Gciïiengflp Berichten. schuldeloos offerlam ter slachtbank, en uitvoe ring gegeven aan eene wet, samengesteld en bekrachtigd door hen, wier hoogste levensbe ginsel scheen te zijn letterknechterjj met uit sluiting van menschenliefde. En het resultaat Ja, de krijgskans keerde, Hannibal's troepen werden verslagen en in triomf keerden de Romeinen weder. Doch de overwinning was alleen daaraan te danken, dat Hannibal zich naar Capua wendde, in plaats van Rome zelf aan te tasten, hetwelk hij ongetwijfeld zou hebben genomen. Boven dien was bij het terugkeeren der troepen het zoenoffer nog niet gebracht. NeeD, de triomf was alleen te danken aan de kordaat heid van enkele fiere, dappere Romeinen, die den overigen moed inspraken en door hun aantal de vermoeide gelederen der Ivar- thagers overweldigden. Zoo was de nederlaag bij Cannae niet te wijten aan lafheid, veel minder aan het zondigen eener Vestaalsche maagd; doch veeleer waren de oorzaak daar van de verwijfde zeden en gewoonten, waar aan het Romeinsche volk zich gewend had, en de zedeloosheid waaraan het zich had schuldig gemaakt, zoozeer zelfs, dat Opimia, die het huiselijk geluk harer ouders in niet geringe mate verhoogde, tegen hun zin werd weg gerukt en tot het eenzame, onnatuurlijke leven van Vestaalsche maagd werd gedoemd, ten gevolge waarvan hare ouders stierven. Zou dit niet veeleer den toorn der goden hebben verwekt? Zeer bevredigend is daarom het slot, dat Opimia, die niet meer te redden is, zich door hare grootmoeder laat doorsteken en haar lijk niet laat bezoedelen door de misdadige handen der onbevoegde beulen. Zoo eindigt deze tragedie, die spreker op uitmuntende wijze vertolkt en voorgedragen heeft en waarvoor hij den welverdienden dank der vergadering inoogstte. Na de pauze* onthaalde de heer Mees zijn talrijk gehoor op eenige korte geestige ge dichtjes en eindigde hij met eenige herinne ringen uit het studentleven van een vriend, waardoor hij het bewijs leverde, hoezeer hij de kunst verstaat het aangename aan het nuttige te paren. De mededeeling van den voorzitter dat het departementsbestuur mej. A. C. Aenmey wegens hare groote toewijding voor de Alida- bewaarsehool tot eerelid van het departement had benoemd, werd met daverend applaus begroet. Hedennamiddag ten 12Va ure is Chiel Soonius, in de wandeling genaamd gekke Chiel", die op de Lange Haven liep met een juk met 2 emmers, door den wind aldaar te water geraakt. Hij is er zonder letsel te heb ben bekomen uitgehaald door H. Eenhuizen, meesterknecht in de branderij van de heeren Finjé Co. aldaar, die hem in die branderij ook van droge kleeding heeft voorzien. Hedennamiddag zijn door den wind afge waaid een gedeelte van het hekwerk en een gedeelte van een molenwiek van den molen ade Vrijheid" aan de Noordvest, alsmede een schoorsteen van de branderij van den lieer J. van Noortwijk in het Groenweegje, alles zonder persoonlijke ongelukken te veroor zaken. Hedennamiddag is een zolder van de uit gebroken branderij van den heer T. T. Nieberg in het groenweegje alhier, waarop 30 last graan lag, ingestort, waarbij niemand een ongeluk heeft gekregen. Bij het kameraadschappelijk feestmaal Dinsdag door leden der katholieke partij uit beide Kamers hun medelid, den heer Haffmans bij gelegenheid van zijn 25-jarig.lidmaatschap van de Tweede Kamer aangeboden, werd de jubilaris door verschillende deelnemers toege sproken en gehuldigd. Door zijn collega's werd hem een corbeille met bloemen vereerd. De heer Haffmans beantwoordde de bewijzen van belangstelling en waardeering op de hem eigen geestige wijze. Aan het ministerie van waterstaat heeft gisteren de aanbesteding