_A°. 1891. Vrijdag 18 December. N°. 7910. Feuilleton. ij f-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitcnlandsclie Berichten. sen G 0 U R A N T. 1.85. - 2.50. - 0.10. EVKGAV: BOTEBiTBAAT, G 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1 1 10 Iedere gewone regel meer- <>10 Drieham. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. abonnementsprijs, per kwartaal Jraneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers D U I I S C It L A X D. De Rijksdag heeft na eene beraadslaging van meer dan zeven uren het handelstractaat met OostenrijkHongarije met eene groote meerderheid aangenomen. Over het recht op den wijn had er eene hoofdelijke stemming plaats. Er verklaarden zich 200 stemmen voor en 66 tegen. Bismarck acht het klaarblijkelijk zeer noo- dig, zich te verontschuldigen wegens zijn weg blijven uit den Rijksdag tijdens de behandeling der handelstractaten. Zaterdag jl. ontving hij eene deputatie van industrieelen uit de stad Siegen, die hem het bewijs van eere-burger- schap kwam overhandigen, en tot deze zeide hij Als ik naar Berlijn ging om in den Rijks dag te spreken dan zou ik de tegenwoor dige politiek scherper moeten aanvallen dan ik tot dusver in overeenstemming heb geacht met mijne positie en met mijn verleden. In- tusschen, het zou kunnen zijn dat ik mij over dit bezwaar heenzette. Wat van de handels tractaten het meest verontrustend is, is dat de Rijksdag zijne rechten prijsgeeft door in enkele dagen iets goed te keuren en tot eene blijvende instelling te verheffen waar over wel een jaar gewerkt is door eenige geheimraden, die uitsluitend verbruikers zijn on niet gekweld worden door het drukken van den schoen welken zij voor den voet der in dustrie pasklaar gemaakt hebben. De bureau cratie, dat is het euvel waaraan ons geheele land lijdt. Ik zou den moed niet hebben, voor den duur van twaalf jaren, zulk een sprong in het duister te doen. Als de Rijksdag het op zich wil nemen, zoo overhaast de geheele regeling af te doen, dan zal hij bij het volk Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 48. »Ha ha halachte de generaal. aDaar zie ik mij op eens eene rol opgedrongen, juist als ik mij die hier in huis heb voorgesteld te spelen, die van den ouden oom, die van iedereen de vertrouweling is, kleine intriges moet helpen opzetten, zich tot alles en nog wat moet leenen, maar vooral om de dames in bescherming te nemen tegen den onwil van een strengen vader. Nu, nichtje, ik zie niet in, waarom ik mij die rol niet zou laten welgevallen. Het is een geheel onschul dige en een weinig comediespelen is nu eenmaal de eisch der samenleving. Vei trouw maar op mij. Ik zal het zaakje wel opknappen en neef brengen, zijn eigen aanzien schaden. De onbillijkheden die in de nieuwe tractaten opgesloten liggen, zullen bij de toepassing al spoedig aan het licht komen, en dan niet meer weggenomen kunnen worden. Ten slotte verzekerde Bismarck een tocht naar Berlijn voor het oogenblik doelloos te achten, omdat door de besluiten der verschil lende partijgroepen de aanneming van de handelstractaten toch reeds verzekerd is, en hij derhalve niet anders zou kunnen doen dan de ontwerpers en verdedigers der voorstellen zonder gevolg te bestrijden. »Dït alles", zoo eindigde Bismarck»zeg ik ul. als verontschuldiging waarom ik hier stil blijf zitten, in plaats van mijn mandaat als Md van den Rijksdag te vervullen. Toen hij van mijne vrouw vernam dat ik naar Berlijn wilde gaan, is mijn dokter hier gekomen om mij bij de panden van mijn jas vast te houden." In de Hamlnrgische Nachrichten, Bis marck's orgaan, wordt Duitschlands nieuwe handelsstaatkunde van het standpunt van hooge politiek gegispt en het volgende gezegd daar de tractaten veel langer van kracht zijn dan de tractaten betreffende het staatkundig bondgenootschap, zoo kan Oostenrijk-Ilon- garije, na het verstrijken van den termijn voor het bondgenootschap bepaald, onder de wer king van de gemeenschap van staathuishoud kundige belangen ons tot medegaan op den weg zijner belangen in het oosten brengen. De heer Caprivi wordt ten opzichte der politiek in het oosten in eene richting gedreven, die volslagen indruischt tegen de tot nu toe ge volgde beginselen. Het aannemen der handels tractaten beteekent het begin van toestanden, die later sterker zullen worden dan de men- schen en hunne behoefte naar vrede. waar gij hem hebben wilt. Maar daar komt hij juist aan Inderdaad kwam de heer Biückner met Koen- raad het pad op, dat van de fabriek naar de villa geleidde. Hij nam blikbaar met genoegen waar, dat zijne vrouw zich zoo vertrouwelijk met zijn neef onderhield. Mevrouw begroette haren echtge noot vrijer en vroolijker dan zij sedert lang ge woon was en had zelfs voor Koenraad een vrien delijken, gemeenzamen groet over, dien deze eerbiedig maar eenigszins terughoudend beant woordde. AI koutende trad men op de viila toe, waar Bianca het gezelschap op de veranda stond af te wachten. De gemoedsbeweging van zoo even had haren wangen een hoogere kleur en haren oogen meer glans gegeven. Zij was er te schooner om. De generaal kon niet nalaten haar over haar gezond uiterlijk een compliment te maken, en toen het bekoorlijke meisje hem, zooals zij gewoon was, de wang bood voor een kus, toen rees alweer de gedachte bij hem, dat mevrouw toch wel gelijk had met te beweren, dat het stadje M. te nietig was om zooveel bevalligheid tot haar recht te doen komen. Hij werd