Maandag 23 November N°. 7892. A°. 1891. Derde Blad rij f-en-veert: gste Jaargang, Binnenlandsche Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Gemengde Berichten. SCHIEDAM, 21 November 1891. De minister Tak heeft liet wetsontwerp, waarbij o. a. de bepaling omtrent eene wijzi ging der verplichting tot inenting voorkomt, ingetrokken. De minister acht de bestaande bepaling heilzaam. Trouwens eene wijziging had niet de minste kans om door de Kamer te worden aangenomen. Dit is gebleken uit de wijzewaarop de Kamer het voorstel ontving en uit al wat er over gezegd en geschreven is. Met uitzonde ring van eenige confessioneelen, is het geheele land voor de bestaande regeling der vaccinatie. En oppert de Standaard den twijfel of de heer Tak de memorie van zijn voorganger over dit onderwerp wel zal gelezen hebben »Aandachtige lezing van dit rijke sIuk zou hem tot andere gedachten hebben gebracht". Als de Standaard meent wat zij zegt, is dit een der merkwaardigste voorbeelden van zelfmisleiding, die ons ooit onder de oogen kwam. (Arnh. Ct.) UITGEVER: X ODE. BBIlBlll! BOTEK8TK A AT, E 2 7. Volgens de te Amsterdam verschijnende Ochtendlode worden er pogingen aangewend het Tweede-Kamerlid Reekers te bewegen, zich een candidatuur te laten welgevallen voor den gemeenteraad van Amsterdam b\j de ver kiezing op 8 December e.k., ter voorziening in de vacature—Driessen, om na gekozen te zqn ook tot vervanger van den heer Driessen in het wethouderschap te worden benoemd. De heer Reekers zou dan wegens den om vang zijner bezigheden moeten ophouden lid van de Tweede Kamer te zjjn. (Gelijk wellicht niet algemeen bekend is, heerscht te Amsterdam sedert jaren de tradi tie, dat een der wethouders katholiek zij.) In het aanstaande jaar zal de vereeniging ter bevordering van de belangen des boek handels haar 75-jarig bestaan gedenken. Er rijjn vele redenen waarom deze vereeniging fier op haar verleden mag terugzien, en daarom roept zij dan ook bjj haar aanstaand jubilé den boekhandel en daaraan verwante vak ken op, om samen te werken onder haar aan voering, teneinde het feest te vieren op eene wijze, die met zekerheid het haar schoone doel kan en zal bevorderen, nl. door het houden van eene tentoonstelling. Zij wenscht nl. eene internationale tentoonstel ling in het leven te roepen, waorop het boek n zijn ontstaan, zijn geschiedenis, zijn be werking en opluistering gezien kan worden. Zij wil, bij haar drievierde eeuwgetij, een edelen wedstrijd uitschrijven, waar de kunst vaardigheid en de goede smaak zullen wed ijveren met de kracht der machinerieën en de hulp der chemische middelen om bet boek te doen worden wat het zjjn moetde waar dige drager der ontwikkeling van den men- schelijken geest >n zijn voortreffelijkste uitin gen. Om dit plan te verwezenlijken, roept de vereeniging alle vakgenooten zoowel uit het buitenland als uit Nederland op, om deel te nemen aan een tentoonstelling, welke van midden Juli tot het einde van Augustus 1892 in het Paleis voor Volksvlijt gehouden zal worden. De tentoonstelling zal de volgende groepen en afdeelingen bevatten: Groep A. I. liet Boek van den tegenwoor- digen tijd in al zijn vormen. II. Muziekweiken. III. De courant, nieuws-, dag- en weekbladen. Tijdschriften. IV. Landkaarten, atlassen, platte gronden, Wandplaten. Groep B. Boekdrukkerij. Hund-, trap- en snelpersen. II. Lettergieterij, zet- en distribueer- maciiines, en ander materiaalstereotypie. III. Drukinkten. IV.Houtsneedruk;galvanoplastiek. V. Druk- en