Gemengde Berichten. PER ÏELEGR TI¥. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. -R-eelitzaken. V i s s c li e r ij. K e r k ii i e u w s. Stedelijk Nieuws. ""burgerlijke stak~ Marktberichten. heeft de verwachting verre overtroffende opbrengst aan entree-gelden bedroeg f 57,600, terwijl 314 kunstwerken werden verkocht, tot een gezamenlijk bedrag van f362,400 (in 1890 220 kunstwerken tot eene waarde van f228,000). Door Nederlandsche kunstenaars is wegens verkoop hunner werken een som ontvangen van f36,180, tegen f15,180 in 4890. Met groote festiviteit is in no. 32 Oxford- street te Londen «The Krasnapolsky" ingewijd, eigendom der «Krasnapolsky Restaurant and Wintergarden Company Limited", eene maatschappij welke het vorig jaar met Amster- damseh kapitaal is tot stand gekomen. De heer Jan Springer ontwierp de plannen voor de veranderingen welke in het aangekochte pand, dat vroeger bekendstond onder den naam van «Fraseati" moesten worden aan gebracht, met het gevolg, dat er zich thans, in de plaats van de gedrukte vertrekken, groots ruime en hooge zalen bevinden, en in plaats van een ongebruikte woestenij zich thans een prachtig ingerichte wintertuin ver heft, die met de fraaiste gebouwen in Europa kan wedijveren. Het grootste deel van bet werk werd door Hollanders uitgevoerd. Aan het hcofd van het keukenpersoneel staat een Hol- landsche chef, die onder zijne helpers vele landgenooten telt. Het vrouwelijke dienst boden-personeel is nagenoeg geheel uit Hol land afkomstig. De maatschappij wordt beheerd door drie directeuren, waarvan twee Hollanders zijn. Met recht kan dus gezegd worden dat de maatschappij een bij uitstek Hollandscbe is. Geen wonder dus dat de Hollandsche gezant te Londen, graaf Van Bylandt, zich welwillend belast had met de opening van den restaurant en den wintertuin. Bij deze gelegenheid werd ook een groot diner gehouden, waaraan 170 heeren aanzaten, waaronder, behalve een groot aantal Engelschen van naam, lord Reay, baron Gevers, H. S. J. Maas, ds. A. D. Adama van Scheltema, en nog tal van leden van de Hollandsche kolonie. Verder waren er de secretarissen van vreemde ambassades, con suls van vreemde mogendheden, een groot aantal vertegenwoordigers der pers, enz. Het diner was uitmuntend, zooals te be grijpen is. Gistermiddag omstreeks twee uur, bij aan komst der postboot te Vlaardingen, geraakte eene aldaar liggende roeiboot, waarin drie personen zaten, zoodanig in de klem tusschen de postboot en het Vlaardingsche hoofd, dat zjj onmiddellijk vol water liep en zonkde menschen hebben zich nog bijtijds kunnen redden op de postboot, die hen te Vlaar dingen aan wal zette. Eene dame te Rotterdam kreeg dezer dagen een briefje, overhandigd door een jongmensch, in hetwelk haar kapper om een voorschot van f25 verzocht. De dame gaf den brenger het geld mede en ontving spoedig daarop eene schriftelijke dankbetuiging van den kapper. Deze ''kwam den volgenden morgen naar gewoonte envernam met verbazing, wat er gebeurd was. Hij had het geld niet gevraagd, de briefjes waren valsch, en de dame bleek met een sluwen oplichter te doen gehad te hebben. Te Delft is door de politie aangehouden en naar het huis van bewaring te 's-Graven- hage overgebracht Th. J. P.oud 25 jaar, gegageerd fuselier van het Oostindische leger, die zich uitgaf voor jhr. Taets van Ameron- gen, le luitenant-kwartiermeester van het Oostindisch leger, met verlof, onder dien naam eene kamer had gehuurd, bij een der winkeliers een fantasiehoed, een paar dassen, eenige fronts en manchetten