A°. 1891. Maandag 30 November. N°. 7397. Derde Blad ijf- en-veert: g-st© Jaargang-. Buitenlandsche Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAUS BOTER STRAAT, E 2 7. 1.85. - 2.50. - O.JO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer .-0.10. Drieham. geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzondeilijke nommers D U I 1' S C II L A 1' D. In den Rijksdag verklaarde Caprivi, dat hij zijn ambt volstrekt niet moede is en daarin blijven zal zoolang het den keizer behaagt. In de buitenlandsche politiek, zeide hij, gaat er niets boven waarheid en openhartigheid, 's Keizers reis naar de Newa had eene vriend schappelijke verstandhouding tusschen de beide met elkander verwante keizers ten ge volge. Van het bezoek der Fratische vloot te Kronstadt had de pers te veel ophef gemaakt. In de verhouding van Engeland tot het drie voudig verbond was niets veranderd. Iets •onrustbarends viel daaruit volstrekt niet af te leiden. De bedoelingen van den czaar waren zeer vredelievend, en in het verhoogde zelf bewustzijn der Fransehen school voor Duitsch- land geen gevaar. De tegenwoordige toestand van algemeene wapening zou nog lang aan houden. Het verleden jaar door Duitschland met Kngeland gesloten verdrag werd door den rijkskanselier verdedigd: Duitschland is er daarbij volstrekt niet slecht afgekomen. De verwijten, tegen de regeering gei icht wegens het intrekken van de dwangmaatregelen be treffende de passen voor Elzas-Lothariugen en wegens het openstellen der oostelijke grenzen voor vreemde arbeiders, werden door Caprivi weerlegd. De bedoelde intrekking heeft bijge- -dragen tot het éen worden van de rijkslanden met het rijk, en de toelating der arbeiders is .geschied in het belang van den landbouw. Ook in de verkiezing van Stablewski en in het toelaten van het Poolsch bij het bijzonder onderwijs, kan geen reden tot ongerustheid gelegen zijn. De rijkskanselier veroordeelt met nadruk het militaire pessimisme, dat zich in den laat- sten tijd in Pruisen veel liet waarnemen. Geen natie heeft voor den eerstvolgenden oorlog zoo vele goede kansen als de Duitsche. Ook ■de dislocation op de Russische en Fransche grenzen geven tot ongerustheid geen aanlei ding. Daar tegenover hebben Duitschland en Oostenrijk hunnen plicht gedaan. De Duitsche •politiek verkeert in het zeer gelukkige geval van te kunnen steunen op een uitstekend leger ■en op de onverdeelde offervaardigheid van de natie. Bij de gisteren door den Rijksdag aange vangen behandeling der begrooting voor het •dienstjaar 1892 93 gaf de secretaris der schatkist een overzicht van den financieelen toestand. Het loopend dienstjaar zal waar schijnlijk een tekort van 8 millioen opleveren. De opbrengst der invoerrechten bewjjst dat •de exporteurs eene afwachtende houding aan nemen, met het oog op de nieuwe handels verdragen. Omtrent de uitgifte der nieuwe i leening valt nog niets met zekerheid te zeggen, daar die in de eerstvolgende maanden niet aoodig zal zijn. De gedruktheid der 3 pCt. schuld is slechts toe te schrijven aan de zenuwachtige gesteldheid der beurs. Dat alleen het 4 pCt. type een juiste basis zou opleve ren is eene dwaling; de regeering hoopt het krediet des rijks onder werkelijk gunstiger voorwaarden te kunnen handhaven. Naar men verneemt, reist de koning van Denemarken met zijne gemalin naar Stettin, waar laatstgenoemde verder reist, teiwijlde koning zich hedenavond of Zondagmorgen vroeg incognito tot een kort bezoek naar Potsdam begeeft. Hij zal daar aan het »Stadt- schloss" afstappen. (De beide vorstelijke personen zijn op hun terugreis van Livadia