Gemengde Berichten. PEK TELE Git AA™ Post en Telegraphie. 0p de van Schiedam komende tram in- r£ed. Door den hevigen schok werden lieide machines beschadigd en is een der rij tuigen een eind uit de rails gezet, doch persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren alleen de machinist der Schie- damsche tram heeft eenige schrammen aan het gelaat bekomen. De passagiers kwamen met den schrik en eene wandeling naar Schiedam vrij. De dienst op het traject Schiedam—wissel is tijdelijk gestaakt, die op het verdere ge deelte is sedert 6Vi uur hersteld. Hedennamiddag is in de rivier de Maas voor deze gemeente drijvende gevonden het in verregaanden staat van ontbinding ver- keerend lijk van een onbekend man, vermoe delijk een Duitscher. Het lijk is naar het drenkelingenhuisje overgebracht. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 18 en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zater dag 19 dezer zullen niet plaats hebben. Door den redacteur van de Deli-Courant wordt aan het HU. geseind, dat kolonel Pompe van Meerdervoort ontslag heeft genomen als gouverneur van Atjeh. Omtrent de in aantocht zijnde vermogens belasting deelt men ons eenige bijzonderheden mede, welke wij niet anders dan onder voor behoud hier laten volgen De inspecteurs der registratie zullen de kohieren opmaken en zij zullen voor elke pro vincie het college van zetters uitmaken: De oudste hunner zal president zijn. Zij stellen de kohieren ter invordering aan de ontvangers der registratie en domeinen ter hand. Het getal der inspecteurs zou daardoor met 15 a 20 worden vermeerderd. De mutatierechten, thans 4 pCt., zullen nu worden 2 pCt. zonder opcenten, dus pL m. 3Vs pCt. minder. Eene algeheele herziening van de registra tie zal hiervan het gevolg moeten zrjn. (N. v. d. I>.) In overeenstemming met den inhoud van pagina 8 van de memorie van antwoord van den minister van financiën betreffende de werking der pensioenwetten van 9 Mei 1890 (Stil. no. 78 en no. 79), is door het hoofd van dat departement een schrijver aan den pen sioenraad gezonden, waarin dezen verzocht wordt, te willen onderzoeken welke artikelen, naar zijne meening, voor wijziging in aanmer king moeten komen, daar de ervaring nu reeds heeft aangetoond, dat eene verande ring daarvoor noodzakelijk is of door de bil lijkheid geboden wordt. Waarschijnlijk zullen verscheiden artikelen moeten gewij zigd worden. In verband met bovenstaand bericht kan nog worden medegedeeld, dat, alvorens de aanschrijving van den minister van financiën was ontvangen, "bij de directie van het rijks- pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren bereids eene herziening der wet was ter hand genomen, waardoor o. a. een aantal weduwen, wier aanvragen thans zijn afgewezen, bij aanneming der wijzi gingen alsnog in aanmerking zullen komen om in het genot van. pensioen te worden gesteld. Naar de N. B. Ot. verneemt, heeft de Nederlandsche Zuidafrikaansche spoorweg- inaalschappij te Amsterdam een belangrijk contract gesloten met de te Londen door de firma Bucknall Bros opgerichte ^British Colonial Steam Navigation Compy. (limd.)" voor het vervoer van haar materiaal van Amsterdam naar Zuïd-Atrika, en bestaat het ■voornemen om in verband met deze versche pingen in het begin van het volgende jaar een geregelden dienst van Amsterdam naar de Zuidafrikaansche havens te openen. De booten, voor deze Lijn in aanbouw, naderen hare voltooiing en zijn berekend op eene snelheid van pl. m. twaalf knoopen. Als agenten zullen optreden de firma Phs. van Ommeren te Rotterdam en Van Es Van Ommeren te Amsterdam. TeVeendam zijn valsche guldens met het jaartal 1864 en den beeldenaar van Wil lem III, zonder randschrift, in omloop ge bracht. Als vervaardiger en uitgever hebben de marechaussees aangehouden zekeren J. B. en diens huisvrouw D. D. aldaar. Den verpleegden, die uit de rijkswerk inrichting te Veenhuizen ontvluchten, zal voortaan gevangenisstraf worden opgelegd. Eerst na herhaalde ontvluchting worden de schuldigen naar de werkinrichting te Hoorn opgezonden. Men verwacht dat door dezen maatregel de desertie zal verminderen. 