A°. 1891. Woensdag 16 December N°. 7908. Eerste Blad ij f - e n -v© ©rtigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAü: BOTERITRAAT, E 3?. Buitenlandsclie Berichten. F R A N K R IJ K. De behandeling der motie-Hubbard n de Kamerzitting van Vrijdag heeft, zooals te ver wachten was, aanleiding gegeven tot een zeer heftig debat. De openbare tribune was stamp vol; alle ministers woonden de zitting bij. De heer Déroulède meende dat het overbodig was, na de discussién in den Senaat, nog te beraadslagen over de motie; zijn denkbeeld werd echter door den heer Floquel bestreden en met groote meerderheid verworpen. Ver volgens nam de heer Hubbard het woord. Na 4e houding der geestelijkheid tegenover de regeering aan een scherpe critiek te hebben onderworpen, verlangde hij van den minister president een besliste verklaring betreffende de maatregelen welke zij denkt te nemen tegenover de geestelijken, die tegen haar in verzet zijn gekomen. De minister Fallières bepleitte een verzoenende staatkunde. Terwijl hij aan het woord was, had een heftig inci dent plaats. Toen de afgevaardigde De Bernis den minister in de rede viel met te zeggen dat de vrijmetselarij een ongeoorloofde instel ling was, voegde de heer Floquet hem toe: ïPaus Pius IN was een vrijmetselaar". Deze woorden lokten een onbeschrijfelijk tumult uit, zoodat de vergadering voor een kwartier geschorst moest worden. Na de heropening werd nog het woord gevoerd door den heer Jamaisdie opkwam voor. de scheiding van kerk en staat, en door Paul de Cassagnac en bisschop Freppel, die de regeering aanvie len. De discussiën werden voortgezet. Ook Zaterdag ging het in de Kamer zeer rumoerig toe. Ten slotte gaf de heer Floquet voorlezing van acht motiën. De heer Freppel stelde voor, eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, maar met het opsteken en terughouden van de handen werd dit voor stel verworpen met 346 tegen 181 stemmen. De minister Freycinet verklaarde alsnu, dat de regeering genoegen nam met de motie Tan den heer Rivet, waarin werd verklaard, dat de jongste manïfestatiën van de clericale partij den socialen vrede zouden kunnen be dreigen en eene volslagen inbreuk zijn op de rechten van den staatvertrouwen stellende in de verklaringen der regeering zoo luidde •deze motie verder er op rekende, dat de regeering al die maatregelen zal nemen "waardoor van allen eerbiediging kan worden geëischt van de wetten des lands, gaat de Kamer over tot de orde van den dag. Nadat de stemmen eerst hadden gestaakt, werd deze motie met 243 tegen 223 stemmen aange nomen, Vervolgens ging de Kamer in groote •opgewondenheid uiteen. In de Zaterdag gehouden vergadering van •den ministerraad heeft de minister Fallières niet meer gesproken ran zijn plan om af te treden, zoodat men gelooft, hem op zijn voor nemen te zullen doen terugkomen. Het schijnt zeker dat de uitslag der interpellatie-Hubbard gunstig voor het Kabinet zal zijn. De commissie voor de invoerrechten heeft gisteren, na de verklaringen van de heeren Ribot en Jules Roche uit naam der regeering, de volgende besluiten aangenomen De regeering worde gemachtigd, de met 1 Febr. a.s. vervallende verdragen of overeen komsten, hetzij in hun geheel, hetzij gedeel telijk, voorloopig te verlengen, met uitzon dering van de clausulen, welke een bijzonder tarief van invoerrechten toestaan voor bepaald aangewezen koopwaren, alsmede de verdragen betreffende wederzijdsche waarborgen van letterkundigen kunst- en industrieelen eigen dom. De regeering worde gemachtigd geheel of gedeeltelijk het minimum-tarief toe te passen op de voortbrengselen en koopwaren, afkomstig uit die landen, die op het oogenblik van het conventioneel tarief genieten en die er in toe stemmen op de Fransche koopwaren het tarief der meest begunstigde natie toe te passen. De aartsbisschop van Bordeaux heeft den minister van eeredienst om een onderhoud verzocht, teneinde in persoon te protesteeren tegen de uitlegging, welke gegeven is aan zijn herderlijk schrijven betreffende de staat kundige plichten der geestelijkheid. Het is onjuist dat, zooals de bladen melden, er 50 Franschen bij de laatste onlusten in Rio de Janeiro gedood zijnhet is slechts een enkel Franschman. De zaakgelastigde van Frankrijk heeft order ontvangen bij Brazilië een beklag in te dienen, DUITSCULAND. De Rijksdag besloot Zaterdag, na een debat van zes urentot tweede lezing van de handelsverdragen in openbare zitting over te gaan. Von Caprivi verklaarde, dat de nijver heid niet boven den landbouw bevoordeeld washet had veel moeite gekost tot de graanrechten van 3i/2 mark te komen. Tot vermindering van gebrek aan werk lieden is eene verandering in de wet tot ondersteuning in het verkrijgen van woningen, in overweging genomeneen desbetreffend voorstel kan na den afloop dezer zitting ver wacht worden. De kanselier verzocht dringend de handelsverdragen nog vóór Kerstmis af te doen. De Rijksdag behandelde gisteren in tweede lezing de handelstractaten. De eerste twee arti kelen werden aangenomen. De staatssecretaris Von Boetticher verdedigde eenige aangevallen posten in het Oosterijksche en het Italiaan- sche tarief, in het bijzonder de uitvoerpremie voor suiker, alsmede