plaats gehad van de voortzetting der verruiming van het beneden einde van het Scheur en van het boveneinde der doorgraving langs den rechter-oever, voor de verbetering van den "Waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver is de heer A. L. van Wijngaarden IJz., te Sliedrecht, voor f171,700 Naar het Handelsblad nader verneemt, was het eerste belastingontwerp van den minis ter van financiën tot invoering eener progressieve belasting op het vermogen in de vorige week nog niet bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Het moest nog den weg door den ministeraaad doorloopenom dan aan II. M. de Regentes te worden gezon den. Aan het departement van financiën is men ook druk bezig met het ontwerpen van een bedrijfsbelasting en van een nieuwe regeling der personeele belasting. Naar wij vernemen zal het lid der Tweede Kamer, de heer rnr. M. J. C. M. Kolkman, zich in de volgende week, tot herstel van gezondheid, voor eenigen tijd naar Nizza be geven. De bond van Nederlandsche steenfabrikan ten heeft aangenomen de leverantie van 40 millioen steenen ten behoeve van de zee sluizen te IJmuiden. De meeste leden van den bond verbonden zich om een gedeelte dier steenen te leveren. Zij doen dit om buitenlandsche concurrentie te weren, in het belang van de vaderlandsche nijverheid. De in de algemeene vergadering der iLibe rale Unie", gehouden te Amsterdam op 7 November ji., tot leden van het bestuur ge kozen heerent mr. H. Goeman Borgesius,te 's-Gravenhage, mr. P. Rink, te Tiel, mr. M. Tydeman Jr., te Breda, en mr. A. C. Visser, te Gorinchem, hebben met uitzondering van den heer Visser, de benoeming aangenomen, zoodat nog een vacature voor het oogenblik onvervuld blijft. Het bestuur heeft de functiën in zijn mid den opnieuw verdeeld en de heeren mr. E. van Raalte en mr. R. van de Werk, respec tievelijk tot voorzitter en onder-voorzitter herkozen, terwijl de heer mr. R. van de Werk (Vossiusstraat 5, te Amsterdam) voorloopig tevens zal optreden als penningmeester. Uit Rotterdam wordt geschreven Als het denkbeeld nog eens verwezenlijkt mocht worden om een strandtramweg aan te leggen, zich uitstrekkende van den Hoek-van- Holland naar Zandvoortmet Scheveningen tot middelpunt, dan zou er ook voor de plek, waar de Maas zich in de zee stort, een schoone toekomst kunnen aanbreken, Thans trekt de Hoek-van-Holland nog weinig bezoekers aan. De spoorweg van Rot terdam daarheen is nog altijd niet voltooid, maar sedert dezen zomer kan men althans tot Maassluis stoomen. De Hollandsche spoor wegmaatschappij heeft, ter bediening van het lijntje SchiedamVlaardingenMaassluis voor fraai en gemakkelijk ingericht materiaal gezorgd. V an Maassluis gaat men over Naald wijk of 's-Gravenzande per rijtuig naar den Hoek. Veel gebruik werd er dezen zomer nog niet van deze reisgelegenheid gemaakt, maar dat de Hoek eene toekomst heeft als zomerver blijfplaats is zeker, want de ligging is zoo gunstig mogelijk. Als overal langs onze kust heeft men er eene fraaie zee en heerlijke duinen, en men heeft er bovendien eene mooie rivier, die uitlokt tot tochtjes. Ook heeft men daar, als op geen ander punt aan onze kust, het gezicht op eene drukke scheepvaart. De Hoek ligt voorts in de onmiddellijke nabijheid van het Westland met zijne fraaie dorpen, die alle door een tramweg verbon den zijn. Naaldwijk, 's-Gravenzande, Poeldijk, Monster, Loosduinen behooren alle tot de fraaiste landelijke streken van Hollanden bieden ruimschoots gelegenheid aan tot aan gename wandelingen. Het eenige wat men aan den Hoek nog mist, is eene comfortable gelegenheid om er eenige dagen te verblijven. Ook dat echter zal wel