Binnenlands die Berichten. SCHIEDAM, 19 December 1891. De gemeenteraad hield heden, ditmaal eene korte zitting, die werd bijgewoond door 17 leden. Afwezig waren- de lieeren Loopuyt, Poortman, De Bruyn, en Schuurman. Ingekomen waren adressen van J. B. C. Hulsman, gebr. Van Noortwijk en A. L. A. van Pinxteren om begunstigd te worden met de leverantie van drukwerk ten behoeve der gemeente; wordt besloten op deze adressen bij de behandeling der zaak waarop zij be trekking hebben, zooveel noodig te ietten. Een adres van .1. P. Koppenhagen om ook in aanmerking te komen voor bevordering tot onderwijzer 2e klasse, werd, zooals met de vorige te dezer zake ingekomen adresseu was geschied, in banden gesteld der com missie van toezicht op bet lager onderwijs. Nu kwam aan de orde het punt waarvoor deze vergadering hoofdzakelijk was belegd, namelijk de wijzigingen en de toelichting daartoe, gebracht in de gemeente-begrooting voor 1892. De secretaris deed voorlezing van de door hem gemaakte wijzigingen in de na volgende cijfersYolgn. 52. Jaarwedden van ambtenaren en bedienden der gemeente secretarie verminderd met f400(dejaarwedde van den le kleik van afd. B. föOO vervalt door het niet benoemen van een nieuwen titularis, terwijl de jaarwedde van den 2e klerk met f 100 wordt verhoogd; volgn, 50. Jaarwedde van den kaai- en havenmeester verminderd met f000; volgn. 84. Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen verminderd met f300volgn. 90. Kosten van aanleg en onderhoud der algemeene begraafplaats verminderd met f500; volgn. 92. Dag- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst der gemeentemitsgaders verdere kosten der fabricage verminderd met f2500; volgn. 97. Uitgaven voor de drinkwaterleiding verminderd met f5000; volgn. 98 Kosten van toezicht en invordering der plaatselijke belastingen verminderd met f70'1 (de betrek king van hoofdcommies welke den 'ln Februari a.s. vaceert, zal niet meer vervuld worden); volgn. 105. Ondeihoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting verminderd met f40<»; volgn. 107. Belooning en premiën aan de brandspuitlieden en beambten ver minderd met f1500; volgn. 117. Onderhoud der gebouwen, meubelen enz. (gymnasium) verminderd met f200 volgn. 132. Kosten van liet instandhouden van schoollokalen en onderwijzers woningen verminderd met f 500; gezamenlijk. Hieruit bleek dat de sluitpost, onvoorsime uitgaven, was f 10.435.85. Bij stemming over de geheeie begrooting, zooals zij nu was gewijzigd, werd deze aan genomen met 12 stemmen tegen 5; tegen stemden de beeren Tak, Elzevier Dom, Loncq, Roelants en Knappert. Alsriu was aan de orde het voorstel om burgemeester en wethouders te machtigen tot het opdragen, op de bestaande voor waarden der leverantie van het drukwerk der gemeente voor vijf jaren aan een boek drukker te dezer stede. Ook naar aanleiding der ingekomen adres sen stelde de heer Maas voor, om voor éen jaar op den tegenwoordigen voet het di uk- werk te geven aan den boekdrukker die to^ dusver er mede was belasten burgemees. ter en wethouders uit te noodigen deze zaak in het begin van bet volgende jaar opnieuw ter sprake te brengen, teneinde alsdan te be slissen of de levering voortaan zou geschieden bij gunning, zooals nu, of bij openbare in schrijving, om, voor het geval tot dit laatste mocht worden besloten, de gelegenheid open te stellen tot het opmaken der voorwaarden van aanbesteding. Dit voorstel, ondersteund door de heeren van Harwegen den Breems en Visser, werd aangenomen met algemeene stemmen op éen na, die van den heer Tak. Hierna werden burgemeester en wethouders gemachtigd de op 25 November jl. niet verhuurde perceelen weiland opnieuw in huur aan te bieden op dezelfde voorwaarden van dien dag, alleen met deze verandering dat zij, in plaats van voor zeven jaren slechts voor vier jaren zouden worden verhuurd. Nadat de voorzitter had medegedeeld den afloop van den verkoop van het houtgewas enz. op 4 December jl., werd de vergadering gesloten. Eenigen tijd geleden kwam bij den heer N., wonende aan den Goudsehen singel te Rot terdam, een bedelaar aan de deur. Toen men hem te weinig geld aanbood, wierp hij kort daarop moedwillig eene groote ruit in. Gis teren herhaalde hij dit, vermoedelijk uit wraak zucht. De heer N. deed hiervan aangifte bij de politie.