Gemengde Berichten. staat, bleek volkomen dat diens opvatting tegenovergesteld was aan die van spreker, die de christelijke beginselen op staatsgebied wil blijven voorstaan en den heer Keuehenius verweet onnoodig hier tot verdeeldheid aan leiding te geven bij de rechterzijde. De motie- Tijdens bestreed hij. De heer Noordtzij bleef samenwerking mo gelijk achten tot voorbereiding van de schei ding van kerk en staat. De heer Smit drong aan op afschaffing der rijnstollen op vaarten en wegen. De heer Lieftinck achtte het vertrouwen ter zake van kiesrechthervorming zeer ge rechtvaardigd en bestreed eveneens de motie- Tijdens. De lieer Keuehenius hield vol, dat tenge volge van de scheuring bij de katholieken de vorige regeering is afgetreden en de libe ralen meerderheid zijn geworden. Hij zin speelde op de verongelijking en den smaad, den anti-revolutionnairen en ook den heer Schaepman aangedaan en deed een beroep op aller samenwerking om deze regeering te steunen, die liefde voor het Huis van Oranje zou aankweeken. De heer Hartogh bestreed de motie-Tijdens. De heer Tijdens verdedigde nader zijne motie, die door den heer Poelman werd be streden. De heer Harte protesteerde, namens de katholieken, tegen den heer Keuehenius, die de trouw der katholieken jegens het Vorsten huis verdacht trachtte te maken, hen aan- spiakelijk stelde voor de uitingen in de katho lieke pers en hen beschuldigde zich vergrepen te hebben aan de christelijke beginselen, door het vorig Kabinet te bestrijden. Nadat de minister Tak volgehouden had dat kiesrechthervorming zal komen zoodra de voorbereiding afgeloopen is, werd het algemeen debat gesloten. De motie-Tijdens werd verworpen met 80 stemmen tegen 1. Bij hoofdstuk I drong de heer Conrad aan op demping der sloot b$ het koninklijk paleis, waartoe de minister van financiën zijne mede werking beloofde. De beraadslagingen over hoofdstuk II zijn daarna aangevangen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 2 December 1891. Gisteravond is een man in de kolk van de Buitensluis alhier gevallen. Hij meende dat het draaibruggetje, waarover hij wilde gaan, gesloten was, doch het was juist open om een schip door te laten. De sluiswachters Van den Bos en De Boo hebben hem gered. Hij heeft geen letsel bekomen. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal op Vrijdag 4 dezer niet plaats hebben. Het wetsontwerp tot heffing eener belas ting op het vermogen met eenige progressie heeft het departement van financiën verlaten. De toestand van liet lid der Eerste Kamer mr. Moolenburgh levert geen gevaar meer op. De patiënt is nog wel zwak, doch dat is slechts een quaestie van tijd. Het lid van de Tweede Kamer de heer "Veegens is sedert eenige dagen ongesteld en moet het bed houden. Op den huize "Westerveld onder Elden nabij Arnhem, overleed 11. Zaterdag, op ruim gl-jarigen leeftijd, Eduardus Ludovicus baron van Voorst tot Voorst, oud-lid van Gedepu teerde Staten van Gelderland. Blijkens nader ontvangen officieele mede- deeling betreffende de in 1892 te Weenen te houden internationale tentoonstelling van muziek en tooneel, is de termijn voor het inzenden van aanvragen, om aan die tentoon stelling deel te nemen, verlengd tot 31 Dec. a.s. De directie der LuikschMaastrichtsche spoorwegmaatschappij is door deNederland- sche regeering gemachtigd geworden, om ook op hare lijn met 1 Juni 1S92 de eenheid in den spoorwegtijd in te voeren. Voor rekening der exploitatie-maatschappij zijn aan onze binnenlandsche fabrieken namelijk aan de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmateriaal te Am sterdam en aan die van den heer J. J. Beijnes, te Haarlem, belangrijke bestellingen opgedragen tot levering van spoorweg rijtuigen. Namens de scheepstimmerlieden-vereeni- ging »Eendracht", de onderlinge werklieden- vereeniging Verbetering zij ons Streven" en de scheepsbeschietersvereeniging Een heid onder ons", alle te Amsterdam, is aan den minister van rnarine een adres gericht. Daarin wordt betreurd, dat de minister de Nederlandsche scheepsbouw niet in aanmer king doet komen voor den bouw der eerste, voor Indië bestemd'-, schepen. Gevraagd wordt wat -Jen Nederlandschen werkman belet met den buitenlandschen mede te dingen, en er op gewezen, dat zij, zelfs met de oude machines, spoedig het werk kunnen afleveren, zooals gebleken is bij den bouw van de Beinier Klaeszen op 's