zich had aan geschaft en van een der boekdrukkers 100 visite-kaartjes had gekocht met den naam en qualiteit als vermeld. Hjj had zelfs de brutaliteit zich op een bal te laten iatroduceeren en van een heer geld te leenen, voorgevende, dat hij slechts in het bezit was van Indisch geld. Ook heeft hij getracht een der kleermakers voor een pak kleeren beet te nemen, doch deze was zoo voorzichtig, alvorens tot de levering over te gaan, de politie om raad te vragen. De brievengaarder A. de B., te Nisse op Zuid-Beveland, die den 30n November jl. werd ontslagen, is wegens gebleken fraude in hechtenis genomen en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Een bierhuishoudster in de Warmoesstraat heeft aangifte gedaan van diefstal uit een kast in hare woning van „een ijzeren kistje waarin f55 geborgen was, benevens een spaarbankboekje waarop f650 was ingeschre ven. Het plotseling vertrek van de dienstbode, wier voornaam alleen maar bekend was, brengt men met dezen diefstal in verband. De trein van Amsterdam naar Parijs werd Dinsdagavond tusschen Udenhout en Tilburg in eens tot staan gebracht, doordien een wielband van een rijtuig was losgewerkt, wat een defect aan de hoofdleiding van den Westinghouse-rem veroorzaakte. Was detrein door de nuttige werking van den luchtrem niet blijven stilstaan, dan ware een déraille ment van nogal ernstigen aard onvermijdelijk geweest. De correspondeerende sneltrein op Vlis- singen ondervond daardoor een uur vertraging. In de nabijheid van Cailantsoog is aan het strand gevonden een klomp- of maanvisch (Orthragoriscus mola), eene zeldzame verschij ning aan onze kusten. De klompvisch, behoorende tot de orde der beenige visschenleeft bijna uitsluitend in een Atlantischen Oceaan en in de Middel- landsche zee. Het gevonden exemplaar is dus ongetwijfeld verdwaald geraakt. De zeldzame vischdie eene lengte heeft van bijna 1.20 M bij eene hoogte van 73 cM, is aangekocht door de firma wed, S. J, Groen en Zn., vischhandel te Nieuwediep, voor f 15, en, naar men verneemt, bestemd om ten geschenke te worden aangeboden aan Artis te Amsterdam. In de gemeente 't Bilt (Fr.), waar voor enkele jaren het gebruik en misbruik van sterken drank groot was, met al den aanhang daarvan in den vorm van vechtpartijen etc., is dit in den laatsten tijd door het optreden der Volkspartij eu het werken derafdeeling «Patrimonium" zoozeer verminderd, dat naar rato in die gemeente thans het minst jenever en andere sterke dranken gebruikt worden, terwijl liet gebruik van bier is toegenomen. Over geheel Friesland is het gebruik van sterke dranken in de laatste jaren zeer afge nomen de accijns bewijst dit ten duidelijkste. Ten opzichte van den moorddadigen aan slag op den bakkersknecht Boonstra te Drachten is gebleken, dat de daders zich wilden wreken op een persoon te Opeinde, met wien een hunner ruzie had gehad. De zwaar ge kwetste bevindt zich naar omstandigheden redelyk wel. Voor eenigen tjjd wilde een zigeunerbende, sterk 200 man, die te Gronau haar tenten had opgeslagen, onze grenzen overschrijden. Dit werd gelukkig door de marechaussees belet. Maandagavond zijn wederom de mare chaussees naar het grenskantoor te Glauer- brug vertrokken, wijl vernomen is, dat nu de bende voornemens is uit Munster over Gronau ons land binnen te trekken. Het is te hopen dat men verder langs de grenzen nu ook op zijn hoede zij, want gelukt het aan de zigeuners bij Gronau niet, dan zullen zij het ongetwij feld elders probeeren. {Hll.) Rotterdam. Aan het politie-bureau alhier werd kennis