MARINE. OPENBARE HOPING 95 V ONDERLINGE 95 V Levensverzekering van Eigen 3ulp, ANDERHALF MILLIOEN GULDEN. L. TAN DER TELDEN, Oostsingel, 11691, IMm. GeveiliJfi en vfifüociiiB omwende peten. aan 'sRijts f af te Hellmetslnis, Commissaris derHavenloodsen, Gemengde Berichten. P E ÏT TE IE g¥aAF. Stedelijk Nieuws. Al) YEKTENTIEN. KOKS TAN KEK SLUYS, Mnjnnieii srootlioek belast met Yraclitgebniik. Een oude Loodsrinkelaar, liehle Vaartuigen, eiken en dennen Brandhout, Spaanders, Pak- en Teervale», pl. in. 1000 KG afval van Touwwerk pi. ui. 1(500 KG afval van Zeilen en Zeilwerk, geschil derd Doek, Scheurpapier en Rommel Gereedschappen Sloomhaiuer Draaibanken oude Vijlen, pl. m. 32,000 KG oud gesmeed Uzer, pl. in. 12,300 IkG oud gegoten fJzer, pl. tn. 250 S^G oud Zink pl. in. '1500 KG Slapping, oude Tenten en andere zeildoeksche voor werpen Ylngwerk An kers, Commafie- en Artillerie goederen, Kolengruis, Kolen- aseh en Sintels, grenen en eiken Molhoop en wat verder ten verkoop zal worden aan geboden, 's-ORAVENHAGE. VERTEGENWOORDIGER: en zijne zuster, bejaarde menschen. Het kabinet was stuk geslagen, effecten en geld 1 daaruit gehaald en verder alles over den vloer geworpen. De bewoners werden door de dieven bedreigd als zij niet stil waren. Om den knecht, die op zolder sliep, te beletten daar af te komen, bad men de trap wegge nomen. Hij wist echter toch naar beneden te komen en ging de buren wekken. De dieven, op wie nog geschoten werd, hebben zich door de vlucht weten te redden, door een auderen weg te nemen, dan waar door ze binnengekomen waren. Zij lieten een paar klompen achter, die in beslag genomen zijn. 5 Door den knecht zou een der dieven aan zijn spraak herkend zijn, zoodat er wel eenig uitzicht bestaat dat de justitie de daders in handen krijgen zal. (M. O.) s 7. ~T De «Sunlight -zeep-fabriek, gevestigd te Port Sunlight, bij Liverpool, heeft in het laatst der vorige maand op een bijzondere, geheel nieuwe wijze reclame gemaakt. De j eigenaars dier fabriek, de heeren gebrs. Lever, hebben nl. een uitspanningszaal doen bouwen i en inrichten ten behoeve hunner werklieden, waar concerten, tooneelvoorstellingen, voor drachten enz. kunnen worden gegeven, ter wijl zij tevens bestemd is tot eetzaal, waar i zij die zulks verlangen, tegen geringen prijs uit de aangt enzende keukens een degelijk maal kunnen bekomen. Deze zaal is 28 November feestelijk ingewijd door Gladstone met een toespraak over het arbeidersvraagstuk en de verhouding tusschen patroons en arbeiders. In The Illustrated London Neios van 5 December komt een uitvoerige beschrijving van dit heuglijk feit voor, opgeluisterd door een tweetal platen, voorstellende «De aan- l komst van Gladstone te Port Sunlight" en j «Gladstone, sprekende in de nieuwe uitspan- ningszaal". Amsterdam. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd aangenomen eene voor- dracht tot toekenning eener subsidie voor i eens van f18,300 aan de maatschappij voor 1 den werkenden stand, voor hare eerste ambachtsschool. Buigemeester en wethouders hebben aan j den raad voorgesteld aan de commissie voor den wedstrijd v oor handwerkslieden f1600, zijnde een tiende deel der geraamde onkos ten als subsidie uit de gemeentekas toe te zeggen. Amsterdam. De zoogenaamde stads- kolonie voor dakloozen, de bekende stichting van het Leger des Heils", heeft nu reeds een zeer groote uitbreiding gekregen. De ruimte in het gebouw in de Haarlemmer houttuinen 39 is geheel ingericht voor nacht verblijf en spijziging en bevat tevens een lokaal voor bijeenkomsten, benevens eenige kleinere vertrekken voor woning van de officieren, een werkplaats voor een schrijn werker, de badkamers enz. De eigenlijke werkplaatsen worden, ten getale van vier, gevonden op het Prinseneiland, waar voor namelijk hout wordt gekloofd, dat tot bossen gebonden, als brandhout aan de huizen wordt bezorgd. In den laatsten tijd worden er dage lijks gemiddeld 4000 bosjes verkocht, zoowel aan vaste klanten als langs den weg. De kolonie telt thans 105 personen, die uit een staat van diepe ellende en verwaar- loozing zijn opgeheven. liet herhaald verzoek om gedragen kleederen is gelukkig niet te vergeefs geweest, zoodat men zelfs nog een