1500 frank belooning is uitgeloofd voor de opsporing en aanhouding van den ge- signaleerden zwendelaar T. G. L. Dürrich, waarvan de uitlevering door de Duitsche en Zwitsersche autoriteiten is verzocht. Door twee visschers is onder oud-Delfts- liaven in de Maas het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man opgevischt, 't welk werd herkend als dat van S. C. De familie had op de vinding van dat lijk eene belooning gesteld van f25. Op het lijk werd gevonden ruim f 3000 aan .bank papier. benevens een gouden horloge en dito ketting. Het werd overgebracht naar het lijkenhuisje onder Crooswijk. De kapitein van het Delftsche bootje wilde gisteren bij de Zwet een pakje uit het ruim halen, terwijl het bootje in vollen gang was, en liep daarom over eene plank, die aan den rand van het bootje over het ruim lag. De plank kantelde, en de kapitein viel zijwaarts in het water. Dadelijk werd er terug- gestoomd om hulp te verleenen, doch de drenkeling, die nog eenmaal boven was ge komen, was reeds in de diepte verdwenen. Hij was ruim 24 jaar in dienst van de reederij »De Schie" en staat hoog aangeschreven bij zijn superieuren. Hij laat een vrouw en 4 kinderen achter. Het lijk is gisteravond laat opgehaald en naar Rotterdam vervoerd. (N, B. Ct.) Men meldt uit Katwïjk-aan-Zee De slag die onze gemeente getroffen heeft door het vergaan van de bomschuit K.W. 67, is niet gering te achten. In de eerste plaats verliezen wij in den stuurman Bert van Duijn een braaf burger, een oppassend huisvader. Met zijn zoon van 23 jaar die met hem op deze schuit voer laat hij op 48-jarigen leeftijd op het veld van zijn arbeid jammer lijk zijn leven, acht kinderen grootendeels onverzorgd achterlatende. Ook de overige acht leden der bemanning H. KrijgsmanK. PlugA. Nijgh S. van Duivenboden, P. Mol, P. van der PlasGb. Oosterbaan, benevens W. Schaap, scheepsjon gen waaronder een Scheveningerstonden gunstig bekend trouwens bij het kiezen der bemanning voor een schuit zoekt soort ook al soort. Om kort te gaan: het fonds voor de nage laten betrekkingen van verongelukte visschers gevestigd te Leiden en het weeshuis der Ne- derd.-herv. gemeente alhier zullen zich gedu rende vele jaren belangrijke offers hebben te getroosten, daar Bert van Duijn, onder meer deren der bemanningweduwnaar was en vele kinderen hunne verzorgers verliezen. De schuit was niet verzekerd, wat te meer te betreuren is, aangezien daartoe wel gelegen heid bestond, al wordt bij beurspolis per jaar 3 pCt. geëischt. Ook is in den Novemberstorm verongelukt het barkschip Csaar Peter, met steenkolen bevracht, van Sunderland naar Stettin, waarop waren de Katwijkers: T. Guijtgezagvoer der, en zijn zoon. Vier mijlpalen benoorden Noordwijk-aan-zee is gisteren gestrand de Engelsche schooner Milo. Het schip dat door het volk verlaten was is nog dicht en zit hoog op het strand, daar het geen lading aan boord hadde seinvuren waren nog brandend. Van de equipage is niets bekend. In de gevangenis aan den Heiligenweg te Amsterdam werd gistermorgen binnenge bracht mevr. Von Barnekow geb. Tindal, tot het ondergaan van eene maand hechtenis, waartoe zij bij niet-betaling eener geldboete van f 300 werd veroordeeld ter zake beleedi- ging van den officier van justitie aldaar, Nabij Schokland is Maandagavond op de Zuiderzee het schip Jan Hcyboom uit Meppel, schipper De Vries, vergaan. De schipper zelf, zijne vrouw en twee knapen zijn omgekomen. De knecht is gered. De beurtschipper Zijlstra van Amsterdam op Heerenveen, over wiens lpt men zich, in verband met den storm, ongerust maakte, is terecht. Hij had onder Burgerdam den storm afgewacht en is thans op de plaats zijner bestemming aangekomen. Op het naambord van de schooner, die in den nacht van Zondag op Maandag ten zuiden van Petten voor de Hondsbossche zeewering gestrand is, staatCaroline Fa- versham. Het schip ligt op zijde en staat vol water. Van de bemanning is nog niets bekend. Waarschijnlijk heeft ze het lekke schip in zee verlaten en is ze door een ander vaar tuig opgenomen. De lading schijnt uit ballast te bestaan. Omtrent de werkstaking in den Engwirder polder meldt men aan het N. v. d. JD. Maandagochtend te 9 uur hielden de sta kers appèl. Bijna allen waren aanwezig. Op verzoek van den appèlmeester gingen de ploegbazen naar den aannemer met de vraag of hij bereid was aan den eisch van 8 ets. per stère te voldoen. Deze gaf een ontken nend antwooid en wilde ook niet afrekenen omtrent de niet voltooide putten. De appèl- meester deelde dit antwoord mede en vroeg of iemand genegen was voor het oude loon het werk te hervatten. Niemand bood zich aan. Men besloot vol te houden. Stakers, die broodnood