naar Denemarken.) De bekende anti semiet baron Von Richt- hofen heeft bij het congres der conservatieve partij te Breslau een ontwerp-programma ingediend, waarvan de hoofdinhoud is be strijding van het jodendom door alle wettige middelen, toepassing der vreemdelingenwet op de joden en instelling van een onderzoek of een volk, dat de voorschriften van den Talmud volgt, waardig is in de hedendaagsche maatschappij te worden opgenomen. B E L G I E. In de gisteravond te Brussel onder voor zitterschap van den heer Vanderkindere ge houden algemeene vergadering van de vLigue libérale'" werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daarin wordt medegedeeld dat het comité zich niet kan aansluiten bij de formule van algemeen stemrecht zonder meer, waarbij gevoegd woidt dat de alge meene raad der Ligue" overtuigd is dat het algemeen stemrecht thans niet voor België past. Het verslag geeft vervolgens uitdrukking aan het stellige besluit der nLigue" om het door de regeering voorgestelde kiesrecht-ont werp te verwerpen, aan welk ontwerp de heer Beernaert zijn steun gegeven heeft. De heeren Graux en Bulls legden verklarin gen af in gelijken zin. De conclusiën van het rapport werden aan genomen, terwijl de heer Vanderkindere herkozen werd als president. P R A H K R IJ K. De begrooting der stad Parijs voor 4892, zooals zij den gemeenteraad is aangeboden, wijst een cijfer in ontvangst en uitgaaf aan van 289'/a millioen. Opmerkelijk is het na te gaan, hoe de uit gaven sedert 1871 telken jare klimmen. In 1872 bedroegen zij 194'/s millioen, in 1880 was men reeds tot 248 V2 millioen gekomen, het vorige jaar was het cijfer 271 Va millioen, en thans, gelijk men ziet, is het weer met 48 Va millioen verhoogd. De accijnzen moeten de helft der uitgaven bestrijden. Voor het loopende dienstjaar wijzen zjj eene ontvangst aan van ruim 141 millioen. De inschrijving, door de Figaro geopend om fr. 5000 bijeen te krjjgen ter bestrijding der boete en pi oceskosten van den aartsbis schop van Aix, is gesloten. Reeds den eersten dag was die som ruim bijeen. Lafargue's verkiezing is door de commissie uit de Kamer geldig verklaard, nadat gebleken was, dat zijne nationaliteit gemakkelijk kon vastgesteld worden. Het proces tegen den aartsbisschop van Aix zal nog een nasleep hebben. De Figaro wordt vervolgd ter zake van de inschrijving, door dit blad geopend ten behoeve van mgr. Gouthe-Soulard, daar deze inschrijving ook ten doel had, gelden bijeen te brengen ter voldoening van de proceskosten. O O S T E M It IJ K. In de Oosten rij ksche Delegatie heeft Zallin- ger een lans gebroken voor de vrijheid en het wereldlijk gezag des pausen. Nadat ver scheidene afgevaardigden hun volkomen ver trouwen in Kalnoky te kennen hadden ge geven, sloot prins Wendisehgraz, rapporteur, zich aan bij Zallinger, de hoop uitsprekende, dat de oplossing van het vraagstuk van de wereldlijke macht des pausen langs vrede- lievendeu weg door Italië zelf zou worden ge leverd in katholieken geest. Zallinger beantwoordende, zeide Kalnoky dat die spreker een vraagstuk heeft behan deld, waarvoor men nog geen practische op lossing gevonden heeft. De regeering wenscht dat er vrede heersche tusschen het pausdom en het koninkrijk Italië. De Oosten 1 ij ksche bevolking verlangt in vrede te leven met het Italiaansche volk. De begrooting van buitenlandsche zaken werd aangenomen. Het bestuur der oud-Czechisehe partij in Boheinen heeft de tegen 29 dezer belegde vergadering, om te beslissen over de vraag of alle leden dier partij gezamenlijk hun mandaat als leden van den Landdag zullen neerleggen, voor onbepaalden tijd uitgesteld, aangezien verscheidene leden hadden verklaard dat, ook wanneer eene meerderheid zich voor -oodanigen stap zou verklaren, zij zich aan dat besluit niet zouden onderwerpen. RUSLAND. De kroonprins heeft zich aan het hoofd gesteld van het centraal comité tot onder steuning der slachtoffers van den hongersnood. Aan de Daily News wordt uit St.