Binnenlamlsche Berichten. Even groote ellende heerscht in de pro vincie Vlatha, waar ook vele boeren misdaden plegen om in de gevangenis te komen en eten te krijgen, of zich met vrouw en kinderen om het leven brengen door kolendamp. Uit St.-Petersburg wordt aan de Daily TLews geseind, dat op vele plaatsen in het binnenland de landeigenaars feitelijk de lijf eigenschap weder invoeren door gedwongen winkelnering en door lange huurcontracten. De Buhskaia Wjedomosti heeft opnieuw eene waarschuwing ontvangen, omdat zij over den hongersnood berichten vermeld heeft. Zes millioen puds graan liggen opgestapeld tus- schen Wladikawkas, Novorosk en Rostoffin '10,194 vrachtwagens, maar elke trein ver voert dagelijks ten hoogste 22 vrachtwagens. SPANJE. De onderhandelingen over de leening zijn zeer ver gevorderd. De Spaansche bank zal er geen deel aan nemen, om hare portefeuille niet te vermeerderen. AMERIKA. Uit Washington wordt van gisteren gemeld: In de presidentieele boodschap, bij de opening van het Congres voorgelezen, wordt gewezen op de gesloten handelsverdragen op den grondslag van wederzijdsche begunstiging, en de hoop uitgesproken, dat verdere soort gelijke verdragen nog voor het einde des jaars zullen tot stand komen. Ingeval de Chileensche regeering de rege ling van de tegen de "matrozen van het oorlogsschip Baltimore gepleegde handtaste lijkheden noodeloos vertraagt, zal president Harrison eene bijzondere boodschap aan het Congres zenden. Wat de ongeregeldheden iu China betreft, heeft de regeering der Unie er op aange drongen, dat de Chineesche regeering de maatregelen tot bescherming van vreemde lingen en tot bestraffing van misdadigers zal handhaven. Aan de Russische regeering heeft die der Unie hare ernstige bezorgdheid te kennen gegeven over de strenge maatregelen tegen de Israëlieten en de daarvan het gevolg zijnde landverhuizing naar Amerika, welke ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de arbeids markt. Met kracht stelt president Harrison zich in de bres voor het Mac-Kinley-tarief, welks uitwerking aan de verwachtingen heeft be antwoord. Voorts verklaart hij zich tegen de vrije aanmunting van zilver en beveelt hij eene spoedige aanvulling van de marine der Unie aan om hare onderdanen op alle zeeën te kunnen beschermen en den handel der Unie uit te breiden. 14 oorlogsschepen zijn er op 'toogenblik in aanbouw. kleedingstukjes, die dezen in dit barre jaargetijde uitstekend te pas komen de uitdeeling er van heeft plaats op een der avonden aan mijn feest gewijd, en omdat de kleinen zeiven uit den aard der zaak nog weinig besef hebben, van het nut dezer soort geschenken, zorgen onze weldoensters er voor, dat ieder behalve de gewone versnape ring, nog een voor hunne handjes geschikt stuk speelgoed mede naar huis krijgt Reeds de uit stalling van dit alles, op den avond van het feest had u doen watertanden, en u het bewijs geleverd, hoeveel goeds er door vereende krachten tot stand kan gebracht worden, hoevee! nut kan gesticht worden ook door aangename bijeenkom sten, wanneer ze geleid, neen ik zou zeggen geïnspireerd worden door het goede beginsel van weldoenpraclisch weldoen bovenal Neen, mama's of oudere vriendinnen, onze jonge vriendjes behoeven er zich niet over te schamen, dat bij die geschenken hier en daar uwe meer vaardige handen merkbaar zijn, waar het geldt de bruikbaarheid er van te verbeieren, of bet smaakvolle er van te verhoogen wat hier gesrliiedde, strekt u, zoowel als uwen kinderen of jongeren vriendinnen tot eer, en met de buur vrouw van den hoek van 't straatje zeg ook ik «Als de ouderen daarin niet voorgingen, zou het er