Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Arme nTo r g. Maandag aan de typhus overleden. Eene vrouw, die lijkdiensten bij den schipper en zijn vrouw verricht had, is ook gestorven. Te Gulpen werden in den nacht van 3 op 4 December de Roomsch-katholieke en de hervormde kerken bestolen. Binnengedron gen door de vensters, hebben de dieven met eene zware bijl, bestemd tot het vellen van boomen, en twee ploegijzers de offerblokken en busjes stukgeslagenwier gezamenlijke inhoud op ongeveer honderd gulden wordt geschat. Ook werden dienzelfden nacht door het uitbreken van briksteenen aan de woning van den heer Coolen, chef der rijksambtena ren pogingen beproefd om in te klimmen, doch deze werden door het aanhoudend blaffen van het waakhondje verijdeld. Te Nieuw-Buinen doet zich een geval van nona voor. De 17-jarige Chr. Heinz is reeds sedert drie dagen in een diepen slaap ge dompeld. Alle pogingen om liem tot bewustzijn te brengen bleven tot nog toe vruchteloos. 's-Gravenhage. Maandag dineerden aan de tafel van Hare Majesteit de Koningin- Regentes generaal-majoor Bergansius, com mandant van de stelling van Amsterdam, en de luitenant-majoor Boumeester, kanselier der Nederlandsche orden. '«-Gravenhage. Voor de betrekking van havenmeester zijn voorgedragen de heeren H. van der Velden, M. Versteege en A. Forma, havenmeesters resp. te Schiedam, te Deventer en te Groningen. Leeuwarden. Zaterdag jl. is alhier van wege de St.-Nicolaascom missie aan ongeveer 2000 kinderen van de kostelooze scholen eene uitdeeling geschied van gebakspeelgoed kleedingstukkenboekjes en versnaperingen. Aan mej. G. H. Matthijssen, het eenige lid nog van de in 1867 opgerichte commissie, werd door de overige dames een fraaie stoel ten geschenke aangebodenals een blijk van waardeering voor de langdurige diensten, nu vijf en twintig malen aan deze zoo goede zaak bewezen. Kieuwcselians. Tot groot ongerief dei- reizigers wacht de trein die om 5.30 nm. van hier vertrekt, niet meer op den uit Duitsch- land komenden trein. Tengevolge daarvan kunnen zij te Groningen niet meer den trein van 6.30 halen en zijn zij daarom verplicht aldaar te overnachten, wanneer zij de reis naar Holland willen voortzetten. Amsterdam. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten en van den gemeenteraad zijn uitgebracht res pectievelijk 3667 en 3603 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 20,206. Voor de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten werden op den heer mr. Henny (liberaal) 4777, op den heer mr. Travaglino (ultram.) 983 en op den heer Hovy (anti-rev.) 848 stemmen uitgebracht. Tot lid vau den gemeenteraad werd gekozen de heer mr. Reekers, candidaat van alle partijen, met 3237 stemmen. Amsterdam, Domela Nieuwenhuis en Fortuijn hebben Maandagavond in eene open bare, druk bezochte vergadering van enkele vakvereenigingen alhier de invrijheidsstelling op korten termijn bepleit van J. H. Geel. Domela Nieuwenhuis las een schrijven voor van prof. A. Pierson, waarin deze verklaarde niet in de vergadering te kunnen tegenwoor dig zijn, maar toch een woord van sympathie te willen wijden aan de zaak van Geel. »Hoe schoon eindigt prof. Pierson zijn schrijven szou het zijn als het Kerstfeest den on gelukkige gelouterd aan de vrijheid wedergaf." Als een blijk van sympathie voor de zaak ook buiten den kring der sociaal-democraten, "wees Domela Nieuwenhuis ook op de stappen door den heer A. van Assen te 's-Öage bij de Koningin-Regentes ten gunste van Geel gedaan. Deze heeft geen goede uitkomst op zijn pogen gezien. Indien echter op 9 Dec. alsnog geen gunstige beschikking op zijn adres aan de Regentes is verkregen, zal hij door middel van de bladen aan de natie alle gegevens mededeelen als noodig zijn om te weten hoe de regeering zich in dezen gedra gen heeft. Eene motie door een heethoofd voorgesteld, strekkende om eiken Donderdagavond aan het paleis van justitie Geel te gaan opeischen, werd