ÏÏÏTVOEBIM Fanfarekorps HALLELUJA, Cacao en Chocolaad A. BRESSEN. DEJI fCOLlfiSmSE J. DE GOEDEREN Wz„ Geveilde en vertocfiïeliii'oereailG peËeï apyertentienT~~ eikenhouten Sluisdeuren, vierjarig Wilgenrijshout, lepe- en Kastanjeboomen is gereed. Van Nunen. Geiuengdo Berichten. 2 buiten gebruik gestelde IEPEN TAKHOUT, 5. De vereeniging als zoodanig bedeelt niet. 6. De vereeniging houdt zich buiten kerke lijke en staatkundige geschillen. 7. Het bestuur bestaat uit drie personen] door en uit de leden te kiezen. 8. Elk lid betaalt een contributie van minstens f0.50 per jaar. "Wie zich hiermede in hoofdzaak vereenigen kan, vuile het bij deze circulaire gevoegde biljet in, dat over eenige dagen wordt terug gehaald. We stellen ons voor, spoedig een verga dering bijeen te roepen tot vaststelling der statuten en benoeming van een bestuur. J. W. J. van Harwegen den Breems, F. Bijlandt, M. C. M, de Groot, F. Haverschmidt, Herman J. Jansen, J. C. H. Kramers, J, Lech- ner C.Sz., S. A. Maas, Joh. W. Pont en Th. A. J. Zoetmulder. Het verheugt ons, dat de in deze circulaire behandelde aangelegenheid ook hier ter stede aan de orde komt. We beamen volkomen, wat de onderteekenaars over de bedelarij in het midden brengen. We verzoeken onzen lezers haar toch met aandacht te lezen, opdat ze er de overtuiging uit mogen bekomen, dat er een edel doel mede beoogd wordt, en tevens de uitroeiing van een kwaad, dat telkens grooter verhoudingen aanneemt. Verleden jaar hadden we het genoegen de algemeene werklieden-vereeniging ïDoor Een dracht grooter" met een warm woord bij onze lezers aan te bevelen. Ze heeft baareerste levensjaar thans achter den rugen uit achterstaande advententie blijkt, dat ze aanvankelijk succes heeft. Voor een jaar met 72 leden begonnen, telt ze er thans '270. Dit getal kan en zal natuurlijk nog klimmen, vooral echter wenschen wij, dat het getal begunstigers toeneme. De vereeniging verdient dit ten volle den werkman, wiens krachten beginnen te ver minderen, bij te staan, waar hij zelf het zijne doel, om rieh dan voor gebrek te vrijwaren, dat kan niet -miers dan veler sympathie ver werven. De meid J. v. d, W., .van wie wij in ons nummer van 21 dezer melding maakten als diefstal van geld gepleegd hebbende bij vrouw Wever in de Kinderbuurt, heeft zich ook nog in twee andere woningen bij insluiping aan diefstal schuldig gemaakt van een hoi loge, knoppen, ketting en kleedingstukken, welk een en ander zoowel te Vlaardingen als hier is in beslag genomen. In den afgeloopen nacht, S'/g uur, is de brandersknecht G. v. Beers te water geloopen in de Noord resigracht, aan de zijde der Konijnenbuurt, waaruit hij is gered door den werkman Jan Stoker, die op het hulpgeroep uit zijne woning kwam en die zich daarvoor te water heeft begeven. Van Beers, die in de branderij van den heer Gouka in de Konijnen- buurt van droge kleeren is voorzien en daarna per rijtuig naar zijne woning aan het Oude Kerkhof zou worden gebracht, is onder weg gestorven. De minister van binnenl. zaken heeft aan de Kamer meegedeeld, dat nog een geruime tijd moet verloopen voordat de uitkomsten der beroepstelling het licht kunnen zien. De bewerking dezer uitkomsten wordt belangrijk vertiaagd, doordien vele telkaarien niet vol doende zijn ingevuld. Een groot aantal kaar ten tnoet dientengevolge ter nadere aanvulling worden teruggezonden. De Rootnsche bladen ontvingen het vol gende schrijven De ondetgeteekerulen, s-ecietarissen, der ver gadering van katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer, gehouden te VHage den 25n November 1801. hebben de eer u mede te deelen, met machtiging aan dit schrijven publiciteit te geven, dat de grondslagen om te geraken tot eensgezindheid onder de