- (Ar. B Ct.) Door een aantal eigenaars en beheerders van en belangstellenden bij cultuur-onderne mingen in Suriname is een schrijven gericht aan den minister van koloniën tot onder steuning van het adres der planters aan den gouverneur, om krachtige maatregelen te nemen tegen de Britschindische immigranten, bij wien een geest van verzet heerscht, die gevaarlijk is voor de Europeesche bevolking en zich reeds in daden heeft geopenbaard. De onderteekenaars van het schrijven vestigen de aandacht op de Engeische kolonie Demerary, waaronder een twintigtal grooter koelie-be volking het gezag door doeltrefleude maat regelen wordt gehandhaafd. Te 's-Gravenliage is plotseling overleden de lieer M. Avan Walchren, gepensionneerd kolonel van het O.-I. leger. Na het verlaten van den militairen dienst werd de lieer Van Walchren benoemd tot directeur der Billiton-maatschappij in het moeilijke tijdsgewricht van de onderhande lingen met de regeering over een nieuw Billiton-contiaet. Hij heeft die besprekingen met talent geleid, maar mocht de vrucht van 2ijn arbeid uiet aanschouwen, daar het jongst geteekende contract wel aan de goedkeuring der wetgevende macht onderworpen, maar nog niet bekrachtigd was. Vooral in de Indische kringen was de over ledene hooggeacht. Naar men aan de 1). Ct. mededeelt, heeft het bestuur der anti-revolutiounaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" te Delft collectief ontslag genomen. Men schrijft uit Kleef aan het J). v. Z.-1I. jiDe beroemde dr. Basskarl, de man die voor vele jaren, op zulk een behendige wijze, in Zuid-Amerika de kinaplaut wist te verove ren en naar Java over te brengen, vierde den 6n dezer zijn tachtigsten .verjaardag. Van wijd en zijduit geheel Europakreeg hij van beroemde natuurvorschers bewijzen van deel- «O Bianca, als gij wist Neen, dat was het niet. Ik dacht op dat oogenbltk niet aan mij zelf; ik dacht alleen aan u en uw geluk, want daarvoor is mij geen offer te groot." nik dank u," zeido Bianca, hein d« hand rei kende, «en toch" zoo vei volgde zij, hem ernstig aanziende, sen toch ligt in dat alles iets duisters, iets wat iemand, die niet aan «nannentrouw gelooft, zooals ik tot nu toe aan u geloofd heb, op duistere, booze gedachten had kunnen bren- gen." «Spreek Bianca Ik begrijp niet i Welnu," hervatte zij na een korte aarzeling, als vreesde zij hare gedachten te verraden»gij weet, vader was op reis. Niemand kon weten, wat hier omging, niemand bpiten u, Koenraad Gij hadt ons ontmoet, hier op dit pad, hier op deze plaats «Mijn hemel 1" viel Koenraad op sraartelijken toon in, «hebt gij mij tot die laagheid in staat geacht «Vader kwam vóór den bepaalden tijd terug,", vervolgde Bianca«kwam met u opgewonden en toornig naar huis hij moest ingelicht zijn «Bianca, Bianca, wie toch heelt u op dit denk beeld gebracht, dat nooit in uw goede, reine hart kon opkomen «Van wien dat denkbeeld afkomstig is, is voer z>j, hem met vasten blik aanziende, voort«het dankbeeld is opgerezen en het heelt zoo goeden gi&nri, dat het moeilijk is het te onderdrukken het vervolgt mij, ver stoort mijne rust, brengt mijn geloof aan het wankelen Ach, mijn God zuchtte zij,, diep getroffen door de uitdrukking van vertwij feling op zijn verbleekt gelaat, «waarom is mijn vader zoo rijk, waarom heeft het geld zooveel nuacht over de menschen «Dus gelooft gij werkelijk, Bianca «Als dat waar was, dan stond ik hier riiet voor u dan zou ik u t'-neten verachten en alle vriendelijke herinneringen aan mijne jeugd uit mijn