verworpen. Daarentegen werd eene door het bestuur voorgestelde motie goedgekeurd, luidendeadat de volksvergadering gezien dat aan Geel zoogenaamd vermindering van straf verleend is, en van oordeel dat deze vermindering dien naam niet verdient, daar celstraf als dubbel beschouwd wordt bij zitten in gemeenschap een beroep doet op het Nederlandsche volk, om aan te dringen op zijne onmiddellijke invrijheidstelling". Deze motie zal ook aan H. M. de Koningin- Regentes worden opgezonden. De Engelsche pers is over 't geheel zeer ingenomen met de uitspraak in zake het Russell-scheidingspro- ces. De gravin, die met geringe beschuldigingen, waarvan zij nauweiijks een kon bewijzen, het proces begon en de laagste middelen niet ontzag om haar vrijheid te krijgen, heeft blijkbaar de sympathie van het publiek geheel verbeurd. De nationale Zondagsschool te Londen, die zich ten doel stelt de openstelling van museums op Zondag, heeft een krachtigen steun gekregen in den hertog van Westminster, die onlangs 4000 personen nitnoodigde zijne schilderijenverzameling in Grosvenor House op Zondag te komen bezich tigen. Tevens maakte hij bekend, dat, wijl men weigert het Britsch museum, de National Gallery enz. op Zondag open te stellen, hij eiken Zondag 4- a 5000 personen uit de arbeidende klasse gele genheid zal geven zijn kunstschatten te bezien. Graaf Lytton, de pas overleden Britsche ge zant to Parijs, heeft een bundel gedichten nage laten, die hij reods aan de pers had toevertrouwd en dus weldra het licht zullen zien. De prachtige kerk van het Heilige Hart te Parijs beeft nu reeds 24 millioen francs gekost; de ar chitecten behoeven nog 5 millioen om den bouw te voleindigen, en dan eerst zal men kunnen be ramen, wat er voor de versiering der thans nog bijna geheel ledige gewelven noodig zal zijn. Te Ravenna heeft zich eene"commissie gevormd tot het verzamelen van gelden voor de oprichting van een mausoleum voor Dante, die daar begraven ligt. De inschrijving is voor de geheele wereld opengesteld, en reeds zijn ruim 20.000 circulaires door de commissie naar alle zijden verzonden, waarop door onderschei dene letterkundigen, geleerden en staatkundigen van naam bijdragen zijn gezonden. De commissie voor het oprichten van een standbeeld voor Shelley te Viareggio, bij de plaats, waar 's dichters lijk aan liet strand gespoeld en later verbrand werd, heeft nu circulaires om bijdragen rondgezonden, waarin herinnerd wordt aan Shelley's sympathie voor de zaak der vrijheid van Italië. Tot het eere-comité voor het standbeeld beboeren o. a. de Engelsche dichter Swinburne, de heer Gladstone, de Italiaansche schrijver De Amici en Menotti Garibaldi. De Independence vernam langs bijzonderen weg nog het volgende betreffende de dynamiet-ontploffing in het kantoor van Russel Sage, Broadway te New- York De twee personen, die Vrijdag in het kantoor van den heer Russel Sage gehoor verlangden, zagen er eenigszins verdacht uit; de een verklaarde Lord te heeten, gaf zijn kaartje en werd door den bankier ontvangen. Eene minuut later had de ontploffing plaats. De uit een venster geslingerde man was een der bedienden van den bankier. De heer Russel Sage werd ernstig gewond gevonden naast het lijk van zijnen particulieren secretaris en naast Lord, die, eveneens vreeselijk verminkt, kort daarop in het hospitaal is overleden. In de vestibule van het huis werd nog een gedoode gevonden, en later stuitte men, bij het opruimen van bouwvallen, op het lijk van eene vrouw, die arbeidde in een zetterij. De metgezel van Lord heet Wilsonhij schijnt niet gewond te zijn; althans volgens het genoemde blad is hij gevangengenomen. Het huis no. 71 van Broadway was een van de grootste panden uit deze rijke buurtthans is het niet veel meer dan een bonwval. Ook de kantoren van George Gould, van Washington Cannor, van Mongie en anderen waren hier gevestigd Het aantal slachtoffers van het onheil wordt dan ook wonder baarlijk gering genoemd. Een