aantal kleederen in magazijn heeft, maar des te sterker doet zich de behoefte aan onder goed gevoelen, terwijl verschillende dakloozen nog barrevoets moeten loopen. Deze mede- deeling zal waarschijnlijk reeds voldoende zijn om ook in deze behoefte te doen «oorzien. (2V. v. d. D.) Mevrouw Carnot, gemalin van den president der Fransche republiek, bezorgt 300 weduwen of moeders van arme gioote gezinnen een vroolijk Kerstfeest. Voor ieder dier arme vrouwen die door de moires weiden aangewezen is tan som van 100 francs bestemd de eene helft ontvangen zij in kleederen, de andere in geld als tegemoet koming in hun woninghuur. De uit te deelen kleederen en schoenen zijn ge maakt door het «Genootschap tot ondersleuning door werkverschaffing", zoodat ook door de leve rantie armen bevoordeeld worden. Rosa Bonbeur spreekt in een brief aan Figaro 'het onlangs gemelde bericht over hare paarden- «childerij en het afgeslagen bod van 300,000 frans daarvoor tegen. Het bedoelde stuk, voor vijftien jaar begonnen, is nog lang niet voltooid en van den aanvang af beloofd aan de gebroe ders Tedesco. oor het hof van Natnen staat terecht zekere Gustave van der Auwera, de oudste reeds ge huwde zoon van boerenaibeiders te Ligny, die vijf zijner broeders en zusters achtereenvolgens met rattenkruid vergiftigd heeft, teneinde bij den dood zijner ouders epnig erfgenaam te zijn van een klein huisje en weinige aren bouwland. Zijn ouders zijn oppassend en godvruchtig; hij toont niet het minste berouw. Voor het hof ontkende hij alles, na vroeger aan de marechaussees zijn schuld te hebben be kend. Een veertienjarig meisje, Ellen Adams, te St. George, bij Bristol, heeft haar vijfjarig zusje Kate gedood door een schaar, welke zij haar in een vlaag van boosheid naar het hoofd wiei p. Kate werd m den hals getroffen op een zeer gevaarlijke plek. Zij bloedde hevig en stierf na vei loop van weinige mi nuten. Er zijn nog twee mannen van den Engelschen driemaster Enterkin door eene vooi bijvarende stoomboot opgepikt en te Antwerpen binnenge bracht. Dit is een bewijs te meer, dat ook de red dingbooten van de naburige zeeplaatsen, Rarns- gate, Dover, Deal of Harwich, het wrak hadden kunnen bereiken indien men daar van de lamp kennis iiad gedragen. De Times noemt bet dan ook eene schande voor Engeland, dat er zoo iets plaats kan hebben, en zoekt den eenigen troost vour het vei lies van 27 menschen levens in de hoop dat er nu eindelijk tot het maken van teiegraphische gemeenschap tusschen alle licht schepen en den wal zal vvoiden overgegaan. Charles Booth, bekend om zijn belangrijk weik over bet laven der armen in Oost-Londen, heeft aan het statistisch genootschap te Londen het volgende staatje medegedeeld tot aantooning van de vei houding tusschen het aantal met-be zitters en de geheele bevolking Ver- Paupers Bevolking: houding: pCt. onder 60 1,247,099 onder 00 26,800,294 4.6 60—63 82.573 60—05 812,028 10.2 boven 65 507,660 boven 65 1.322 696 38.4 Totaal L83L932 29,001^8 6.3 Hieruit blijkt welk een belangrijke oorzaak van ai moede ouderdom is. In antwoord op de vraag wat daartegen kan gedaan worden, steit Booth voor, een pensioen bijv. van 13 p. st. per jaar of 5 sb. per week te vei leunen aan alle mannen en vrouwen, die 65 jaar oud zijn zonder onderscheid van stand of bezitting en zonder dat zij voor dit pensioen iets gestort hebben. De kosten hiervan zouden voor Enge land en Wales jaarlijks omstreeks 17,000,000 p. st. bedragen, of 1.7 pCt. van het geheele volksinkomen. De Duitsche baik IIe sper heeft op hare reis van Japan naar San Fiancisco een vreemde ontmoeting gehad. Op ongeveer 75 mijlen van de Japansche kust werd plotseling door de be manning een eigenaardig, rollend geruisch ge hoord, te gel ijker tijd werd het schip heen en weer geslingerd, terwijl torenhoogs golven over 't dek sloegen. De bemanning kwam tot de overtuiging, dat het schip zich boven een vulkaan in de zee bevond. Het water dat over het dek stroomde was kokend heet. Da manschappen konden het door de hitte niet meer uithouden en vluchtten in de masten, waar zij vijf uur bleven. Gedurende al dezen tijd lag er een dikke zwaveldamp op de kokende zee, zoodat men bijna stikte van de gassen. Het zeewater was zoo heet, dat 't pik in de naden van het schip smolt. 