komenals de reisgelegenheid van hier uit nog gemakkelijker is gemaakt. Zou niet de Hoek bestemd zjjn om voor de Rot terdammers te worden, wat Scheveningen is voor de Hagenaars en Zandvoort voor de Haarlemmers en Amsterdammers? En wan neer dan de Hoek werd aangesloten aan een strandtramweg, en aldus verbonden met Sche veningen, wie weet, werd dan ook niet dat plekje strand en duin een aantrekkingspunt voor vreemdelingenBit is zeker, dat delloek- van-Holland als zeebadplaats veel meer aan trekkelijks zou hebben dan Kijkduin (Loos duinen), Katwijk en Wijk-aan-Zee. Dinsdagavond vermiste vrouw II. in de Warmoezierslaan te Kralingen haar 15-jarig dochtertje, dat even te voren aan den sloot kant achter bare woning eenig werk was gaan verrichten. Na eenig zoeken vond zij haar kind vooroverliggende in het water; met behulp van eenige buren werd het meisje op den kant gehaald. Een inmiddels geroepen geneesheer wendde alle pogingen aan om het leven op te wekken, doch het meisje bleek reeds overleden te zijn. Omtrent het zinken van een visschersvaar- tuig op de Ooster-Schelde in den vroegen ochtend van Maandag jl. wordt aan de JST. J3. Ct. het volgende gemeld Ten 3 ure zeilde visscher Everhard met zijn zoontje, 8 jaar oud, uit de haven van Bergen-op-Zoom, teneinde mosselen te gaan korren op de natuurperceelen bij Stavenisse. Gekomen ter hoogte van Strijen, maakte het scheepje plotseling veel water en zonk na weinige minuten, ten ongeveer 5 ure, in de diepte weg. Met groote tegenwoordigheid van geest nam de ongelukkige visscher een besluit om te trachten zich en zijn kind te redden. Hij plaatste het knaapje op zijne schouders en schrijlings op eene plank gezeten, zwom hij in de richting van het kustlicht van Strijen. Met bovenmenschelijke inspanning gelukte het hem, zich drijvende te houden en lang zaam den veifigen oever te bereiken. Ten 7y2 ure voelde de koene zeeman grond onder de voeten en was gered. Afgemat en verkleumd van koude, werden de arme schipbreukelingen te Strijen op menschlievende wijze verpleegd bij den beurt schipper De Graag aldaar en konden zij nog denzelfden dag naar Bergen-op-Zoom terug keeren. De vreugde van het talrijk gezin van den visscher, bestaande uit vrouwen 10 kinderen, laat zich niet beschrijven. Dankbaar voorde redding van zich zeiven en zijn kind, is de man troosteloos over het verlies van zijn vaartuig, waarmede hij op eerlijke wijze in de behoeften voor zich en de zijneu voorzag. 's-Gravenltnge. H. M. de Koningin-Regen tes bracht heden een langdurig bezoek aan de tentoonstelling der schilderijen van Bos boom in jiPulchri Studio". H. M. toonde groote belangstelling. Amsterdam. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten werden op den heer mr. Henny (liberaal) 1777, op den heer mr. Travaglino (ultram.) 983 en op den heer Hovy (anti-rev.) 848 stemmen uitgebracht, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tus- schen de beide eerstgenoemden. Amsterdam. Het eenvoudig gedenktee- ken, door vrienden en vereerders op het graf van dr. "Westerman geplaatst iis Dinsdag, den verjaardag van den overledene, aan de familie overgedragen. Prof. dr. Max Weber schetste daarbij den overledene als zoóloog, de heer A. C. "Werlheim sprak namens de commissie van overdracht en Westermam's schoonzoon, mr. W. H. K. Mouthaan, aanvaardde het ge- denkteeken namens de familie onder het uit spreken harer dankbaarheid. Het monument is een familiegraf met zerk, waarop een bronzen afgietsel staat van den trouwen hond van den overledene. Aan de oostzijde van het monument is het borstbeeld van dr. Wes terman in zandsteen, door Teixeira de Mattos gebeiteld, aangebracht; aan die achterzijde prijken woorden van hulde sian de werk kracht, de volharding en de humaniteit van Westerman. De ministerVan Tienhoven woonde de plechtigheid met zijn familie bij. Hoogeveen. