A0. 1891. Zaterdag 19 December. N°. 7911 KENNISGEVING. ij f - n -v© ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. COURANT. abonnkmentsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afxoiideiiijke noininers 1.85. - 2.50. - 0.10. BOT Kit STRAAT, Ka?. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels mei inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma H. J. DROP Co. en hare rechtverkiijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een sigaren-dro gerij, in het pand aan de Hoofdstraat alhier, wijk G, no. 107, kadaster sectie L, no. 1382. Schiedam, den 17den December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATEN ESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. DüirSCHLiN». De Rijksdag heeft het handelsverdrag met Oostenrijk-Hongarije bij tweede lezing aan genomen, en ging daarna over tot die met Italië en België, welke, na een onbeduidend debat, werden aangenomen. Hedenmorgen te 10 uur zou de derde lezing aan de orde ge steld worden. Ingevolge aanvragen, die bij denPruisischen minister van landbouw zijn ingekomen om den invoer van vee uit Nederland geheel vrij te laten, heeft de Oherpresident der Rijn provincie bij de overheden en landbouw-ver- •eenigingen advies gevraagd, om te vernemen -of, met het oog op de tegenwoordige gesteld heid der veefokkerij en de prijzen der levens middelen, de thans nog bestaande beperkingen in den invoer van rundvee uit Nederland •behooren te worden opgeheven. Prinses Frederik Leopold is gisteren te Potsdam bevallen van een zoon. De sociaal-democraten hebben besloten, terstond na aanneming der handelsverdragen, 'bij den Rijksdag een voorstel in te dienen tot algeheele afschaffing der graanrechten. De regecring heeft thans besloten Breisach tot eene vesting van den eersten rang te maken door den bouw van sterke forten, ge steund door forten van den tweeden rang. De dagbladen van alle richtingen verklaren zich met nadruk tegen de deelneming van Berlijnsehe banken in de geldleening van 10 ■a 15 millioen roebels ten behoeve van den Kursk Kiew-spoor weg. De Berlijnsehe correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: Omtrent de vraag: oorlog of vrede? be helst de Deutsche Bevue een zeer belangrijk opstel van den ter beschikking gestelden generaal Von Leszynski. Deze is langen tijd beschouwd als de toekomstige chef van den .generalen staf, totdat hij zich door openlijk partij te trekken voor Bismarck, de ongenade van den keizer op den hals haalde en zich verplicht zag, zich uit den actieven dienst terug te trekken. Leszynski verklaart: voor het jaar 1894 zou Rusland, ondanks de hulp van Frankrijk, niet gereed zijn met zijne nieuwe wapening en dus buiten staat eenen oorlog te beginnen. Intusschen sporen vele hooggeplaatste personen te St.-Petersburg tot den oorlog aan, zeggendehoe hij ook afloope, gelukkig of ongelukkig, een oorlog moet grootere vrijheid medebrengen. Ten aanzien van het Fransche leger luidt Leszynski's oordeel, dat het zeer te betwijfelen valt, of bet centrale bestuur in Frankrijk in geval van eenen oorlog in staat zal zijn de verschillende legers aL éen geheel te leiden. In de hooge Fransche officierskringen maakt men zich, volgens hem, ongerust dat een kleine tegenspoed eene bedenkelijke decentralisatie van de leiding der massa's ten gevolge zou kunnen hebben. Over het Oostenrijksche leger oordeelt Leszynski gunstig, maar Italië en Rumenië zullen zijns inziens tegen geen andere taak opgewassen zijn, dan een gedeelte der vijande lijke troepen tot zich te trekken en daardoor Duitschland en Oostenrijk te ontlasten. Welke houding Engeland zal aannemen, is helaas volmaakt onzeker. Duitschland kan op een verbond met Engeland in het geheel niet rekenen. Engeland haat Rusland wel, maar is veel te bang voor Frankrijk. Vooralsnog echter, zegt Leszynski, is er geen oorlog in het vooruitzicht, en tusschen praten en den sabel trekken is de afstand nog steeds groot. F li A N K It IJ K. De Senaat heeft met 219 tegen 11 stem men de wet betreffende de douane-rechten in haar geheel aangenomen. De Kamer heeft een wetsontwerp in be handeling genomen, strekkende om een koloniaal leger in het leven te roepen. De Senaat heeft Woensdag de beraad slagingen over het douane-tarief ten einde gebracht. Het tarief zou gisteren naar de Kamer van afgevaardigden worden terugge zonden, waarna deze de aangebrachte wijzi gingen heeft te onderzoeken. De minister Rouvier diende bij het bureau van den Senaat de begrooting in, zooals zij door de Kamer is vastgesteld. Men verwacht dat het Parlement den 30n of 31 n dezer maand zal uiteengaan. De douane-commissie heeftin overleg met de regeering besloten voor het meel te vra gen een invoerrecht van 8 tot 12 frs., naar gelang van de hoedanigheid. Uit Calais wordt gemeld dat de afgevaar digde Lafargue een wetsontwerp zal indienen tot verbeurdverklaring der geestelijke goe deren ten gunste van den staat, die de opbrengst dezer goederen zal moeten beste den tot vestiging van instellingen ten bate van den werkman. E S E L A N 1). Lord Salisbury, die thans te Edinburg