Reuter-telegram in de Times bericht, dat het Wilson was die zijn kaartje gaf en het woord deed het blad deelt tevens mede, dat èn Lord èn Wilson gedood zijn. Te Kopenhagen is dezer dagen op 91-jarigen leeftijd overleden de opperrabbijn Wolff. Hij was algemeen ge acht en bemind als een man van buitengewone kennis en tact, die, door zijn voortreffelijke organisatie der Joodsche kerk, de Jpodsche gemeente, die vroeger zeer onbeschaafd en ontwikkeld was, tot sociaal aanzien verheven heeft Nog kort geleden vierde hij onder alge- meene deelneming zijn OOsten geboortedag en zijn 70- jarig doctoraat. Daar het gerucht heeft geloopen dat vele schilde rijen uit de galerij-Borghèse te Rome waren ver dwenen, heeft prins Borghèse zijne verzameling kunst werken weder voor het publiek toegankelijk gesteld. Men kan nu constateeren dat, met uitzondering van Cesar Borgia, alle kunstwerken nog aanwezig zijn. Wel zijn er schilderijen en beelden vei kocht, maar deze behoorden noch tot de beroemde galerij, noch tot het museum. Uit St. Paul (Minn.) wordt gemeld, dat de dienst op de spoorwegen van het westen en nooidwesten van Amerika voor een groot gedeelte gestaakt is door de hevige sneeuwstormen der laatste dagen. Verscheidene treinen zijn ingesneeuwd en andere moesten terug- keeren. Volgens de Rome scieniifique heeft een Duitsch geleerde het middel gevonden om uit eikels een ge zond voedsel voor den rnensch te bereiden. Hij is er in geslaagd de tanine en andere bestanddeelen die de voedingswaarde verminderen of den eikel voor voe ding minder geschikt maken er uit te trekken, met behulp van ammoniak en water, en vei krijgt op die wijze een meelsoort van 20 ct. per kilogram. V1J\HAGE, 9 December, Tweede Kamer. By het debat over hoofdstuk justitie vroeg de heer Tytlens of de minister aan den ministerraad de voorwaardelyke invrijheidstelling van Geel wilde ^horstellen of de Koningin-Regentes voorlichten omtrent de toestanden in Amsterdam tijdens het plegen van het misdrijf. De minister kon hierop niet antwoorden, daar hij wat in den boezem der regeering zal of moet geschieden niet kan mededeelen. De rechtsgelijkheid voor alle kerkgenootschappen werd door de heeren Keuchenius en Noordtzij verdedigd. De minis ter heeft toegezegd de verhooging der be zoldiging van de ryksveldwacht. Hoofdstuk justitie is aangenomen. Het debat over hoofd stuk binnenlandsche zaken is aangevangen. TIEL, 9 December. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature- Dijckmeester) zijn uitgebracht 2357 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. M. ïïydenian Jr. (UI.) met 4547 stemmen. Op den heer mr. .-£. baron Mackay (anti-rev.) werden 798 stemmen uitgebracht. Er zal een directe telegraphische verbinding aan gelegd worden tusschen St-Petersburg en Peking. Volgens de New-Yorker Hanclelszeitung heeft de postadministratie der Vereenigde Staten van Noord-Amerika een contract gesloten met den uitvinder van de Dolphin-briefstempelmachine, om een aantal dezer machines te leveren in de groote postkantoren. De machine is reeds sedert 3 jaar in gebruik aan het postkantoor te Boston. Zij stempelt in éen uur 30.000 brieven. Batavia, C November. Uit Atjeh wordt o. a. geschreven, dat op den dag der begrafenis van luitenant Cornelissen de vijand blijkbaar feestvierde. Reeds in den ochtend zag men uit Lambaroe Atjehsche vlaggen op den Anagaloengdijk uitsteken, en opende hij het vuur op verscheidene posten. De feestviering van "s vijands succes brach|_ons gelukkig geen verdere nadeelen. Van buiten de linie kwamen berichten, dat de bende Atjehers, die den verraderlijken aanval op de patrouille van Cornellissen deed, bestond uit de volgelingen van liabib van Samalangen en van Po Tjoet Mat Tahir, onder aanvoering van Teng- koe Sakah. Verder dat Tengkoe Moeda Latief, die tegen zijn broeder, den radja van Merdoe, opgestaan •was en door dezen uit het land is verdreven, met 300 volgelingen de wijk heeft genomen naar de IX Moekims en de ontevredenen in Groot-Atjoh daardoor met dat aantal zijn vermeerderd. De zonen van Tengkoe Moeda Latief, Tengkoe Soeltan en Tengkoe Bin Pakan, met 80 volgelin gen en hunne vrouwen en kinderen, zijn naar het gebied van Tengkoe Bentara Kembangan ge trokken. In de 26 Moekims is de vijand zeer bedrijvig. Onze posten in de Z.