1 N°. 7909. A0. 1891. Donderdag 17 December. 'ij f - n -v© r t i g-ste .Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BTUEAI': BOTGKifRAAT, Bi 3 7. Buiteiilandsche Berichten. DUIT8CHLAND. Keizer Wilhelm heeft Maandag op de werf rVulcan" te Brendow het nieuwe pantser- schip Weissenhurg gedoopt, en bij die gele genheid hulde gebracht aan de nagedachtenis zijns vaders, die in 1870 op het slagveld van Weissenhurg de eerste overwinning voor Duitschlands eenheid bevocht. In den Rijksdag is gisteren de beraadsla ging over het handelstractaat met Oostenrijk- Hongarije bij de tweede lezing voortgezet. Bij de behandeling van het tarief is de discussie over de rechten op graan, glas en hout ten einde gebracht. In den loop van het debat verklaarde de rijkskanselier, in antwoord op eene vraag betreffende de behandeling van voorraden graan in entrepot voor doorvoer, dat deze zaak nog overweging vereischt tot eene rechtvaardige beslissing, teneinde de verbruikers niet tegenover de handelaren te benadeelen. Heden voortzetting. Be onderhandelingen over het handels tractaat met Nederland zullen vóór den afloop van dit jaar niet meer worden opgevat. De oud-kanselier Von Bismarck heeft in een onderhoud met den hoofdredacteur der Msenbahn-Zeitung gezegd, dat hij niet komt deelnemen aan het debat over de handels verdragen. Het is hem ailes veel te onbe kookt in zijn werk gegaan en hij wil zijn geweten niet bezwaren met het uitbrengen van zijn stem in eene aangelegenheid, waarbij den afgevaardigden geheel onvoldoende tijd werd gelaten om zich op de hoogte te stellen. De Duitsch-vrijzinnige bladen vallen Bis marck heftig aan omdat hij niet naar den Rijks dag komt, maar zijne oppositie tegen de han- dels-tractaten en Caprivi kleedde in den vorm van eene toespraak aan het adres der Siegener burgers, die hem Zaterdag het eereburger schap hunner stad kwamen aanbieder.. Eugen Richter beweert in zijne Freisinnige Zeitvng, dat Bismarck niet naar Berlijn durft komen en het Berliner Tagehlatt maakt zich er vroolijk over, dat Bismarck thans de rechten van den Rijksdag verdedigt," terwijl hi ze vroeger zoo dikwijls bestreed. f R A N E S II I. De aartsbisschop van Bordeaux, die, gelijk gisteren bericht iseene audiëntie heeft aangevraagd bij den minister van justitie en «eredienst, om zich te rechtvaardigen omtrent zijn jongsten herderlijken brief, is, naar de verklaring die hij aan een journalist te dier plaatse heeft gedaan, geheel tot inkeer geko men, Hij wenscht de staatkunde van be vrediging en verzoening weer te zien intreden. Hij is van oordeel dat degenen, die niet, •als hij, den toestand gelijk hij tegenwoordig is door de noodzakelijkheid geboden achten, tegen het uitdrukkelijk verlangen van den paus ingaan. Hij, aartsbisschop, zal niet aarzelen het goede voorbeeld te geven en reeds heeft hij afgezien van het plan betref fende eene organisatie tot vrijmaking van den paus. Gemeld dient hier te worden, dat de her derlijke brief des aartsbisschops van Bordeaux te meer opzien gewekt heeft, omdat hij te boek stond als een tamelijk vrijzinnig en de republiek wel toegedaan prelaat. BEIGII. De minister van buitenlandsche zaken heeft bij de Kamer het handelstractaat met Oosten- rijk-Hongarije overgelegd. RUSLAND. Geneeskundige rapporten uit de door hon gersnood geteisterde provinciën melden, dat er een vrij uitgebreide epidemie van typhus, diphteritis en pokken heerscht; minstens 25 pCt. der aangetasten bezwijken. Op het verzoek der boeren-gemeenteraden heeft de regeering er reeds honderden kroe gen doen sluiten. Naar uit St.-Petersburg aan de Standard gemeld wordt, zal het ministerie binnenkort zijne bekrachtiging geven aan het plan van baron Hirsch ten aanzien der joden, volgens hetwelk er een centraal comité zal worden gevormd, met een zestigtal subcomité's, tot bevordering van de emigratie der behoeftige joden. ITALIË. Leo XIII heeft gisteren een geheim con sistorie gehouden, waarin hij twee Italiaansche prelaten, Ruffo Scilla en Sepiacci, tot kardinaal en zeker aantal priesters tot bisschop en aarts bisschop heeft benoemd. De paus heeft bij die gelegenheid eene allocutie gehouden, waarin hij het volgende zeide: Het is duidelijk, dat de vijanden, die ons omringen, ons van alle kanten hardnekkig in het nauw trachten te drijven. Sommigen doen dit zonder omwegen, terwijl anderen hun oogmerk zoeken te bereiken door schijnbaar minder vijandige middelen. De eerstbedoelden brandmerken het pausdom als eenen zonder genade te bestrijden vijand en stoken de Italiaansche bevolking op om den toestand steeds moeilijker te maken. De anderen bedie nen zich van veinzerij, doch stellen intusschen den pp as den volke voor als eene dreigende houd-.ig aannemende tegen Italië. Men be- we,'-<t dat vreemdelingen vrijelijk naar Rome kunnen komen; doch zij hebben er beducht te zijn voor de ruwheid van het gepeupel, 's Pausen vrijheid tot omgang met degeloo- vigen is verminderd; en indien er reeds in vredestijd zoo ernstige moeilijkheden rijzen, hoe zal het dan wezen in tijden van troebelen I De paus verklaarde, dat hij zal volharden in de door Pius IX en door hem zeiven aange nomen houding, door voort te gaan met op te komen voor zijne onafhankelijkheid en vol