bij de jongeren zoo vroeg niet inzitten". De toestand in den staat Rio Janeiro is ernstig. De tegenstanders wapenen zich. De gou verneur Portella houdt stand te Nictheray. De revolutïonnairgezinden vormden eene voor- loopige regeering en kozen Parahyta tot hoofdstad. Zij zullen Nictheray aanvallen. De centrale regeering blijft werkeloos. Men vreest dat linancieele moeilijkheden het fail lissement vaneen belangrijken spoorweg ten gevolge zullen hebben. Volgens berichten, door passagiers van de mailboot La Brctagne te Marseille aange bracht, hebben er op verschillende plaatsen oproerige bewegingen plaats gehad. Te Bahia, te Pernambuco en te Rio de Janeiro zouden een driehonderdtal personen gewond, en te San Paulo honderdvijftig gedood zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 9 December. Justitiebegrooting. De voorzitter begon met als zijn meening te zeggen, dat meerdere beknoptheid in de debatten 's lands belang veeleer zou baten dan schaden, ook omdat nog tal van andere werkzaamheden wachten op afdoening. De heer Bevers sprak mede over het notariaat en gaf in bedenking den toestand van die instelling te verbeteren door opheffing van niet winstgevende standplaatsen; be noeming tot notaris op niet te hoogen leef tijd; schorsing van de examens voor een bepaald aantal jarenhet eischen van den 23-jarigen leeftijd voor het opleggen van het eandidaat-notaris-examen en beter toezicht op de soliditeit der benoemden, zoodat geen beunhazen het notarisschap kunnen uit oefenen. De heer Noordtzij hield vol dat de belem meringen aan de gereformeerde kerken in den weg gelegdkerkelijke verdeeldheid kweeken en bleef het vrije recht voor alle gezindten vragen. De heer Keuchenius achtte de quaes tie der scheiding van kerk en staat nog niet voor beslissing rijp, maar vertrouwde dat de minister van justitie aan elk kerkgenootschap en elke gezindte recht zou verschaffen. Hand having des rechten van de gereformeerde kerk is de hoofdzaak. Spreker meende overigens dat de neutra liteit van den staat tegenover de kerk niet mag leiden tot een losmaking van den staat van God, tot een regeering die allen godsdienst uitsluit. De heer Clerex gaf eenige middelen aan tot verbetering van het notariaat, o. a. het Daarvoor, dat het er bij de jongeren zoo vroeg inzit, is St. Nicoiaas dankbaar waar Schie dams aanstaande burgeressen en burgers zóo hun vrijen tijd besteden, om hunne medemen- schen wel te doen, teekent dit den geest van üefde, van toewijding, van ernst, die hen reeds nu bezielt en die %oor de toekomst van hen zeer veel goeds in 't algemeen belang dezer goede stad doet wachten. En of er ernst bij 't werk was? Informeer er maar eens naar, hoe zelden zulk een bijeenkomst werd verzuimd, hoe iederzorgde, dat de door de presidente opgeiegde taak behoor- - lijk op den bepaalden tijd af washoe zelfs uit den vreemde mijn knecht vertelde mij uit Oosterbeek, waar nu de vorige presidente haar domicilie heeft, nog wenken en opmer kingen worden ten beste gegeven, en opgevolgd. Ook van aanstaande burgers sprak ikzeker, een vijf- of zestal jongeheeren hielp niet alleen persoonlijk den feestavond zoo uitnemend slagen, maar ook zij hadden de opbrengst hunner ge regelde bijeenkomsten bespaard .waarom Om de meisjes een handje te helpen en daardoor te zorgen, zooals een der snuiters karakteris tiek had opgemerkt dat die arme drommels daar 's avonds niet op een droogje behoefden te zitten, want van al die presentjes kregen ze toch zoo meende bij bitter weinig in hun maag, opheffen van vele fiscale bezwaren, waarmede de notarissen te kampen hebben. De heer "Van der Kaay bestreed de opvat