rijks werf; of ontbreekt het aan bekwame inge nieurs? Verder wordt nog betoogd, dat als de werkzaamheden in het buitenland ver richt worden, kapitalisten nooit zullen over gaan tot het exploiteeren van inrichtingen als de werf der kon. fabriek. Zaterdag is te Rotterdam opgericht »de Nederlandsche Vereeniging voor Postzegel handelaars", welke zal optreden om sommige misbruiken tegen te gaan in het belang van de verzamelaars, voornamelijk door het aan wijzen der zoogenaamde falsificaten. Uit ver schillende plaatsen zijn leden toegetreden. Voorzitter der vereeniging, de derde van dezen aard ter wereld, is de heer F. M, van Straaten, secretaris de heer Luijx, beiden te Rotterdam. In de Zondag te Utrecht gehouden jaar- lyksche algemeene vergadering van den sAlg. Ned. Wielrijdersbond" deelde de penning meester, de heer A. Koolhoven, o. a. mede, dat de kas een batig saldo aanwijst van f 185.65'A» Eene commissie, afgevaardigd door ver schillende vereenigingen, bood den voorzitter, den heer Edo J. Bergsma, een adres aan, om hem te verzoeken alsnog op zijn voor nemen om het voorzitterschap neder te leggen, terug te komen. De heer Bergsma zeide daarop de zaak nog eens te zullen overwegen. Aan de heeren Adler te Amsterdam en Du Ssar te Loosdrecht werden medailles aan geboden voor de door hen behaalde records. Tot leden van het algemeen bestuur ter voorziening in de bestaande vacaturen in de afdeeliogen werden gekozen de heeren Kerk hoven voor Drente, Thijssen voor Limburg, Te Maastricht is gisteren vergaderd geweest de Nederlandsch-Pruisische commissie tot ver betering en regeling van den loop der rivier en van het kanaal »de Niers". Deze com missie bestaat uit de heeren Geheimrath Borgrene, Regierungsrath Ruhnke, Baurath Graf, mr. Seijdlitz, lid van Ged. Staten, Van der Sleijden, hoofd-ingenieur van den water staat, en Bauduin, oud-ingenieur van den pro vincialen waterstaat in Limburg. De statuten der Vereeniging tot instand houding van het monument te Leeuwen", te Leeuwenzijn opgenomen in de St.-Ct. no. 282. Het bedoelde monument werd opgericht, na den watersnood van 1861en is gewijd aan Koning Willem III en prins Hendrik. Verhulst voor Zeeland, DelBaere voor België, Fockema en Evekink voor Duitschlanden Huijser en Voute voor andere landen. Ten slotte werd met 50 legen 24 stemmen besloten tot afschaffing der algemeene verga deringen van de leden van den bond, zullende in plaats daarvan voortaan vergaderingen van afgevaardigden der afdeelingen plaats vinden. Naar de Tijd verneemt, zullen te Araster dam met 1 Juli alle koffiehuizen en her bergen 's nachts te een uur ontruimd moeten zijn, behalve die, waar zich kellnerinnen be vinden deze zullen te 12 uur moeten sluiten. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand November 42 mM tegen 101 mM over dezelfde maand van liet vorige jaar. Nabij HalfwegHaarlem is gisteravond een goederentrein ontspoord. Dientengevolge was er in de aankomst der treinen langs den Hollandschen spoorweg groote vertraging. Trein no. 57, die te 10 u. 45 te Rotterdam moest aankomen, kwam eerst te 1 uur 9 het station D. P. binnen. De ontsporing werd veroorzaakt doordien de goederentrein door het stootstuk is ge reden, waardoor 10 wagens zijn verbrijzeld en ontspoord. De machine ligt in het talud. Midden in den trein werden een zestal licht beladen waggons op en in elkaar geworpen en vormden eene 25 meter hooge ruïne van hout, ijzer en koopmansgoederen, die de geheele spoorbaan versperde. Te ruim 1 uur in den nacht werd met de ontruiming, voor zoover de te gebruiken spo ren betreft, begonnen. Hedenochtend waren deze nog versperdte ruim) 9 uur was er een vrij zoodat de treinenloop heden met nog zeer veel vertraging plaats had. Alleen de remmer Weiers uit Rotterdam heeft zijn been verwondoverigens zijn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De materieele schade schijnt echter groot te zijn. (JV. B. Ct.) In het militair hospitaal te Schoonhoven J worden zooveel lijders aan influenza verpleegd, I dat men in de kazerne eene kamer voor zieken j heeft moeten inrichten. De waterstand op de beneden-rivieren is thans weder zoo laag, dat de stoombooten naar Fiakkee bij ebbe niet uit Het Spui kun nen komen. De meeste reizen worden ge maakt door het kanaal van Voorne, wat een groot ongerief oplevert voor de bewoners der langs Het Spui gelegen dorpen. Maandagavond