vertoeft, vei klaarde aan eene weiklieden- doputatie dat het de taak is der giaaf- schapsradenom te zorgen voor gezonde woningen, aangezien tal van huiseigenaars de middelen ontberen om hunne panden behoorlijk te verbeteren. De regeering is dan ook voornemens in de volgende zitting voor te stellengelden tot dat doel voor te schieten, alsmede een ontwerp in te dienen, strekkende om arbeiders behulpzaam te zijn tot het aankoopen van kleine bezittingen. Hoe geducht er in Canada bij de Parle mentsverkiezingen geknoeid wordt kan blijken uit het feit dat de rechtbanken daar te lande dit jaar reeds de verkiezing van 12 liberale en 6 conservatieve Parlementsleden heeft vernietigd. Het bericht dat de gouverneur-generaal van Canada het ministerie te Quebec ont slagen heeft op grond van het vei slag der commissie van enquête nopens de omkoope- rijen en andere schandalenmaakt eene geweldige opschudding in Canada. De com missie moet eenparig verklaard hebben dat de ministers medeplichtig aan knoeierijen zijn. O O S T E N li IJ K. In zijne rede, welke de leider der jong- Czeclien in de Hongaarsche Kamer, de heer Gregr,Woensdag uitsprak, zeide hij nog dat de hartelijke ontvangstwelke keizer Frans Jozef onlangs te Praag ten deel viel, niet den keizer van Oostenrijk, maar den koning van Bohemen gold, en dat Oostenrijk, alleen uit haat tegen de Slaven, een onnatuurlijk ver bond heelt gesloten met zijn erfvijand, waar door het zijn eigen bestaan in gevaar brengt. De voorzitter riep hem op gestrengen toon tot de oide. Prins Schwarzenberg piotesteer- de, uit naam van alle Czeclien, niet behoo- rende tot de club der jongeren, met nadruk tegen Gregr's kwetsende woorden, en hield zich overtuigd dat Bohemens bevolking geen haat koestert tegen de eenheid des rijks. In de Kamer heeft de minister van finan ciën, uit naam der regeering, verklaard zicli aan te sluiten bij de betuiging van veront waardiging welke prins Schwarzenberg heeft afgelegd, naar aanleiding van de beleedigiug der Oostenrijksche patriottische gevoelens door Gregr. De Kamer heeft in derde lezing de voor- loopige staatsbegrooting aangenomenen is daarna uiteengegaan tot deu 8n Januari. Thans is ook aartshertog Ernst, broeder van wijlen de aartshertogen Hendrik en Sigisinund, door koorts aangetast. De zieke had een onrustigen nacht. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft het ontslag van den Bondspresident Welti aangenomen. Tot zijn plaatsvervanger is gekozen de heer Zemp, conservatief uit Lucern, met 129 van de 183 stemmen. De heer Zemp verklaarde die be noeming te aanvaarden, en zich te zullen beijveren zich het vertrouwen des lands waar dig te maken, door de algemeene belangen des lands te stellen boven die zijner partij. De heer Hiiuser, radicaal uit Zürich, is fee met 165 stemmen gekozen tot Bondspresi dent voor 1892. ITALIË. Mgr. Folchi, onder-kamerheer bij den Heili gen Stoel en schatmeester van het Yaticaan, is van zijn post ontzet. Hij wordt beschuldigd van misbruik van vertrouwen en slecht be heer, tengevolge waarvan de pauselijke schatkist aanzienlijke verliezen moet geleden hebben. Naar men zich zal herinneren, heeft de voorzitter der Fiansche Kamer van afgevaar digden onlangs in het openbaar verzekerd, dat paus Pius IX vrijmetselaar is geweest. Uit Rome wordt gemeld, dat deze bewering, reeds vroeger meermalen uitgesproken, op de volgende gronden berust. Graaf Mastaï Fer- retti, die toen nog eenvoudig pastoor was, zou volgens sommigen in 1839 zijn opgenomen in de loge Catena eterna te Palermo; vol gens anderen bestaat er een pliotographische afbeelding van den lateren paus, waarop deze wordt voorgesteld met de insignes der vrij metselarij: nog anderen beweerden dat hij, gedurende een reis naar Amerika, te Phila delphia in de orde is opgenomen. Het schijnt echter gebleken te zijn, dat in 1839 Mastaï Ferretfi reeds bisschop van Imola was, en in 1839 te Palermo een loge als de genoemde zelfs niet bestond; dat zoowel het document als bedoelde pholographie valsch zijn; en dat de grootmeester der loge van Philadelphia ook de laatste bewering beslist tegenspieekt. In de Kamer heeft de minister-president, Di Rudini, den heer Imbriani verzocht om niet vast te houden aan zijne interpellatie over de betrekkingen van Italië met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, aan gezien hij die interpellatie niet kon-aannemen. De heer Imbriani volhardde niettemin bij zijn voornemendoch de Kamer weigerde tot de discussie over te gaan. PORTUGAL. In de Kamer der pairs heeft de minister van financiën eene redevoering gehouden over den economischen toestand, dien hij beschreef als niet wanhopig. Met medewerking van allen en met, goeden wil zullen alle moeilijkheden overwonnen worden. Portugal heeft alles wat het verschuldigd was, ten volle betaald, en zal in geen enkele zijner verplichtingen te kort schieten. Uit Lissabon meldt men aan de Times, dat de minister van financiën in de Cortes ver klaard heeft niet in staat te zijn het cijfer der vlottende schuld te noemen. Portugal zou

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1