ting van de heeren Keuchenius en Noordtzij. De heer Tijdens drong aan op strafver mindering voor Geel en sloot zich aan bij de meeting te Amsterdam. De minister van justitie verklaarde, dat bij pensioneering van werklieden gewone werklieden worden bedoeld. Op de vragen van den heer Tijdens, of hij hij den minister raad voorwaardelijk de invrijheidstelling zal vragen of de Koningin-Regentes zal voor lichten, kon de minister niet antwoorden, daar hij niet kan mededeelen wat in den boezem der regeering zal of moet geschieden. Overigens meent hijdat de rechterlijke uitspraak als zoodanig moet worden geëer biedigd. Het algemeen debat is gesloten. Bij de onderdeelen kon de minister aan den heer Levy niet beloven de bezoldigingen der rechters in sommige hoofdplaatsen te verhoogen. Aan den heer Lieftinck belooft hij verbooging van de traktementen der rijks- veldwacht. De minister zal, zoodra mogelijk, voorzien in de behoefte aan meer opvoedings gestichten en in het gebrek in de cellulaire gevangenis te Nieuwer-Amstel, ontstaan door de geluidsoverbrenging. Hoofdstuk justitie werd aangenomen evenals het ontwerp tot verlenging van den termijn voor de arbeids-enquöte. De minister verklaarde te zullen overwegen de instelling eener enquête naar den veldarbeid. De beraadslagingen over hoofdstuk binnen- landsehe zaken zijn daarna aangevangen. Offlcieele Berichten. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, ingegaan 9 December, den lichten rouw heeft aangenomen voor den tijd van drie weken, wegens het overlijden van Z. M. keizer Dom Pedro II d'Alcantara. SCHIEDAM, 10 December 1891. Aan de leden van den gemeenteraad Is kennisgegeven, dat ten raadhuize voor hen ter visie is gelegd eene missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, opmer kingen bevattende ten aanzien van de hun college ter goedkeuring aangeboden begroo ting der gemeente, voor den dienst van 1892. »Rorne en Karthago", naar De Bonder's jRome vaincue", leverde de stof tot de lezing, gisteravond door den heer M. J. Mees van Haarlem voor ons Nutsdepartement gehouden. Het drama verplaatst ons in den grooten, en ze mochten toch heusch ook wei eens proeven hoe lekker zoo'n stuk borstplaat of St. Nicoiaas smaakt. En een kopje melk met een krentenbroodje moest er ook bij zijn, vooral niet te weinig voor het geld zoo werd den meisjes op het jongens eerewoord, en dat is heilig, verzekerd zorgen wij, niet waar jongens»Zeg maar hoeveel jullie noodig hebt, voor die traktatie, en wij zullen maken dat bet er is, maar op éene conditie wij doen dien avond ook mee hoor»Nou, kom jongens, vooruit, wie houdt de kas, jij Karei, of wil ik het doen 1" Wie de kas gehouden heeft, ben ik niet te weten kunnen komen, maar wel weet ik, dat zij op hun manier met ijver hebben gewerkt ter bereiking van het beoogde doel, en dat ze een flink bedrag hebben opgespaard. Laat ze dan eens wat woelig of ondeugend zijn, zoo lang ook onze jongens, onze aanstaande bur gers, toonen dat zij een hart hebben, dat warm klopt voor hunne minder bedeelde natuurgenoo- ten, zoo lang ze bewijzen, meer en meer echte Hollandscbe jongens te willen zijn of worden, zoo lang blijft ook met volle recht Schiedam de beste verwachtingen voor de toekomst van hen koesteren. Meisjes en jongens, ge hebt een weldaad be- beroemden strijd tusschen de beide hoofdste den der oude wereld, welke elkaar hare wel vaart en bloei misgunden en voortdurend middelen tot wederzijdschen ondergang be raamden. Aan Karthago's zijde staat de dap pere Hannibal, de geharde, niets vreezende, doortastende, onvermoeide krijger, wiens le vensideaal isRome's ondergang en Karthago's