A". 1891. Maandag 21 December. N0. 7912 Ticeede Blad, Nationale Militie. I KENNISGEVING. Bekendmaking. ij f - en-veer tig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J." ODÉ. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam Biiitenlaiidsehe Berichten. D U 1 X S C II L A 5 D. Na een langdurig debat nam de Rijksdag gisteren het handelsverdrag met Oostenrijk bij derde lezing bij hoofdelijke stemming aan, met 243 tegen 48 stemmen, terwijl de vee ziekte, overeenkomst met Oostenrijk en de handelsverdragen met Italië, en België en bloc ■werden aangenomen. De Rijksdag ging daarna uiteen tot 12 Januari a.s. Bij de dei de lezing der handelstraetaten in den Rijksdag verklaarde Heldorf door den rijkskanselier overtuigd te zijn van de nood zakelijkheid om met het afsluitingssysteem te breken. KardoiT verklaarde, hoofdzakelijk wegens den langen duur, tegen detractaten te zullen stemmen. De rijkskanselier, gene raal Caprivi, plaatste tegenover Kardoff's vrees zijne gunstige verwachtingen en ont zegde in elk geval hem het recht de verbonden regeeringen motieven toe te dichten, waaraan zij niet gehoorzamen. Zoolang IiardofT in de Mac Kinley-bill geen politieke daad, geen pan-americanisme ziet, moest de rijkskanselier er van afzien met hem over politiek te redetwisten. Ter gelegenheid van het aannemen der han delstraetaten door den Rijksdag, heeft de keizer generaal Caprivi tot graaf benoemd. De keizer woonde gisternamiddag de inwij ding bij van het vergaderingsgebouw van den Teltower Kreis, toen hem de aanneming van de handelstraetaten geseind werd. De keizer bracht een toost uit op Caprivi, en zeide in zijne toespraak, dat dit resultaat hoofdzakelijk te danken is aan de onvermoeide werkzaam heid van den rijkskanselier; »ik geloof, zoo vervolgde de keizer, dat het sluiten dezer handelstraetaten voor het tegenwoordig levend geslacht en voor de nakomelingschap als een der gewichtigste historische gebeurtenissen te beschouwen is. Ik ben overtuigd, dat niet slechts ons vaderland, maar ook de millioenen inwoners der andere landen van het groote tolverbond dezen dag zullen zegenen. Generaal graaf Caprivi lebe I/och.'" Bij de zes herstemmingen voor den Ber- lynschen gemeenteraad zijn gekozen vijf libe ralen en een socialist. De raad bestaat uit 126 leden; daaronder zijn nu '14 socialisten en drie conservatieven, terwijl al de overigen tot de liberale meerderheid behooren. B E L 6 1 E. In de Kamer vau vertegenwoordigers werd gisteren voorlezing gedaan van een adres waarbij de regeering wordt uitgenoodigd een tolverbond te sluiten met Nederland. De heer Janson ondersteunde dit adres. De heer De Hemptinne deed opmerken dat in het met Duitschland gesloten handels verdrag de bepaling voorkonjt van behande ling op den grondslag der meest begunstigde natie, en dat het dus onmogelijk is een tol verbond te sluiten met andere landen. De heer Grosfis voerde hiertegen aan, dat de vorige spreker zich vergist en men wel degelijk een tolverbond kan sluitenzelfs onder bet Duitsch--Belgisch verdrag. Een voorstel om het adres te renvoyeeren aan den minister van financiën werd door de gansche Kamer gesteund. Generaal Brialmont maakt in den {Patriot een brief openbaar, door hem geschreven aan den minister van oorlog. Deze brief bevat een weerlegging van hetgeen de minister den generaal heeft verweten bij de behandeling van de quaestie der Maasforten in de Kamer. Voornamelijk komt de generaal terug op zijn rapport aan de commissie van het leger ver zonden den 23 Juli 1889, in welk rapport de kosten worden geraamd vau de bewapeningen. De commissie heeft destijds dit rapport vol komen goedgekeurd. Het blad meent dat de minister van oorlog voornemens is, tegen generaal Brialmont disciplinaire maatregelen te nemen. ENGELAND. Aan de Chronicle wordt uit Shanghai ge meld datofschoon er geen rustverstoring plaats gehad heeft, de gespannen toestand toch voortduurt. Eene uitbarsting schijnt er te broeien; onderscheidene zendingshuizen te Yangtse Kiang ontvingen bedreigingen. De bejegening der Europeanen in de straten van Shanghai en in andere tractaathavens is tar tend brutaal. De Europeanen vormden een defensiebond, waarvan de leden gedrild en in den wapenhandel geoefend worden. Li Hung Chang is aan influenza lijdende. Bij den Londenschen gemeenteraad is een voorstel ingediend om den minister Baifour. het eereburgerschap aan te bieden, wegens zijne groote verdiensten in het herstellen van orde en recht in Ierland. Men verwacht dat dit voorstel met algemeene stemmen zal wor den aangenomen. Bij den gemeenteraad van Liverpool komt een voorstel in overweging om den heer Gladstone het eereburgerschap dier stad te verleenen. Reeds is daartegen een protest ingediend. OOSTENK IJ K. De berichten in Engelsclie bladen over eene ziekte des keizers zijn geheel verzonnen. De keizer verleende talrijke audiënties. Graaf Taafle bood aan de linkerzijde, om zich van haren steun te verzekeren, een zetel in het Kabinet aan. Tusschen '.en Hongaarschen minister van landverdediging Fejervary en den afgevaar digde Ugron is een geschil gerezen. Eerst heeft de minister den heer Ugron, met wien hij steeds goed bevriend was, een schetteraar genoemd, waarop laatstgenoemde antwoordde Ik heb u reeds herhaalde malen gevi'aagd uw moed