-Peters- burg geseind, dat de gouverneurs der provin ciën aangeschreven zijn, het koopen van granen door joden te beletten. In de te Moskou verschijnende Wedomoste vraagt graaf Leo Tolstoï, de beroemde schrij ver Jiheeft Rusland genoeg brood om het tot den volgenden oogst uit te houden?" Som migen zeggen ja en anderen neen, maar niemand weet het zeker. Maar men moet het weten, want indien met het voorjaar bleek, dat er te weinig is, dan zou de toestand allen doen sidderen. Dan zouden millioenen in levensgevaar verkeeren, en het ergste zou nog de menscheiijke razernij wezen, die uit wanhoop ontspruit. Bjj toont aan, dat het misgewas juist het vruchtbaai ste deel van Rusland, dat anders voornamelijk de overige deelen des lands van voedsel voorziet, heeft bezocht. Dus ook in laatst bedoelde streken dreigt het gevaar. Verder wijst hij op het gebrek, dat ook buiten Rusland, zij 't ook minder erg, heerscht. Daardoor hebben ook anderen groote voor raden graan moeten opkoopen. Rusland doet hem, daar het de overschotten van vroeger niet meer bezit, aan het Egypteland uit Jozefs tijd denken, met dit onderscheid, dat het geen Jozef heeft gehad, die tijdig zorgde en het noodige bijeenbracht voor den kwaden dag, die komen moest. En nu is er bovendien nog geldnood, zoodat velen reeds alles of bijna alles verkocht hebben. Het gevaar hiervan is, dat men in sommige streken niets krijgen kan, en dit geeft aanleiding tot een paniek, een geheimzinnig angstgevoel, waardoor de mensch zijn geschiktheid tot handelen, zijne rede ver liest. Van die paniek neemt hij zelfs in de hoogste kringen reeds kenteekenen waar. Deze onzekerheid, die zoo gioote rampen in haren schoot draagt, mag niet vooitduien. Aan mannen, die weten en willen, de taak om raad te schaffen. Gelijk een boer, die zijn kleiu kringetje doorkruist om brood te zoeken, zoo moet de hooger staande, en dus zeker de regeering, een veel wijderen kring doorkruisen om het noodige te vinden. Die kring heet: Iudié, Australië, Amerika. Alzoo ten spoe digste juist weten hoeveel er nog in 't land is, en dan het ontbiekende koopen. Voor het eerste zou hij een flink comité van paiticu- lieren wenschenvoor het laatste moet de staat optieden. Staatsgeld is onmisbaar 0111 da» veieischten invoer te hetalen. Tn een paar weken kan men de gegevens verzamelen en daaruit een juist besluit trekken. ITALIË. Het blijkt, dat de minister-president Rudini bij de indiening van het besluit tot verhoo- ging van het invoerrecht op sommige artikelen, de Kabinetsquaestie in de Kamer gesteld heeft. Niet minder dan 53 aanvragen om de regeering te interpelleeren zijn bij de Kamer ingekomen. Vier dezer loopen over de bede vaarten naar Rome en den daaruit ontstanen toestand. Tusschen anarchisten en radicalen heeft in eene vergadering te Rome een verwoede vechtpartij plaats gehad. De anarchisten en socialisten waren uitgesloten van deze verga dering, waar de afgevaardigde Fratti een rede zou houden; maar verscheidene leden van eerstgenoemde partij wisten toch in de zaal door te dringen, en veroorzaakten wan ordelijkheden. De politie moest ter hulpge roepen worden, en het was den redenaars

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9