A0. 1891 Maandag 23 November, N°. 7892, Tweede Blad. ij f - n -v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTER STRAAT, E 2 7. Abonnementsprijs per kwartaal Iranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eet e Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- O.tO Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal be-etend 1> U 1 T S C II L A X 1). Door de conservatievende rijkspartij en liet centrum is bij den Rijksdag een voorstel ingediend, waarbij de regeering wordt uitge- noodigd, in den loop der zitting een ontwerp |n te dienen, waarbij termijnzaken als specu latie in artikelen van volksvoeding worden .strafbaar gesteld en de beurs onder staats toezicht werdt gesteld. De nationaal-liberalen, wien het voorstel dei- conservatieven en centrumpartij te kras is hebben hunnerzijds voorgesteld: verscherping van het failiietenrecht, tuchthuisstraf wegens verduistering van depots en bepaling dat zui vere verkoopen op tijd geen grond tot rechts vordering geven. Indien niet in de algemeene -agitatie tot onmiddellijke behandeling beslo pen wordt, komen deze voorstellen na Nieuw jaar aan de orde. Nu, dan zijn de hoofden weer heelwat afgekoeld. Volgens te Berlijn ontvangen particuliere berichten uit Libau is de uitvoer van tarwe in Rusland verboden. Keizer Wilhelm vertoeft sedert Woensdag te Hannover, waar hij door de bevolking hartelijk ontvangen is en voortdurend toe gejuicht wordt. Donderdag hield het gami- zzoen eene paradena afloop waarvan de .keizer aan het hoofd der vaandel-compagnie naar het paleis terugreed. Als tegenhanger van de door keizer Wilhelm ■onlangs, bij zijn bezoek aan Münehen. in het vreemdelingen boek aldaar geschreven, veel besproken woorden»De wil van het hoofd van den staat is de hoogste wet", herinnert de Münchener Neueste Nachrichten dat in 1792, kort nadat Ansbach en Baireuth aan de Pruisische kroon vervallen waren, koning Friedrich Wilhelm II en de Pruisische kroonprins een bezoek brachten aan laatst genoemde stad, bij welke gelegenheid in het raadhuis aldaar een gedenksteen werd ge plaatst, waarop in gulden letteren stond ge beiteld de Latijnsche spreuk: »Het welzijn der burgers is de hoogste wet". Ook in de raadszaal te Neuremberg is later een soort gelijke gedenksteen aangebracht. Op hoog bevel wordt aan de ministeriën van binneulandsche zaken en justitie een ontwerp gereedgemaakt, waarbij straf wordt bedreigd tegen de schrijvers, uitgevers, druk kers en verkoopers van zedekwetseude ge schriften. In financieele kringen berekent men dat, wanneer de Rijksdag alle aangevraagde kre dieten toestaat, de schuld des rijks zal stijgen tot 1688 millioen mark. Tot 1876 had het rijk, dank zij de door Frankrijk betaalde 5 milliarden, geen schuld, terwijl in 1886 reeds ■440 millioen geleend was. De Russische minister van buitenlandsche zaken, Von Giers, wordt a.s. Maandag te Berlijn verwacht, komende van Parijs. De Russische gezant Schuwaloff geeft dien dag een diner, waaraan ook de rijkskanselier Von Caprivi is genoodigd. De Berlijrische correspondent der N. It. Ct. schrijft: In de laatste dagen hadden hier, onder deelneming der heeren De Marez Oyens, J. P. Hofstede, JÉ M. Voorhoeve e. a. verhande lingen plaats omtrent de spoorweg- en post verbindingen tusschen Duitscliland en Neder land. Nadat de Hollandsche vertegenwoordi gers door den minister Marshall ontvangen geworden waren, hadden zij een uitvoerig onderhoud met de betreffende ambtenaren. Een gewichtig punt der verhandelingen vormde o. a. de vraag omtrent liet terugverleggen der postroute