-O. linie werden dan ook dagelijks beschoten. Bij de monding van de Soengei Baijarivier werd een handelsvaartuig door volk uit Langsar aangevallen en geplunderd zij roofden voor eene waarde van 1500 dollars. Na een kortstondig lijden is gisteren, op 57- jarigen leeftijd, aan pernicieuse galkoorts over leden de generaal-raajoorderartillerieG. A. Deibel. Hij was lidder van den Nederl. Leeuw. Na een zeer drogen Oostmoesson zijn de regens eerst laat ingevallen en m.g niet eens overal doorgebroken. Dientengevolge is do gezondheids toestand over het algemeen zeer ongunstig, terwijl ook- sommige gewasse.n vee! te lijden hebben. In de laatste acht dagen was er in de Tielei waard weinig viaag naar hooi, ofschoon er tamelijk veel aan bod was. Alleen in stvoo was er levendige handel, zoodat door den dagelijks toenemenden voorraad dui zenden bossen omgezet werdén. De fabrikanten van stroopapier kochten zeer groote partijen op, om in den loop van den winter te leveren Ilooi gold van f 34 tot f37, en stroo f21 tot f24 per 1000 KG. Als bijzondeiheid kan worden medegedeeld, dat de Charlois een pereboom voorden tweeden keer in bloei staat. Een ireemd gezicht in December! Bij S. K.. te 's-Gravendeel, heeUiS-èn geit een jong met vier oogen geworpen. Twee staan ongeveer boven op den kop, ter hoogte van de horens, en twee op de gewone plaats. Prof. dr. J. J. M. de Groot, heeft hedenmiddag het hoogleevaHisambt aan de rijksuniversiteit te Leiden aanvaard met eene hoogst belangrijns redevoering: sOver het belang der kennis van China voor onze koloniën uit een politiek en wetenschappelijk oogpunt. Tal van belangstellenden woonden de plech tigheid in het groot auditorium van liet academie gebouw bij. Te 's-Gravenhage zijn de examens in deviijeen orde-oefeningen der gymnastiek thans geheel afgeloo- pen. In 't geheel hebben zich aangemeld 538 mannelijke en 78 vrouwelijke adspiianten. Voor het examen teruggetrokken of niet opgekomen zijn 28maim,en 1 vr. adspir.tijdens het examen trokken zich terug ■1 maim, en 1 vroiuvel. adspirant, zoodat het geheele examen is afgelegd door 509 mann. adspir., waai van geslaagd 304 en afgewezen 205; en door 76 vrouw, adspir., van wie geslaagd 52 en afgewezen 24. Alzoo is van de mannelijke adspiranten 59.7 en van de vrouwelijke 07.5 pCt. geslaagd. De vereeniging tot bevordering van het onderwijs van schipperskinderen in de provinciën Oveiijsel en Drente heeft, èn vanwege II. M. de Koningin-Regentes èn van de groothertogin van Saksen, prinses der Ne derlanden, een gift van f 100 ontvangen. De raad der gemeente Dantumadeel (Fr.), die tengevolge der laatste vei kiezingen m liberalen geest werd omgezet, heeft het schoolgeld in die gemeente aanmerkelijk verlaagd. Bedroeg het tot heden 35 ct. per maand en 17 i/s ct. voor minver mogenden, thans is het teruggebracht tot 20 en 10 ct. Als eene bijzonderheid vermeldt de Uaarl. Ct dat dezer dagen met goed gevolg examen voor de akte middelbaar onderwijs wiskunde werd afgelegd door iemand, die nooit les heeft gehad in dat vak, maar zich op een klein dorp in Drente geheel zelfstandig heeft gevormd. Door mejuffrouw A Bouman te Zieriksee, over leden den 30n November 1891, zyn de volgende legaten vermaakt: aan het herv. diaconie-armbestuur te Haamstede een perceel bouwland en f 1000; aan het herv. diaconie-armbestuur fo Zieriksee f-1500; aan het herv. diaconie-armengesticht(verplegiugsliuis). te Zieriksee f 600; aan het buiger-weeshni- te Zieriksee f 400; aan de ^Maatschappij van Welda digheid" te Fiedenksooid f400; alles vrij vau het recht van successie.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3