katholieke Kamerleden op die veigadering zijn gelegd zullende eeno definitieve beslissing daaromtrent op eene vol gende vergadering worden genomen. Zij zijn er zeker van, de meaning van al hunne ambtgenonten uit te drukken, wanneer zij tot de geheele katholieke pers in Neueriand het verzoek richten, iedere polemiek over deze quaestie en zoo mogelijk over andere twistpunten, althans voorloopig, te staken. Walter. Den Haag26 November 1801. Aan het Hbl. werd volgens Donderdag]!, te Amsterdam ontvangen telegram uit Soerabaia medegedeeld: jAan de zware droogte is een einde gekomen op geheel Java", nu en dan een buitje, met neiging tot meer regen. Door den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam is bepaald dat iedere 's nachts surveilleerende agent van politie vijf en twintig cent belooning zal ontvangen voor elke deur en elk raam die hij open vindt. Deze maatregel schijnt gunstig te werken; althans in de laatste dagen hoort men minder van inbraak. De belooning spoort de agenten aan om goede surveillauce te houden. Daar er des nachts steeds twee agenten te zamen loopen, worden de kwartjes gewoonlijk door hen gedeeld. (N. B. Ct.)rc De te Rotterdam gehouden cellecte voor de ongelukkig geworden huisgezinnen door den hagelslag van 1 Juli 1891 in Limburg heeft opgebracht f1498,27. Het Doolhof aan de Kruiskade te Rotter- dam is bij publieken verkoop opgehouden voor f250. Te Groningen zijn vijflig Duitschers uit Amerika teruggekeerd, omdat zij den toestand in de nieuwe wereld veel slechter vonden dan in hun oude vaderlaud. Van de ruim 1200 schuldeischers in het faillissement Walterste Venlo, waren er meer dan 200 naar die gemeente gekomen in de blijde verwachting, het resteerende van hunne vordering in ontvangst te kunnen nemen. Zij werden echter in die verwachting zeer teleurgesteld, want allen keerden zonder een cent huiswaarts. Deze oproeping van crediteuren was aileen belegd naar aanleiding van een door of namens den ontvanger der registratie ingediend ver zoekschrift om ais preferent sehuldeischer te worden aangenomen voor f 780,'t rijk toeko mende voor gemaakte gerechtskosten in het strafgedingtegen de gebroeders Wolters gevoerd. Bij een hevigen uitslaanden brand gister nacht in de Anjeliersstraat te Amsterdam moesten de bewoners over de daken vluchten en bekwamen allen min of meer brandwon den. Drie met een klein kind konden het gasthuis, na verbonden te zijn, verlaten eene oude vrouw moest ter verpleging daar achter blijven. Met 5 brandkraneu werd de brand door het springen van een petroleumstel ontstaan binnen IV? uur gebluscht. Het perceel is bijna geheel uitgebrand. De ziekelijke vrouw van een landbomyer te Lichtenvoorde werd Dinsdag een oogen blikje door haar dochtertje alleen gelaten omdat deze hout moest sprokkelen. Terug gekomen, vond zij hare moeder dood bij de kachel, overdekt met hevige brandwonden. Scheveningen. Donderdagavond is alhier, na een ongesteldheid van slechts weinige dagen, overleden dr. J. van der Mandele. Als geneeskundige genoot hij, zoowel in de hoogere als in de lagere standen, een groot vertrouwen. Maar ook buiten Scheveningen zal men zijn heengaan diep betreuren. Ais geneesheer van de Sophia-sticluing eene betrekking, welke dr. Van der Mandele twaalf jaar geheel belangeloos waarnam verkre gen houderden kinderen uit alle oorden des lands op zijn adviezen eene verpleging, die tot volkomen herstel leidde. Amsterdam. Dokter Baruouw, een onzer verdienstelijkste medici, herdacht gisteren zijn 25-jarige ambtsvervulling, onder vele blijken van belangstelling en waardeering. De mede-bestuurders van het Witte Kruis vereerden hem een prachtigen piatenstan- daard zijn oud-leerlingen bij de ziekenverple ging van bet Witte