gegeven, dat een moeder en zoon in hoogst armoedigen en ziekelijken toestand zich bevonden in hunne bovenkamer in pand no. 43 aan het Spinhuiswater. Bij onderzoek bleek, dat beide personen zich geruïmen tijd van de wereld hadden afgezonderd en van de door hen bewoonde kamer niet afkwamen de deur hielden zij steeds zorgvuldig gesloten. Zij leefden van eten dat hun soms door de buren door eene opening in het beschot werd toegestoken. De politie verschafte zich toegang. In het vertrek vond men niets anders dan een hoop lorren, waarondir de bewoners, die nagenoeg van kleederen waren ontdaan, sliepen. De kleur van hun huid was niet te onderkennen onder de laag vuil die er op lag. Zij waren na genoeg wezenloos en toonden zich menschen- schuw, Per ziekenwagen werden de ongelukkigen naar het ziekenhuis overgebracht. 's-Grarenhage. H. M. de Koningin- Regentes heeft zich hedenochtend te haifelf, vergezeld van eene hofdame, per rijtuig naar Delft begeven, teneinde een bezoek te brengen aan het graf van Z. M. Koning Willem III, wiens stoffelijk overschot, heden een jaar geleden in den koninklijken grafkelder van de Nieuwe Kerk werd bijgezet. H. M. legde een prachtigen palmtak op het graf van haren gemaal neder. De Divorce Court te Londen heeft weder eens een sensatie-proces te behandelen, waarbij een der aanzienlijkste familieleden in Engeland ten nauwste betrokken is. Gravin Russell namelijk, een zeer schoonc, maar, blijkens de getuigen- verhooren, uiterst simpele jonge vrouw, heeft een eisch tot echtscheiding ingesteld tegen haar echtgenoot, graaf Russell, die door haar beschuldigd wordt van de schandelijksts mis handelingen. O. a. legde de gravin de verklaring af, dat zij eens 's nachts door haar gemaal uit het bed gesleurd en zoo afgeranseld werd, dat zij bewusteloos op den grond bleef liggen. Deze en andere van even veel kiesch gevoel getuigende onthullingen der lady werden gretig aangehoord door een publiek, dat bijna uitsluitend bestond uit de aanzienlijkste leden der groote wereld in Engeland. Lord Russell ontkent. In Zwitserland heeft weder een spoorwegon- fgeluk plaats gehad. Op het station Doettingen /iliep een rangeer-locomotief op een personentrein, ^inet het gevolg dat machinist en stoker van de losse locomotief en drie passagiers van den per sonentrein omkwamen. Men zegt, dat het ongeval moet toegeschreven worden aan moedwil van den machiuist der loco motief, wien men tegen het einde dezes jaars zijn ontslag had aangekondigd. 's-GüSiVEïIlAbE, 4 December. Tweede Kamer. Hoofdstuk buitenlandsche zakep is aangenomen na intrekking van het amendement-Beelaerts van Blokland om een bezoldigden consul te Kaapstad aan te stellen. De minister had verklaard de organisatie van het consulaatwezen in Zuid-Afrika te over wegen, waarbij aan dat verlangen zal worden voldaan. Bij hoofdstuk justitie drongen de heeren. Rink en De Kanter sterk aan op een nieuw personenrecht ter verbetering van liet huwelijksrecht, het recht der gehuwde vrouw en -der minderjarigen. De heer De Kanter pleitte voor verbetering van den wettelijken toestand der onechte kinderen. De heer De Geer van Jutfaas voor betere militaire straf rechtpleging. Rijkspostspaarbank. Wanneer men, ten behoeve van een derde, by ge noemde inrichting een spaarbankboekje neemt, is het niet noodig, dat de persoon, ten wiens name meu het boekje wenscht gesteld te zien, terstond rel/aan bet postkantoor verschijne, teneinde zijne handtee- kening in het register en op de zoogenaamde «ver klaring" te stellen. Hij kan dit