BoxtelEindhoven - Venlo- KempenCrefeldDuisburgOberhausen op de route Boxtel— WeselOberhausen. Laatstgenoemde route is niet alleen 7 6 kilo meter korter, maar ook de visitatie te Goch neemt minder tijd in beslag dan die te Kal- denkirchen op de route Venlo, waar ook nog Zuidduitsche reizigers aankomen. Bij verlating der stoomschepen bij aansluiting met den trein is dit van belang. Bovendien is de route over Venlo, van liet standpunt des spoorweg- verkeers bezien, minder goed gelegd dan die van Goch naar Oberhausen. Tegen het verleggen der postroute over BoxtelWesel maken de fabrikanten te Crefeld bezwaar, voor een deel wel is waar uit zeker gevoel van ijdelheid, om aan de groote postroute te liggen, maar toch ook stellig op grond van hun belang. Met dit laatste intusschen zal te Berlijn volle rekening worden gehouden, indien, gelijk men van Duitsche zijde inderdaad geneigd schijnt, san het verlangen der Nederlandsche onder handelaars zal worden voldaan. Eenerzijds zou de Londensche post voor Crefeld en Keu len, even zoo goed en snel als thans, ver voerd blijven over VenloKempen, terwijl aan den anderen kant de Pruisische staats spoorweg, voor de snelle postverbinding CrefeldBerlijn, een sneltrein inleggen zal van Crefeld naar Duisbuig, welke aan dit station aansluit aan den nachttrein Keulen Berlijn. De Nederlandsche onderhandelaars hebben derhalve deels weder een guustigen loop van zaken verkregen. F It A N K It IJ K. De Russische minister van buitenlandsche zaken, Von Giers, kwam Donderdagavond aan het station van den Oosterspoorweg te Parijs aan, waar hij door den Russischen gezant en liet personeel der ambassade werd opgewacht. De heer Ribot had zicli door graaf d'Orme&son doen vertegenwoordigen. De Russische premier begaf zich onmiddellijk naar het gezantschaps hotel. Von Giers bracht gisternamiddag een bezoek aan president Carnot en vervolgens aan de ministers De Freycinet en Ribot. Gisteravond werd, ter eere van Von Giers, op het Elvsée een gala-diner gegeven. Behalve de heer en mevrouw Carnot zaten slechts de volgende personen aan: de heeren Von Giers en Von Mohrenheim, de ministers De Frey cinet, Ribot en Barbey en admiraal Gerrais. De vraag, of de te Rijssel tot Kamerlid gekozen socialist Lafaigue Franschman is of niet, brengt dezer dagen de openbare meening in niet geringe beroering. Het schijnt een netelige quaestie te zijn, daar hij onder bijzondere omstandigheden op Cuba geboren is, en zijne papieren grootendeels verloren zijn geraakt gedurende zijn veel bewogen leven. Velen keuren het af, dat van deze zaak zulk een ophef wordt gemaakt: de ontevredenen en het volk in 't algemeen zeggen zij zal in dit juridische vraagstuk niet anders zien dan een poging om de ver kiezing van een sociaal-democraat te vernie tigen; dat Lafargue een Franschman is naar karakter, opvoeding enz. staat boven allen twijfel verheven. Anderen voeren hiertegen aan dat de Kamer geen enkele reden heeft om in dit geval de geldigheid der verkiezing niet even nauwgezet te onderzoeken als anders, terwijl het toch niet aangaat iemand, die zoo weinig hart voor Frankrijk heeft, dat hij zich gedurende den oorlog van '70 aau den dienst heeft onttrokken, zonder nader onderzoek toe te laten in de volksvertegen woordiging al ware hij misschien een Spanjaard van geboorte. Eene Schets naar liet leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 41. Die toorn gold in de eerste plaats mevrouw "Biückner, wie hij de schuld gaf van zijn échec zij toch had reeds vóór den terugkeer van den handelsraad spijt gevoeld over