smoutwerk, letterproeven. Groep C. 1. Plaat drukkerij. Persen en hulpmiddelen daartoe behoorend materiaal. II. Koper- en staalgravureetsen. Groep D. I. Steendrukkerij, Persen en hulpmiddelen. Hand- en snelpersen, enz. II. Steenen, verven en vernissen enz. III. Voort brengselen der lithographic. Groep E. I. De nieuwere wij sen ven repro ductie,waaraan de photographie ten grondslag ligtals pbotochemiegraphie, autotypie, chro- motypie, photolithographic, lichtdruk, photogra vure. II. Voortbrengselen en hulpmiddelen. Groep F. I. Boekbinderij. Gereedschappen, werktuigen, machinerieën. II. Boekbanden, band en machinewerk. III. Ontwerpen voor boekbanden, stempels en teekeningen. IV. Boekbandversie ringen. V. Grondstoffen leder, perkament, linnen, papieren, lijm enz. Groep G. I. Papier. II. Grondstoffen, ver vaardiging, machinerieën. G r o e p H. I. Kantoorboekhandel. Grootboeken, Journalen, agenda's, almanakken. II, Schrijf- en postpapier, enveloppen, monogrammen, stempels, laksoorten. III. Schrijfgereedschap, pennen, pot- looden, inkt, schrijfmachines, hectographen. Groep I. I. Boekerij, Boekenkasten enz. II. Benoodigdheden, boekensteunsels, ex libris. Groep K. I. Retrospectieve tentoonstelling (uitgaven enz. vóór de laatste 50 jaren versche nen). Geschiedenis van den boekhandel en aan verwante vakken. II. Antiquariaat. Het is zeker overbodig te wijzen op het groote nut dat deze tentoonstelling vooral voor den Nederlandschen boekhandel en aan verwante vakken zal stichten, zoowel door het verkrijgen van nieuwe inzichten als door het aanknoopen van handelsrelatiën met binnen- en buitenlandsche firma's. De belangstelling ook van niet-valcgenooten zal bovendien krachtig voor deze tentoon stelling worden opgewekt, nu met vrij groote zekerheid in het vooruitzicht s gesteld, dat de boekwezendag, die met zooveel succes twee jaar geleden te Antwerpen gehouden is, tijdens deze tentoonstelling te Amsterdam zal plaats vinden en dus met deze fenstviering samenvallen. Het comité bestaat uit de heerenF. Adama van Seheltema Amsterdam voorz. (firma Frederik Muller en Co.). Jan F. M. Sterck, Amsterdam, secr. (firma C.L. van Langenhuy- zen)S. Warendorf Jr.Amsterdam, pen- ningm. (firma Van Holkema en Warendorf), uitvoerend comité; K. Groesbeek, Amster dam (firma Seheltema en Holkema's boek handel), N. G.van Kampen, Amsterdam (firma P. N. van Kampen en Zoon), L.van Leer, Am sterdam (firma L. van Leer en Co,), J, Proost Jr.Amsterdam (firma J. Brandt en Zoon), A. Roeloffzen, Amsterdam (firma Roeloffzen en Hübner), C. SehillemansZutfen (firma W. J. Thieme en Cie.), F. C. D. Thieme, Nij megen (firma H. C. A. Thieme), R.W. P. de Vries, Amsterdam, mr. J. E. van Someren Brand (gedelegeerde van het comité), 25 Oosteinde, Amsterdam. Namens de commissie hier te lande voor het te Kota-Radja op te richten algemeene grafmonument ter nagedachtenis van de gevallenen in den Atjeh-oorlog wordt medegedeeld, dat thans ter uitzending naar Iudië gereed zijn36 marmeren platen, voor zien van namen van in dien oorlog gesneu velden of aan wonden overledenen, in de jaren 4873 tot 1883. Deze platen zijn gedurende eenige dagen voor belangstellenden ter bezichtiging in de werkplaats van den heer A. van Roon, steen houwer, in de Sumatrastraat no. 273a, te 's-Gravenhage, die belast is met de uitvoering van het marmerwerk en de verdere kunst werken in natuurlijken steen. Het gedenkteeken zal bestaan in eene monu- menteele portiek, te plaatsen aan den ingang van het kerkhof te Kota-Petjoet. Het ontwerp voor dat bouwwerk is geleverd door den heer A. van Delden, directeur der academie van beeldende kunsten, te 's-Gravenhage. Met de werkzaamheden tot het aanleggen van een nieuw ijzeren droogdok van bijzonder groote afmetingen onder Charlois (Z.