Kruis een teekening van De Bock van een aantal vrienden kreeg bij een marmeren beeld op voetstuk. Utrecht. Burgemeester en wethouders stelden Donderdag in de gemeenteraadszitting voor aan den pas afgetreden burgemeester dier gemeente, den heer mr. W. R. Boer, pensioen uit de gemeentekas te verleenen. Van het voornemen daartoe door de pers op de hoogte gebracht, had de heer Boer even wel aan den raad bericht dat hij voor pen sioen niet in aanmerking wenschte te komen, zoodat het voorstel werd ingetrokken. Voor zeker geen alledaagsch verschijnsel De raad besloot met 26 tegen 6 stemmen tot het stichten der handelsbeurs en fruithai, waarvoor de plannen al zooveel jaren han gende waren. Zij zullen op iiet Vredenburg gebouwd worden. De nadere berichten uit Sim Francisco, be treffende de aardbeving in Japan, luiden ver schrikkelijk. In 31 provinciën werden aardschok ken gevoeld. Een stad van i 5,000 inwoners aan den Tokardo-spoorweg werd bijna geheel verwoest, waarbij 747 personen liet leven verloren. Te Kano werden 600 buizen vernield en 100 menschen gedood, in Ogaki stortten 35 huizen in, werden 2000 in de asch gelegd, 700 personen gedood en 1300 gekwetst. In de districten Achy en Gifis werden 42,000 huizen verwoest, 4000 personen gedood en 4000 gekwetst. Omstreeks 200,000 menschen zijn zonder dak. De aardbeving duurde van 28 October tot 5 November6600 aard schokken werden geteld. Sedert 1855 is geen ramp van dien omvang voorgekomen. Hermann Zeitung, het Weener kieedermakertje, dat er van houdt als bestelgoed te reizen, is Donder dag in zijn kist te Brussel aangekomen. Toen men hein er uit haalde, was hij uitgehongerd en daarbij half verstijfd van de koude. De politie weifelt nog of ze hem weer over de gren zen zal brengen al dan niet. De Amerikaansche uitvinding om regen te maken is gebleken niet onfeilbaar te zijn. Uit Calcutta wordt n.l. gemeld, dat men te Bezwada, waar sedert geruimen tijd geen regen was geval len. t»ne hoeveelheid van 100 kilo roburiet op een heuvel heeft doen springen, zonder dat er echter een droppel regen is gevallen. Door de Britsche admiraliteit worden proeven genomen met een nieuw materiaal, dat een zoo goed als ondoordringbare binneribekleeding voor schepen opleverthet wordt gemaakt uit het cel- weelsel van kokosnoten. De proeven te Portsmouth moeten uitstekend hebben voldaan. Bij het spoorwegongeluk te Domnino op de lijn Otel-Griasi zijn twintig passagiers en drie treinbeambten gedood en tien gewond. De trein ontspoorde op een brug en de vier achterste rijtuigen vielen van de brug af. Gelukkig was de rivier bevroren, anders zou het verlies van mensehenlevens nog grooter ziin geweest. Een behanger te Brussel kreeg een brief ge- teekend Jack the Ripper, waarin deze schreef dat hij een dezer dagen diens 15-jarige dochter zou komen vermoorden. Indien het volgende verslag, overgenomen uit de Atlanta Constitutionals juist kan worden aan gemerkt, heeft zich op onze tot nu toe zoo kalme en vredelievende buurvrouw ade maan" iets zeer merkwaardigs voorgedaan. Van groot belang zou het daarom zijn te vernemenzegt de New castle weekly Chronicleof het daarin medege deelde ook elders is waargenomen. Men moet dan weten dat prof. J. L. Ray, van Ashland (Virginié) die door zijn grooten telescoop ver scheidene maanden achtereen nauwkeurig de om wentelingen der maan bespiedde, op eens voor den dag komt met de wonderbaarlijke ontdek king van verschrikkelijke vulkanische uitbarstin gen op deze reeds lang doodgewaande oude dame. Bij hem stond tiet sedert eenigen tijd vastdat er leven op de maan waszelfs al mocht het waar zijn, dat de vulkanische beroe ringen daar ooit hadden opgehouden, en al kon hij zijne meening niet tot klaarheid brengen