hart drijven. Dat kan ik niet en dat wil ik niet, Koenraad! Juist daarom.vatte ik het besluit op met u zeiven te spreken u ronduit te zeggen, wat mij zoo kwelt en pijnigt." neming. Ook uit Nederland ontbraken die niet. Jammer dat het Nederlandscbe gouvernement zich niet meer aan den verdienstelijken ge leerde laat gelegen liggen. Gelukkig voor den man dat hij zich verheugen mag in het bezit van een goede gezondheid". Het voorloopig comité tot het verleenen van huisvesting aan onbehuisden in Nederland bestaande uit de heeren H. Tindal voor zitter, Gerard A. Heineken, dr. A. Kuyper, J. de Koo, mr. J. A. Levy, mr. J. A. Tours, mr. Van Waterschoot van der Gracht en A. L. Giothe, secretaris, heeft zich met een rondschrijven gewend tot de burgemeesters, met verzoek de volgende vragen te willen beantwoorden lo. zijn er in uwe gemeente personen, die geen huisvesting hebben; zoo ja, hoe groot is hun aantala. des zc-mers b. des winters 2o. hoeveel mannen, hoeveel vrouwen, en hoeveel kinderen bevinden zich onder hen 3o. hoeveel gezinnen zijn daaronder? 4o. hoe groot zijn deze De antwoorden worden voor 20 December ingewacht aan het bureau, gevestigd Swam- merdamstraat 13, te Amsterdam. In Becht voor Allen wordt medegedeeld, dat burger Barnekof, die van zijn vrijheer schap en zijn von vrijwillig afstand deed, en wiens eclitgenoote Dinsdag zich ter beschik king stelde van de justitieom een maand hechtenis te ondergaan, naar Amerika is ver trokken, zijn vrouw en hun eeuig meisje van 5 jaar onbeschermd en onverzorgd achter latende. Te Haarlem wordt de cursus in het hoef beslag, welke dezen winter wordt gegeven door de aldaar bestaande afdeeiing der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw", wat het theoretische gedeelte betreft, gevolgd door 28 en voor het practische gedeelte door 12 smeden of smidsleerlingen. Door mejuffrouw W, P. Verschuur, den 20n October 1.1. te Amsterdam overleden, is aan de «Prius-Alexander-stichting" te Bennekom vermaakt een bedrag van f200, vrij van alie rechten en kosten. Mevrouw Knuttel, op wier buiten te Ede onlangs op zoo schandelijke wijze tegen het «Leger der Heils" werd huisgehouden, is Vrijdag, na een kortstondige, hevige ziekte, te Amsterdamwaar zij zich metterwoon had gevestigd, overleden. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt te worden bekendgemaakt met de woon- of verblijfplaats van Hans Rudolph Egon Carl Kurt Freiherr von Barnekow, 36 jaar, laatst wonende te 's-Graveuhage, Roggeveenstraat 25. {Hecht voor Allen meldt, dat Barnekow naar Amerika is.) Naar men verneemtzou de boete van f300waartoe mevrouw Von Barnekow Tindai veroordeeld werdthans door hare familie betaald zijn, en is zij dientengevolge uit de gevangenis ontslagen. Te Tjalleberd hebben Donderdag ongeveer 20 stakers het werk tegen het oude loon hervat. Het getal arbeiders, dat nu aan het werk is, bedraagt ongeveer 40. Uit Tjalleberd meldt de Leeuw. Ct.Daar «En wat kan ik doen, Bianca, om mij te recht vaardigen neen, om u te bewijzen, dat de geringste verdenking eene beleediging voor mij is?" Bianca zag hem met hartelijke welwillend heid aan. «Ik ben in menschenkennis nog een kind, Koenraadvan den ernst des levens weet ik niets doch het vrouwelijk gevoel openbaart ons soms dingen, die het meest ontwikkeld verstand niet ziet. Het leert mij in het oog der menschen, met wie ik omga, te lezen wat er in hen omgaat, en bijzonder in het uwe, dat ik zoo lang bestu deerd heb, lees ik enkel oprechtheid en waar heid. Zie mij nog eens aan, Koenraad, reik mij uwe hand, zeg mij, dat de verdenking, die men in mij gewekt heelt, ongegrond is, en dan zal ik j zeggen of gij waarheid spreekt of leugen «O, Bianca, nu hei ken ik u weer riep Koen raad, en hare hand vast in de zijne sluitende' en haar' vrij en ferm in de oogen ziende, sprak hij «Bianca, ik zweer u bij al wat heilig is, bij mijne eer, het eenige wat ik op aarde bezit, dat