te bewijzen later was de minister den afgevaardigde, toen deze hem groette, achteloos voorbijgeloopen, waarop Ugron hem in den weg trad en zeidemijnbeer de minister, ik heb u gegroet, hetgeen deze koel beantwoordde met een zoo, dat had ik niet gezien. Ugron heeft den minister thans zijne getuigen gezonden, maar diens vrienden zul len eerst door een eeregerecht doen uitmaken of er aanleiding bestaat tot een duel. In de plaats van den afgetreden president van den Bond Welti is zooals wij reeds gisteren gemeld hebben het ultramontaan- sche lid van den Nationalen Raad dr. Zemp, van Lucern, met 429 van de 483 stemmen tot lid der Bondsregeering gekozen. Deze verkiezing is in zoover een politieke gebeur tenis, omdat sedert de stichting van den Bondstaat, in 4848, de ultramontaansche partij nog niet in de Bondsregeering vertegen woordigd is geweest. De verkiezing vat' Zemp was het gevolg van een compromis tusschen de radicaal-democratische en ultramontaan sche partij. Tot president van den Bondsraad is voor 4892 gekozen het lid van den Bonds raad Hauser, de vroegere vice-president en hoofd van het departement van financiën, terwqT tot vice-president is benoemd dr. Schenk," het hoofd van het departement van binnenlandsche zaken. Aan den heer Welti, afgetreden bondspre sident, zal op bijzondere wijze de dank van het volk worden overgebracht voorde diensten, j H f. »bonnfmentsi'RIJS, per kwartaal franco per postdonr liet geheele Rijk Afiomieiiijke tiotmners 1.85. - 2.50. - 0.10. Br KR it Ut BOTKKlTKA AT, E 2 7. A'.IVKRTENTIEPRIIS: san 1to gewone regels met inbegrip sail eene Courant1.10 Iedere gewoue regel meer- O 10 Driemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. isrinneren bij dezen alle belanghebbenden aan hunne eerplicliting tot het loen van aangifte ter Inschrijving roer ie Rationale Militiein de maand Januari 1892. De bepalingen der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den lOden Augustus 1861 {Staatsblad No. 72), waarbij de insein ij ving is geregeld, zijn de volgende: Art. 15 Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den In .Januari, van het jaar hun -19de jaar waren ingetreden. Foor ingezeten wordt gehouden: 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de Wet vau den 2Sn Juli 1850 Staatsblad No. 44); '2. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Foor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, iehooremie tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar, ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeei igheid is aangenomen. Alt. '6. De inschrijving geschiedt 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; '2. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; •3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4. Van den buitenslands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Foor tie Militie wordt niet ingeschreven: 1. De in een vreemd Riik achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nedei lander is 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks oveizeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden •ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den 1 sten en den 31 sten Januari, Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn •ader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aan gifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór liet volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 10, moet geschieden Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zin sneden vau art. 18. Zijne, inschrijving geschiedt in het register van het .jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezete nen, die geboren zijn in den jare 1873, kennis gegeven, dat ten Raadhuize, op dagen en ur°n, hieronder ver- •meld, tot het doen dier inschrijving meer bepaaldelijk i gelegenheid zal worden gegeven, te weten; op ZATERDAG den 9n Januari 1892 en H MAANDAG den lln Januari 1892, "telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Het register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 31 sten Januari daaraanvolgende des na middags ten vier urewanneer het voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met eene boete van teil minste vijftig cents en ten hoogste f 100 worden gestraft zij, die ver zuimen zich n de maand Januari voor de militie te doen inschrijven. Aldus vastgesteld lij Burgemeester en Wethouders van Schiedam den 19den December'1891 en afgekondigd den 5deu December daaraanvolgende. De Burgemeester VAN DIJK VAN MATEXESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30n December '1887 Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's Rijks zeemacht en op Ts Rijks werkvaar- tuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 .Juni 1854 {Staatsblad no 92); Gelet op art. G van het Koninklijk Besluit van den 10n Januari 1888 {Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaai stelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de at testa tien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor middags 10 tot des middags 12 uren, ter Secretarie der gemeente veikiijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 19n December 1891. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. ZWITSERLAN I).

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5