hetgeen zij zelve had veroorzaakt. Zij kreeg er de schuld van, dat de heer Brückner zijne toestemming geweigerd had, dat deze zoo goed op de hoogte gebracht was van zijne omstandigheden, en zelfs rekende hij haar als schuld aan de betrekking, die er - tusschen deze vrouw en hem had bestaan, zonder te bedenken, dat hij zelf die betrekking had aan geknoopt. Het resultaat van deze overleggingen was 'lat hij zich zeiven afzwoer, trots allen tegenstand, toch het grootsche doel te bereiken, dat de gehate vrouw hem had doen missen, en mocht hij daarin niet slagen, zich op schitterende wijze op haar en op de geheele familie Brückner te zuilen wieken. Wanneer hij alleen was, zon hij enkel op plannen ter uitvoering. Dit stond echter vast, liij moest zijnen tijd afwachten en voorzichtig zijn. En toch, wanneer in het open baar over de Biückner's gesproken werd en hij zich, zooals hij dan gewoon was te doen, van den spreker afwendde, zou het een opmerkzamen waarnemer licht gevallen zijn op het schijnbaar rustig gelaat van den graaf een vluchtigen trek te bespeuren van hoon en wraakzucht. De vervaltijd zijner wissels brak aan. In ang stige spanning vervoegden zich de schuldeischers, natuurlijk reeds lang onderricht van de breuk tusschen de Bittckner's en den graaf, aan het bureau van den fabrikant. Tot hunne niet ge ringe vreugde werd alles punctueel afgelost sn nog denzelfden dag ontving de giaaf in een met liet zegel van den bundelsraad voorzien couvert de betaalde rekeningen. Bij de dooi geknipte pa pieren, vertegenwoordigende een bedrug van onge veer vijf duizend thaler, was een begeleidend schrijven van de hand des heeren Biuckner gevoegd. »Ha riep de graaf, dit bespem ende, lie man laat niet af, mij uit de hu. gie van zijn gouden tioon te vei volgen om mij mijne nietig heid te doan gevoelen. Waarli|k. hei is iiaid, van zoo'n geldman eene aalmoes te moeten ontvangen, Wel was het een wapen in zipve hand. dat kwetst 1 Maar en dit heeft de man vergoten goud is geen staalhet stompt at en straks zal het mijne beurt zijn om hem de schei pte van mijn goed zwaard te doen gevoelen. Dan zal de kramer zich verootmoedigen en al zijn bijeengespaard goud aan mijne voeten leggen om zijne eer te redden hij zal mij danken, wan neer ik mij verneder om het aan ie nemen en zijne dochter op den koop toe!" Van dezen dag at' aan begon de graaf van levenswijze te verandeien. In gezelschappen van vroolijke gezellen, waarin hij tot nog toe den toon aangaf, werd hij niet meer gezien. Op de promenade verscheen hij nog, maar leed er alleen, met hangend hoofd, in gedachten ver zonken en zijn bekenden nauwelijks gmetende, rond. Zag men hem belangstellend na. dan gaf fuj zijn paard de sporen en verdween langs een zijweg uit het oog der verwonderde viienden. Ook in de salons zag men hein zelden meer, en dan nog voor koiten tijd. Wisjie'im ig, ver strooid, somber werd de gemoedsstemming van «ten weleer zon levenslustigen, v rooi ijken man, en de dames werden dit het eerst ou het meest gewaar. Ieder zei, dat da graaf door verborgen kommer werd neergedrukt, en deelnemende vrienden brachten weldra het nieuws aan mevrouw Biiick- fjer over. Bianca moest er wel van hoeren en telkens, wanneer dit geschiedde, kleurden zich hare wangen en dan zocht /.ij een voui wendsel om zich terug te trekken uit den Itimg, waar over den geliefde gespruiten werd. Op straat had de graaf eene ontmoeting met de dames Brückner tot nu toe vermeden. Kwam I hij haar te voet tegen, dan was hij steeds een

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5