verheffing. Daartoe zweert hij een duren eed. Hij verzamelt zijne weerbare manschappen, 59,000 in getal, waaronder 6000 ruiters, en onderneemt den grooten, vermoeienden en tevens gevaarlijken tocht tegen de eeuwige stad. Plet zwaarst valt hem de tocht over de Alpen, welke hem op 26.000 krijgers te staan komt, terwijl hij bovendien van een der oogen wordt beroofd. Doch dit verflauwt zijn moed en ijver niet, met zijn overige 33.000 ge trouwen trekt hij even onversaagd den vijand te gernoet als met zijn voltallig leger, Van de zijde der Romeinen zijn de noodige maatregelen getroffen. Een aanzienlijke leger macht, veel sterker dan de Karthaagsche, is onder bekwame aanvoerders tegen Hannibal opgetrokken en zal den brutalen indringer gevoelig voor zijn waagstuk doen boeten. Doch hoe 1 In plaats van te overwinnen, zien zij zich overwonnende moed der Karthagers is grenzenioos en verslaat het veel grootere Ro- meinsche leger; het geheeïe slagveld is met lijken overdekt en met bloed doorweekt. Dat zelfde Cannae, tot heden slechts een onbedui dend, ja onbekend gehucht, het is van nu af een onvergetelijke ongeluksplaats voor de aan nederlagen ongewoon geraakte Remeinen, een eerzuil tevens voor het fiere Karthago. De uitslag van dit beslissend gevecht ver wekte te Rome een paniek, men was radeloos en achtte zich reddeloos verloren. De priesters en schriftgeleerden evenwel meenden dat de nederlaag niet was te wijten aan gebrek aan moed, doch aan het zondigen tegen de goden. De heilige boeken werden geraadpleegd en het bleek dat de godin Vesta vertoornd was. Haar moest dus voldoening worden gegeven, dan keerde de krijgskans. De hoogepriester Lu cius, een ijverig bekleeder van zijn ambt, be gaf zich naar den tempel der beleedigde godin, teneinde de schuldige priesteres te ontdek ken. Door een sluwe list, niet door openhar tigheid, wees hij Opimia, uit liet beroemde geslacht der Flavii, als de schuldige aan, Vree- selijk was hare schuld, alleen door den dood uitwischbaar: zij bemindeWelk een gruwel voor eene priesteresEn hoezeer er gesmeekt en gebeden werd door hen, wier'menschelijk gevoel zich boven alles deed gelden, de wet gebood het doodvonnis en de rechters spraken het uit. Zoo werd de beminnelijke, onschul dige Opimia tot hare beulen geleid, gelijk het wezen, ge hebt in deze koude gure winterdagen in menig arm gezin een zonnestraal weten te brengen, die verkwikt heeft, en uwe goede liarten door velen met dankbaarheid doen prijzen gaat zoo voort, het bewustzijn ook voor anderen iets goeds te hebben gedaanmoge het beste loon zijn voor uw loffelijk streven. Moge het een volgend jaar blijken dat het voorbeeld hier door u eerst op bescheiden nu op uitgebreider schaal gegeven, navolging heeft gevonden, en dat ook ten bate der kleinen die de Alidaschool bezoeken, nog vele anderen dan met u loonen het te gevoelen, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen Dit wenscht van harte uw aller vriend St. NICOLAAS. De Redactie, ingenomen met de edelaardige taak. welke eenige hsrer jeugdige studgenooten zich blijkens dit verhaal ten doel hebben gesteld, meende hunne namen met onvermeld te moeten laten. By onder zoek is het haar gebleken dat het zijn de jonge dames: Laura Maas, presidente, Nou Prins, Jacoba Piins, Jlina Ris, Rika Ris, Cornelia Schappert, Truus- Visser en de jongeheeren: Karei Poortman, Chr. Poortman, Simon Maas, Jan Maas, Aart Pring, Daniël Prins Jr. en Constant van Erpecum. Tot de jongedames die de krans hebben opgericht behooren ook Betsy Maas, thans te Oosterbeek, eu- Lonke Prins, thans te Biussel.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2