heeft een bezoeker van Krasnapolsky te Amsterdam bij het eten van een biefstuk een stukje vleesch in de lucht pijp gekregen en is kort daarop aan de gevol gen overleden. Een geneesheer en een officier van gezondheid verleenden onmiddellijk hulp en verwijderden het vleesch uit de keel, doch niets mocht baten. De patiënt werd naar het Binnengasthuis overgebracht, waar men alleen den dood kon constateeren. In de nabijheid van Heerenveen heeft eene hoogst ergerlijke aanranding plaats gehad. De algemeen geachte burgemeester van Scho- teriand keerde 's avonds ongeveer te negen uur uit Knijpe naar Heerenveen terug. Op ruim een kwartier afstand van laatstgenoemde plaats kwam hij vier mannen tegen. Een hun ner trad onverhoeds op hem toe en gaf hem een krachtigen slag in het gezicht, waarna het viertal het op een loopen zette. De burge meester heeft de justitie terstond in kennis gesteld met het feit, en deze is den schuldige een timmermansknecht reeds op het spoor. De oudste inwoner der gemeente Zevenaar, de heer J. Elfring, is Maandag in den ouder dom van negen en negentig jaar overleden. Uit Zwolle is Maandag de Italiaansche paardenkooper Corbella per spoor naar Milaan vertrokken met tien paarden, welke hij in de omstreken van Zwolle had gekocht en waarvoor hij van f 600 tot f 900 per stuk betaald heeft. Men schrijft uit Brakel van 30 November aan de iV*. R. Ot. Bij de baggerwerken, ter verbetering der vaargeul in de Waal, is alhier een vaartuig gevonden, geladen met krijgsmateriaal. Het zat geheel onder het zand bedolven. Een groot aantal bommen en enkele kanonnen zijn reeds te voorschijn gebracht. Enkele oude inwoners onzer gemeente herinneren zich, wel eens van hunne ouders gehoord te hebben, dat in het laatst der vorige eeuw hier zulk een schip gezonken was, waarvan de lading voor liet Fransche legerbestuur bestemd was. Hoogst waarschijnlijk heeft men dit thans gevonden- De bommen hebben 20 a 25 cM middellijn, terwijl het kaliber der gevonden kanonnen enkele cM minder is. Op het rangeerterrein der staatsspoor wegen in den Heinenoord te Arnhem had Maandagavond de arbeider v. L. het ongeluk bij het koppelen van twee wagens tusschen de buffers beklemd te geraken, tengevolge- waarvan hem de borstkas werd ineengedrukt» De dood volgde onmiddellijk. De ongelukkige- laat een zwangere vrouw en drie kinderen achter. Bij liet schoonmaken van den spoortrein te- Niemve-Schans heeft een der arbeiders een tasch met een bedrag van 900 gulden gevon den. Er heeft zich nog niemand als eigenaar van het verlorene aangemeld. Onder Echt vervoegde zich dezer dagen big eenige goedgeloovige huismoeders een vreem deling, die om het medelijden op te wekken,, vertelde dat hij uit Rusland afkomstig en van daar verdreven wasna eerst met zijne vrouw hunne drie kinderen te hebben ge slacht en opgegeten, was hij nu door den honger genoodzaakt eene aalmoes te vragen. Hij bleek geen Rus, maar een Pruis te zijn. Door de marechaussees werd hij over de grenzen gebracht. B. Siebers en vrouw (Duitschers), die te- Venlo een verdacht bierhuis hielden, zijn sedert een paar dagen spoorloos verdwenen met achterlating van hunne zes kinderen van 2 tot 11 jaar, waaronder 2 idioten. 's-Gravenltage. De beide Koninginnen zijn hedennamiddag te 3.36 per staatsspoor van het Loo in de residentie teruggekeerd. Aan het station werden HH. MM. ontvangen door de gewone hof-, burgerlijke en militaire autoriteiten, o. a. ook door den president der Eerste Kamer, den commissaris der Koninginr den burgemeester en den secretaris van den raad van voogdij, jhr. Roëll. Hare Majesteiten vertoefden geruimen tjjd in de nieuwingerichte koninklijke wacht kamer, die zij, begeleid door den directeur- generaal der exploitatie-maatschappij, in oogen- schouw namen. Het talrijk publiek stond tot aan het Buiten plein en bief bij het vertrek van Hare Majes teiten een luid hoera aan. Apeldoorn. Vanwege het Nuts-depar- tement wordt den 7n December alhier een. volksleeszaal geopend, waar couranten en tijdschriften ter lezing zullen liggen. Te Blackburn, He groote fabriekstad in het Engelsche graafschap Lancashire, zijn Maandag tengevolge van eene geweldige ontploffing drie winkels verwoest. Men vreesde, dat er twintig personen onder de puinhoopen bedolven waren. De beroemde geneesheer voor oorziekten, prof. dr.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2