleening van 9 ton voor de vol tooiing der watergemeenschap tusschen Rijn en Schie en wijziging der provinc. begrooting 1892 voor dit doel. De heer Van Velzen stelde eene wijziging voor, ter nadere aanduiding dat de aflossing jaarlijks zal plaats hebben, De heer Polak Daniels achtte dit amendement overbodig, maar gaf zijnerzijds eene verduidelijking van redactie in overweging, om het logisch ver band tusschen de verschillende zinsneden te herstellen. De heer Goekoop (lid van Ged. Staten) verklaarde dat het college tegen geen dezer wijzigingen bezwaar heeft, omdat zij aan de bedoeling beantwoorden. Zóo gewijzigd, werd het voorstel goed gekeurd. Goedgekeurd werden wijzigingen van ver schillende bijzondere polder-reglementen, 0. a. voor den polder Alblasserdam, voor de pol ders Oud- en Nieuw-Reijerwaard en Oost- Jselmonde, voor den polder Zuidland en voor den polder Velgersdijk. Voorts werd aangenomen het voorstel van Ged. Staten om, in afwachting van voorstel len tot blijvende regeling van het veer Maas sluisRozenburg voor het aanstaande winter seizoen, tot tiidelijke bediening van dat veer, het in dienst stellen van eene bekwame stoomboot te bevorderen, waarvoor een krediet van f3200 wordt aangevraagd. De commissie heeft zich met dit voorstel vereenigd. Nadat de punten der agenda waren afge handeld, deelde de heer Buys daarop, namens de commissie, dezen zomer benoemd om de zaak der krankzinnigengestichten te onder zoeken, mede, dat zij met haar onderzoek ge reed is en hare conclusie heeft vastgesteld. Het rapport wordt opgesteld en zal waar schijnlijk binnen weinige weken gereed zijn en aan den commissaris der Koningin kun nen worden gezonden, wien dan de beslissing zal zijn wanneer en hoe deze vergadering van het rapport kennis te doen nemen. De voorzitter verklaarde daarop na ontvangst van het stuk te zullen beoordeelen of de Staten-vergadering daarvoor buitengewoon zal dienen te worden bijeengeroepen. De najaarsvergadering der Staten is daarop in naam der Koningin gesloten. SCHIEDAM, 18 November 1891. De in onze gemeente gehouden inzame ling van giften voor de arme Russische Joden, die uit hun vaderland verdreven werden, heeft het belangrijk bedrag van f316.50 opgebracht. Hare Majesteit de Koningin-Regentes is ook opgetreden als bescherm vrouwderFriesche maatschappij van landbouw, H. K. H. de groothertogin van Saksen- "Weimar wordt Zaterdag a.s. op het Loo verwacht, om gedurende eenige dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin-Regentes. Gisteren werden de hofdignitarissen, dienst doende op het paleis het Loo, vervangen door de heeren jhr, Van de Poll, adjudant baron Van Tuyll van Serooskerke, ordonnance- officier baron Van Zuylen van Nijevelt, hoofd commies bij het kabinet der Koningin. De heeren der hofhouding zouden heden ter jacht gaan op de heerlijheid Soestdijk en de omstreken van Eemnes. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 20 dezer niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandseh Indië van 16 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 383,796 pikols. De liberale leden van de Tweede Kamer hielden gisteravond eene vergadering onder leiding vau den heer Van der Ka:, De rijks-commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aan vangende den Sn December, zitting houden te Rotterdam, in het gebouw der Lo<*e al daar. Om tot een van die examens toegelaten, te worden, zal de candidaat, onder overleg ging van een geboortebewijs en met opgave van woonplaats, de aanvraag hiertoe vóór 1 December schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie, den heer J. H. P. E. aniphorst, te 's-Gravenhage, moeten inzen- ilen, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart: groote of kleine; voor welk diplomazeil of stoomen voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat het examen volgens een der programma's B of in dezelfde zitting ook nog een aanvullings-examen wenschen af te leggen, zal hij ook dit moeten vermelden. Voor verdere bijzonderheden zie de St.-Ct. no. 270. De heeren mr. H. Goeman Borgesius, lid der Tweede Kamer, en A. H. Gerhard, can didaat der afd. Gouda van het Ned. bond voor algemeen kies- en stemrecht, zullen Vrijdag 20 en Zaterdag 21 November a.s. in openbare vergaderingen te Gouda als sprekers optreden. In de aanstaanden Donderdag te houden vergadering der Prov. Staten van Noord- Holland zal aan de orde worden gesteld de benoeming van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in plaats van wijlen den heer M. II. Insiriger. De heer mr. P. A. Brugmans, lid der Prov. Staten van Noord-Holland en sedert 1877 stadsadvocaat, is te Amsterdam op 51-jarigen leeftijd overleden. De sergeant-majoor Kalf, kapelmeester van de Jagers, die onlangs door een stoomtram werd verwond, is naar Amsterdam vervoerd om in het gasthuis aldaar eene operatie te ondergaan. In het gezin van den werkman K. te Rotter dam heeft de dood een vreeselïjke verwoesting aangericht. In drie dagen tijds verloor hij niet minder dan 4 kinderen, als éen van 4 jaar, éen van 3 jaar en twee van 6 maanden, benevens zijn bejaarde moeder door den dood'. Voorts verneemt men, dat ook zijn echtgenoote ernstig ziek is. Gistermiddag werd te Rotterdam door den gewezen kastelein R., in een bierhuis aan de Botersloot, met een revolver geschoten op eene juffrouw, die daar.met een heer bin nenkwam. De kogel ging rakelings langs haar heen, zonder te treffen. De dader werd dade lijk gearresteerd. Bedrogen liefde schijnt de oorzaak van zijne daad te zijn. Maandagnacht werd te Oorschot een diefstal gepleegdmoeilijk in brutaliteit te over treffen. Bij den landbouwer v. L. hebben dieven ingebroken, al het geld, gouden sieraden der vrouw enz. gestolen en bovendien uit de bed stede waarin man en vrouw sliepenhet horloge van den man, zonder dat men er vóór 's morgens iets van bemerkte. Tot heden is het niet gelukt de daders op te sporen. Te Tubbergen (Overijsel) traden dezer dagen drie paren in den echt, van welke zes personen geen enkele kon schrijven, zoodat zij hun naam met een kruisje moesten aanduiden 1

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2