's-GHAVE\IIVi;H19 December.— Tweede Kamer. De waterstaatsbegrooting is aangenomen, nadat de minister zich verklaard had tegen eene afzonderlijke landbouwafdee- ling aan zijn departement, maar voor een landbouwraad met toevoeging van een regee- ringscommissaris. Ook is hij met den heer Goeman Borgesius voor regeeringsmaatregelen in het belang der veiligheid van fabrieksarbei ders en beloofde hij tijdige bekendmaking van den invoeringsdatum der nieuwe postwet. De minister van koloniën bevestigde dat de gouverneur van Aijeh ontslag genomen heeft wegens verschil van gevoelen, zooals de gou verneur-generaal berichtte. B U 11 G E It L 1.1 K E S T A N D. Geboren17 December. Sophie Rebekka, dochter van J. H. Schiller en E. M. Baste- meier, Laan. 18. Gerardus Jacobus, zoon van A, van der Sloot en M. Wittebol, Bagijn- hof. 19. Hendrik, zoon van J. Stokia en J. Rijntalder, Lange Kerkstraat. Overleden48 December. Cornell's de Graaf, oud 78 jaar en 7 maanden, Kortland- straat. 19. Jacob Bergman, oud 48 jaar en 10 maanden, Singel. NotarisII. W. M. RoELANTS. Verkocht19 December. Een woning met open plaats en erve, in de Prinsenvteeg, wijk F, no. 62, groot 36 centiaren, in veiling f340, daarvoor verkocht. Twee woonhuizen met overdekte plaats en erve, aan de Broerstraat, wijk F, nos. 130 en '131, te zaaien groot 02 centiaren, in veiling 1 f500, 2 f700, belden daarvoor verkocht. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijdenonze geliefde Zoon, Bloeder en Behuwdbroeder, in den ouderdom van 34 jaar. N. VAN DER SLUYS. C. VAN DER SLUYS, Gouka. Schiedam, 19 December 1891. Te S C II I E A M wordt gevraagd om zoo spoedig mogelijk in dieiist te treden een TEVENS op de door den Gemeenteraad, bij zijn be sluit van 18 December 1891, verminderde jaarwedde van f 900.en onder verplich ting van het tot woning van den Haven meester bestemde gemeentegebouw te huren tegen f 168.-— per jaar. Op zegel geschreven sollicitatiën, gericht aan Burgemeester en Wethouders, vóór 31 December a.s. in te zenden. De Xcdcrlandsclie Groothoek-Bank te Amsterdam, Commissarissen: J. G. SILLEM, Chef der firma Hope Co. Mr. E. N, RAHUSEN, Advocaat en Dispacheur. Mr. C. IIVAN TI EN H O V EN, Dir. d. Ivasvereen. P. A. L. VAN OGTROP, Chef der firma H, J van Ogtrop Sc Zonen. Mr. W. Baron ROËLL, Lid v. Ged. St. van N.-H. Directie: C. J. M. DIJKMANS, Mr. II. C. HACKE, Mr. E. VAN LENNEP, heeft ten doel het koopcn van met vrucht gebruik belaste kapitalen, ingeschreven op de Grootboeken der Nationale Schuld, Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore I van den Heer Mr. P. A. POST UTEIt- IVEEK, Advocaat en Procureur te Delft, Ver tegenwoordiger der Bank voor Schiedam, Delft j en omstreken. op Woensdag den 23n December 1891, des voormiddags ten elf ure, bij enkele inschrijving, vart de navolgende voor 's Rijks dienst onbruikbare goederen, als: al hetwelk door de gegadigden zal kunnen worden bezichtigd op den dag voor de ver- kooping, des voormiddags van 912 en des namiddags van lVj—3'/, ure, en op den dag der verkooping, des voormiddags van 810 ure. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór den aanvang der verkooping worden gestoken in de daarvoor in de Marine-Cantine te plaat sen bussen. Op een zelfde biljet kan voor verschillende kavelingen worden ingeschreven. De lijst der kavelingen met de voorwaarden van verkoop liggen ter. lezing op de griffie der directie voornoemd en zijn aldaar ver krijgbaar ad /OHO per exemplaar, vermeer derd met de kosten van frankeering, indien toezending per post wordt gevraagd. Hellevoetsluis, 4 December 1891. De ScJimit-hij-naeht Directeur en Commandant der Marine, Mc. LEOD. Belegd reservefonds ruim Geen Aandeelhouders. De winsten komen geheel onder aftrek van 5 °/0 ten voordeele van de verzekerden, ook al zijn zij geen lid van Eigen Hulp. VOOJtEEEEE. Een man, oud 35 jaar, verzekerde aan zijn vrouw, oud 31 jaar, een pensioen groot f 500.— 'sjaars, na zijn overlijden levenslang uit te keeren. Hij betaalt daarvoor f 161.88 premie per jaar en ontving als winst over de jaren 488589 378.30 terug.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3