N°. 7896. A". 1891. aterdag 28 November. ij f - n -v© r t ig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTGRITRAAT, E 27. Buiteiilaiidsclie Berichten. GOORIIT. ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal franco per post, door bet gebeele Rtjk Afionderlijke iiominers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 g< one regel» met inbegrip van eene Courantjt.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 16den November 1891, no. 9; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad n». 87); Biengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de Jacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Zaterdag den iZden December aanstaande met zonsondergangmet uitzondei ing van de jacht op patrijzen, die reeds op den Sisten October 11. is gesloten, en van het in art. 15, sub lett. g van bovengenoemde wet bedoeld jachtbe drijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valilouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 19den Maart 1892. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant woi den geplaatst. 's-Gravenhage, den 17den November 1891. Da Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. DOITSC1I1ASD. De Berlijnsche correspondent der N. 22. Ct. deelt dd. 25 dezer het volgende mede Door personen die met 'den heer Giers van nabij in aanraking komen, wordt de verzeke ring gegevendat zijne ontvangst hier ter stede op hem den indruk der grootste harte lijkheid heeft gemaakt. Bij zijne ontmoetingen met monarchen en staatslieden op zijne reis is zijn vertrouwen op de handhaving des vredes versterkt. Alhier verkreeg hij den in druk, dat betrekkingen van goede nabuur schap tusschen Duitschland en Rusland ten volle bestaan en door beider regeeringen evenzeer verder worden aangekweekt. Als hoofdindruk van zijne reis noemt hijde daardoor verkregen overtuiging, dat de vrede lievende bedoelingen, waarmede alle regeerin gen bezield zijnde beste waarborgen voor den vrede opleveren. Hedenvoormiddag beeft hij een bezoek ontvangen van den rijkskan selier, die een uur b\j hem is gebleven. Ten 1 ure heeft hij den staatssecretaris Marschall bij zich ontvangen. De keizer heelt gisteren, onmiddellijk na zijne audiëntie aan den heer Giers en onder den indruk van het met hem gesprokene, de beëediging der recruten bijge woond en in eene korte toespraak tot hen gezegd»Naar het zich laat voorzien, zult gij slechts in vrede gelegenheid vinden om uwe dapperheid en uwen moed aan den dag te leggen". Tegenover de mededeelingen, die ik u reeds heden heb getelegrapheerd en die uit Russi sche bron kwamen, wil ik u thans berichten, <Jat in staatkundige kringen alhier het denk beeld bljjft bestaan, dat het bezoek van den Russischen rijkskanselier wel is waar een bewijs is van persoonlijke hoffelijkheid, maar geen staatkundige beteekenis heeft. In den pennestrijd, die ontstaan is tusschen de .aan Bismarck verknochte bladen en de organen van het centrum, komt iets aan het licht, dat reeds vroeger vermoed is, namelijk dat kort vóór Bismarcks val door bemidde ling van Bleichröder een vertrouwelijk on derhoud heeft plaats gevonden, waarin Windt- horst tot herstel van den kerkelijk-politieken toestand, zooals die bestond vóór 1870, zijne ondersteuning aan Bismarck aanbood en hem zelfs verzocht om bij eene eventueele veran dering van ministerie den heer Caprivials een vredelievend man en tot geen der partijen behoorende, tot zijn opvolger aan te bevelen. Ondanks het langdurig bezoek, door de heeren Von Caprivi en Marschal Woensdag aan den heer Von Giers gebracht, wordt het verblijf van den Russischen minister te Ber lijn bij voortduring als eene zaak van parti culieren aard beschouwd. Alleen verzekert de te Berlijn verschijnendeBussisehe OJfiziose Corresponded, dat de heer Von Giers op zijne reis de overtuiging heeft gekregen, dat alle regecringen door de vredelievendste be doelingen zijn bezield. Het bankiershuis Hugo Loewy te Berlijn, dat tal van filialen heeft, is gistermiddag door den commissaris van politie gesloten, terwijl de eigenaar werd gevangengenomen. De deposito's ontbreken en eene kas is er waarschijnlijk niet aanwezig. Naar aanleiding van het Russische uitvoer verbod, dat onlangs ook voor Finland van kracht is verklaard, herinnert de Köln. Zeiig. er aan, dat krachtens een wet van 12 Dec. 1864 Finlands graanuitvoer niet kan verbo den worden, tenzij zulk een maatregel drie jaar te voren zal zijn afgekondigd. Het thans uitgevaardigde verbod schijnt dus in strijd te zijn met de bestaande wetten. Het vrij-conservatieve Deutsche» Wochen- blatt, waarvan redacteur is de afgevaardigde dr. Arendt, de bekende bi-metallist, beweert te hebben vernomen, dat de rijkskanselier Caprivi zijne betrekking moede is en dat men een belangrijken omkeer in de binnen- landsche staatkunde hpeft te wachten. Het Wochenblatt maakt van deze gelegenheid gebruik om eene algemeene ontevredenheid in alle standen en partijen te constateeren over de onbezadigde en onvaste staatkunde, tot nu door het ministerie Caprivi gevolgd. Werkelijk moet Caprivi reeds meermalen verklaard hebben zqn ambt moede te zijn; nochtans behield hij zijne positie, en zoo stuit het gerucht van zqn aftreden ook thans op sterken twij fel. Het bericht van het Woehenllatt is, van