-H.)gaat het flink vooruit. Donderdag is mengereed-; gekomen met de uitgraving ter voldoende diepte van de terreinen, zoodat waarschijnlijk nu weldra iets van het dok zelf te zien zal kunnen komen. Ingevolge een besluit van den Volksraad zijn gedurende September in de Zuidafri- kaansche republiek weder 24 staatsbeambten antslagen. Daardoor wordt eene bezuiniging van ruim f 72,000 verkregen. De ontslagenen zijn voor het meerendeel Hollanders, die werk zaam waren aau het departement van den minister van het mijnwezen. Zij moeten nu maar zien, hoe zij verder aan den kost moe ten komen. Sinds Januari zijn in het geheel reeds 150 dergelijke ambtenaren uit hunne winstgevende betrekkingen ontzet. Hollandsche jongelieden, die in hun vader land geen werk kunnen vinden, behoeven er dan ook niet langer op te rekenen, dat zij in de Transvaal wel een regeeringspostje zullen vinden. Het bezuinigingssysteem is daaraan de orde. In den laatsten storm, vertelt een oogge tuige, viel van een Vlaardinger logger een man overboord. Hij wist een stuk hout te bemachtigen, waarop hij eenigen lijd rond dreef. Op zijn hulpgeroep, dat door de beman ning van een ander schip gehoord werd, stelde men dadelijk pogingen tot redding in het werk. Terwijl zij hiermede bezig waren, kwam een groote visch aanzwemmen, die hem mee naar de diepte nam. De te Veendam na het drinken van be schimmelde thee overleden schipper De Koe en diens vrouw zijn zonder verzet van de iustitie ook zonder lijkopening aldaar begraven. De vader van de dienstbode J. II., die ver dacht werd van heling van door zijne dochter ten huize van den heer A. H., te Renlum, ontvreemde bankbiljetten, tot een bedrag van f1200, en dientengevolge in het begin dezer maand naar Arnhem werd overgebracht, is weder op vrije voeten gesteld. Goedereede. In onze gemeente gaat reeds een adres aan II. M. de Koningin-Regen tes rond, uitgaande van het gemeentebestuur, om voor de bewoners van Voorne en Putten eene verbeterde gemeenschap met Rotterdam te verkrijgen. Zonderling genoeg wordt er niets gedaan om den dagelijkschen stoombootdienst vanhier op Rotterdam op eigen risico door den heer Van Gelder ondernomen, te steunen. Waar schijnlijk zal deze thans bestaande dienst financieel te niet gaan, zoo niet op de eene of andere wqze daaraan subsidie wordt ver zekerd. Weder laat de Wijze van Menlo Park", zoo als de Amerikanen hun Edison met voorliefde noemen, van zich hooren. Ditmaal is de uitvin ding, waarop hij reeds in Amerika patent heeft genomen, zoo buitengewoon, dat ze waarschijnlijk een geheelen ommekeer zal teweegbrengen op het gebied van industrie en machinerie. Volgens bericht van 't patent- en technisch bureau van Ltiders, te Göilitz, wil Edison de electriciteit direct uit kool trekken. Neemt men in aanmerking, dat de beroemde uitvinder zijne patenten eerst uitgaf als hij ver zekerd was van den goeden u'tslag, dan begrijpt men ook met welke spanning de exploitatie van zijne nieuwe uitvinding wordt tegemoet gezien. SGHIE G 0 U R AII I. abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regek met inbegrip van eeue Courant1.10, Iedere gewone regel meer£j - o lti Driehak, geplaatst wordt tegen twkkjjak. tieiekeitd.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9