hebben, zullen zich vervoe gen bij den aannemer Itrikke, die op een ander gedeelte van den polder graafwerk uitvoert. Ook gaf de appèlmeester den raad bij de armvoogden in de dorpen aan te kloppen om onderstand. Medegedeeld werd, dat een schrijven was ingekomen van dr. Vitus Bruinsma, te Leeuwarden, die tot volhouden aanspoorde en, namens den bond voor algemeen kies- en- stemrecht, geldelijke ondersteu ning toezegde. Deze mededeelingen werden met instemming begroet. De appèlmeester had Zaterdag aan ^Patrimonium" en den sociaal-democratischen bond geschreven om hulp. Geld was nog niet ontvangen. Op de vraaghoe gehandeld moest worden wanneer de aannemer toegat en deze som migen stakers zou verbieden het werk te hervatten, werd geantwoord: »allen of geen enkele". Omtrent het loon, dat door som mige ploegen verdiend was, gaf de appèl meester eenige mededeelingen. Er waren er zeide hij van 30 tot 35 ets., enz. de hoogste was 60 ets. geweest. Eén ploeg had in het laag eens 70 ets. gemaakt, de put was bestden volgenden dag kon dezelfde ploeg in een anderen put nog geen 40 ct. maken. Kon men gemiddeld 70 ct. per dag verdienen, dan was men algemeen bereid aan het werk te gaan. Aan het werk zijn 18 man, doch deze zullen spoedig volgens het oordeel der stakers door het water in de putten ge dwongen worden, het werk neer te leggen. Aan het einde van het appèl ried de appèl meester aan kalm naar huis te gaan, waar aan men voldeed. Op het werk surveilleerden twee veldwachters. 4 rijksveldwachters van buiten waren in het dorp aanwezig, terwijl marechaussees van de brigade Wolvega te Heerenveen vertoefden om dadelijk bij de hand te zijn, wanneer de orde verstoord werd. Het volgende appèl zou heden ge houden worden. Bij dé firma Martinus Nijhoff te 's-Hage is het eerste nummer verschenen van Neder land, staatkundig en staathuishoudkundig weekblad, hoofdredacteur mr. J. P. Sprenger van Eyk. Het aantal omgekomenen in eenemijn te Wal- denbutg bedraagt 14. Daamnder zijn 8 gehuwden, Da ooiza.ik van de ontpl Ifing is volgensoffi- cieele opgaaf toe te schrijven aan ontbranding van kolenstof. Omtrent de tieurige gevolgen van de jongste aardbeving in Japan wordt nader bericht, dat ook goej drinkwater zeer schaarscli is in de bezochte streken, omdat allo bronnen en siroomen door gas sen en slijk bedorven zijn bij de aardschokken. Er begint groote ellende en hongersnood teheer- schen door de storing in het verkeer en de onbe- gaanbate wegen. Honderden ongelukkigen zijn niet in staat aan verwanten en vi jenden kennis te geven van hun bitteren nood of op andere wijze hulp te verwerven. Zaterdag der vorige week is, per stoomboot Ger man, uit Hamhui g naar Pretoria verscheept de eer ste bezending van de nieuwe gouden muntstukken (pd. stvan de Zuidafrikaaneche republiek. Deze munt is, voor rekening van de regeering der repu bliek, geslagen te Berlijn an vei toont aan den ee- nen kant het welgelijkend beeld van president Paul Kruger en aan den anderen het wapen van de re publiek. De bezending is gericht aan de sNationale Bank der Zuidafrikaansche Republiek" te Preto ria, welke instelling, naar men weet. in haur chnr- ter de concessie gekt egen heeft voor bet doen slaan en in omloop biengen van geld in de republiek. Binnen enkele weken zullen de nieuwe stukken in de circulatie komen. s-GICA VEMI1GE16 December. Tweede Kamer. Het hoofdstuk financiën is aangenomen nadat de minister verklaard had dat de gelijkmaking der grondbelasting in verband gebracht moet worden met andere belastinghervorming om meerder druk te compenseeren. Daarna is de geldleening van 45 millioen a 3 pCt. aangenomen met 76 stemmen tegen 10. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Atjeh bestaat door /iiiddel van het stoomschip Gelde}!and (Rolt, Lfoyd). De laatste buahcliting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 19 December, des voormiddags te 8.30 uren. \m De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York en Baltimore (via Amster dam) bestaat door middel van het stoomschip P. Galand. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 19 December, des voormiddags te 5 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De correspondentie voor het overige gedeelte van Ned.-lndie per stoomschip Prins Hendrik {via Amsterdam) laatste busliditing 18 Decem ber 's avonds 10.45.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3