er een weinig trotsch F E A X K R IJ K. De aartsbisschop van Bordeaux, die, gelijk men weet, naar Parijs gekomen was om zich te verontschuldigen bij den minister van justitie en eeredienst en beterschap te beloven, heeft een onderhoud van niet miuder dan drie kwartier met den minister gehad. De commissie voor den arbeid stelt voor, de wet op den fabrieksarbeid van vrouwen en kinderen weder te wijzigen, in dien zin, dat aan de volwassen vrouwen wordt toege staan, 10 uren daags te werken. Dit be sluit wordt in industrieele kringen druk be sproken, daar het vaststellen van den werk dag voor vrouwen op 10 uur het gevolg zou hebben, dat ook de werktijd der mannen, die met de vrouwen samen arbeiden, op 10 uren bepaald moet worden. Het is niet juist, dat Bulgarije den tot nu toe gebruikelijken gang van zaken bij de capituiatiën gevolgd heeft om Chadourne uit te zetten het is een onbetwistbaar feit, dat er formeele schending der internationale verdragen heeft plaats gehad. De gevaren, waarmede Frankrijks handel en nijverheid worden bedreigd door de tegen woordige economische politiek van dat rijk, beginnen de openbare meening te verontrusten. Terwijl de Kamer en de Senaat steeds scherpe protectionistische maatregelen afkondigen, worden in de pers de klachten over deze ultra- protectionistische gedragslijn der wetgevende macht hoe langer hoe luider uitgesproken. Vooral over het afbreken der handelsbetrek kingen met Spanje is men zeer ongerust. Aangaande het vraagstuk der handels betrekkingen tusschen Spanje en Frankryk, heeft de heer Gonzalès, oud-minister van financiën, als zijne meening uitgesproken dat op, dat men hem de rol had toegedeeld als leids man en beschermer op te treden van dit door schoonheid en rijkdom beide uitmuntende meisje, en hij deed zich zeiven de gelofte de goede ver wachting van mevrouw Brückner niet te leur te stellen. Aan den disch gezeten in de rijkgemeubileerde eetzaal, waarvan de geopende vleugeldeuren de frissche buitenlucht vrijen toegang gunden, bood het kleine gezelschap een behaaglijk tooneel van een aangenaam familieleven, zij het ook, dat alleen oprechte vroolijkheid heerschte in het ge moed van den generaal, die een eerste beminnaar was van een rijken disch en een goed glas wijn en wien het huiselijk leven bij zijn neef bij den dag beter beviel. De anderen schenen in hel op gullen toon gevoerde onderhoud eenige vergoe ding te zoeken voor den dwang, dien elk van hen zijnen gedachten en meeningen moest aan doen. Onder het dessert begon de generaal, na een blik van verstandhouding met mevrouw Brurkner te hebben gewisseld, den voorgenomen aanval. Hij zei, dat bij zich wel wat begon te vervelen, het onmogelijk is, het Fransche minimum tarief te aanvaarden, zelfs als grondslag voor latere onderhandelingen, indien het maximum van alcohol-gehalte, dat wordt toegelaten, niet aanzienlijk wordt verhoogd. Maar Spanje heeft het grootste belang bij de heropening van de Fransche markt, en van de houding der republiek, welke op sommige punten betrekkelijk welwillend is, moet de Spaansche regeering gebruik maken om alle bestaande verdragen te vernieuwen. Als men er niet in slaagt, vóór 1 Febr. 1892 tot een modus vivendi te komen, behoort Spanje het zijne bij te dragen om het sluiten van een nieuw handelstractaat met Frankrijk mogelijk te maken. De bevolking en vele regeeringspersonen zijn echter niet zoo verzoenend gestemd. Op verscheidene punten beramen de ncommissiert tot bescherming van de nationale producten", maatregelen tegen Frankrijk, en de open bare meening ueigt tot Spanje's aansluiting bij het midden-Euiopeesche tolverbond. In hare Dinsdag gehouden zitting heeft de afgevaardigde Labrousse zijn amendement op het budget van financiën, strekkende in het vervolg de opengevallen bisdommen en aarts bisdommen niet meer te vervullen, voor zoover deze plaatsen niet tengevolge van het con cordaat bezet moeten blijven, ingetrokken. Het denkbeeld zal nu worden neergelegd in een afzonderlijk wetsontwerp, dat na de be grooting in behandeling zal komen. Daaren tegen zegt men dat de afgevaardigde Rathier het amendement-Labrouse wil overnemen. In dezelfde zitting heeft de Kamer met 333 tegen 96 stemmen geweigerd, in de begrooting op te nemen het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen op den verkoop van sterken dat hij gekweld werd door de gedachte inisbiuik te zullen maken van de gastvrijheid van zijn goeden neef, dat hij den winter met zorg te ge- moet zag en er aan gedacht had eenige maanden in het zuiden van ons werelddeel door te brengen. Hij meende zich tevens zoodoende een weinig schadeloos te stellen voor het lange eentonigs garnizoensleven en nog wat wereldkennis op te doen. De handelsraad vond het denkbeeld niet kwaad en had er alleen dit tegen, dat zijn neef misschien lust in het reizen krijgen en niet weer naar M. terugkeeren zou. De generaal trachtte die vrees te weerleggen en stelde ten slotte, als onfeilbaar middel om van zijn terugkeer zeker te zijn, voor vrouw en dochter van den heer Bruckner mede te nemen. Mevrouw maakte kwansuis eenige tegenwer pingen B anca luisterde met de grootste be langstelling toe. De gedachte om op een tocht door de groote, liaar onbekende wereld al wat haar te huis diukte te kunnen vergeten, werkte op haar zoo ontvankelijk gemoed als een zonne straal na een onweder op al liet geschapene. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1