A0. 1891 Maandag December. N°. 7902. Eerste Blad. Nat onale Militie. KENNISGEVING. 3 ijf-en-veertlg-st© Jaargang:. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER; T ODÉ. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Buitenlandsclie Berichten. S B A S K E IJ K. De beraadslagingen over de begrooting van koloniën werden Donderdag in de Kamer voortgezet Een amendement van den heer Camille Pelletan, strekkende om de kredieten voor Soudan te verminderen, werd verwor pen hetzelfde lot was beschoren aan een dergelijk amendement van den heer Déroulède, Dahomey betreffende. Nadat de boulangist Cliiché nog had voorgesteld, Tongkin eenvou dig te ontruimen welk voorstel nog min der sucees had dan het vorige werd de begrooting van koloniën goedgekeurd. De Senaat heeft, met 139 tegen 121 stem men, besloten, de oliehoudende zaden (die door de Kamer waren vrijgesteld) met 2 frs. 75 c. te belasten. Ook op lucerne en klaver werd een invoerrecht gelegd van 30 frs. Door den minister Constans is aan zijn collega's een wetsontwerp voorgelegd, hou dende maatregelen in het belang van de open bare gezondheid. Volgens dit ontwerp zal elke gemeente, waar werken ten behoeve der ge zondheid dringend noodig zijn, worden aan geschreven, deze werken te doen uitvoeren weigert zij, dan kan de regeering last geven, die maatregelen te doen nemen op kosten der gemeenten. Een dergelijke bepaling is gemaakt met het oog op den gezondheids toestand in de woningen. Als ergens een be smettelijke ziekte uitbreekt, en de locale middelen ter bestrijding der epidemie on voldoende blijken, kan van staatswege meer dere hulp verschaft worden. De inenting wordt verplichtend gesteld in den loop van het eerste jaar, in het 10e en in het 21e. Ook voor het aangeven van alle besmettelijke ziekten wordt ten strengste gewaakt In overleg met de heeren Hubbard en Turrel, heeft de regeering besloten, dat de interpellatie dezer heeren, over de houding der geestelijkheid ten opzichte van de regee ring, Vrijdag 11 December aan de orde zal worden gesteld. Bij gelegenheid der beraadslaging over deze interpellatie zal de heer Camille Dreyfus weder het voorstel doen, te besluiten tot scheiding van kerk en staat. De minister-president De Freycinet zal den lOri December als lid der academie worden geïnstalleerd. De Semaine religieuze heeft van het ge beurde in de hoofdkerk een geheel andere lezing, waarin intusschen de hoofdzaken der toespraak van den bisschop, ofschoon in zeer verzachten vorm, erkend worden. De bisschop van Bayonne heeft aan de Avenir de Bayonne een brief gezonden waarin bij het artikel bespreekt, door dit blad gepubliceerd naar aanleiding van het bekende incident, in de hoofdkerk dier stad voorgevallen. De bisschop verklaart den inhoud van het stukje eenvoudig voor »valsch". De Avenir heeft het daarbij echter niet gelaten. In een hoofdartikel komt zij op de zaak terug, handhaaft de waarheid van baar bericht en zet uiteen wat de redenen van het incident geweest kunnen zijn. De bisschop schijnt onophoudelijk tegengewerkt te worden door een deel der Baskische geestelijkheid. Zijn gezag wordt openlijk bestredeneenigen tijd geleden werd een verzoekschrift, waarin de bisschop bij bet Vaticaan werd aaangeklaagd, bedekt met handteekeningen van priesters. Onlangs was een ondergeschikt geestelijke op verzoek van den bisschop afgezet, en onmid dellijk daarop werd hij tot kamerheer van den paus benoemd een maatregel die ook in het parlement ter sprake is gebracht. Het blad wenscht ten slotte den bisschop geluk met zijn optreden, dat getuigt van onafhan kelijkheid en wilskracht. Pedro II, gewezen keizer van Braziliëis hedennacht te Parijs overleden. II U I T S C II I A X D. De Rijksdag heeft de tweede lezing van het ziekenkassen-voorstel ten einde gebracht, nam het voorstel der commissie in hoofdzaak aan en veranderde, met toestemming van den staats-secretaris Von Boetticher, den termijn van inwerkingtreding op 1 Januari 1893 in plaats van 1 October 1892. Bij een Donderdag te Berlijn gehouden feestmaal van vrijzinnige Rijksdag-afgevaar digden herinnerde een der aanwezigen dat het heden juist 40 jaar geleden was dat de afgevaardigde Bamberger door het hof van assises te Zweibriicken werd ter dood ver oordeeld, wegens deelneming aan den opstand in Baden. Als curiositeit liet hij eene photo graphic zien van de plaats, waar dat vonnis zou zijn ten uitvoer gelegd, wanneer dejus- titie hem in handen had kunnen krijgen. Onder levendige toejuichingen werd terstond een toost uitgebracht op dien ijverigen strij der voor de vrijheid, die nog steeds onver moeid zijne levenstaak voortzet. De evangelische synode heeft zich, naar aanleiding van het keizerlijk schrijven tot bestrijding der ontucht, verklaard tegen de oprichting van bordeelen en voor een gestreng toezicht van overheidswege op de schouwbur gen, de literatuur en de pers. Volgens de Kreuzzeitg. zal het hof liefda digheids-concerten op touw zetten ten bate der hongersnood lijdenden in