later, bij het eischen van de eerste terugbetaling, doen. Vooral voor personen, die ter gelegenheid van Sint Ntcolaas of op den Nieuwjaarsdag iemand met een spaarbankboekje willen verrassen, is deze, ten gerieve van het pubhek gemaakte, bepaling van be lang te achten. Bij de gisteren te 's-Hage gehouden examens in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek is geslaagd de heer P. \V. van Milaan, te Lekkerkerk. De gemeenteraad van Haarlem heeft afwijzend be schikt op het verzoek der vereeniging «Volksbelang," tot kostelooze toelating van een tiental ontwikkelde jongens uit den niet vermogenden stand op de inrich tingen van hooger en middelbaar onderwijs. Slechts twee leden, de heeren Tjeenk Willink en De Clercq, waren er voor. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gis teren het vonnis dei Haagsche rechtbank, waarbij F. E. C. v. d. If. A., student te Delft, tot tien dagen gevangenisstraf is veroordeeld wegens mishandeling van deri heer L., op de stoomtram Üen llaagDelft. Tegen Anna Jlai ia Theresia Thewissen, die Woens dag vooi arrondissements-rechtbauk te Maastricht te rechtstond ter zake van mooid; gepleegd met voorbedachten rade op haren echtgenoot Jan Willem Karhauzen, te Gulpen, is 12 jaar gevangenisstraf gerequireerd. Uitspraak 11 December. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnengekomen 3 schepen, gezamenlijk nanbrengde 350 ton hanng. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werdeu aan de markt alhier aangevoerd 11 winterzalmen, die voor f 1.40 tot 1.75 per kilo werden verkocht. A'cd.-Uerv. Kerk. Geroepen: te veuendaal ds. E. B. Gunning J.Hz., te Oosthem. Aangenomen: naar Vere door den heer W, A. Keers, cand. te Hazerswoude. Bedank tvoor Bezooijen door den heer J, A. Gerth van Wijk, cand. te 's-Hage; voorNeunen o. s. door ds. J. J. N. de Groot, te Zeddamvoor Kokengen door ds. W. Willems, te IJzendoorn. Geboren2 December. Wilhelmus Adol- phus Joannes, zoon van J. Th. Wittkampf en N. W. Hopp, Zange Haven. 3. Keeltje, dochter van A. G. van Kersen en M. Brou wer, Nieuwsticht. 4. Elisabeth Margaretha Liduina, dochter van W. C. van Krugten en M. C. Holleman, iïoordvest. Schiedam, 4 December. Rogge en Gerst zonder handel. Routiv{Jn> noteering der makelaars f 40V«. Jenever: Amsterd. proef f 14lA per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling f2.per ketel. Delft, 3 December. Graanhandel zeer stil tot wijkende prijzen. Westlandsche tarwe f9.50 a 10.50, Zeeuwsche f9.25 a 11.—, Westl. togge f6.50 a 7.50, Zeeuwsche f7.a 8,25. Chevaiier-gerst f6.-a 7.Westl. zomer- f5,25 a 6. Korte haver f4.25 a 5lange f3.75 a 4.25. Duivenboonen 17.25 a 8.Paarden- boonen 16.50 a 7.25. Bruine boonen f 11.50 a 14.Groene erwten fll.a 13.50. Witte erwten f7.50 a 8.50. Aan de stadswaag gewogen van 27 Nov. tot 3 Dec.: 236 achtsten en 79 zestienden vaten botei, wegende te zamen 5510 kilogram. Prijs f60 a 68 het vierde, fl.50 a 1,70 het KG Vette koeien Ie qua!, van f220 tot 265, 2e qual. van f150 tot 190; kalfkoeien f205 tot 230, 2e qual. f144 tot 180; vaarkoeien 1 equal, van f140 tot 185, 2e qual. van f82 tot 115; vette kalveren le qual. van f65 tot 80, 2e qua!, van f 40 tot 55 vette schapen le qual. van f 14 tot 23, 2e quat. ftot lamschapen le qual. van ftot 2e qual. van ftot vette lammeren van ftot weilam- meren van ftotmagere varkens van f15 tot 22, biggen van f3.tot 7.50, nuchteie kalveren van f6 tot 18, paarden van f 40 tot 120, stieren van f60 tot 180, vette ossen vau ftot

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3