door de aangenomen hypothese omtrent den dampkring. »Toen ik zegt hij, sin den nacht van 22 Juni jl. onze eens zoo stille en zedige Luna roet groote aandacht aanschouwde, werd mijn sterk vermoeden, mijne overtuiging plotseling bewaar heid over hare geheele oppervlakte, zooals deze zich aan ons oog voordoet, was eene ontzagwek kende werkzaamheid waar te nemen. Plekken die tot nu toe waren beschouwd geworden als grijze vlekkenbleken thans in werkelijkheid groote zeeën of wel eene gesmolten massa. Immers, ik zag verbazende uitgestiektheden, oogenschijnlijk watervlakten door het maangebied geslingerd en neerkomen op 1000 Engelsche mijlen afstand van de plaatswaar zij werden opgenomen. Voorts nam ik waar, dat verscheidene hooge bergen in het niet verzonken dat de geheele maan onophoudelijk werd heen en weer gezwaaid, en dat alles wat zich daarop bevond, aan eene allerverschrikkelijkste beroering onderhevig was. Met ontzetting sioeg ik dit wonder uren lang gade, totdat de verwarring eindelijk bedaarde en door eene doodsche stille scheen te worden ver vangen. Ik ben er volkomen zeker van, dat de maan bij die gelegenheid verscheidene graden uit hare loopbaan geslingerd is geworden, zoodat zij thans wel twintig duizend mijlen dichter tot de aarde is genaderd. Welken invloed ditnuopden natuurlijken loop der dingen zal oefenen, kan ik, zooals te begrijpen valt, onmogelijk voor spellen. Maar aangezien de omwenteling der maan haar oorzaak vindt in eene oogenblikkehjke macht, die onze wachter in de onmetelijke ruimte slin gerde aangezien zij hier voortdurend door de aarde wordt aangetrokkenaangezien deze gesta dige aantrekkingskracht vermeerdert, naar gelang de afstand vermindert, en we! in omgekeerde vieikantsverhouding; aangezien daarenboven de juist genoemde oogenblikkelijke macht dezelfde blijft, zoo is het bestaande evenwicht tusschen de beide krachten verbroken. Door de opheffing dezer harmonische werking zal de maan ten slotte melt.een onnoembaar geweld op de aarde neer vallen, en vreeselijk moet de verplettering zijn, die deze va) z&l teweegbrengen. Zoo zou dus in de toekomst kunnen worden verwacht en deze toekomst kan niet verre zijn dat maan en aarde zich vereenigen en weer éen geheel vormen, zooals eenmaal het geval was ver terug in de eeuwigheid, in de geschiedenis van het heelal. Het zal wel onnoodig zijn te herinneren, dat dit verhaal aan een Amerikaansch blad ont leend is. Verkocht28 November. Notaris P. J. Lau. Een woonhuis met loods, open grond en erf, staande aan de Dammelaan, wijk B. no. 140', groot 79 centiaren, in veiling f980. Verkocht voor f990. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer geliefde Schoondochter en Schoonzuster, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam Wed. J. C. FILEDT KOK— Kaldenbacii. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde echtgenoote, betuig ik mijn hartelijken dank. J. A. FILEDT KOK. Delft. De Deurwaarder A, BOSMAN is voor nemens, ten verzoeke van Heeren Burge meester en Wethouders van Schiedam, in het openbaar te verkoope» op Vrijdag dl December 1891, des voormiddags ten elf «re, aan den Noordmolen aldaar; en des namiddags ten 2 ure: EN achter den Watertoren, achter de Sleephelling, aan den 8chlnkeld(jk, Tulnlaan, Lange Sleuwsfraat, Broers- vest en A'leuire Haren. Te beginnen bij den Watertoren. VAN IIET Directeur de Heer A. v. d. Griend, op NAAADAG 30 lOmBEB 1891, des avondsten ?Vs ure, IN HET LOKAAL VOOR EVANGELISATIE,. aan de Broersvest te Schiedam. KAARTEN a 23 Cents verkrijgbaar van af Woensdag 23 dezer bij de Heeren G, v. d. ZEE, Broersvest, A. JORDAANS, Singel, en H. APON, Hoofdstraat. ISarkt, E 139, SCHIEDAM.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2