Rusland. B 1 6 1 Het aangekondigd wetsontwerp tot regeling van de wachtgelden der, tengevolge van de tegenwoordige schoolwet, buiten betrekking geraakte liberale onderwijzers, is bij tie Kamer van vertegenwoordigers ingediend. ENGELAND. De minister Goschen heeft een brief aan den gouverneur der Engelsche bank geschre ven, waarin hij zegt; Indien, in strijd met mijne verwachting, de nieuwe uitgifte het cijfer van 50,000 pond bereikt, zal ik voor stellen dat de uitgiften die daarboven gaan, gedekt moeten zijn door eene gelijke hoe veelheid goud, teneinde de tegenwerping te doen verdwijnen, dat het land beroofd zou worden van een onbeperkt bedrag aan goud. De heer Gladstone zal tegen het midden dezer maand naar Biarritz vertrekken. Na Kerstmis zal hij eenigen tijd op de villa van zijn vriend Stuart Rendell, te San Remo, vertoeven. OOSTENRIJK. In de zitting van Donderdag der Oosten- rij ksche delegatie dankte de minister van oorlog professor Billroth voor hetgeen hij ter wille van de in den oorlog gewonden in het midden heeft gebracht en verzekerde een nauwkeurig onderzoek naar de door den professor aangegeven leemten. Met grooten bijval werd deze verzekering van den minister begroet. In de Kamer van afgevaardigden deed de afgevaardigde Tilscher, te midden van eenige opgewondenheid van de zijde zijner vrienden uit de jong-Chechische groep, aan den minister van oorlog een vraag omtrent twee onder wijzers in Bohemen, die door de militaire autoriteiten gedwongen waren Duitsch te spreken, en die, omdat zij aan die bevelen niet hadden voldaan, tot arrest en in de boeien veroordeeld waren. RUSLAND. Aan de Daily News wordt uit Odessa geseind, dat de regeering de garnizoenen in het binnenland versterkt uit vrees voor een opstand der hongerlijdende boeren. ITALIË. In vele steden doet zieh de nood van den werkmansstand bijzonder gevoelen, en te Rome niet het minst. Voor een deel spruit dit voort uit de bezuinigingen, waartoe het Ka binet Rudini zich door de berooide schatkist gedrongen zag. Groote werken, door het Parlement goedgekeurd, zijn om die reden uitgesteld. Hoe rechtmatig dit ook zij, zoo blijft het toch begrijpelijk dat de werklieden deswege ontevreden zijn. Bedenkelijk is echter het volgende. Op 27 Nov. hielden zij een vergadering, door vijf afgevaardigden 5?* abonnkmbntsprijs, per Uwartaal franco per post, door het geheele Rtjlc Afionderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUStEAU: BOÏBttlïRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couranti.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaai. geplaatst wordt tegen twkemau. berekend. herinneren bij dezen alle belanghebbenden aan hunne terplichting tot het doen van aangifte ter Inschrijving voor de Rationale Militiein de maand Januari 1892. De bepalingen der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den19den Augustus 1801 Staatsblad No. 72), waarbij de inschrijving is geregeld, zijn de volgende Art, 15. Jaarlijks -vorden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den ln Januari, van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de Wet van den 28n Juli 1850 (Staatsblad No. 44) 2. Hij, die geen oudeisof voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar, ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 10. De inschrijving geschiedt 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4. Van den buitenslands '.vonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Ait. 17. Poor de Militie wordt niet ingeschreven 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. De zoon van den Ned-rlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31 sten Januari, Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn ader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aan gifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft ;er inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens ut ItS, moet geschieden Daarbij gelde, de bepalingen der 2de en 3de zin sneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezete nen, die geboren zijn in den jare 1873, kennisgegeven, d&t ten Raadhuize, op dagen en uren, hieronder ver meld, tot het doen dier inschrijving meer bepaaldelijk •gelegenheid zal worden gegeven, te weten: op ZATERDAG- den 9n Januari 1892 en MAANDAG den lln Januari 1892, "telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur Het register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 3lsten Januari daaraanvolgende des na middags ten vier urewanneer het voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt dat met eene boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste f100 worden gestraft zij, die ver- zuimen zich in de maand Januari voor de militie te doen inschrijven. Aldus vastgesteld bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam den 3den December 1891 en afgekondigd den 19deu December daaraanvolgende. De 'Burgemeester, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÉDE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1