te houden dat Rome de zetel moet zijn van het pausdom. De paus gelooft dat de rechten des pausdoms overeen te brengen zijn met de grootheid van Italië. De hoofden van den staat behoorden ernstig te overwegen aan welke gevaren de godsdienst onder den tegen- woordigen staat van zaken is blootgesteld. In de Kamerzitting van Maandag wenschten eenige afgevaardigden dadelijk te beraadsla gen over de motie-Vichide regeering wordt uitgenoodigd, de toepassing te verdagen van de wet die een aantal prefecturen afschaft. De minister-president stelde voor, de beraad slaging uit te stellen. De Kamer ging daarop tot stemming over, doch zonder resultaat, zoodat de quaestie weder aan de orde werd gesteld en de motie met 260 stemmen tegen 165 werd aangenomen. SPANJE. Naar het schijnt is de regeering niet ongeneigd, met Frankrijk onderhandelingen aan te knoopen over een handelsverdrag Spanje wil echter allerminst het minimum tarief aanvaarden, en stelt als eerste voor waarde de verhooging met ten minste 11 a 12 graden van het bedrag aan alcohol dat wordt toegelaten in de ingevoerde wijnen. Aan de Temps wordt gemeld, dat Sagasta Zaterdag een langen tijd op audiëntie ge weest is bij de koningin-regentes. In de wachtkamer trof hij den minister-president Canovas aan, dien hij mededeelde dat noch hij, noch zijn partijgenooten, zich zullen verzetten tegen economische maatregelen, welke de regeering denkt te nemen ten aan zien van Frankrijk. B L G A R IJ E. Het officieus agentschap in Bulgarije meldt aan het agentschap FLavas, te Parijs be treffende bet uitzetten van zijn correspondent, dat de Fransehe agent verzocht had die uitzetting te herroepen. De regeering wees in haar antwoord op de aan Bulgarije vijan dige berichten door Ghadourne opgezonden, en hield vol, dat deze maatregel geen enkele schending der tractaten inhoudt, die zwijgen over de behandeling van vreemdelingen. Het deed de regeering leed, dat zij de genomen maatregelen niet kan herroepen, en zij hoopt dat Frankrijk rekening zal houden met het gevoel van rechtvaardigheid en billijkheid, dat de regeering dit gedrag voorschreef. Het is op het ontvangen van dit antwoord dat de Fransehe zaakgelastigde zijne betrek kingen met Bulgarije afbrak. AIERIXA. De lndépendance beige verneemt uit goed ingelichte bron, dat Argentinië en Brazilië onderhandelingen wenschen te openen met de Europeesche gouvernementen, welke de jongste handelstractaten onderling hebben gesloten, d. i. met Duitschland, België, Oos- tenrijk-Hongarijë, Italië en ook Engeland. De regeeringen der twee Zuidamerikaansche republieken zijn voornemens, de invoer rechten op Fransehe artikelen belangrijk te verhoogen, als maatregel van represaille tegen het Fransehe tarief voor granen en koffie. Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van 14 December. In deze zitting is het debat over hoofdstuk V (binnenlandsehe zaken) voortgezet. Bij art. 156 deed de heer Lieftinck een krachtig woord hooren ten gunste van beter onderhoud der ruïne van Brederode. De minister wees er op dat het prov. be stuur van Noord-Holland zich sedert lang met de zaak bezighoudt en er een krasse maatregel zal noodig zijn om gang achter net-werk te zetten. Op den aandrang van den heer Pijttersen bij art. 157, tot het geven van staatssubsidie voor de restauratie van het stadhuis te Bols- ward, verklaarde de minister gaarne lot een deugdelijke restauratie te willen meewerken, maar op den betrekkelijken post is voor 'toogenblik geen geld meer beschikbaar. Alle artikelen werden goedgekeurd en hoofdstuk V werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Mede werden aangenomen de ontwerpen tot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen voor de ge meenten Hellevoetsluis, Middelharnis, Vlie land, Helder, Urk en Terschelling. Bij dat voor Vlissingen kwam de heer Veegens op tegen de bestendiging aldaar van den accijns op het gemaal. Hij stelde een amendement voor om nog slechts voor éen jaar dien accijns te bestendigen en den accijns op het gedistilleerd zoo noodig tot einde 1896. De heeren Lucasse en Smit bestreden het amendement, evenals de minister, met het oog op den exceptioneelen toestand waarin Vlissingen verkeert. Het amendement werd ten slotte met 54 tegen 20 stemmen verworpen en het ontwerp (bestendiging voor 5 jaar) onveranderd aan genomen. Hierop vingen de beraadslagingen aan over hoofdstuk VI (marine). De heer Viruly Verbrugge was ditmaal welwillend gestemd. Den minister noemde hij een uitnemend deskundige en hij zag in de begrooting grootendeels een krediet wet, al is het eindcijfer er wat hoog voor. Zijne stem voor dit hoofdstuk bond hem niet voor 't vervolg. Overigens ontwikkelde hij eenige bezwaren tegen de uitzending van de Som- mélsdijh naar Buenos-Ayres en Kongo, ter bevordering van den handel en van vlagver toon. Voorts drong hij er op aan dat de minister zijne meening omtrent de rol van onze marine ruiterlijk zou mededeelen en op overlegging van het rapport der marine commissie. Met de quaestie der werven zou -A, COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijlt Afzonderlijke norniners 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: tan 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1