geen woord uit mijnen mond, geen letter het voor sommige arbeiders moeilijk is de staking langer vol te houden, en zij ook niet gaarne willen toegevenheeft men naar ander werk omgezien en wel met gunsu'g gevolg. De aannemer van het andere graafwerk in dezen polder is genegen, voor zoover bij ze kan plaatsen, de armoedigste onder de arbei ders in het werk te nemen, opdat de nood hen niet dwinge toe te geven. Heden zijn tal van arbeiders in dit werk begonnen. De bond voor algem. K. en S. beeft aan de werkstakers aangeboden, gelden in te zamelen, als de stakers hierin genoegen namen. Dit blijk van belangstelling is met graagte aan genomen. Omtrent de werkstaking in Engwirden deelt dr. V. Bruinsma in de Amst. o. a. mede, dat de menschen, door van de eerste mor genschemering af tot aan de avondscheme ring toe hard te werken, zonder zich zelfs tijd voor schaften te gunnen, in den regel geen 00 cent kunnen verdienen, en de meesten het slechts tot 30, 40 of 50 cent per dag kunnen brengen, zoodat zij, wanneer hel weer toelaat alle dagen te werken, niet of nauwe lijks tot drie gulden per week kun nen komen 1 En daarbij zijn er velen die van verre komen en die 's morgens vóór en 's avonds na het werk 2 of 3 uur hebben te loopen! Daartegenover is nu de eiscb niets anders dan dat de betaling voor liet werk zóo ge regeld worde, dat zij 80 cent per dag zullen kunnen maken, wat nog niet eens f5 per week zal zijn. Een boertje was Woensdagmiddag voor een pand aan de Wijnhaven te Rotterdam bezig om eenige eieren aan den man te brengen. Terwijl hij in de gang van een huis aan bet afrekenen was, ontvreemdde men hem de mand met eieren, die hij op de stoep had laten staan. Op herhaald smeeken vergoedde de vrouw des huizes hem de geleden schade, en dankbaar verliet bij het pand, waar hij zulke goede menschen had aangetroffen, om in een dwarsstraat liet mandje van zijn zoon over te nemen, die bet had weggenomen. Heel veel personen zal hij er echter wel niet laten ïnloopen. (B. Nbl.) Te Heerlerheide hebben zich weder drie gevallen van pokken voorgedaan. Ook in de gemeente Nut is een geval van die ziekte geconstateerd. Voor de betrekking van zetkastelein in de sociëteit (Amicitia) te Amersfoort, op een sala ris van f 400 's jaars, vrije woning enz., hebben zich tot heden toe niet minder dan 18G sollici tanten aangemeld, waaronder zich ook eenige (niet geplaatste) leeraren bij het middelbaar onderwijs en een aantal geëxamineerde- onderwijzers bevinden. Woensdagavond had op de Nieuwe Meer een treurig ongeluk plaats. Een oppassend huisvader, G. genaamd, had het ongeluk door een windvlaag over boord van zijn schip te vallen. Pogingen werden dadelijk aangewend om hem te redden, maar tevergeefs. Zijn lijk werd later opgehaald. De ongelukkige laat een vrouw met drie jeugdige kinderen achter. Op de hofstede »De Brouwerij" onder Baarland is in den afgeloopen nacht door eenige persouen diefstal gepleegd. De hofstede werd bewoond door den landbouwer Remijn uit mijne pen gevloeid is om uwen vader te- onderrichten van wat hier gebeurd is. Wel weet ik Hij hield plotseling op. Ilij had willen zeggen, dat de graaf door zijne indiscretie zelf zeer goed oorzaak kon zijn van het gerucht, dat ook tot de ooien van den heer Biüekner was doorge drongen dat hij die ruchtbaarheid als middel- had kunnen aanwenden on zijne schuldeischers tot lankmoedighied te stemmen. Doch hij hield zich in, omdat hij haar nog niet meer wilde bedroeven en het beneden zich achtte zijnen mededinger zwart te maken. «Gij zult u wel herinneren," vervolgde hij, «dat op den bewusten dag notaris Selbon bij- mij was. Hij is een goed vriend van uw vader hij is in vele aangelegenheden zijn raadsman het kan zeer goed zijn, dat hij hot zijn plicht geacht heeft, uwen vader te waarschuwen, dat er gevaar bestond voor verijdeling van zijn- plannen."' Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2