politiek standpunt geziennochtans zeer karakteristiek. Verscheidene groote bladen "uit de provincie pleiten opnieuw voor eene persoonlijke verzoening tusschen den keizer en Bismarck, welke zij wenschen, ook al nam de laatste geen enkel ambt op zich. fSlNKSIJK. De Senaat heeft het eerste artikel van het wetsontwerp betreffende de douanetarieven aangenomen en is overgegaan tot de hehan- deling van de bijzonderheden der staten. Bij het hoofdstuk gezouten vleesch heeft de Senaat het minimum-tarief van 25 francs verworpen en daarna, na eene verklaring van de zijde der regeering, ook het maximum- tarief afgestemd. Het Journal des Déiats houdt de volgende ironische beschouwing over het vonnis tegen den aartsbisschop gewezen: »Een boete van drie duizend francs isgisteren aan mgr. Gouthe- Soulard opgelegd. Het hof van Parijs heeft door middel van zijn eersten-president Peri- vier, den aartsbisschop deze les gegeven in goeden smaak en welvoegelijkheid bjj het schrijven van brieven. De eer van den minister Fallières is gered, en aan zijn prikkelbaar heid is voldoening gegeven. De regeering wenscht zich ongetwijfeld geluk, zoowel met haar eigen doortastendheid als met de flink heid harer ambtenaren. Wat den aartsbisschop betreft, indien deze iets te betreuren heeft, dan is het ditdat hem slechts een betrekke lijk lichte straf werd opgelegd. Een zwaarder vonnis zou het slachtoffer nog belangwek kender hebben doen zijn. Een boete is wel aardig, maar een kleine gevangenisstraf zou toch niet hebben geschaad. Dergelijke ver volgingen voeren wel eens tot een uitkomst, tegenovergesteld aan het doel dat zij, die de vervolging op» touw zetten, wilden bereiken. Zij komen altijd min of meer ten goede aan hen, die zij zouden moeten treffen. Men zet hen zeer welwillend op een soort van voet stuk. In ieder geval is zulk een vervolging een aanleiding tot bespreking, tot publiciteit wij durven niet zeggen: reclame die den vervolgde wordt aangeboden". In het kolenhassin van Pas-de-Calais was Woensdagochtend de werkstaking volkomen. Des nachts is het bijzonder rustig gebleven, slechts éen daad van geweld wordt gemeld uit Annay, waar de grevisten de deur en de vensters vernielden van een huisje, bewoond door den mijnwerker Douvrin, die geweigerd had zich bij eene patrouille aan te sluiten. Woesnsdagochtend zijn te Lens de grevis ten siaags geraakt met werklieden, bezig met het vervoer van kolen, die bestemd waren voor de gasfabrieken te Parijs. Twee perso nen werden gearresteerd. De troepen te Lens zijn met veertig gendarmes versterkt. Het gerucht looptdat bij Méricourt ongeregeld heden voorgevallen zijn. ENGELAND. In eene Dinsdag te Birmingham gehouden openbare vergadering heeft de minister Salisbury het Veldtochtsplan der regeering voor de volgende' zitting ontwikkeld. Wegens de lersche quaestie, zeide hij, mochten op wetgevend gebied Eiigeland en Schotland niet achterstaan, en daarom zou wel degelijk in deze zitting ook aan Engel- sche en Schotsche belangen, die reeds lang op afdoening wachtten, de aandacht worden geschonken. Belastingwezenkiesrecht-uit breiding, betere regeling der binnenlandsche administratieuitbreiding van het kleine grondbezit waren slechts enkele maatregelen, die dringend de aandacht vereischten. Ten slotte betoogde Salisbury de onmoge lijkheid, dat de partij van Gladstone er ooit Home Mule (een eigen Parlement voor Ier land) door zou krijgen, zelfs in het onwaar schijnlijk geval, dat deze bij de aanstaande verkiezingen eene meerderheid mocht ver werven. OOSTEN» IJ K. De ministers van financiën en van handel zijn het samen eens geworden over het vraagstuk van de regeling van den omloop van het papieren en gemunte geld en over dat van de belasting op beurszaken. De Hongaarsche delegatie heeft de begroo ting voor buitenlandsche zaken goedgekeurd. De heer Apponyi betuigde zijn deelneming in het lijden, dat de hongersnood in Rusland veroorzaakt. De heer Tisza keurde Kalnoky's Oostersche staatkunde nadrukkelijk en onom wonden goed. De heer Falck, rapporteur, verdedigde de regeering tegen het verwijt dat zij eene te lijdzame staatkunde zou volgen. RUSLAND. Aan de Politische Corr. wordt uit St.- Petersburg gemeld, dat de czaar heeft be volen aan de fcentrale commissie, welke ge vormd wordt voor de ondersteuning der be volking van de door hongersnood geteisterde gouvernementen, uit de keizerlijke particuliere kas eene som van 50 millioen roebel ter beschikking te stellen. Een telegram van den 25n uit St.-Peters- burg aan Duitsche bladen maakt melding van het plan der uitgifte eener premie-leening van 6 millioen roebel ten bate van de nood lijdende bevolking. De leening zou worden uitgegeven in 1,200,000 obligatiën van 5 roebel elk, terwijl de uitloting metpremiën zou plaats hebben van 100,000, 75,000, 50,000 rb. en een aantal kleinere bedragen. ITALIË. De Kamer van afgevaardigden is Woens dag weer b'y'eengekomen. De minister van financiën heeft het besluit der regeering ingediend, waarbij het invoerrecht op zeker aantal artikelen verhoogd wordt, en daarop de goedkeuring gevraagd. Verscheidene interpellatiën zijn aangekon digd, onder anderen eene betreffende de gebeurtenissen naar aanleiding der bede vaarten te Rome.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1