het recht op haver, eieren en bedvederen. De staatssecretaris Von Marschall betoogde dat, al mochten sommige belangen door de tractaten gekrenkt worden, een tarieven-oorlog de natie zelve benadeelen zou. Daarom is het zaak, met bondgenooten handelsverdragen te hebben. De werking van een bondgenootschap wordt verzwakt, wanneer de leden in staathuis houdkundig opzicht vijandig tegenover elkan der staan. Daarna verdedigde Von Boetticher nog de onzijdige houding, welke de regeering tegenover andere belangen heeft ingenomen. Haar standpunt was onpartijdig. Verschei dene Zuidduitsche afgevaardigden bestreden de bepalingen betreffende wijnen. De zitting werd verdaagd tot heden elf uur. Volgens particulier bericht uit Sofia, te Berlijn ontvangen, zou de Bulgaarsche regee ring de door den Franschen vertegenwoor diger schriftelijk gevorderde toestemming tot terugkeer van den verslaggever van het agentschap Eavas Chacourneafgewezen hebben en de Fransche zaakgelastigde daarop de onderlinge betrekking voor afgebroken verklaard hebben. OOSTENRIJK. In de commissie uit de Hongaarsche Kamer, welke belast is met de vraagstukken van economischen aard, is men aangevangen met te beraadslagen over de handelsverdragen. De minister van koophandel verklaarde, dat de regeering de verdragen alle te zamen be schouwt als een heilzaam geheel, waaraan niets veranderd behoort te worden. De commissie besloot onmiddellijk tot de nadere behandeling over te gaan. RUSLAND. De Petersburgsche N~ovosti is van oordeel, dat de handelsverdragen tusschen de Staten van het Drievoudig Verbond een nieuw ver bond vormen tegen Frankrijk en Rusland, dat een gevaar zou kunnen opleveren voor den Europeesehen vrede. Het blad acht het daarom noodig dat ook Rusland en Frankrijk, tot versterking hunner staatkundige toenadering, een soortgelijk verdrag sluiten, zelfs met gedeeltelijke opoffering hunner protectionisti sche neigingen, hetgeen des te gemakkelijker is, daar Frankrijk de Russische grondstoffen en Rusland de in Frankrijk vervaardigde artikelen volstrekt noodig heeft. Free Russia deelt mede, dat de regeering verscheidene belangrijke schenkingen ten behoeve der noodlijdende boeren van de hand heeft gewezen, omdat de gevers de voorwaarde stellen, dat hunnerzijds op het beheer der giften contróle zon mogen worden uitgeoefend. De weduwe van den Russischen milHonair Sawa Morosow wilde 3 millioen roebels geven en graaf Leo Tolstoi had een lijst geopend, waarop door eenige rijken des lands voor een bedrag van 14 millinen roebels was ge- teekend. De regeering,wilde echter die vor stelijke giften niet op de gestelde voorwaar den aannemen. De Standard verneemt uit St.-Petersburg dat de politie vele personen in alle standen gearresteerd heeft wegens een komplot, en wel vijftig alleen te Warschau. Zij ontdekte het ontwerp eener proclamatie, aandringend op bewilliging eener grondwet. De minister van openbaar onderwijs heeft den onderwijzers en leerlingen van alle open bare scholen, onverschillig welk geloof zij belijden, gelast op feestdagen deel te nemen aan de godsdienstige plechtigheden der ortho doxe km-k. Bij weigering zullen zij onvoor waardelijk van de school verwijderd worden. Ter herinnering aan 's czaren zilveien brui loft zal te Petersburg, ter vervanging van een der houten schipbruggen, een derde ijzeren brug over de Newa worden gebouwd, welke de beide helften der hoofdstad met elkander zal vei binden. Sedert het begin der joden-vervolgingen in Rusland hebben, blijkens officieele gegevens, niet minder dan 40.000 Russische en evenveel vreemde joden het czarenrijk verlaten. SPANJE. De ministerraad heeft zich Zaterdag voor namelijk beziggehouden met het nieuwe tarief. Zeker is het, dat de invoerrechten aanzien lijk verhoogd zullen worden; die op alcoho lische dranken worden waarschijnlijk ver driedubbeld. In de bladen van Zondag wordt gemeld, dat de leening van 250 millioen zal worden uitgeschreven op de volgende voorwaarden: de koers van uitgifte zal bedrageu 79 voor de bankiers en 81 Vs pCt. voor het publiek; het resultaat der financieele operatie wordt door de bankiers gewaaiborgd. De inschrij vingen worden den 30n December voor het publiek opengesteld10 procent van het hedrag moet dadelijk worden gestort. PORTUGAL. De minister van financiën heeft aan de Kamer een wetsontwerp tot wijziging der tarieven van invoerrechten in beschermenden geest ingediend. In de Kamer heeft de minister van finan ciën verklaard, dat hij zelf op het geschikte oogenblik een uitvoerige discussie zal uitlok ken, welke hij noodig acht over de quaestie der financiën. B U L G A R IJ E. De Sobranje heeft het voorstel om aan graaf Hartenau, den voormaligen vorst Alexan der van Battenberg, een jaargeld van 50.000 francs toe te kennen, zonder debat met alge- meene stemmen goedgekeurd. De geruchten, dat de graaf daarvoor reeds zou bedankt hebben worden beslist tegengesprokenveel eer gelooft men dat hij het zal aannemen. 0 0 U H A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal granea per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke rammers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eens Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1