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Drente is de liberale candidaat, mr. Mennet O. Gratama, tegenover den heer H. Timmer, candidaat der anti-revolutionnairen, met 11281 van de 2319 uitgebrachte geldige stemmen gekozen. In het zuiden van Engeland heeft gedurende de laatste dagen weder een hevige storm gewoed. Dicht bij den vuurtoren in den mond der Theems is een bai k vergaar., zonder dat tueri er in slaagde de opvarenden te redden. De naam van het schip is nog niet bekend. Bij den hevigen storm, die Maandag in het Engelsche Kanaal woedde, is een Belgische vis- scherssloep met 24 man in de golven verdwenen. Te Sehlettstadt, in den Elzas, is Zondagavond in het zuidwesten der stad tijdens een hevigen storm brand uitgebroken. Ouder medevveiking van brandweer en spuiten uit Benfeld. Straatsburg en Vtappoltsweiler is bet den volgenden ochtend in de vroegte gelukt, den brand meester te worden. Er zijn verbrand 31 woonhuizen (roet de daarbij behoorende stallen, schuren enz. ongeveer 80 gebouwen). Die huizen werden bewoond door 87 gezinnen te zamen be staande uit 282 personen. Ouk de oude wachttoren werd door de vlammen aangetast en is voor de giootste helft vernield. Te Petersburg zijn droevige bijzonderheden be kend geworden van het onlangs voorgevallen on geluk op den spooi weg Orel-Griasi, het ernstigste van dien aard, scdei t vele jaren in Rusland ge beurd. 1 V Eene lange trein, bestaande uit personenrijtuigen 5 en goederenwagens, reed van Orel naar Griasi, toen een der wagens ontspoorde door het springen van een wielband. De trein reed op dat oogenblik zeer snel en het rijtuig werd medogesleurd.waarbij bet hevig slingerde en den weg beschadigde. Eenige oogenblikken later bereikte de trein de liviei Op- toukha en op de brug viel eindelijk het ontspoorde rijtuig om, verbrijzelde de borstwering en stortte in de bevroren rivier. Vier andere rijtuigen wer den medegesleept, totdat bet breken der koppelin gen verdere ongelukken verhoedde. Het ijs brak onder het gewicht der vallende waggons, en vier daarvan verdwenen onder de bevroren oppervlak te. Het vijfde rijtuig viel boven op de anderen, keerde om en bleef, rustende op de verbrijzelde massa, gedee.lteüjk boven water. Alleen uit deze waggon werden enkele personen levend gered. Deze redding was enen wel zeer bezwaarlijk wegens de verbijstering der ambtenaren en de afgelegen ligging van de plaats der ramp. Het reddingswerk werd eerst met kracht aangevat, toen uit Orel op telegraphisch verzoek hulp opdaagde. Uit het eenige bovengebleven rijtuig werden o, a. i 5 zwaar gewonden gehaald; enkele andere waren er won derbaarlijk met enkele schrammen afgekomen. Bij bet opruimen van de andere waggons werden nog 26 lijken gevonden. Een vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad in een steenkolenmijn te Nifka, in Russisch Polen. In de instortende gangen werden 180 wevklieden en 40 paarden begraven. Waarschijn lijk zijn menschen en dieren omgekomen. In Britseli Indië tusschen Moultan en Latore heeft Zaterdag een botsing plaats gehad tusschen twee spoortreinen, waarbij 34 inlanders gedood en velen gewond werden. Twee kleine schilderijen van Corot van 38 bij 60 cM zijn Zaterdag in het hotel Drouot te Parijs verkocht voor 27,000 en 25,000 francsde eigenaar had ze, twintig jaar geleden, met 600 francs betaald. Een kerk interieur van Isabey deed 10,500 francs.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3